Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nowa elektryka mtz 82

119 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu :D

Napisany 24 październik 2013 - 22:34

Nowa elektryka mtz 82 Witam. Z racji że nie ma dość głośnego tematu na temat elektryki. czy ktoś już robił kompletną instalację w swioim MTZ???
1.Chodzi o to czy ma ktoś dokładny schemat instalacji a nie zwykły rysunek lampa lampa i kabel. Tylko dokładnie ile przewodów itp.
2. Będę montował inny alternator z Forda będę potrzebował waszek pomocy( jutro wrzucę zdjęcie alternatora od tyłu). Dokłądnie to jak podłączyć i co usunąć ( chodzi mi o te przekaźniki) i czy jak będzie nowy altek to czy będę musiał wyrzucić ten przekaźnik od blokowania rozrusznika.
3 Będę chciał zamontować zamiast amperomierza woltomierz i czy nie ma przy tym problemu z podłączeniem.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nowa elektryka mtz 82 Dzisiaj, 23:23
  •  

#2 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 24 październik 2013 - 23:22

Nowa elektryka mtz 82 W internecie są schematy dobrej jakości.
Jaki masz rozruch 12 czy 12/24?
Co wyrzucić zależne od tego jaki rodzaj instalacji, z jakim alternatorem. Rocznik ciągnika?
Przekaźnik blokady rozruchu raczej nie trzeba wyrzucać.
Jeśli zrozumiesz różnice w podłączeniu tych dwóch wskaźników to problemu nie będzie. Jak masz miejsce to nie wyrzucaj amperomierza, a tylko dołóż woltomierz.

#3 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 24 październik 2013 - 23:29

Nowa elektryka mtz 82 Wiesz co przeleciałem cały internet i nie widziałem żadnego schematu. Rozruch na 12V rocznik 86r. Altka będziecie jutro widzieć jak wyglądam. Moim zdanie amperomierz a woltomierz będzie zdawał ten sam egzamin. Bo jak nie będzie ładowania wolty zaczną spadać a na amperomierzu ampery bedą na minusie. Takie jest moje zdanie chyba że się mylę. Można mnie poprawić.

#4 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 25 październik 2013 - 06:44

Nowa elektryka mtz 82 Są są.
http://www.agrofoto....acje-do-mtz-80/
Amperomierz możesz wywalić. Średnio użyteczna rzecz. Woltomierz załóż więcej mówi tylko ruskiego nie kupuj. Pokazuje z dokładnością do 5 wolt he he.
Ogólnie schemat instalacji możesz zapożyczyć nawet z 60-ki. Obsługuje te same rzeczy a jest o wiele prostsza i nie ma takich pierdoł jak przekaźnik stop, start.
http://allegro.pl/li...cja elektryczna
KPK Kumurun Team

#5 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 25 październik 2013 - 08:00

Nowa elektryka mtz 82 Dziękuje :) o taki schemat mi chodziło :)

#6 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 25 październik 2013 - 11:19

Nowa elektryka mtz 82 Widzę, że bardzo szybko przelatywałeś ten internet, a na pewno za wysoko i nie zauważyłeś. :D
Mi Ciotka Google od razu pokazała 2 schematy.
Ciężko jest porównywać dwa rożne mierniki, bo każdy mierzy co innego. Więc jeden nie zastąpi drugiego. Zgadza się woltomierz bardziej przydatny, ale nie jest w stanie dać pełnego obrazu sytuacji. Płynący prąd może być duży, ale nie powodować spadku napięcia więc woltomierz nic nie powie.

#7 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 25 październik 2013 - 11:38

Nowa elektryka mtz 82 Amperomierz w mtz-cie pokazuje tylko jedno... natężenie i kierunek przepływu prądu z lub do akumulatora. Kompletnie nieprzydatna informacja. Po dłuższej jeździe ciągnika pokazuje on i tak zero. Bo naładowane aku nie ciagną prądu a nie używane odbiorniku nie pobierają go. Woltomierz mówi więcej. O spadku napięcia na wolnych, o napięciu w instalacji co jest najważniejszym wyznacznikiem ładowania lub nie ładowania aku, sprawności alternatora, aktualnym poborem prądu i spadku napięcia z tego tytułu. Tak że jak dla mnie tylko woltomierz.
Schematem tak strzeliłem. Jest ich kilka. Ten akurat dotyczy starej budy. W nowej jest inny.
KPK Kumurun Team

#8 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 25 październik 2013 - 12:12

Nowa elektryka mtz 82 Najprostszym schematem jest schemat od C-360 gdzieś na AF był ale ten z kolorami kabli- jest najprostszy i nie warto się tyle męczyć z kablami.
Amperomierz-podłączenie szeregowo
Voltomierz- równolegle
Amperomierz mam w mtz moim zdaniem rzecz zbędna. Voltomierz mam w ZTS (przekłamuje jak cho..ra)
Najlepszy jest mój miernik prądu używam wtedy kiedy potrzebuje. Dlatego nie jestem ani za tym ani za tym.

Edytowany przez tespis17, 25 październik 2013 - 12:22.

#9 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 25 październik 2013 - 13:57

Nowa elektryka mtz 82 seweryn20 napisałeś że jest kilka a jest kilka ale ze starej budy czy tylko ten co wstawiłeś????

Tak jak obiecałem wrzucam zdjęcia alternatora. I jak go podłączyć :)

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Czy wystarczy tak podpiąć??? Czy zamiast kontrolki na poniższym zdjęciu podpiąć woltomierz???
Dodany obrazek

Edytowany przez wojtf23, 25 październik 2013 - 16:41.

#10 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 25 październik 2013 - 19:37

Nowa elektryka mtz 82 Podłączenie jest ok. Zostaw sobie kontrolkę ona zgaśnie jak alternator zacznie ładować. W razie jakiegoś niedomagania np. luźny pasek to Ci się zapali będziesz miał dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. Woltomierz sobie podepniesz do tego zacisku B+ i masy wówczas będziesz miał obraz tego co się dzieje. Z amperomierzem zrób jak uważasz ja jestem akurat zwolennikiem tego urządzenia dlatego u siebie mam jedno i drugie.

KPK KUMURUN TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 25 październik 2013 - 21:15

Nowa elektryka mtz 82 Podłączaj tylko i wyłącznie według podanego schematu. Żadnych pomysłów z wstawieniem woltomierza zamiast kontrolki. Ciekawe jak chciałeś go wpiąć? :blink: Gdzie taki układ widziałeś?
Woltomierz proponuje podpiąć bezpośrednio pod akumulator. Będziemy mieć w tedy informacje o napięciu spoczynkowym akumulatora(stan naładowania), jak i napięcie ładowania, które właśnie w tym miejscu powinno być prawidłowe. Dokonując pomiaru na alternatorze wiemy tylko jakie napięcie jest na jego zaciskach, a do akumulatora daleka droga i właśnie na nim może być o wiele niższe spowodowane spadkami napięć na połączeniach. A jeśli na akumulatorze jest prawidłowe napięcie to znaczy, że wszystko jest dobrze, od połączeń do samego alternatora. Czyli pieczemy kilka pieczeni na jednym woltomierzu. :D

#12 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 25 październik 2013 - 21:32

Nowa elektryka mtz 82 Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. Pochwale się jak zrobię. :)

#13 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 25 październik 2013 - 21:51

Nowa elektryka mtz 82 https://www.google.p....html;2592;1944
Pierwsza pierwsze foto to mtz-50, drugie to mtz80/82 w nowej budzie. Ogólnie możesz nawet na wzór T-25 zrobić i będzie ok. W tym ciągniku nie ma nic wyjątkowego czego nie było by w innych.
Woltomierz podłącz pod stacyjkę. Gdy wyłączysz kluczyk ma go odłączyć. W czasie pracy w całej instalacji prawidłowo działającej jest takie samo napięcie. Zakładam że masz rozrusznik na 12V. Jeżeli prąd płynący z altka do aku gubi się na drodze rozrusznik-akumulator to na bank ten ciągnik nie zapali na rozruszniku. Napięcie jakie jest na aku możesz sprawdzić bez podłączania bezpośrednio pod niego woltomierza. Wystarczy przekręcić kluczyk ale nie zapalać silnika.
KPK Kumurun Team

#14 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 25 październik 2013 - 22:47

Nowa elektryka mtz 82 Przecież ten ciągnik ma wyłącznik masy który wystarczająco pozbawia instalacje napięcia.
Wszystko zależy który obwód chcemy dokładnie mierzyć, bo wszędzie powinno być takie samo napięcie, ale niestety nie jest.

#15 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 26 październik 2013 - 07:19

Nowa elektryka mtz 82 Wyłącznik masy to jedno a przyrządy deski drugie. One mają być wyłączane stacyjką.
Woltomierz wpinasz zawsze w pobliży stacyjki a tam nie pewno nie ma spadku napięcia. Jedynie miejsca gdzie może się wahać to mierząc może przy samej żarówce przednich reflektorów np. Ale co by to była za instalacja gdyby na długości przewodu dwa metry i żarówce 55W spadało napięcie? To dwudziestowatowa żarówka w tylnej lampie drugiej przyczepy nie powinna świecić wcale.
Miałem woltomierz elektroniczny założony w dachu i podłączony do kabla od wentylatorów i nie było żadnych spadków.
Proponował bym wrócić do tematu i pomóc koledze z instalacją. Jak zrobi dobrze nic nie będzie spadać. :)

Edytowany przez seweryn20, 26 październik 2013 - 07:21.

KPK Kumurun Team

#16 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów

Napisany 26 październik 2013 - 18:17

Nowa elektryka mtz 82 Nie potrzebnie zagłębiacie się w wątki które dla kolegi są zupełnie bez znaczenia. Woltomierz powinien kolega podłączyć w to miejsce które będzie dla niego najbardziej wiarygodne. Spadki napięcia są i zawsze będą bo bez niech nie płynąłby prąd ale to nie o to chodzi. Wróćmy do tematu a w między czasie zanim kolega coś zrobi to ja się włączę. Jakie macie u siebie założone alternatory? Ja mam oryginał 700W, jest dla mnie zdecydowanie za słaby. Jak zapalę przednie lampy + pozycyjne i do tego dwa halogeny na tyle to już nie wyrabia i prąd zaczyna być pobierany z aku.

KPK KUMURUN TEAM

#17 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 26 październik 2013 - 21:07

Nowa elektryka mtz 82

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. Pochwale się jak zrobię. :)

Kolega @seweryn20 zna się na rzeczy, dlatego na początek radze nie zakładać ani amperomierza ani voltomierza (moim zdaniem najważniejsza kontrolka ładowania)-potem można to dołożyć.

P.S Pamiętaj tym mniej kabli tym prostszy układ i łatwiej go zrozumieć(nadal jestem za tym abyś przeanalizował schemat od C-360 gdzie masz przekroje kabli).
O ten schemat mi chodzi:
http://obrazki.elekt..._1174062231.jpg

Edytowany przez tespis17, 26 październik 2013 - 21:16.

#18 Share wojtf23

wojtf23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 27 październik 2013 - 16:13

Nowa elektryka mtz 82 Mam jeszcze pytanie do was jedno chcę zastosować bezpieczniki nowego typu http://allegro.pl/sk...3611238284.html czy one się zmieszczą w miejsca starego typu czy będzie trzeba na nowo wycinać????

#19 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 27 październik 2013 - 17:02

Nowa elektryka mtz 82 To skrzynka do dużej budy i nowej deski. Nie wiem czy będzie pasować. Jest kilka innych równie fajnych
http://allegro.pl/li...szystkie działy
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:00

Nowa elektryka mtz 82 Nowa skrzynka na płaskie bezpieczniki fajna sprawa sam będę musiał kiedyś poświęcić dzionek i przerobić u siebie nie ma problemu z dostępnością bezpieczników a co gorsza ich wypadaniem.

KPK KUMURUN TEAM

Dodaj odpowiedź