fagot

Magazyn na ziemniaki

Polecane posty

fagot    0

Witam,

Planuję budowę magazynu na ok. 300 ton ziemniaka i chcę się poradzić z czego najlepiej postawić taki magazyn. Murować z bloczków czy postawić gotowe ocieplane segmenty np. z blachy? Jeśli murować to czym najlepiej ocieplić oraz co zrobić żeby beton z posadzki nie pił wody żeby ziemniaki nie wysychały?

Z góry dziękuje za podpowiedzi

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar001    0

Ja bym ci radził postawić z bloczków. Będą bardziej wytrzymałe na napór ziemniaków niż gotowe elementy blaszane.Ja mam ocieplone od środka styropianem 10cm do tego siatka i klej ale myszy i tak robią tunele więc radzę ocieplić pianką tylko że znowu cena może być zaporowa. Mam przechowalnię zrobioną ze stodoły i też około 300ton się mieści. Pozbyłem się wszystkich słupów podpierających dach. Dach oparty jest na dwuteownikach a te są oparte o wieniec na murze. Żeby mur się nie rozszedł dwuteowniki są skręcone z nim od zewnątrz. Oczywiście od góry też jest styropian 10cm poukładany na dwuteownikach.

Na posadzce układam tunele w kształcie trójkąta i zasypuję ziemniakami.W pryzmę kładę czujniki temperatury. W tunele wstawiam dmuchawy i chłodzę bądź podgrzewam( w zimę) pryzmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakie masz wymiary tej stodoły, jak wysoko usypujesz pryzmę, dlaczego masz izolację od wewnątrz i czy 10cm na stropie to nie za mało?

 

najtańsza będzie przechowalnia z płyty warstwowej (wszystkie większe przechowalnie są stawiane w tej technologii), ale jeśli niezbędne są ściany oporowe to od muru nie uciekniemy, ale można ograniczyć koszt łącząc technologie wyprowadzając mur do pewnej wysokości, a wyżej stawiamy już ścianę z płyty warstwowej, w galerii jest kilka przykładów dla każdej technologii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fagot    0

Dzięki za podpowiedzi teraz myślę tak, że po prostu wymuruję całą hale z bloczków i ocieple od zewnątrz styropianem żeby nie mieć problemu z myszami i powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z bloczków czy z gazobetonu? należy również pamiętać o naporze na ściany, mało światły projektant może o tym zapomnieć, konieczna jest gęsta siatka żelbetowych słupów i poziomych belek (wieńców), szczególnie jeśli będziesz używał ładowarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fagot    0

Z bloczków, rozmawiałem już z projektantem to zrobi taką konstrukcję że będzie moża po sam dach ładować :) Oczywiście z tym dachem żartuje ale dla spokoju lepiej zrobić raz a pożądnie tym bardziej, że nie wykluczone że w trakcie żniw zrzucę tam troche pszenicy albo rzepaku. Co do światła wstawie małe okna na samej górze żeby zrobić jakąś wentylację i mam już sprawdzony patent na blokowanie promieni słonecznych bo w tej chwili trzymam ziemniaki w starej piwnicy...Po prostu kupuję w markecie czarną siatke taką jaką montuje się w oknach przeciw owadom i składam ja kilka razy i gotowe. Powietrze ma swobodny ruch a już mało światła wpada do środka. Nie wiem tylko co zrobić z posadzką bo mam znajomego który ma magazyn i wylał zwykły beton to jak zemniaki poleżą przez zime to sa troche wysuszone bo nie da sie utrzymać dobrej wilgotności wtedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wyjściem jest posadzka przemysłowa tylko, że koszt jest porównywalny z płytkami lub pomalowanie zwykłej wylewki farbą do betony 2 razy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robmarkar    0

To może i ja się podepnę do tematu, ja posiadam przechowanie poroterm z zewnątrz, 12 styropianu w środek, pustak i tynk wewnątrz, dach i drzwi wjazdowe 20 cm warstwówka. W budynku porobione są ściany (komory) z pełnego pustaka i na taką ścianę sypię ok 2,5m w górę ziemniak i jeszcze nic się nie stało fakt, że wywrotnicą wózkiem, podobnie z cebulą, a ćwikłę sypiemy naprawdę wysoko( w tym roku ponad 3m). Myślę, że ziemniak nie ma aż tak dużej siły wyporowej, co innego zboże (jeśli chcesz sypać to uważałbym na wysokość pryzmy przy ścianach). I z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, żeby zalać naprawdę porządną posadzke, a zwłaszcza tam gdzie np. będzie jeździł widlak (o ile będzie jeździł), my u siebie regularnie wywozimy i zalewany od nowa cienkie warstwy, na pakowni tam gdzie się non stop wózkiem jeździ, na dzień dzisiejszy wylałbym przemysłówke. A co do tych wyschniętych ziemniaków, to nie wiem. U mnie leża na zwykłym betonie i jest dobrze, nie widzę zjawiska o którym mówisz, chyba, że to zasługa styropianu i folii w podłodze:D

Edytowano przez Robmarkar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie poradźcie mi czym w mocne mrozy najlepiej dogrzać w przechowalni.

Aktualnie przy temperaturze na zewnątrz ok -4*C wewnątrz utrzymuje sie temperatura na poziomie 2,5-3*C Jednak boje się gdy przyjdą większe mrozy może być nieciekawie.

Budynek jest dość dobrze izolowany i straty nie są wielkie jednak ziemniaków nie mam zasypanych dużo żeby same sie ogrzały stąd problem.

Myślałem nad zwykłą elektryczna 'farelką'. Gdy temperatura spadnie do np 2*C włączyć na kilka minut by podskoczyła. Zanim ponownie się wychłodzi minie trochę czasu.

Jak Wy to widzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jak włączysz na pełną moc to wiadomo że swoje zje. Ale efektywność takiej zabawki będzie dużo większa w ogólnym rozrachunku niż zwykła 'farelka'. Tam jest termostat i 2 stopniowa moc, więc jest możliwość jakiejśc regulacji na swoje potrzeby.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

http://allegro.pl/promiennik-gazowy-nagrzewnica-gazowa-4-4kw-i3872819742.html

 

Ja w razie potrzeby używam takiego promiennika, Coś mi się zdaje że przy użyciu takiej nagrzewnicy elektrycznej potem jak przyjdzie rachunek za prąd może nie być za sympatycznie ^^


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

@pawelec:

@lukasx21:

Panowie a jaką macie na ten moment temperaturę w magazynach? Grzaliście już? U mnie na północy chwycił mróz do -5*, -8* a dodatkowo w magazynie mam niewiele towaru i temperaturę mam własnie w granicach 3*C co jest trochę mało z tego co wyczytałem.

 

Wracając do sposobu ogrzewania zanim przyszedłem tu, poruszyłem wątek na fachowej elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2736408.html (Trochę zaniżyłem wartośc żądanej temperatury bo jednak 2-3*C to za mało na magazynowanie ziemniaków)

Jeśli ktoś byłby zainteresowany to w ostatnich wpisach są rozwiązania ze sterownikami (muszę to przemyśleć bo ciekawa opcja).

 

Wyliczyłem tam nawet że ogrzewanie elektryczne ostatecznie wychodzi taniej o 1/3 do 1/2 niż gazowe. Poza tym ogrzewanie z wiatrakiem rozprowadza ciepłe powietrze po całym magazynie kiedy promiennik gazowy grzeje w miejscu postawienia i dopiero cyrkulacja rozprowadza ciepło - czyli dużo wolniej.

 

Ostatecznie jednak chcialem się Was podpytać jak to macie rozwiązane bo jednak na elektrodzie mogliśmy teoretyzować a tutaj wszyscy są w temacie i ci co mają przechowalnie jakies swoje sposoby w tej kwestii posiadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja włączałem nagrzewnice elektryczną na noc, na tańszą taryfę, Jeśli mrozy sięgały -20st i więcej, wtedy chodziła non stop, ale na 50% mocy i to wystarczało.

@tobago, jeśli juz teraz przy tak niewielkim mrozie szybko spada ci temp w przechowalni, to musisz zwrocic uwage na izolację. Bo tak naprawdę w dobrym pomieszczeniu nic nie trzeba dogrzewać. Ja mam troche nieszczelne drzwi do komory, dlatego tam stawiam nagrzewnicę. W tym roku jeszcze nic nie dmuchałem. Póki co trzymam w tym samym pomieszczeniu odsort 35-50, więc też troche daje ciepła.

Przed nagrzewnicą używałem zwykłego piecyka gazowego. Butla wystarczała na 3-4 doby a efektywność jednak gorsza.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja używam domowych konwektorów elektrycznych przy wejściach, wraz ze sterownikiem czasowym inwestycja zamyka się poniżej 100zł/szt, moc i czas pracy zależy od warunków atmosferycznych oraz ilości wymienianego powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Jeżeli chodzi o mnie to nawet jeszcze nie myślałem o tym żeby dogrzewać bo takie spadki temperatury w moim przypadku są niegrożne. Jeżeli przez kilka dni i nocy utrzymuje się dwucyfrowy mróz to wtedy dla pewności ustawiam przy drzwiach promiennik bo to właśnie nimi najbardziej "ciągnie" bo są to zwykłe drewniane drzwi ocieplone styropianem. Obecnie jaka temperatura panuje w przechowalni nawet nie wiem bo ktoś podpierdzielił termometr :P

Na elektrodzie piszesz że temperaturę w przechowalni kontrolujesz na bieżąco z domu? Co do tego wykorzystujesz? jakąś bezprzewodową stacje pogodową czy jakiś bardziej profesjonalny system?


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Bałem sie że czujnik straci zasięg przez ocieplenie ścian i sporą odległość od domu jednak daje radę.
Fajna sprawa bo w każdej chwili mam podgląd co się dzieje. Lubie takie wygodne rozwiązania stąd moje zainteresowanie termostatem by praktycznie bezobsługowo sterować temperaturą.

U siebie również podejrzewam że sporo ciepła tracę przez drzwi. Mam aluminiowy profil, jak w oknach "plastikach" ale zamiast szyby mam wstawione OSB 25mm. Ostatecznie ma być jeszcze doklejony do płyty styropian 10cm. Robiłem to na ostatnią chwilę gdy zasypałem juz magazyn a trzeba było powiesić wrota i na razie jest tylko płyta. Zauważyłem że od wewnątrz (w komorze) na ramie drzwi skrapla się woda a to chyba wskazuje na przechodzenie zimna do wewnątrz :/ Muszę się tym zająć.

Boje sie bo wyczytałem że poniżej 5*C w ziemniakach zachodzi przemiana skrobi na cukier przez co po ugotowaniu szybko czarnieją. Zawsze wydawało mi się że póki jest powyżej zera wszystko jest OK. Dlatego też pytałem Was ile macie stopni u siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

kup sobie na obrzeża uszczelke taką na kleju którą kupuje się na metry sporo pomoże na pewno


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Byłoby najprościej jednak mam je zawieszone na szynie i dookoła są szczotki. Problem w tym że szczotka jest szerokości ok 1cm więc to żadna izolacja, dodatkowo są miejsca gdzie nie dociska dobrze - nie wszędzie są idealnie proste ściany. Załatwię to dodatkowymi gumami które doszczelnią. Teraz najważniejsze jest ostyropianować skrzydło. Póki co załatwiłem już sobie nagrzewnicę. Pech chciał że w tym roku zima przyszła od północy i u mnie na wybrzeżu bardziej mrozi jak w centrum :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez farmer1111
      Poszukuje ziemniaków paszowych  lubelskie
    • Przez Szydre
      Witam! 
      Nie wiem czy w dobrym dziale piszę to pytanie. Macie jakieś sposoby na przetrzymywanie ugotowanych ziemniaków dla świń? Mam 4 świnie i ugotowałem dla nich parnik ziemniaków, jak je przetrzymywać żeby nie skisły? Zostawiłem je w skrzynce wystudzone w ciemnym, chłodnym garażu. 
    • Przez warchest
      witam sprzedam obsypnik do ziemniakow 3 rzedowy stan dobry lokalizacja powiat płocki , nr tel 728 381 453 lub 728 563 090 


    • Przez MarcinSp10
      Potrzebuje od specjalistow rady na temat ziemniakow czym najlepiej spryskac ziemniaki od chwastow zawsze przed wschodami dawalem roundupem ale potem i tak zarastaly. Polecono mi na nastepny rok spryskac Srodkiem titus 25wg tydzien po posadzeniu . Czy warto tym pryskac??
    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj