mencher_21

Hodowla opasów, start prawie od zera.

Polecane posty

damian40000    86

@filantrop napisz mi czym karmiłeś byki w tych wiatąch jak przez 2-3 tygodnie trzymało -20 dzień i noc. Ja w takim wypadku woze kiszonkę do ciepłej obory do krów i jak się rozmrozi przewoże do stodoły i karmie tym byki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gseries    0

Byłoby to dodatkowe źródło dochodu, lecz czy wyjdzie to lepiej niż sprzedaż plonu? Czytając forum znalazłem coś o hodowli byczków do 320kg, może na początek byłoby to lepsze? Żeby był obrót, i dopiero potem trzymać je "do końca"? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jezeli masz dobra ziemie np. 3-4 klasa to siej zboze i ewentualnie swinki, szybszy obrót kasy, a jak słaba czyli 5-6 klasa to kukurydza na kiszonke i opasy

 

byczki do 350 kg tez ciekawy pomysł tylko gdzie znalezc odbiorce co by zapłacił po 10 zł/kg

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gseries    0

No Ziemia to raczej 4-6 klasa, większość piaski. Muszę się zorientować czy jest tu jakiś odiorca :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

sam chyba tez bym wolał sprzedawac takie 300-350 po 10zł/kg niz chowac do duzych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nikolajjj   
Gość nikolajjj

W ostatnim Topagrar są dwa artykuły o opłacalności chowu bydła. Są podane konkretne kwoty.

 

na 1 szt zarobisz srednio 1 tys zł, musisz sam sobie odpowiedziec czy warto

 

Przy tych cenach bydła to jak 500 zł zarobi będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

@filantrop napisz mi czym karmiłeś byki w tych wiatąch jak przez 2-3 tygodnie trzymało -20 dzień i noc. Ja w takim wypadku woze kiszonkę do ciepłej obory do krów i jak się rozmrozi przewoże do stodoły i karmie tym byki.

 

 

siano lub sianokiszonka do woli. ok 2-3 kg śrutu z owsa i jeczmienia na głowę w dwóch dawkach i woda z wanny.czyli z lodem. zobacz w mojej galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u mnie to nie przejdzie bo nie mam łąk wcale a ziemie słabe nie wszędzie trawa się udaje. Sianokiszonki mam tylko tyle co dla krów mlecznych. Kukurydzy za to nie brakuje. Byki dostają kiszonkę z kukurydzy śrutę z pszenżyta i jęczmienia słomę z jęczmienia i liście buraczane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Witam wszystkich to jest mój pierwszy post na forum wiec proszę o wyrozumiałość. na początek przedstawię sytuacje: dostaje gospodarstwo od teściów około 35hektarow w tym 4ha lak 19ha ziemi ornej 3i4klasy blisko domu maks 2km reszta to 4,5i6 w odległości około 15km. gospodarstwo w pełni zmechanizowane tj dwa traktory 50 i 110konny, kombajny do ziemniaków i zboża, presy do bal i kostki i reszta maszyn do uprawy przystosowane do tych ciągników. Chciał bym zacząć hodować byki hf i mieszance ale niestety nie mam zielonego pojęcia o tej hodowli, teściowie maja i pewni dużo by mi pomogli ale nie z tak duża jak ja planuje... teściowie hodowali maks 5-6sztuk, ja na początek chciał bym zacząć od 20szt(obora jest do tego przystosowana jest ganek paszowy z możliwością wjazdu ciągnika i wyciąg do obornika) po jakimś czasie chciał bym podwoić hodowle(wiąże się to z przerobieniem drugiej strony obory). Na ruszenie z ta cala inwestycja mógł bym poświecić około 100tys oszczędności. teraz moje pytania czy widzicie sens w inwestowanie w hodowle byków i czy da się z tego jakoś w miarę utrzymać rodzinę? I pytanie do forumowiczów którzy hodują byki jak wy to widzicie na tym areale i czy to co robicie jest opłacalne?

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz najpierw musisz pomyślec o karmie dla tych 20sztuk i od jakiego wieku masz zamiar zacząć chów wiesz kazdy bazuje na sianokiszonce z trawy i kiszonce z kukurydzy albo sianokiszonka z trawy i wysłodki i do tego pasza treściwa no i słoma na podścółkę i kojec jak zamierzasz od małego chowac bo do pół roku nie można wiązać tak mówili jak byłem na szkoleniu z dobrej praktyki rolnej i wzajemnej zgodności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

