Skocz do zawartości

Zdjęcie

Magazyn na ziemniaki

82 odpowiedzi na ten temat

#1 Share fagot

fagot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 18:24

Magazyn na ziemniaki Witam,
Planuję budowę magazynu na ok. 300 ton ziemniaka i chcę się poradzić z czego najlepiej postawić taki magazyn. Murować z bloczków czy postawić gotowe ocieplane segmenty np. z blachy? Jeśli murować to czym najlepiej ocieplić oraz co zrobić żeby beton z posadzki nie pił wody żeby ziemniaki nie wysychały?
Z góry dziękuje za podpowiedzi
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Magazyn na ziemniaki Dzisiaj, 09:27
  •  

#2 Share kamil9607

kamil9607

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 16:47

Magazyn na ziemniaki Dołączam się do pytania :)

#3 Share ChiPs89

ChiPs89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 21:12

Magazyn na ziemniaki Ja tak że dołączam się do pytania :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kafar001

kafar001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 17:58

Magazyn na ziemniaki Ja bym ci radził postawić z bloczków. Będą bardziej wytrzymałe na napór ziemniaków niż gotowe elementy blaszane.Ja mam ocieplone od środka styropianem 10cm do tego siatka i klej ale myszy i tak robią tunele więc radzę ocieplić pianką tylko że znowu cena może być zaporowa. Mam przechowalnię zrobioną ze stodoły i też około 300ton się mieści. Pozbyłem się wszystkich słupów podpierających dach. Dach oparty jest na dwuteownikach a te są oparte o wieniec na murze. Żeby mur się nie rozszedł dwuteowniki są skręcone z nim od zewnątrz. Oczywiście od góry też jest styropian 10cm poukładany na dwuteownikach.
Na posadzce układam tunele w kształcie trójkąta i zasypuję ziemniakami.W pryzmę kładę czujniki temperatury. W tunele wstawiam dmuchawy i chłodzę bądź podgrzewam( w zimę) pryzmę.

#5 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 10:25

Magazyn na ziemniaki jakie masz wymiary tej stodoły, jak wysoko usypujesz pryzmę, dlaczego masz izolację od wewnątrz i czy 10cm na stropie to nie za mało?

najtańsza będzie przechowalnia z płyty warstwowej (wszystkie większe przechowalnie są stawiane w tej technologii), ale jeśli niezbędne są ściany oporowe to od muru nie uciekniemy, ale można ograniczyć koszt łącząc technologie wyprowadzając mur do pewnej wysokości, a wyżej stawiamy już ścianę z płyty warstwowej, w galerii jest kilka przykładów dla każdej technologii

#6 Share fagot

fagot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 00:07

Magazyn na ziemniaki Dzięki za podpowiedzi teraz myślę tak, że po prostu wymuruję całą hale z bloczków i ocieple od zewnątrz styropianem żeby nie mieć problemu z myszami i powinno być ok

#7 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 18:57

Magazyn na ziemniaki z bloczków czy z gazobetonu? należy również pamiętać o naporze na ściany, mało światły projektant może o tym zapomnieć, konieczna jest gęsta siatka żelbetowych słupów i poziomych belek (wieńców), szczególnie jeśli będziesz używał ładowarki

#8 Share fagot

fagot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 23:20

Magazyn na ziemniaki Z bloczków, rozmawiałem już z projektantem to zrobi taką konstrukcję że będzie moża po sam dach ładować :) Oczywiście z tym dachem żartuje ale dla spokoju lepiej zrobić raz a pożądnie tym bardziej, że nie wykluczone że w trakcie żniw zrzucę tam troche pszenicy albo rzepaku. Co do światła wstawie małe okna na samej górze żeby zrobić jakąś wentylację i mam już sprawdzony patent na blokowanie promieni słonecznych bo w tej chwili trzymam ziemniaki w starej piwnicy...Po prostu kupuję w markecie czarną siatke taką jaką montuje się w oknach przeciw owadom i składam ja kilka razy i gotowe. Powietrze ma swobodny ruch a już mało światła wpada do środka. Nie wiem tylko co zrobić z posadzką bo mam znajomego który ma magazyn i wylał zwykły beton to jak zemniaki poleżą przez zime to sa troche wysuszone bo nie da sie utrzymać dobrej wilgotności wtedy

#9 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 03 grudzień 2013 - 11:37

Magazyn na ziemniaki Wyjściem jest posadzka przemysłowa tylko, że koszt jest porównywalny z płytkami lub pomalowanie zwykłej wylewki farbą do betony 2 razy.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#10 Share Robmarkar

Robmarkar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:36

Magazyn na ziemniaki To może i ja się podepnę do tematu, ja posiadam przechowanie poroterm z zewnątrz, 12 styropianu w środek, pustak i tynk wewnątrz, dach i drzwi wjazdowe 20 cm warstwówka. W budynku porobione są ściany (komory) z pełnego pustaka i na taką ścianę sypię ok 2,5m w górę ziemniak i jeszcze nic się nie stało fakt, że wywrotnicą wózkiem, podobnie z cebulą, a ćwikłę sypiemy naprawdę wysoko( w tym roku ponad 3m). Myślę, że ziemniak nie ma aż tak dużej siły wyporowej, co innego zboże (jeśli chcesz sypać to uważałbym na wysokość pryzmy przy ścianach). I z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, żeby zalać naprawdę porządną posadzke, a zwłaszcza tam gdzie np. będzie jeździł widlak (o ile będzie jeździł), my u siebie regularnie wywozimy i zalewany od nowa cienkie warstwy, na pakowni tam gdzie się non stop wózkiem jeździ, na dzień dzisiejszy wylałbym przemysłówke. A co do tych wyschniętych ziemniaków, to nie wiem. U mnie leża na zwykłym betonie i jest dobrze, nie widzę zjawiska o którym mówisz, chyba, że to zasługa styropianu i folii w podłodze:D

