Skocz do zawartości

Zdjęcie

chlewnia

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 listopad 2013 - 20:40

chlewnia Witam. Nie wiem czy w tym dziale powinienem o to pisać bo to bardziej o przepisy chodzi, ale myśle że coś tam nawiązuje do tego tematu. A mianowicie. Wraz z tatą myślimy nad przerobieniem połowy stodoły na chlewnie. Cała stodoła ma wymiary gdzieś w granicach 17x13 i przylega do niej obora, teraz praktycznie już chlewnia. Chcemy część stodoły gdzie znajduje się słoma czyli połowe przerobić na chlewnie. postawic ściane pomiędzy klepiskami, zalać strop no i oczywiście jakieś słupy, okna zrobić itp. I tu pojawia się pytanie ,czy na taką adaptacje potrzebujejakies pozwolenia? Aby starą z nową chlewnie połączyć wybudował bym dobudówkę, ale zmieściłbym się w 25m2 więc tylko pozwolenie by wystarczyło. Dachu na stodole bym niezmieniał, tylko ściany strop i okna. Na nową chlewnie to rózne pozwolenia są potrzebne, a na taką przeróbkę? Jak to jest? Orientuje się ktoś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
chlewnia Dzisiaj, 06:22
  •  

#2 Share RobertKowalewo

RobertKowalewo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:motocykle,rolnictwo,sport,fotografia, historia

Napisany 07 listopad 2013 - 11:42

chlewnia witam, jestem w temacie aktualnie przerabiam stodołe na chlewnie, wieć musisz sie starać o zmiane sposobu uzytkowania budynku.. ale musisz miec projekt od architekta bo inaczej nie przyjma ci tego w starostwie. Fakt, obejdzie sie bez pozwolenia jeśli nie wylewasz fundamentów, ale zmieniasz kubature budynku oraz wykuwasz otwory okienne. wiecej pytań pisz
ArturKowalewo

#3 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 18:29

chlewnia Co do fundamentów to wylałbym jeden pod jedną ściane, która by oddzielała chlewnie od stodoły. No to czyli bez planu się nieobejdzie, ponieważ najbardziej mi pasuje zrobić okna od strony sąsiada, a tam mam do granicy 3 m. A zresztą sąsiad jest bardzo miły i jakiś nadzór mi może nasłać :ph34r: A czy jakieś pozwolenia związane z ochroną środowiska są potrzebne? Bo cos mi się o uszy obiło że przy większych obiektach coś tam jest takiego. A jak to jest z dotacjami? czy na taką adaptacje można skorzystać z jakichś dotacji z UE, np no prow? Czy to tylko pakowanie się niepotrzebnie w normy i kontrole?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share RobertKowalewo

RobertKowalewo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:46

chlewnia pakowanie sie w dotacje to juz GRUBA MISJA szczerze odradzam bo pomysł spłonie już na papierku.. jeśli chcesz zrobić okna od strony sąsiada to odległość od granicy musi wynosić min 4m. co do pozwoleń z ochrony srodowiska i zgody sąsiadów to możesz to mieć gdzieś jesli zakładana produkcja ogólna nie przekroczy 50DJP
ArturKowalewo

#5 Share bezbarwny

bezbarwny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 21:17

chlewnia Jeśli budynek stoi mniej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej , a chciałbyś mieć okna od strony sąsiada , zrób je z pustaków szklanych tzw luksfer. Możesz nad nimi umieścić wloty powietrza. Nikt się do tego nie przyczepi. Nieste na prace z tym związane , musisz mieć pozwolenie.

co do pozwoleń z ochrony srodowiska i zgody sąsiadów to możesz to mieć gdzieś jesli zakładana produkcja ogólna nie przekroczy 50DJP

Nie wiem jak z ochroną środowiska , ale jeśli Gmina nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego , to sprzeciwy sąsiadów mogą okazać się niemałym problemem.

You Shook Me All Night Long

#6 Share RobertKowalewo

RobertKowalewo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 22:23

chlewnia troche sie nachodziłem zanim uzyskałem pozwolenie na budowe;) (sąsiedztwo gimnazjum, kościoła, cmentarza) tak jak kolega napisał wazny jest wyciąg z gminy o planowanym zagospodarowaniu terenu
ArturKowalewo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 17:32

chlewnia mam podobny dylemat co autor tematu
posiadam murowana stodołe, wymiary 9x18
chodzi mi po głowie pomysł aby rozebrac to do fundamentów i na tych samych fundamentach pobudowac tuczarnie na głebokiej sciółce dla ok 120 sztuk

musze posiadac jakies pozwolenia ?
potrzebna jest zgoda sasiadów ?
fundament ten sam wymiary były by niezmienione

Edytowany przez koma666, 08 listopad 2013 - 17:33.

#8 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 19:23

chlewnia A jak murowana to nie lepiej tylko poprzerabiać? Wydaje mi się że troszkę taniej by wyszło. Co do tych okien to obowiązkowo luksfery bym założył. Produkcja raczej tam nieprzekroczy 50DJP ale lepiej się wszystkiego dowiedzieć żeby potem jakichś problemów niebyło.

#9 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 19:29

chlewnia ja bym wolał rozebrac bo stodoła jest pobudowana na cegłe tzn mur ma 12 cm, wszystko z białej cegły i w dodatku ze słabej zaprawy, rozebrałbym to w mig :) i na tych fundamentach postawił mur z pustaka betonowego 24cm i dach jednospadowy ocieplony

w dodatku chciałbym zrobic 4 kojce i do kazdego drzwi do wybierania obornika a w tym budynku to mi nic nie pasuje, najlepiej to rozwalic i od nowa pobudowac tak jak ma byc...

chodzi tylko pozwolenia i inne sprawy o których moze nie wiem ...

Edytowany przez koma666, 08 listopad 2013 - 19:33.

#10 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 11:11

chlewnia Co sądzicie o wsparciu dla producentów świń z nowego prowu?
Ja to widzę tak. Najmniejsza chlewnia -150 loch to 2500000zł. oni obiecują 500000zł zwrotu czyli przyjmując zwrot na poziomie 50% to wychodzi 1000000zł do których przysługuje zwrot. Reszta kasy to w większości kredyt. Trzeba kupić lochy - kolejne kilkaset tyś. Do tego żeby ruszyć potrzeba kilkaset ton paszy, obsługa weterynaryjna itd.
Jeszcze z obecną produkcją musisz się zmieścić między 15-100tys.euro. Dla mnie taka pomoc jest bez sensu bo sok w produkcji jaki się od nas wymaga jest zbyt duży jak na polskie warunki. To na co zachód pracował długimi latami polscy rolnicy mają zrobić za kilka. Napiszcie co o tm myślicie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share konrad451

konrad451

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 13:50