Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzierżawa nieużytków

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 25 październik 2013 - 09:42

Dzierżawa nieużytków Witam. Mam możliwość wydzierżawienia ok 30ha nieużytków. Ziemia ta nie była uprawiana conajmniej 10 lat więc nie wygląda to najlepiej. Na większej połowie pewien pan pasie tam bydło i trawa (zielsko) jakie tam rosło jest wygryzione. Jednak ta mniejsza połowa jest wogóle nie ruszana i częściowo zakrzewiona. Krzaki można wyciąć, zielsko opryskać ale nie wiem czy już nie za późno bo wegetacja roślin się kończy. Teraz mam pytanie czy lepiej tam posiać trawę (lucernę lub koniczynę) w czystym siewie i brać dopłaty "ekologiczne'' czy przygotować pole do siewu zboża. Dodam że do pola mam około 20km, ziemia klasy III i IV. Obecnie nie mam gospodarstwa na siebie gdyż moi rodzice nie osiągneli jeszcze wieku emerytalnego ale z maszynami nie było by żadnego problemu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dzierżawa nieużytków Dzisiaj, 07:16
  •  

#2 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 25 październik 2013 - 11:20

Dzierżawa nieużytków zanim to doprowadzisz do dobrej kultury to minie 3 lata. zależy na co jestes nastawiony, czy pracujesz w gospodarstwie czy masz pracę ? itd jeżeli masz inne zajęcie i nie masz zamiaru rozwijac gospodartwa w tym kierunku żeby się z niego utrzymywać to ja bym postawil na "motylkowe" :)

#3 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 25 październik 2013 - 11:49

Dzierżawa nieużytków Nie pracuje na co dzień w rolnictwie, ale moi rodzice mają gospodarstwo i bardzo często im pomagam.
Właściciel tej ziemi chce na początek mi na 5 lat ją wydzierżawic z możliwościa przedłużenia. Na zboże to zdecydowanie za krótko, motylkowe - pakiety są na 5 lat więc akurat. Ale czy do tych motylkowych nie będzie potrzebna od 2014 jakaś produkcja lub bydło?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 25 październik 2013 - 14:16

Dzierżawa nieużytków Ja bym to łykał jak młody pelikan , 30 ha to jest 30 ha , tylko najlepiej pisz na 10 lat od razu bo fakt 5 trochę mało bo faktycznie dobry plon zbierzesz w 3 roku dopiero więc szkoda by było roboty jak by po 5 ci zabrał , ale nawet na te 5 sie opłaca zawsze coś urośnie , a jak by nie patrzeć to jest 30 ha , więc to jest potężny zastrzyk w gospodarstwo, A z dopłatami nie kombinuj na razie bo nie wiadomo co bedzie w nowym rozdaniu ,
Ja bym to uprawił wstępnie w tym roku jeszcze , a na wiosnę orka i zasiał łubin bo to chyba najlepsza roślina na 1 siew w nieużytki , małe zapotrzebowania pokarmowe tolerancja na zakwaszenie ,potem wystarczy dać wapno i masz super stanowisko pod pszenice ,
U mnie w okolicy jak by ktoś dał 30 ha , to nawet jak by to było pole minowe to by była walka o to do ostatniej kropli

Edytowany przez synproboszcza, 25 październik 2013 - 14:17.

#5 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 25 październik 2013 - 14:23

Dzierżawa nieużytków Synproboszcza ma rację, zwłaszcza jeśli jest to ziemia III IV klasy, tylko powiem że z tym dużo pracy będzie, wykarczować krzaki itp. więc się lepiej zastanów czy chcesz to robić aby uprawiać czy tylko cwaniakować dla dopłaty itp. (tej drugiej opcji nienawidzę bo tylko ziemię niszczą) a 20 km odległości to jeszcze nie tragedia ja dojeżdżam do działki 3,5 ha 11 km i mi się opłaca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 25 październik 2013 - 16:24

Dzierżawa nieużytków O siewie łubinu to za wiele nie wiem bo jeszcze nie miałem okazji go siać choć człowiek całe życie się uczy. Jeden mi radził siew owsa na wiosnę a po zbiorach pszenicę lub rzepak. Drugi żyto zasiać na wiosnę a później na zielono skosić i w bele albo nie kosić tylko orka uprawa i siew rzepaku. Ciężko sie zdecydować. Ale chyba po to jest te forum żeby coś doradzić. Ja osobiście wolałbym to obsiewać zbożem bo szkoda takiej ziemi na motylkowe. Z 30 ha owsa wydaje mi się że w najgorszym wypadku było by ok 100 ton ziarna. W okolicy jest sporo gęsiarzy i stadniny więc mogł bym mieć na nie zbyt. A później już pszenicę. Czekam na podpowiedzi i rady.

#7 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 25 październik 2013 - 17:04

Dzierżawa nieużytków Stać Cie na zainwestowanie w tą ziemie bardzo dużej kasy?

#8 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 25 październik 2013 - 18:39

Dzierżawa nieużytków Właśnie też mnie to dziwi... Obrobić nagle 30 ha z urzędu to nie takie hop siup, a dobrego zysku z tego prędko nie będzie. Zrób tak jak to radził synproboszcza, łubin, później pszenica i coś z tego będziesz miał. A dopłaty swoją drogą. ;)

#9 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 25 październik 2013 - 22:35

Dzierżawa nieużytków Kolego gdybym ja miał możliwość wzięcia takiego areału i w takiej klasie ziemi jak piszesz to bez zastanowienia brałbym a oprowadzić to do kultury to tak prawdę powiedziawszy to rok czasu teraz to jedynie możesz to skosić jakąś kosiarką np. rozdrabniaczem sadowniczym albo bijakową a na wiosnę jak już wszystko ruszy opryskać potem podorywka i poplon następnie albo zebrać poplon albo od razu orka i siew w zależności co będziesz chciał ja stosuję taką metodę i jak na razie nie narzekam tylko jeszcze przed orką daje wapno i tyle a na polon polecam tak jak koledzy pisali łubin albo grykę ostatecznie gorczyca lub rzepik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 26 październik 2013 - 13:34

Dzierżawa nieużytków Nie siej rzepaku w 2 roku bo jeszcze pole będziesz miał nie doprawione, i szkoda aby kasy , rzepak minimum w 3 roku, co do owsa też może być , nie jest to tak dobry przedplon , ale jak masz lepszy zbyt na to i zawsze trochę taniej cie wyjdzie koszt uprawy 1 ha owsa niż łubinu ,