Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w rękawie foliowym

50 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 25 sierpień 2007 - 09:22

Sianokiszonka w rękawie foliowym Właśnie zakładam nowy temat. Kiszonki w belach bardzo drogie w silosie problem z ugniataniem a tu jest nowa technika (przynajmniej ja do tej pory o niej nie słyszałem) kiszenie w rękawach. Szukałem w paru miejscach a tu na AF jest.
Proszę wszystkich którzy mieli kontakt z tą technologią o opisy (zalety, wady koszty itp) i fotki do galerii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w rękawie foliowym Dzisiaj, 05:33
  •  

#2 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 25 sierpień 2007 - 10:10

Sianokiszonka w rękawie foliowym więc tak - skrótowy opis technologi masz w wiki a tak poza tym to plusy są takie ze masz mniejsze zużycie foli do owijania ale za to trudniej potem wybiera sie taką kiszonkę (porównanie do bel) no a przy zkładaniu to musisz mieć tak dobrane maszyny jak do silosu przejazdowego tylko ze jeden ciągnik zamiast ubijac pryzme jest podłaczony do prasy silosowej - poza tym zakup takiej prasy silosowej to spory wydatek i najlepiej wynająć taką maszynę - nawet nie wiem ile firmy sobie zyczą za taką usługę - no ale raczej cała technologia wychodzi taniej niż silos przejazdowy bo nie musisz silosu budować - mozesz taki rekaw sobie ustawić za stodołą i cześć - i mozesz sobie zrobic kilka takich rękawów np na tygodniowe zuzycie i nie martwisz sie o to ze ci sie kiszonka zepsuje - w rekaw foliowy mozna ładowac praktycznie wszystko co sie nadaje do kiszenia - trawy, lucerne, kukurydze , wysłodki (czytałem nawet gdzieś ze można tak ziarno kukurydzy zakiszać na CCM)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#3 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 25 sierpień 2007 - 14:29

Sianokiszonka w rękawie foliowym Ja kisze wyslodki buraczane w rekaw. Jak jest dobrze zakiszone to nie ma strat paszy,jest bardzo latwe wybieranie ich z rekawa,mozna go wszedzie ustawic i zakiszanie 100 ton trwa z 2 godzinki(nie ma przy tym zadnego balaganu). To by bylu takie glowne zalety... A zakiszenie + folia na ok 100 ton kosztuje 1500 zl.

#4 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 25 sierpień 2007 - 16:30

Sianokiszonka w rękawie foliowym a co się stanie jak jakiś "artysta" przejdzie obok rękawa i porobi dziurki - np w grudniu-styczniu??
chodzi mi o to czy cała zawartość rękawa ulegnie uszkodzeniu.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 25 sierpień 2007 - 16:47

Sianokiszonka w rękawie foliowym Pewnie część paszy będzie zepsuta.. - ..tak samo jak jest rozerwany balot kiszonki to należy go szybko skarmić żeby się nie zepsuł... :P
Mogę się mylić... :P

#6 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 25 sierpień 2007 - 17:03

Sianokiszonka w rękawie foliowym Ale jak jest z kosztami tej metody? Wychodzi drozej niz baloty lub silos? Ile moze kosztowac taka prasa?

#7 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 25 sierpień 2007 - 18:51

Sianokiszonka w rękawie foliowym sama prasa z tego co sie orientuje jest strasznie droga (pare set tysiecy zł) ale lepiej zamówić usługe - a co do kosztów to we wszystkich mozliwych kalkulacjach rękaw foliowy wychodzi taniej od owijanych bel - głowny powód to droga folia do owijania
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#8 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 26 sierpień 2007 - 09:50

Sianokiszonka w rękawie foliowym Wg. mnie rekaw wychodzi tanio. Kiedys mi kot wskoczyl i podziurawil rekaw to byly popsute wyslodki,ale nie duzo,bo one sa bardzo zbite i powietrze daleko nie wejdzie. Ja ogolnie jestem zadowolony,niedlugo czwarty rok z rzedu bedę kisil ta metoda.

#9 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 26 sierpień 2007 - 10:09

Wg. mnie rekaw wychodzi tanio. Kiedys mi kot wskoczyl i podziurawil rekaw to byly popsute wyslodki,ale nie duoz,bo one sa bardzo zbite i powietrze daleko nie wejdzie. Ja ogolnie jestem zadowolony,niedlugo czwart rok z rzedu beda kisil ta metoda.

a prase silosową masz swoją czy korzystasz z usług - bo jesli korzystasz usługi to napisz ile taki szport kosztuje

#10 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 26 sierpień 2007 - 10:18

a prase silosową masz swoją czy korzystasz z usług - bo jesli korzystaszz usługi to napisz ile taki szport kosztuje

No juz pisalem o tym,ale moge pwtorzyc. Prasy nie mam swojej i usluga plus folia dla 100ton wyslodkow w zeszlym roku kosztowala 1500zl. Jak bedzie w tym to nie wiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 26 sierpień 2007 - 23:49

Sianokiszonka w rękawie foliowym 100ton kosztuje 1500zł?? to 1 tona 15 zł. według mnie to silos wyjdzie taniej chyba że to jest cena wraz z sieczkarnio i transportem (przy zielonkach)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#12 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 27 sierpień 2007 - 06:38

Sianokiszonka w rękawie foliowym Ja jestem z Podlasia i niestety nie słyszałem żeby u nas były takie maszyny. A szkoda bo to obiecująca technologia.
A z Andrzejem to sie nie zgodzę bo jak na kiszenie w balotach jest naprawdę droższe i wymaga zaangażowania co najmniej trzech ciągników. Kiszenie w silosie to inna sprawa tańsze ale straty paszy dużo wieksze. A wsad do silosu kosztuke i to nie mało.

#13 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 27 sierpień 2007 - 08:48

Sianokiszonka w rękawie foliowym W balotach będzie drożej ale jeśli trzeba wszystko nająć. Jeśli ma się swoją prasę i owijarkę to wyjdzie porównywalny koszt (zapewne trochę większy). W silosie się trochę może popsuć ale nie bez przesady.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#14 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 27 sierpień 2007 - 11:08

Sianokiszonka w rękawie foliowym W moim przypadku jest to koszt razem z transportem na podworku,dlatego ze jestem plantatorem. A owijanie napewno wychodzi drozej,bo ile kosztuje folia na jeden balot,a gdzie reszta kosztow (prasowanie, zwozenie,owijanie). A jak widzialem wyslodki zakiszone w silosie to srtat bylo sporo i do tego musieli sie duzo napracowac przy kiszeniu. Przy zakiszaniu w rekaw nie musi nikogo od rolnika byc na podworku,wystarczy pokazac miejsce gdzie maja zrobic kiszonke.

#15 Share Axial

Axial

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 27 sierpień 2007 - 19:56

Sianokiszonka w rękawie foliowym To teraz ja coś dodam.
Prasa silosująca to prosta ale kosztowna maszyna - ceny używanych markowych pras oscylują wokół 50 000 Euro.
Pozostaje więc jej wynajęcie - koszt to ok. 20 PLN za tonę materiału. Trzeba tylko dowieźć towar do kosza zasypowego i tyle. W czasie napełniania rękawa można dodawać środki ułatwiające zakiszanie /bakterie kwasu mlekowego/ ale stosuje się je praktycznie tylko przy kiszonce z lucerny.
Kisić można praktycznie wszystko, od sianokiszonki przez kiszonkę z kukurydzy po młóto browarniane oraz mokre ziarno kukurydzy i innych zbóż.
Jakość kiszonki znakomita, ale trzeba wychodzić z założenia, że z rękawa nie wyjmiemy lepszego materiału niż do niego włożyliśmy /materiał zagrzany lub podpsuty/.
Wydajność prasy ogromna, spokojnie łyka na godzinę 100 ton, w sprzyjających warunkach osiągaliśmy wydajność do 200 ton/h, jest to tylko kwestia podawania materiału da kosza.
Trwałość rękawa to 18 miesięcy jakie gwarantuje producent, /oczywiście bez uszkodzeń mechanicznych/ ale widziałem rękawy otwierane po 3 latach z super kiszonką. Najważniejszy jest moment zakiszania /ok. 3 tygodni/ póżniej pojedyńcze uszkodzenia nie robią praktycznie żadnej szkody ale to tylko folia, więc trzeba uważać.
Dostępne długości rękawów to 45, 60, 75 metrów /przy długości 75 metrów mamy ok 270-300 ton kiszonki w zależności od materiału/ ale robiliśmy rękawy które miały 10 m. długości :P.
Metoda godna polecenia, trzeba tylko kawałek w miarę równego placu.
Co do pękania rękawów to zdarza się to niezmiernie rzadko i to tylko przy napełnianiu / firma wykona przepakowanie do drugiego rękawa na swój koszt/. Przy materiale sypkim takim jak ziarno zbóż trzeba uważać przy nacinaniu rękawa, zawsze w poprzek, nigdy wzdłuż.
Mam trochę doświadczenia w tym temacie, więc proszę pytać.
ps. Na moim filmiku ziarno kukurydzy idzie prosto z pola do rękawa.
Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

#16 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 28 sierpień 2007 - 06:46

Sianokiszonka w rękawie foliowym Dzięki za informację ale jeszcze poszukuję jak najbliżej podlasia!?

#17 Share Axial

Axial

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 28 sierpień 2007 - 08:36

Dzięki za informację ale jeszcze poszukuję jak najbliżej podlasia!?

Agrotechnik Tafiły, tel. 086 474 26 29.
Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

#18 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 13 październik 2007 - 20:43

Sianokiszonka w rękawie foliowym 15 złotych za tonę zakiszonej paszy to tanio. Jeżeli ktoś się nie zgadza to niech policzy ile kosztuje zrobienie kiszonki własnymi maszynami (amortyzacja) paliwo i folia. Mi się wydaje że usługi są tańsze niż własne maszyny, Niestety u nas z usługami jest kłopot i często trzeba mieć własne maszyny!

#19 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 13 październik 2007 - 20:55

Sianokiszonka w rękawie foliowym Liczac do tego,ze jest bardzo maly odpad paszy i zaoszczedzone duzo czasu,to napewno wychodzi calkiem niezle. Dlatego w tym roku tez bedziemy kisic w rekaw. A dodatkowo zamowilismy wyslodki we workach. Mowili,ze troche to podobne do big bagow z nawozem. Jak bedzie wygladac dokladnie to bede wiedzial jak mi to przywioza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 październik 2007 - 20:56

Sianokiszonka w rękawie foliowym Ja gdzieś niedawno czytałem artykuł o zakiszniu ziarna kukurydzy na CCM przy użyciu specjalnego adaptera. Ma on mniejszą wydajność niż prasa silosująca i robi kiszonkę w rękawach o mniejszej średnicy. Czy ktoś miał do czynienia z takim użądzeniem? Czy nadawało by się ono do kiszenia np. wysłodków czy sianokiszonki? I jaka jest cena takiego adaptera?