Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla opasów, start prawie od zera.

102 odpowiedzi na ten temat

#21 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 20:14

Hodowla opasów, start prawie od zera. wiaty dobra sprawa ale jak zima mroźna się trafi to 2 miesiące jedzą i wcale nie rosną. Mam jałówki pod wiatą od kwietnia do listopada ale zimują w oborze. Byki mam w stodole i do -10 nie ma problemu. Ale jak jest zimniej prawie nie piją jedzą też słabiej i nie rosną. W oborze u krów też nie mam za ciepło ale poniżej +5 nie spada. Druga sprawa to rozmrażanie kiszonki. Co dawać jak wszystko zamarznie a w oborze też mróz? Samo siano?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla opasów, start prawie od zera. Dzisiaj, 01:06
  •  

#22 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 09 listopad 2013 - 00:46

Hodowla opasów, start prawie od zera. damian za swoją wypowiedź powinieneś dostać tytuł HODOWCA ROKU. gratuluje!!!

#23 Share gseries

gseries

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 18:38

Hodowla opasów, start prawie od zera. Panowie podłączę się do tematu.
Jest taka sytuacja, iż posiadam oborę w której na chwilę obecną jest 1 byczek który niedługo pójdzie na handel no i obora zostanie pusta. Po niewielkich przeróbkach będzie tam ok. 10 stanowisk plus kojec na 5 małych. Plan jest taki, że co jakieś pół roku byłoby brane 5 małych do kojca i po tych 5 miesiącach byłyby one przesunięte dalej na stanowiska i tak w kółko, aż do sprzedaży. Mam 15ha więc powinno wystarczyć na wyżywienie ich. Czy jest w ogóle sens to zaczynać?

#24 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 18:47

Hodowla opasów, start prawie od zera. Ta hodowla byłaby głównym źródło dochodu?

#25 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 18:51

Hodowla opasów, start prawie od zera. na 1 szt zarobisz srednio 1 tys zł, musisz sam sobie odpowiedziec czy warto

#26 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 20:07

Hodowla opasów, start prawie od zera. @filantrop napisz mi czym karmiłeś byki w tych wiatąch jak przez 2-3 tygodnie trzymało -20 dzień i noc. Ja w takim wypadku woze kiszonkę do ciepłej obory do krów i jak się rozmrozi przewoże do stodoły i karmie tym byki.

#27 Share gseries

gseries

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 09:52

Hodowla opasów, start prawie od zera. Byłoby to dodatkowe źródło dochodu, lecz czy wyjdzie to lepiej niż sprzedaż plonu? Czytając forum znalazłem coś o hodowli byczków do 320kg, może na początek byłoby to lepsze? Żeby był obrót, i dopiero potem trzymać je "do końca"? ;)

#28 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 09:58

Hodowla opasów, start prawie od zera. jezeli masz dobra ziemie np. 3-4 klasa to siej zboze i ewentualnie swinki, szybszy obrót kasy, a jak słaba czyli 5-6 klasa to kukurydza na kiszonke i opasy

byczki do 350 kg tez ciekawy pomysł tylko gdzie znalezc odbiorce co by zapłacił po 10 zł/kg

Edytowany przez koma666, 10 listopad 2013 - 10:00.

#29 Share gseries

gseries

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 10:03

Hodowla opasów, start prawie od zera. No Ziemia to raczej 4-6 klasa, większość piaski. Muszę się zorientować czy jest tu jakiś odiorca :D

#30 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 10:06

Hodowla opasów, start prawie od zera. sam chyba tez bym wolał sprzedawac takie 300-350 po 10zł/kg niz chowac do duzych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share nikolajjj

nikolajjj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:konie, hodowla bydła mięsnego,

Napisany 10 listopad 2013 - 19:41

Hodowla opasów, start prawie od zera. W ostatnim Topagrar są dwa artykuły o opłacalności chowu bydła. Są podane konkretne kwoty.

na 1 szt zarobisz srednio 1 tys zł, musisz sam sobie odpowiedziec czy warto

Przy tych cenach bydła to jak 500 zł zarobi będzie dobrze.

#32 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 10 listopad 2013 - 21:22

Hodowla opasów, start prawie od zera.