przejmuje gospodarstwo w grudniu lub w styczniu na razie nie chce szalec i chce zakupic okolo 10 cielakow paszy spokojnie wystarczy do przyszlego roku. Nie wiem ile na tym areale mozna trzymac bydla bez dokupywania paszy? no a wiosna chcial bym juz tak zaplanowac uprawy zeby zgromadzic pasze dla wiekszej ilosci i systematycznie powiekszyc hodowle. Nie wim dokladnie jak opsiane jest pole ale przeciez mozna np skosic zyto na siano kiszonke i zasiac kukurydze? tak robili moi tesciowie, nie wiem czy to dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz według uni to jedna krowa/ha ziemi masz w tym areale jakieś nieużytki czy to wszystko do obróbki to to 20 sztuk możesz trzymać zobaczysz jak ci będzie szło tak możesz tak robićjak twoi teściowie bo mojej okolicy hodowcy też tak robią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

chcial bym kupowac cielaki do 100kg mam samochod dostawczy wiec moge po nie jechac daleko jesli byla by dobra cena. Piszesz ze trzeba na poczatku je trzymac w kojcu_ z tym nie bylo by problemu dalo by rade wygospodarowac takie pomieszczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Też tak zaczynałem i stwierdzam że to jest nie opłacalne utopisz tą stówe i nawet nie będziesz wiedział gdzie tak jak ja swoja. Nie chcę cię zniechęcać z tego co piszesz to masz lepszy start większy areał i budynki przystosowane ja tego nie miałem. Co ci mogę podpowiedzieć to bydło luzem w kojcach lepszą cenę dostaniesz i mięsne rasy i jak najtańszy opas bo tu liczy się każda złotówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Na100 sztuk to nie ma miejsca chyba żeby puścić je luzem... Pytanie tylko czy z tych 40 sztuk da się wyżyć? Moze źle napisałem ale chodzi o 40 sztuk dużych takich co muszą wisieć a na młodzież można zrobić miejsce w świniarni...

 

Tylko ze obora jest przystosowana na bydlo wiszace przy zlobach troche duzo pracy by trzeba bylo wlozyc zeby to przerobic... a dlaczego za bydlo w kojcach jest leprza kasa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Masz przecież 100tyś :) naruszysz je i będą kojce. oczywiście nie musisz tego robić ale to sprawi że hodowla będzie bardziej opłacalna. Bydło z luzu nadaję się na export i zawsze jest droższe nie są to duże sumy ale zawsze to coś. Chodzi mi o bydło mięsne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

na 1 zostaje około 1000zł. Czyli aby mieć 2000zł na miesiąc musisz trzymać 50szt.

 

Ale ten tysiąc zl zostaje po odliczeniu kosztu produkcji paszy czy po odliczeniu ceny rynkowej? głownie chodzi mi tutaj o zboże...? Bo to duża różnica

 

Masz przecież 100tyś :) naruszysz je i będą kojce. oczywiście nie musisz tego robić ale to sprawi że hodowla będzie bardziej opłacalna. Bydło z luzu nadaję się na export i zawsze jest droższe nie są to duże sumy ale zawsze to coś. Chodzi mi o bydło mięsne

 

A co zhf i mieszancami nie oplacaja sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak masz gotowa obore to nie opłaca się jej przerabiać. Lepiej dostawić wiate z boku i tam zrobić kojce. Chociaż ja właśnie przedłużam obore na 20 uwięziowych stanowisk dla opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie hoduje ale sam sie zastanawiam , po pierwsze zasadnicze pytanie czy masz już prace , czy dobrze zarabiasz , i czy wiążesz z ta pracą przyszłość , Bo jak tak to jest to naprawdę fajny areał na start z maszynami żeby nic nie hodować tylko sobie dorobić do wypłaty , i nie babrać sie w tym tylko mieć normalne życie

Jeśli nie to 40 szt na 2 lata mało jak chcesz utrzymać rodzinę , 40 rocznie tak ,

Karol chyba kpisz kto ci z zagranicy weźmie 20 hf co 2 lata za lepszą cene

Nie patrz że ci zostanie tysiąc czy 2 tysiąc, wiesz dopiero ile ci zostanie jak sprzedasz byka .

Fakt jak chcesz od razu sie rzucić to fakt wtopisz te 100 tys raz dwa a odzyskasz je albo i nie . Więc moja rada na początek max 5 szt . reszta rzepakiem , pszenicą ,i ziemniakami ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jak chcesz się nie narobić i zarobić a masz dobrą ziemię drenowaną to tylko produkcja roślinna zbóża qq itp to samo zarobisz na opasach co na uprawie pod warunkiem że warunki glebowe ci na to pozwolą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Sprawa wyglada tak ze jeszcze pracuje za granica. W Polsce mial bym prace za okolo 3tys miesiecznie ale to bardzo ciezka praca ktorej nie lubie(robilem to tylko dla kasy) :) wiadoma sprawa ze jesli na uprawie wychodzilo by sie podobnie to po co robic dwa razy jak mozna odrazu sprzedac, dlatego zanim podejme decyzje chce sprawdzic czy jest sens sie za to brac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj