Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#1 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 luty 2012 - 16:06

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Na forum jest wiele tematów czy warto zostać rolnikiem, co opłaca się uprawiać itp. w których zdania są podzielone. Jedni twierdza że jest a inni że trzeba dokładać. Wiec jak to jest z tym naprawdę? Czy rolnictwo jest dość dochodowa gałęzią gospodarki czy bez pomocy UE by upadło? Czy rolnicy są "parobkami" reszty społeczeństwa którym płaci się grosze aby produkowali żywność bo nikt inny nie chce czy może udają takich "nieporadnych" żeby wyciągnąć więcej pieniędzy?
Chciałbym aby dyskusja odbyła się na argumenty a nie na wyzwiska i przepychanki miasto-wieś czy która partia jest lepsza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 23:33
  •  

#2 Share damianus2222

damianus2222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów

Napisany 13 luty 2012 - 16:59

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Wszystko zalezy na co sie nastawisz, czy masz sprzęt i kapitał. Bo jezeli masz 2ha w spadku do podziału z rodzeństwem i zero sprzętu to sobie nawet glowy nie zawracaj, bynajmiej ja tak myślę. Po za tym trzeba to lubić robić a nie mysleć ze fajnie pojeździć ciagnikiem oraz podoić krowy, czasem jest tak że niektórzy mają pracę w mieście a na wsi mieszkają i rolnictwo to ich hobby i troszke sie tym zajmują to kury to jakieś nieduże areały :)
sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

#3 Share damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 13 luty 2012 - 17:22

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt ja sie wypowiem o Unii Europejskiej.
Moim dziadkom po wojnie nikt nic nie dał i jakoś wszystkie budynki wybudowali i maszyny pokupowali. Gdyby nie było Unii to nawozy nie mogły by tyle kosztować bo nikt by ich nie kupił, bo nikogo nie byłoby na nie stać :blink: Niech ktoś starszy przypomni ile kosztowała tona saletry przed wejściem do Unii a ile teraz? Gdyby nie dopłaty to maszyny też były by tańsze ;)
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 13 luty 2012 - 17:26

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Hmm..w tym momencie 55ha pola - rodzina 4osobowa, co jakiś czas gdzies jakieś inwestycję, na chleb nie brakuje więc jakaś opłacalność musi być.

Czy duża, to bym nie powiedziała ale nie jest katastrofalnie.

#5 Share jedrus

jedrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 13 luty 2012 - 18:09

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Opłacalność jakaś tam jest tylko szjkopuł wg mnie jest w czym innym mianowicie stosunek nakładu pracy do zysku. Moi rodzice pracuja na własną rekę 28 lat, rzadnych wakacji, prawa do wykurowania się po chorobie, po prostu światek, piątek i niedziela codziennie 5 rano wstają i do pracy. Nie powiem żeby na ,,przysłowiowy chleb brakowało" ale kokosów nie ma za tyle godzin dziennej pracy x ilość lat. To nie jest praca od 8 do 16 więc jakies korzysci powinny byc większe. Inna sprawa to dyktowanie cen przez ,,innych". Jak dany producent wyprodukuje jakąś rzecz to mówi tyle i tyle za to się należy. Rolnik nic nie może zaplanować bo albo mu dobrze zapłacą albo nie, nigdy nic nie wiadomo. Co do UE to zarobili na tym tylko i wyłącznie producenci związani z rolnictwem, dilerzy itp. osoby. tak dla przykładu jeśli jakis ciągnik kosztował kiedyś 60 tys zł to rolnik wyjmował kasę (czy to z kredytu, czu odłożone) i kupował. Diler miał jakiś tam zysk. teraz ten sam ciągnik kosztuje 120 tys zł i unia dokłada 50% dla szczęśliwców- nie wszyscy dostali dotację. I tak rolnik dalej wykłada te swoje 60 tys i unia daje 60 tys to kto na tym zarabia dwukrotnie chyba jasne. A dla tych co nie dostali dotacji droga do nowego sprzętu praktycznie całkowicie zamknięta. Tak samo z cenami mleka, co z tego że teraz krzyczą że mleko po 1,30-1,40 czyli że spory wzrost jak on nie jest proporcjonalny do wzrostu cen ropy, pasz i innych nakładów. Lekko nie jest no ale wiadomo cos trzeba robić żeby żyć.