@filantrop napisz mi czym karmiłeś byki w tych wiatąch jak przez 2-3 tygodnie trzymało -20 dzień i noc. Ja w takim wypadku woze kiszonkę do ciepłej obory do krów i jak się rozmrozi przewoże do stodoły i karmie tym byki.

siano lub sianokiszonka do woli. ok 2-3 kg śrutu z owsa i jeczmienia na głowę w dwóch dawkach i woda z wanny.czyli z lodem. zobacz w mojej galerii

#33 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 22:26

Hodowla opasów, start prawie od zera. u mnie to nie przejdzie bo nie mam łąk wcale a ziemie słabe nie wszędzie trawa się udaje. Sianokiszonki mam tylko tyle co dla krów mlecznych. Kukurydzy za to nie brakuje. Byki dostają kiszonkę z kukurydzy śrutę z pszenżyta i jęczmienia słomę z jęczmienia i liście buraczane.

#34 Share jasiuhonda

jasiuhonda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 19:31

Hodowla opasów, start prawie od zera. Witam wszystkich to jest mój pierwszy post na forum wiec proszę o wyrozumiałość. na początek przedstawię sytuacje: dostaje gospodarstwo od teściów około 35hektarow w tym 4ha lak 19ha ziemi ornej 3i4klasy blisko domu maks 2km reszta to 4,5i6 w odległości około 15km. gospodarstwo w pełni zmechanizowane tj dwa traktory 50 i 110konny, kombajny do ziemniaków i zboża, presy do bal i kostki i reszta maszyn do uprawy przystosowane do tych ciągników. Chciał bym zacząć hodować byki hf i mieszance ale niestety nie mam zielonego pojęcia o tej hodowli, teściowie maja i pewni dużo by mi pomogli ale nie z tak duża jak ja planuje... teściowie hodowali maks 5-6sztuk, ja na początek chciał bym zacząć od 20szt(obora jest do tego przystosowana jest ganek paszowy z możliwością wjazdu ciągnika i wyciąg do obornika) po jakimś czasie chciał bym podwoić hodowle(wiąże się to z przerobieniem drugiej strony obory). Na ruszenie z ta cala inwestycja mógł bym poświecić około 100tys oszczędności. teraz moje pytania czy widzicie sens w inwestowanie w hodowle byków i czy da się z tego jakoś w miarę utrzymać rodzinę? I pytanie do forumowiczów którzy hodują byki jak wy to widzicie na tym areale i czy to co robicie jest opłacalne?
Połączone

Edytowany przez danielhaker, 14 listopad 2013 - 23:07.

#35 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 14 listopad 2013 - 20:23

Hodowla opasów, start prawie od zera. wiesz najpierw musisz pomyślec o karmie dla tych 20sztuk i od jakiego wieku masz zamiar zacząć chów wiesz kazdy bazuje na sianokiszonce z trawy i kiszonce z kukurydzy albo sianokiszonka z trawy i wysłodki i do tego pasza treściwa no i słoma na podścółkę i kojec jak zamierzasz od małego chowac bo do pół roku nie można wiązać tak mówili jak byłem na szkoleniu z dobrej praktyki rolnej i wzajemnej zgodności

#36 Share jasiuhonda

jasiuhonda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 20:47

Hodowla opasów, start prawie od zera. przejmuje gospodarstwo w grudniu lub w styczniu na razie nie chce szalec i chce zakupic okolo 10 cielakow paszy spokojnie wystarczy do przyszlego roku. Nie wiem ile na tym areale mozna trzymac bydla bez dokupywania paszy? no a wiosna chcial bym juz tak zaplanowac uprawy zeby zgromadzic pasze dla wiekszej ilosci i systematycznie powiekszyc hodowle. Nie wim dokladnie jak opsiane jest pole ale przeciez mozna np skosic zyto na siano kiszonke i zasiac kukurydze? tak robili moi tesciowie, nie wiem czy to dobrze?

#37 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 14 listopad 2013 - 20:55

Hodowla opasów, start prawie od zera. wiesz według uni to jedna krowa/ha ziemi masz w tym areale jakieś nieużytki czy to wszystko do obróbki to to 20 sztuk możesz trzymać zobaczysz jak ci będzie szło tak możesz tak robićjak twoi teściowie bo mojej okolicy hodowcy też tak robią

#38 Share jasiuhonda

jasiuhonda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 20:56

Hodowla opasów, start prawie od zera. chcial bym kupowac cielaki do 100kg mam samochod dostawczy wiec moge po nie jechac daleko jesli byla by dobra cena. Piszesz ze trzeba na poczatku je trzymac w kojcu_ z tym nie bylo by problemu dalo by rade wygospodarowac takie pomieszczenie...

#39 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 21:00

Hodowla opasów, start prawie od zera. 100 opasów spokojnie możesz trzymać. Siejąc 10ha kukurydzy 10ha trawy z koniczyna i 15ha zboża.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jasiuhonda

jasiuhonda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 listopad 2013 - 21:00