Skocz do zawartości

Reklama

Uprawa Kukurydzy po łące

:D

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
26 odpowiedzi na ten temat

#1 Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 13:07

Czesć może ktos mi podpowiedziec jak dobrze glebe przygotowac do kukurydzy a wiec to jest taka łąka a bardziej paśnik 5 ha klasa 6 bardziej krowy tam sie wypasaja i jest juz pozno na przygotowanie gleby na zime ale jak bedzie taki listopad dobry pogodowa to moze mi sie uda obornik wywiezc i zaorac to ktos mi powie co dobrze na tej ziemi robic slyszalem ze dobrze jest glebogryzarka przejechac :D

#2 Bob

Bob

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 14:08

Na 6 klasie to trochę ryzykowne ale jak już to jakikolwiek herbicyd totalny, obornik, orka i na wiosnę przed wiosenną uprawą oprysk na wszelkiego rodzaju robale i pędraki bo po łące w ziemi tego bedzie ogrom. Jak glebogryzarką chcesz uprawiać 5 ha to szczęść boże.

#3 jedrus

jedrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 15:25

Ja po łące na IVb to robiłem tak że broną talerzową bądź kultywatorem niszczysz darń, bronowanie i podorywka na zimę niech przegnije. Wiosną bronowanie i obornik w ilości ok 20 zestawów dwuosiowego rozrzutnika na hektar i orka, uprawa agregatem i siew. Powschodowo dobry środek na chwasty bo będą się szerzyć,nawozy to wiadomo dasz wg uznania i przy dobrej pogodzie(ilość opadów wskazana duża + ciepło) to te 10 ton mokrej da się wyciągnąć.

#4 Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 15:56

aha dzieki :D pomysle a z tą glebogryzarka teraz to zły pomysł 5 ha to troche jest chyba troche zejdzie co ?

#5 Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 23:55

Ja u siebie mam 2 ha pola w kształcie trójkąta, i 1,5 ha to było pole a 0,5 to łąka i najpierw przejechałem ją talerzówką, potem zimowa orka, na wiosnę znów talerzówka, bo musiałem czymś przejechać żeby nawozy rozsiać bo nie dość że łąką to jeszcze klin to równo nie było, po nawozach jeszcze raz talerzówka i siew , i powiem szczerze, że różnicy w kukurydzy widać nie było. Fakt kolby były trochę mniejsze, ale to wina braków zasobności gleby, ale i tak jestem zadowolony. Ja jedyne co polecam to siew na takim stanowisku siewnikiem talerzowym :)

#6 grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 414 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 19:53

znajomy zasial 2 kolejne lata tak jak Bartek72511  pisze  na lace kuku  1 rok plon ziarna chyba 14ton  a w tym roku polowa ;/  i sporo lezacych ... omacnica     ....   plodozmian co zasiejesz po kuku ??

#7 ziom343

ziom343

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 17:29

Daj wapno trzeba sypnąć wapna ale PAMIĘTAJ NIE DAWAJ WAPNA Z OBORNIKIEM.Ja to bym najpierw dał wapno teraz na jesień a obornik to kiedy indziej dasz daj najwyżej więcej nawozu.Jak warunki atmosferyczne pozwalają to już na jesień wapno sypnij ,bo długo one działać będzie.Nie wiem jak długo tam ta łąka była ,ale zobaczyć też możesz sobie ph jakie tam jest i dać odpowiednią ilość wapna.

Edytowany przez ziom343, 19 listopad 2013 - 17:32.

#8 corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1043 postów
  • 10406363

Napisany 19 listopad 2013 - 17:51

Nie zgodze sie kolego z Toba w temacie aby teraz dawac wapno a obornik innym razem przy tej klasie ziemi obornik pod kukurydze to podstawa nie nadgoni tego nawozami na wiosne. Sam mam takie gleby wiele razy eksperymentowalem w tym temacie I wiem co mowie. Moja odpowiedz w tym temacie to: talerzowka nastepnie obornik i orka na wiosne wapno na kilka dni przed siewem jesli posiadasz to rozlac gnojowice bronowanie i siew kukurydzy. To taka najkrotsza wersja.

Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#9 donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 19 listopad 2013 - 17:56

Wszystko ładnie pięknie, ale zanim to wapno zacznie działać to kukurydza zebrana.

#10 corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1043 postów
  • 10406363

Napisany 19 listopad 2013 - 18:06

Nie mozna miec wszystkiego, wapno rozlozy sie w tym przypadku w granicach 50%. Lecz jesli nie dasz obornika na zime to przy tej klasie ziemi z
bior kukurydzy bedzie mizerny.

#11 karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • 45582825
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 19 listopad 2013 - 19:35

W mojej okolicy wszyscy pod kukurydzę dają obornik na wiosnę ja też tak zrobiłem i jestem zadwolony  bo mi ładnie wyrosła. Ziemie klasy 5 i 6 a 4 to ze świeczką szukać. Jeżdżę trochę po polsce i nie tylko i widzę że w innych stronach kukurydzę nie są wcale lepsze. Moim zdaniem kukurydza nie lubi zimowej orki przeważnie na glebach4+

Edytowany przez karolr2, 19 listopad 2013 - 21:54.

#12 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7894 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 listopad 2013 - 19:53

Kukurydza nie ma wpływu czy wiosenna czy jesienna orka, jej wszystko jedno. Jedyne co ma dla niej wpływ to woda i temperatura. W przypadku suchej wiosny orka wiosenna jest najgorszym co istnieje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#13 Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:08

no dobra dobra rozumiem wapno dam na wiosne no obornik wywieziony w nastepnym tygodniu orka a po orce moze uwałowac czy cos ?

#14 corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1043 postów
  • 10406363

Napisany 20 listopad 2013 - 18:15

Po orce zostaw do wiosny pole. Chyba ze posiadasz jakis agregar doprawiajacy to mozesz wyrownac sobie pole i doprawic ziemie. Walowanie spowoduje to ze na wiosne pozniej wejdziesz w to pole bo woda zatrzyma Ci sie na powirzchni wiec to tylko pogorszy sytacje.

#15 Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:31

aha to moze jakies brony co agregatu nie mam :(

#16 nht6030

nht6030

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 13:01

Dla mnie najlepszym sposobem na uprawe po wyoranej łące jest pojeździć 2-3 razy ciężką broną, darń ładnie rozbita, wmiare równo i czego chcieć więcej

#17 nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:51

mam pytanie bo myślę nad zasianiem kukurydzy na ziarno i teraz czekam na rady . . . mam 1,7ha, pole po ugorze, klasa ziemi 2 i 3a, pole doprowadzone od wiosny do porządku czyli randapowane 2*razy, poplon wyka i zaorane na zimę, nigdy nie siałem kuku ale znowu nie chce siac w tym jarki czy jeczmienia bo może byc słaby plon takze proszę o porady jakie zabiegi jakie nawozy i czy to ma szansę na jakiś sensowny plon

#18 kozik251

kozik251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 23:09

Ja miałem tak w tym roku tzn siałem kuku na ugorze nic wczesniej nie pryskałem orałem w jesieni i na wiosnę siałem 3 a klasa ziemi. Plon 13 ton wilgotnośc 20,5%. Na wiosnę przed siewem 100 kg soli na ha. ,300 kg mocznika ,do siewnika 350 yara corn, i 20 kg na ha mikroelementów. Odmiana DKC 3790

#19 spioch25

spioch25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 luty 2014 - 12:46

Ogulnie Obornik na wiosne pod kukurydze sensu nie ma racja?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7894 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 luty 2014 - 15:12

Na lekkiej glebie jeszcze coś kukurydza skorzysta. Tyle że orka wiosenna na glebie lekkiej skutkuje ogromnym przesuszeniem gleby.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Zobacz także