#6 Share Maciejo

Maciejo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 13 luty 2012 - 18:27

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Zgadzam się ze słowami @jedrus. Wszystko ładnie pięknie jest narazie jakiś tam znikomy zysk jest, ale jak to będzie w przyszłości to nie wiadomo. Ceny paliw ,nawozów, pasz itp idą szaleńczo w górę nie wspominając o maszynach rolniczych, a ceny naszych wyrobów czy to mleko czy żywiec są mało zadowalające. Dla porównania cena ropy 10 lat temu wynosiła poniżej 3 złotych a teraz ok 6. tak samo cena nawozów. Dopóki jest jakiś zysk to się robi a potem ...... zobaczymy.

#7 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 13 luty 2012 - 19:52

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Panowie i panie prosił bym o rozważne wypowiedzi o opłacalności.Słuchając dziś ulubionego radia TOK FM zauważyłem że rozpoczęło się urabianie społeczeństwa ,przez "bysnesmenów" ,wyzyskiwaczy z BCC i innych światłych ekonomistów , w temacie:Likwidacja przywilejów rolników i podzielenie się swoim bogactwem z resztą narodu.

#8 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 luty 2012 - 20:47

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt z opłacalnością w rolnictwie jest tak jak z UFO każdy słyszał że jest ale bardzo niewielu widziało na własne oczy. :lol:

#9 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 13 luty 2012 - 21:04

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Opłacalność w rolnictwie by była jak by sie ciągle w coś nie inwestowało. A tak trzeba kombinowac żeby starczyło do kolejnych żniw, lub przyjdzie jakaś klęska i wtedy trzeba kombinować.

#10 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 13 luty 2012 - 21:25

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt odpowiedz jest bardzo prosta, wrecz banalna, a pytanie trywialne. oczywiscie, ze w rolnictwie mozna zarobic, nawet trzeba, tylko trzeba to robic dobrze.
absolutnie na wszystkim mozna zarobic.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 14 luty 2012 - 08:18

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dokładnie Brzozak. Jak się chcę zarobić, to się zarobi, trzeba mniej gadać że nie opłaci się, że nie ma dochodu a tylko trzeba robić. To jest specyficzny dział gospodarki gdzie bez ciężkiej roboty nie ma zarobku. Nowe maszyny, to fakt, gdyby nie Unia to był kupił 10-15 letnie , pod remontował i raczej za gotówkę. A tak nowe na kredyt.

#12 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 14 luty 2012 - 13:35

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Produkcja rolnicza musi być opłacalna skoro ludzie jeszcze się nią zajmują.
Należy tylko wziąć pod uwagę, że w Polsce w doskonałej większości gospodarstwa działają od 2, 3 czasem 4 pokoleń. Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś całkowicie niezwiązany ze "wsią" brał się za zakładanie gospodarstwa. Dlatego:
Jeżeli popatrzeć na gospodarstwo jako całość: tak, jest to opłacalne.
Jeżeli popatrzeć na efektywność pracy kilku pokoleń, ich roboczogodzin poświęconych pracy i porównać do efektywności innych branż i na tej podstawie określać opłacalność gospodarstw to można powiedzieć, że nie są opłacalne => w innych gałęziach gospodarki przy takich samych nakładach powinno się uzyskać większe dochody.
Szczególnie jeśli zaczyna się "od zera" w dodatku zera absolunego.

#13 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 luty 2012 - 14:51

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Ale czy właśnie ten sentyment do tej pokoleniowej tradycji nie powoduje zabicia "instynktu przedsiębiorczości"? Do tego UE która daje pieniądze na wszystko i mamy ludzi którzy nie poradzą sobie bez pomocy.

#14 Share lukasZ2008

lukasZ2008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Dziewczynki

Napisany 14 luty 2012 - 16:19

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt To ja moge opisać wam ''opłacalnośc'' rolnictwa na podstawie pewnej rodziny która gospodarzy niedaleko mnie,Rodzina jest 2 pokoleniowa znaczy sie ''syn'' z zoną i dziecimi i jego rodzice.Otóż mają ok 30 ha ziemi,mają zboże rzepak,kukurydza.Chodują bydło,nie maja go duzo może ok 20 szt krów łącznie z młodzieżą.Obrabiają to władymircem t25,ursusem 912(kupiony nowy w latach 90),zetorem5340(kupiony nowy w latach 2000) i terez z rok temu nowego zetora kupili jakaś fortera nie wiem jaka dokładnia.Mają 2 domy jeden postawiony za prlu i drugi w latach 90 postawiony(teraz go ocieplili i wymienili dach że wyglada jak willa pod warszawa).Mają 2 samochody reno talie(kupiona nowa oczywiście) i jakąś tojote(też z rok temu kupiona nowa,a wczesniej zamiast tojoty byl fiat punto też kupiony nowy).Córce postawili dom,syn jak się żenił to było wesele że hoho jak nie lepi może na 300 ludzi.Budynki maja najlepsze w okolicy,plony też najlepsze,maszyny wszystkie zadbane wyglądają jak nowe.W polu wszystko na czas porobione.Zadłużeni po uszy nie są.Poprostu idą robią inwestują i nie narzekaja:)

Edytowany przez lukasZ2008, 14 luty 2012 - 16:26.

#15 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 14 luty 2012 - 16:44

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Już pisałem w jakimś temacie że żeby stwierdzić czy nie trzeba napisać kilka szczegółów o swoim gospodarstwie - jaka klasa gleby? Jaka uprawa? Ile osób w domu? Ile utrzymuje się z rolnictwa? Dziadki? Renta? Emerytura? Praca dodatkowa? Tylko to pomoże określić czy się opłaca czy nie.

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#16 Share lukasZ2008

lukasZ2008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Dziewczynki

Napisany 14 luty 2012 - 16:57

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt U tyc ludzi z tej gospodarki utrzymuje sie ten chłopak z żoną jego trójka dzieci i jego rodzice.Rente nie wiem czy mają,a jak mają to może od bardzo niedawno bo nie są starzy jeszcze.Gleby róże od 2 do 6 klasy.Nikt poza gospodarstwem nigdzie nie robi:)

#17 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 14 luty 2012 - 17:07

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Miastowy chce policzyć pieniądze rolników, temat do tego jak najbardziej odpowiedni. :lol: Przelicznik majętności-ilość samochodów na podwórku. :lol:

#18 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 luty 2012 - 17:13

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt U mojego kuzyna na podwórku stoi z reguły 15-20 samochodów-i nie prowadzi komisu tylko gospodarstwo :D .

#19 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 luty 2012 - 17:17

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Taki wtręt do dyskusji, aczkolwiek dla mnie zasadniczy: co rozumiemy pod pojęciem opłacalności. Bo jeśli liczyć zainwestowany kapitał (wartość ziemi maszyn budynków) do przychodów po odliczeniu kosztów bezpośrednich to nijak to opłacalne nie jest :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 14 luty 2012 - 18:44

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Jak ktoś oglądał "Zróbmy sobie wnuka" to zobaczy że nawet w centrum miasta można z 2 mórg dobrze zarobić. :lol: Ja nie wiem o co wam chodzi,nie którzy z 6 ha mogą zarobić i jeszcze odłożyć wiadomo że na takim areale trzeba coś hodować i coś dochodowego siać.Piszecie że ktoś ma 15 czy 20 samochodów na podwórku,to znaczy że jest dobry mechanikiem albo ma lepie ręce. :D

@lukaZ2008 Tam mają 2 renty i nie 20 tylko 30 krów i jeszcze kupują prasę rolującą.

Edytowany przez Piotruniu25, 14 luty 2012 - 18:47.