Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#321 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 06 maj 2013 - 17:40

po 600 to nie, ale czy 800 to cena przy ktorej jest oplacalnosc pszenicy? moim zdaniem nie. no chyba ze przy 8-10t/ha.

masz wątpliwości czy po 800 jest opłacalne nie żartuj jak by była zawsze po tyle to by było cacy ,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 05:52
  •  

#322 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 maj 2013 - 20:05

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt synproboszcza a jak środki do produkcji typu ( maszyny, paliwo, śor, wszystkie cześci, robocizna itd) podrożeje o ponad 50% a ceny płodów rolnych zbóż zaledwie do 5% to nadal bedziesz tego zdania?

w najblizszym czasie srodki do produkcji drożeją nie proporcjonalnie do płodów rolnych wiec nie ma co się podniecać

plonowanie odgrywa tu kluczową rolę.

Edytowany przez proxy8441, 06 maj 2013 - 20:06.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#323 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 07 maj 2013 - 08:35

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Tak tylko że coraz więcej wyciągasz z 1 ha jak byś pow kiedyś ludziom że będą osiągać ponad 5 ton rzepaku z ha i bedzie po 2 tys, to by raczej nie byli w stanie tego pojąć to 1 primo. A 2 primo to fakt że chemia pchnie sie strasznie w górę ale ceny płodów w porównaniu z tym co było kiedyś z tego co rozmawiałem ze starszymi to też nie były powalające , ale fakt proporcje nie sa na korzyść rolników zawsze by mogło być lepiej , ale jak pszenica jest teraz po 800 to nie róbmy przesady że to nie jest opłacalne, bo sam pamiętam jak była po 28 zł i to nie tak dawno, chyba że czyjeś gospodarstwo jest niskotowarowe i nie umie tego prowadzić ,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 maj 2013 - 10:11

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt synproboszcza, troche przesadzasz. te 5 ton to tez sobie wziales. jak liczysz 10 ton pszenicy to moze i jest oplacalne ale kto tyle osiaga? srednio jest 5-6. masz 4000-4800 zł. policz wszystko co wkladasz i zobaczmy czy tak duzo zostaje. moim zdaniem nie.

#325 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 07 maj 2013 - 16:35

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt obawiam się że plony pszenicy w Polsce średnie nawet nie są na poziomie 5-6t zdaje mi się ze 3-4t bądz 4-5t/ha a o rzepaku nie wspomnę

synproboszcza także trochę podkoloryzowałeś z tymi plonami dobrze by było żeby przecietne gospodarstwo uzyskiwało plony rzepaku na poziomie 3-4t a pszenicy 5-6t sam byłbym zadowolony z takich plonów.

Edytowany przez proxy8441, 07 maj 2013 - 16:38.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#326 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 07 maj 2013 - 19:07

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt No to nie moja wina że jesteście niskotowarowi i nie macie zysków to szkoda sie za to brać ja mówię że jest to opłacalne a nie że z 3 ha da sie utrzymać

#327 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 maj 2013 - 20:03

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @synproboszcza, szkoda slow. jak masz 200ha to moze i pozwolisz sobie na nowoczesna technologie i wtedy jest oplacalnosc. jesli masz ponizej 30 i nie mieszkasz na czarnoziemach (tak jak wiekszosc uzytkownikow) to nie mow takich glupot o plonach czy oplacalnosci po cenie 800 za pszenice bo herezje glosisz.

#328 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 07 maj 2013 - 20:25

No to nie moja wina że jesteście niskotowarowi i nie macie zysków to szkoda sie za to brać ja mówię że jest to opłacalne a nie że z 3 ha da sie utrzymać

Zapraszam do mnie i pokażesz mi jak na glebach 4,5,6 wyciągać 6 ton na średnio. (Uwzględniając oczywiście niekorzystne warunki atmosferyczne , a nie zakładając, że każdy sezon wegetacyjny będzie wyglądał jak w tamtym roku - odpowiednia ilość opadów w maju i czerwcu).

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#329 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 07 maj 2013 - 21:48

@synproboszcza, szkoda slow. jak masz 200ha to może i pozwolisz sobie na nowoczesna technologie i wtedy jest opłacalność. jeśli masz poniżej 30 i nie mieszkasz na czarnoziemach (tak jak większość użytkowników) to nie mów takich głupot o plonach czy opłacalności po cenie 800 za pszenice bo herezje głosisz.

Kolego nie pisz że mając mniej jak 30 ha nie możesz wprowadzać nowości, w dużej mierze wyniki to odpowiednia ochrona jak i nawożenie a każdy rozsiewacz nawozów i opryskiwacz posiada. Nie znaczy to też że uzyskaliśmy 8 t pszenicy to mamy większy zysk od sąsiada który uzyskał plon 5t.

Głównym czynnikiem plonu niezależnym od nas jest pogoda i oczywiście posiadane grunty.

Rozmawiając z kolego który prowadzi spore gospodarstwo i dba o zboża w rozmowie wyszło że zbiera max 5t pszenicy byłem w szoku bo nie znałem jego gruntów a ma tylko kawałki III.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#330 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 07 maj 2013 - 21:53

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt III klasa grunty i max 5t/ha to o jakim dbaniu tu mówisz??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 07 maj 2013 - 22:07

Rozmawiając z kolego który prowadzi spore gospodarstwo i dba o zboża w rozmowie wyszło że zbiera max 5t pszenicy byłem w szoku bo nie znałem jego gruntów a ma tylko kawałki III.

