Skocz do zawartości

Zdjęcie

polifoska 21 czy saletrosan?

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 17:02

polifoska 21 czy saletrosan? witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
polifoska 21 czy saletrosan? Dzisiaj, 23:09
  •  

#2 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 listopad 2013 - 19:25

polifoska 21 czy saletrosan? A to zależy od wielu czynników, polifoska to potas i azot, a saletrosan to azot (2 formy) i siarka. Nie ma co porównywać tych 2 nawozów.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 19:30

polifoska 21 czy saletrosan? Przecież polifoska 21 to N (mgs)bodajże . Saletrosan lepszym rozwiązaniem bo posiada formę azotanową szybko działającą.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 19:46

polifoska 21 czy saletrosan? A rzeczywiście, sorry musiałem pomylić z jakimś innym nawozem. Polifoska azot ma jeszcze azot w postaci amidowej a saletrosan w azotanowej więc saletrosan zdecydowanie lepszy.
Zapraszam na swój profil

#5 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 22:39

polifoska 21 czy saletrosan? ale czy faktycznie potrzeba tyle siarki czy to nie będzie za duża dawka i jaki nawóz w postaci N najlepszy pod żyto wczesną wiosną

#6 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 05 listopad 2013 - 23:08

polifoska 21 czy saletrosan? Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

#7 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 00:25

witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

Warto najpierw poszukać na forum odpowiedzi. W temacie " żyto ozime Jak uprawiać" podobny temat juz został poruszony. Wynikło z niego ze najlepiej cisnąć saletrą 34N (która ma 17 czystego N w formie azotanowej i 17N w formie amonowej) mowa tutaj o pierwszej dawce (60Kg na ha) a w drugiej można sypać mocznik około 50 czystego N na Ha . Kto szuka nie błądzi:)

#8 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 06:25

polifoska 21 czy saletrosan? Dokładnie tak jak mówi przedmówca a saletrosan i polifoska 21 to raczej są stosowane na rzepak.

#9 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 12:16

polifoska 21 czy saletrosan? Standard jak pod wszystkie oziminy - saletra na start a potem co dusza zapragnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 13:42

polifoska 21 czy saletrosan? @janusz20 czyli siejesz caly czas żyto, nie podnosisz pH? Nawet na piachach gdzie rośnie żyto, pszenżyto czy też kukurydza masz obowiązek uregulować ph.

@margoo78 czemu na rzepak? Stosowałeś kiedyś w zbożu?? Wiesz po co stosujemy siarkę w uprawie?

Jeśli to nie jest pszenica przewódkowa bądz jakaś siana po burakach to czemu mam nie rzucać Saletrosanu który ma także formę azotanową?

#11 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 18:06

Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

A saletra nie zakwasza? Otóż wszystkie nawozy azotowe zakwaszają glebę, nawet saletrzak. Na zalkalizowanie 100kg saletrzaku potrzeba 48kg CaO, saletry 65kg, mocznika, saletrosanu 98kg, siarczanu amonu 125kg.
A siarka wiosna zbożom ozimym zawsze się przyda.
Zapraszam na swój profil

#12 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 20:20

polifoska 21 czy saletrosan? Opis produktu:

Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule wielkości 2-6 mm, nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 0,98 kg/dm3. Saletrosan® 26 makro to mieszanina azotanu amonu i siarczanu amonu z dodatkiem mączki dolomitowej, bogatej w wapń i magnez. Nawóz zawiera 26% azotu (N), w tym w formie amonowej 19% i 7% w formie saletrzanej. Zawiera także 13% siarki (S) [stanowi to 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3)], rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

Panowie tekst wrzucony ze strony zakładow azotowych i z niego wynika ze forma azotu jest w większości amonowa, czyli wiazana bardziej z glebą i dłużej dostępna :) ja zastosowałem na probe tej wiosny 50 kg saletrosanu + 50 kg polidapu + 50 soli potasowej na mroz i nawet ta mała ilość ładnie podziałała na zboże, ruszyły z werwą, a jak się zrobiło cieplej i szło wjechać normalnie to dałem 200 kg saletry amonowej i bujało ostro :D

#13 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 06 listopad 2013 - 21:11

polifoska 21 czy saletrosan? tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)
milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.
Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

#14 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 16:55

polifoska 21 czy saletrosan? witam czy zastosowanie 100kg saletry+100KG SALETROSANU wiosną przed ruszeniem wegetacji nie będzie za mało. I czy to w ogóle dobry pomysł gleba słaba 5 i 6 klasa.

#15 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 22:17

polifoska 21 czy saletrosan? Ja od dwóch lat stosuje polifoske 21 na start, jak najwcześniej gdy da się wjechać w pole rozsiewam. Efekt jest bardzo dobry w życie hybrydowym jak i innych zbożach. Saletrosan jest lepszy moim zdaniem w takiej sytuacji jak tegoroczna, a więc późny wysiew 1 dawki.

#16 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 00:45

tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)
milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.
Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

Przecież saletrosan powstaje z saletry i siarczanu amonu 45:55<mniej wiecej> . Więc nie lepiej wysiać mieszankę saletry i siarczanu amonu, bo na pewno taniej.

#17 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 01:27

polifoska 21 czy saletrosan? Nie rzucisz precyzyjnie 2 różnych nawozów o różnej granulacji to raz, a dwa nie wymieszasz dokładnie w rozsiewaczu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 15:00

pytanie do zorientowanych w temacie - kupiłem pod fasole siarczan amonu "pulsar", ale z tego co czytałem to istnieją 3 formy nawozu - pylista, krystaliczna i granulowana. Pulsar zdaje się że jest krystaliczny. i tu mam pytanie - czy w dobrych warunkach pogodowych da się go wysiać na 12 metrów, podobnie jak saletrę puławską czy jednak graniczy to z cudem? również na pszenice zechce dać na pierwszą dawkę ok 100kg siarczanu amonu  racji siarki przed ruszeniem wegetacji i 150 saletry puławskiej ok tygodnia po siarczanie albo w gorszym warunkach oba jeden po drugim, bo na składzie saletrosan w ogóle mi się nie kalkulował, a skoro jest to zwykła mieszanka w jednej granuli to po co przepłacać ;)

Edytowany przez daro189, 28 grudzień 2015 - 15:05.