Edytowany przez Robmarkar, 03 styczeń 2014 - 18:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:17

Magazyn na ziemniaki Panowie poradźcie mi czym w mocne mrozy najlepiej dogrzać w przechowalni.
Aktualnie przy temperaturze na zewnątrz ok -4*C wewnątrz utrzymuje sie temperatura na poziomie 2,5-3*C Jednak boje się gdy przyjdą większe mrozy może być nieciekawie.
Budynek jest dość dobrze izolowany i straty nie są wielkie jednak ziemniaków nie mam zasypanych dużo żeby same sie ogrzały stąd problem.
Myślałem nad zwykłą elektryczna 'farelką'. Gdy temperatura spadnie do np 2*C włączyć na kilka minut by podskoczyła. Zanim ponownie się wychłodzi minie trochę czasu.
Jak Wy to widzicie?

#12 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:51

Magazyn na ziemniaki nagrzewnica elektryczna.
http://allegro.pl/no...3862645385.html
posiadam, polecam.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#13 Share johndeere730c360

johndeere730c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:55

Magazyn na ziemniaki dużo ona pobiera prądu??? bo myślę nad taka nagrzewnicą

#14 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:03

Magazyn na ziemniaki jak włączysz na pełną moc to wiadomo że swoje zje. Ale efektywność takiej zabawki będzie dużo większa w ogólnym rozrachunku niż zwykła 'farelka'. Tam jest termostat i 2 stopniowa moc, więc jest możliwość jakiejśc regulacji na swoje potrzeby.

#15 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:11

Magazyn na ziemniaki http://allegro.pl/pr...3872819742.html

Ja w razie potrzeby używam takiego promiennika, Coś mi się zdaje że przy użyciu takiej nagrzewnicy elektrycznej potem jak przyjdzie rachunek za prąd może nie być za sympatycznie ^^

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#16 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:17

Magazyn na ziemniaki A nagrzewnice na olej opałowy typu master http://allegro.pl/na...3892187452.html w dłuzszym okresie nie okazała by sie lepszym rozwiazaniem?

#17 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:37

Magazyn na ziemniaki @pawelec:
@lukasx21:
Panowie a jaką macie na ten moment temperaturę w magazynach? Grzaliście już? U mnie na północy chwycił mróz do -5*, -8* a dodatkowo w magazynie mam niewiele towaru i temperaturę mam własnie w granicach 3*C co jest trochę mało z tego co wyczytałem.

Wracając do sposobu ogrzewania zanim przyszedłem tu, poruszyłem wątek na fachowej elektrodzie http://www.elektroda...pic2736408.html (Trochę zaniżyłem wartośc żądanej temperatury bo jednak 2-3*C to za mało na magazynowanie ziemniaków)
Jeśli ktoś byłby zainteresowany to w ostatnich wpisach są rozwiązania ze sterownikami (muszę to przemyśleć bo ciekawa opcja).

Wyliczyłem tam nawet że ogrzewanie elektryczne ostatecznie wychodzi taniej o 1/3 do 1/2 niż gazowe. Poza tym ogrzewanie z wiatrakiem rozprowadza ciepłe powietrze po całym magazynie kiedy promiennik gazowy grzeje w miejscu postawienia i dopiero cyrkulacja rozprowadza ciepło - czyli dużo wolniej.

Ostatecznie jednak chcialem się Was podpytać jak to macie rozwiązane bo jednak na elektrodzie mogliśmy teoretyzować a tutaj wszyscy są w temacie i ci co mają przechowalnie jakies swoje sposoby w tej kwestii posiadają.

#18 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 08:22

Magazyn na ziemniaki ja włączałem nagrzewnice elektryczną na noc, na tańszą taryfę, Jeśli mrozy sięgały -20st i więcej, wtedy chodziła non stop, ale na 50% mocy i to wystarczało.
@tobago, jeśli juz teraz przy tak niewielkim mrozie szybko spada ci temp w przechowalni, to musisz zwrocic uwage na izolację. Bo tak naprawdę w dobrym pomieszczeniu nic nie trzeba dogrzewać. Ja mam troche nieszczelne drzwi do komory, dlatego tam stawiam nagrzewnicę. W tym roku jeszcze nic nie dmuchałem. Póki co trzymam w tym samym pomieszczeniu odsort 35-50, więc też troche daje ciepła.
Przed nagrzewnicą używałem zwykłego piecyka gazowego. Butla wystarczała na 3-4 doby a efektywność jednak gorsza.

#19 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 10:18

Magazyn na ziemniaki ja używam domowych konwektorów elektrycznych przy wejściach, wraz ze sterownikiem czasowym inwestycja zamyka się poniżej 100zł/szt, moc i czas pracy zależy od warunków atmosferycznych oraz ilości wymienianego powietrza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 12:35

Magazyn na ziemniaki A jaką temperaturę utrzymujecie?