A reszta? 4-5 czy 1-2?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#332 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 08 maj 2013 - 05:21

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt 3 klasa stanowi max. 10% gospodarstwa, pozostałe to 4-5.

I twierdzę że co niektórzy to mają wirtualną wydajność gdyż 3,5 ha rzepaku 4 x wysypywany (bizon super) i przy spotkaniu mówi że jeszcze nie sprzedał ale ok. 3,5 t/ha powinno być . :)

Edytowany przez Sadek, 08 maj 2013 - 07:19.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#333 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 08 maj 2013 - 07:03

@synproboszcza, szkoda slow. jak masz 200ha to moze i pozwolisz sobie na nowoczesna technologie i wtedy jest oplacalnosc. jesli masz ponizej 30 i nie mieszkasz na czarnoziemach (tak jak wiekszosc uzytkownikow) to nie mow takich glupot o plonach czy oplacalnosci po cenie 800 za pszenice bo herezje glosisz.

A co to za jakieś nowczesne technologie wprowadza gospodarstwo 200 ha ze mu sie opłaca a 30 ha sie nie opłaca ? Ty jesteś jakiś chory to po ile ty chcesz pszenice po tyle co rzepak żeby z 1 ha sie utrzymać , już nie przesadzaj po 800 zł jak najbardziej jest opłacalne

Zapraszam do mnie i pokażesz mi jak na glebach 4,5,6 wyciągać 6 ton na średnio. (Uwzględniając oczywiście niekorzystne warunki atmosferyczne , a nie zakładając, że każdy sezon wegetacyjny będzie wyglądał jak w tamtym roku - odpowiednia ilość opadów w maju i czerwcu).

Czy ja wiem czy tamten rok był idealny polowa roślin wypadła po zimie do tego ziarno zamiast dojrzeć to sie upiekło (w moim rejonie)
A dlaczego uwzględniając niekorzystne ?

Czepiliście sie , a ja napisałem tylko że po 800 zł jest jak najbardziej opłacalne , a jak komuś sie nie opłaca sprzedać pszenice po 800 to ja nie wiem co on robi w tym gospodarstwie , może nie sie na świnie przeżuci skoro nie ma rentowności przy 800 zł za tone za pszenice to lepiej przerobić na śrutę . Mam dość ludzi co ciągle aby marudzą jak im źle że nigdy sie nie opłaca że ceny wiecznie małe , Trzeba zacząć od siebie i może wyjdzie na to że sie opłaca i nie jest tak źle

#334 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 08 maj 2013 - 07:16

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt ja policzyłem wszystkie koszty uprawy pszenicy za poprzedni rok i wyszło, że koszty wynoszą 2000 zł/ha. rok był kiepski, dużo roślin wymarzło, zboża były rzadkie. ochronę dałem dobrą, dlatego ziarno było dobrej jakości mimo plonu lekko ponad 4 t/ha. sprzedałem pszenicę po 1010 zł/t czyli na czysto wyszło mi nieco ponad 2 tysiące złotych z hektara nie licząc dopłaty. jak dla mnie to dobry wynik, tym bardziej że rok był kiepski. uważam, że przy podobnych nakładach mogę wyciągnąć 5-6 t/ha co znacznie zwiększy dochód. do tych 2 tysięcy trzeba doliczyć dopłatę.

nie uważam że są to nie wiadomo jakie kokosy jak zarabia prezes PGNiG ale dochód jest, pozdrawiam :-)
hoduję króliki

#335 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 08 maj 2013 - 11:13

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Czy policzyłeś koszty paliwa oraz amortyzację?

#336 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 08 maj 2013 - 11:24

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt paliwo policzyłem 50 l/ha, amortyzacji nie liczyłem
hoduję króliki

#337 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 08 maj 2013 - 12:22

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @wojciechu, jesli mozesz rozbij te 50l na poszczegolne prace, bo cos mi sie nie podoba. malo jakos.

#338 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 08 maj 2013 - 13:08

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt no przyznam, że nie liczyłem tak dokładnie i szczegółowo tylko tak z grubsza, i było to już jakiś czas temu i nie pamiętam już. tak sobie teraz myślę (pewnie niektórzy powiedzą: a skąd Ty sobie takie ilości wziąłeś???) ale wydaje mi się, że można przyjąć: podorywka: 8 l, orka 14 l, uprawa + siew 14 l, opryski + nawozy 8 l. razem daje to: 44 l. do 50 litrów brakuje 6 litrów na jakiś am dojazd do pola czy bronowanie, którego nie ująłem.
hoduję króliki

#339 Share JakubG

JakubG

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 maj 2013 - 13:11

@wojciechu, jesli mozesz rozbij te 50l na poszczegolne prace, bo cos mi sie nie podoba. malo jakos.

Witam!
a ja do tego "rozbicia" mam sprawę.
szukam jakiś informacji, tabel czy czego kolwiek co właśnie zawierałoby szacowane zużycie paliwa (zależne rzecz jasna od mocy maszyn) zależnie od roboty wykonywanej w polu.

Czy ktoś mógłby jakoś mnie nakierować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów