Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słaba nieśność kur niosek od września

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomekmaschinen

tomekmaschinen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 październik 2013 - 15:28

Słaba nieśność kur niosek od września Witam!!

Od połowy września nieśność kur znacznie spadła ( na 100 kur dziennie miałem ok. 60 jaj, teraz z ledwością 30 szt) Nie wiem co jest tego przyczyną. Zakupiliśmy witaminy do wody, dostawały więcej kredy, kukurydzy, ale nie nastąpiła żadna poprawa. Wyczytaliśmy również, że powodem może być skrócenie się dnia. Więc sztucznie "przedłużamy" im dzień, ale nadal nic.

Co może być przyczyną takiego spadku ?? Na pewno nie jest to żadna choroba. Kury wyglądają na zdrowe, biegają, jędzą, zachowują się normalnie.

Prosimy o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słaba nieśność kur niosek od września Dzisiaj, 09:39
  •  

#2 Share MajsterMarian

MajsterMarian

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 20 październik 2013 - 15:39

Słaba nieśność kur niosek od września Moje maja tak samo, podpinam się pod temat.

#3 Share Przems98

Przems98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane jest z rolnictwem

Napisany 20 październik 2013 - 18:58

Słaba nieśność kur niosek od września I nasze też tak :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zdrowy polski drób zobacz »

•  

#4 Share dawid5508

dawid5508

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, numizmatyka

Napisany 20 październik 2013 - 19:32

Słaba nieśność kur niosek od września Mam takie pytanie do was czy wasze kury gubią pióra? Bo może być to spowodowane tzw. pierzeniem czyli zmianą najprościej mówiąc ubrania przez kury. Każda kura po przeżyciu co najmniej 12 miesięcy gubią pióra, lub mają tylko przerwę w noszeniu jaj. Proces ten powtarza się 1 w roku, i dotyczy wszystkich kur. Musicie poczekać aż skończy się pierzenie. U mnie jest niestety to samo, znajduje duże ilości piór w kurniku i na wybiegu.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

#5 Share jakubmaliszewski23

jakubmaliszewski23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:36

Słaba nieśność kur niosek od września u nas tak samo. może to od pogody skoro u tak wielu osub przestają się nieść

#6 Share tomekmaschinen

tomekmaschinen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:50

Słaba nieśność kur niosek od września Ostatnio zauważyłem pióra w kurniku, ale wydaje mi sie, że to od starszych kur (10szt) reszta kur ma dopiero 9 miesięcy, więc coś tu nie gra. Może rzeczywiście powodem jest pogoda.. Skoro z różnych krańców Polski taka sytuacja.. Ile może trwać takie pierzenie ???

Edytowany przez tomekmaschinen, 20 październik 2013 - 20:19.

#7 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1702 postów

Napisany 20 październik 2013 - 20:50

Słaba nieśność kur niosek od września zawsze tak jest na jesieni bo kury się pierza na zimę i przez to znoszą mniej jaj
ZETOR TEAM

#8 Share pabello4

pabello4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 28 październik 2013 - 15:03

Słaba nieśność kur niosek od września Kury nie niosą się non stop. Mają w ciągu roku pewien okres czasu w którym przestają się nieść, zazwyczaj jest to okres jesienno-ziomwy. Często przy tym występuję wspomniane przez kolegów pierzenie, ale zdarza się również, że i bez tego następuje zatrzymacie produkcji. Jeśli nie są to bardzo stare kury, to po kilku tygodniach/miesiącach powinny z powrotem zacząć produkcję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2117 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 04 listopad 2013 - 17:13

Słaba nieśność kur niosek od września U mnie jak na razie niosą dobrze zwłaszcza odmiana Karmazyn i Dominat Blue

#10 Share DambiecM

DambiecM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 11:15

Słaba nieśność kur niosek od września Witam, jestem właścilem przydomowej hodowli kur, moj problem polega na tym że kury naprawdę źle niosą. Mając 15 kur mam 0-2 jajek dziennie. W okresie letnim było troszkę lepiej ale bez szału tzn. 4-6 jajek dziennie. Teraz opiszę wam dokładną sytuację kur. Kury niosą dopiero od maja więc nie wierzę że sie już wyniosły. Konkretne rasy kur to 6x towarówka 6x leghorn 3x zielononóżka posiadam również koguta (zwykły kogut towarówka) Kury posiadają kurnik o wielkości 1m x 3m oraz wybieg o wielkości 4m x 6m. Karmię je 3 razy dziennie, konkretnie munu moich kur wygląda tak :
- ugotowane potłuczone ziemniaki oraz namoczony chlep, na to sypie jeszcze żyto oraz śrutę( żyto i kukurydza). Takie oto danie moje kury dostają 3 razy dziennie, cały czas od kąd je posiadam. Oczywiście wrzucam im jeszcze równe trawy, liście. Nie stosuję żadnych pasz ani witamin. Kury mają ciągly dostęp do wody. Jeśli macie jakiś pomysł w czym polega problem bardzo proszę podzielcie sie nim ;] Póki co jestem rozczarowany moją hodowlą kur, trzymam 15 kur a mam 0-2 jajek dziennie, tyle jajek nawet nie zwróci mi kosztów utrzymania kur. Pragnę również zaznaczyć że sytuacja taka nie trwa tydzień czy 2 ale już ponad miesiąc. Niestety moje kury nawet latem kiepsko niosły. Latem moi znajomi posiadający podobną liczbę kur dziennie mieli średnio po 10 jaj, za to ja miałem zazwyczaj 4-6.

Połączony

Edytowany przez MAT912, 01 grudzień 2013 - 11:57.
Dublowanie tematów

#11 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 grudzień 2013 - 20:54

Słaba nieśność kur niosek od września Wybieg masz bardzo mały, w zagrodzie o wymiarach 3x9m odchowuje kurczaki przez pierwsze 2miesiące. Gdzieś czytałem że na wybiegu na jedną kurę powinno przypadać co najmniej 5m2 wybiegu Kupiłeś dorosłe kury? Może to były takie w trakcie pierzenia z fermy, od nich nieśności nie wymagaj. Towarówki można powiedzieć że to takie roczne kury. jeżeli chodzi o zielononóżki to one potrzebują miejsca, przestrzeni, zielonego wybiegu na którym doskonale zdobywają pokarm.
Nie przesadzaj z chlebem bo podobno skarmiany w dużych ilościach może powodować uszkodzenia wątroby a spleśniały jest na pewno szkodliwy. Żyto również nie jest dobrą paszą, we wszystkich zaleceniach żywienia drobiu nie polecają żyta a najlepiej w ogóle nim nie karmić. Najlepsza jest pszenica i kukurydza. Do zboża i ziemniaków które są paszą energetyczną warto dodać jaką paszę białkową. Najłatwiej kupić koncentrat białkowy na bazie poekstrakcyjnej śruty sojowej i domieszać do niego śrutę zbożową w odpowiednich proporcjach. Na twoim wybiegu kury na pewno nic sobie nie uzbierają więc warto podawać jakieś witaminy i kredę pastewną.
Ale na razie nie spodziewaj się zbyt wiele. Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na nieśność jest długość dnia świetlnego, jeżeli dobrze pamiętam powinien trwać 14-16godz a w tej chwili od wschodu do zachodu jest jakieś 8godz i ciągle coraz mniej
W tej chwili posiadam 9niosek towarowych(7tegorocznych) + 3zielononóżki, 5kogutów i 12piżmówek amerykańskich :) wczoraj zebrałem 3jajka towarówek i 2 od zielononóżek, dzisiaj 4 od towarówek i 3 od zielononóżek. Ale to rożnie bywa, jutro pewnie będzie 2. Tegoroczne towarówki zaczęły nieść w sierpniu a zielononóżki 6listopada. Ptaki korzystają z wybiegu o powierzchni 17arów a zielononóżki pokonują ogrodzenie i mają wybieg nieograniczony. Cały czas do dyspozycji mają całe ziarna pszenicy z dodatkiem jęczmienia. Codziennie staram się podawać gotowane ziemniaki z osypką z pszenicy, jęczmienia i 20%łubinu słodkiego a do tego dolfos dla niosek, jak nie ma ziemniaków z osypką to dostają śrutę o takim samym składzie jak osypka. Od niedawna dostają również dynie ale z tego korzystają głównie piżmówki. nie doświetlam

Edytowany przez gwozd, 02 grudzień 2013 - 20:56.

#12 Share DambiecM

DambiecM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:57

Słaba nieśność kur niosek od września Dziękuję za odpowiedź ;] Kury byly odchowywane u mnie, w sesie kupilem 6 tygodniowe sztuki. Pisałem post na szybko dlatego popelniłem tez jedną gafę ;] Karmie kury przenicą a nie żytem. Muszę przyznać o szkodliwości chleba nie wiedziałem, dziękuję za tą radę i weznę ją sobie do serca. Jeśli chleb jest rzeczywiście taki szkodliwy to moje kury mogą mieć zajechaną wątrobę, karmiłem je chlebem codziennie 3 razy przez ostatnie 8 miesięcy. Myślę że w lutym - marcu zlikwiduje moje kury i zakupię nowe. Teraz rodzi sie pytanie jaką rasę kur wybrać ? Głownie zależy mi na dobrej niesności oraz na tym żeby kury nie były zbyt skoczne. Zagroda ma tylko 1,5m wysokości co nie stanowi przeszkody dla leghorna nawet z obcietymi lotkami. A nie mam ochoty codziennie ganiąc leghornów po podwórzu ;]

#13 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 grudzień 2013 - 18:42

Słaba nieśność kur niosek od września Luty- marzec to mim zdaniem zły moment do likwidacji stada bo wtedy naturalny dzień jest na tyle długi że powinny zacząć się dobrze nieść. Zazwyczaj kury na wiosnę noszą najlepiej. Pszenica i kukurydzo to najlepsze zboża dla kur ale zawierają niepełnowartościowe białko. Jak kury nie niosą to nie zatucz ich dużymi ilościami karmy wysokoenergetycznej bo otłuszczone nie zaczną nieść. Ale z drugiej strony teraz potrzebują energetycznej karmy bo jest zimno...
Każda rasa typowo nieśna jest lekka i może pokonać takie ogrodzenie. Jak już pisałem moje towarówki nie potrzebują fruwać przez ogrodzenie ale zielononóżkom podwórek to mało i łażą po polach dookoła. Kiedyś przyszedł kolega z psem i tak się przestraszyły że znalazły się na garażu gdzie jest kombajn. Może spróbuj jakąś rasę ogólnoużytkową, są cięższe

#14 Share PiotrKo78

PiotrKo78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 17:41

Słaba nieśność kur niosek od września ludzie błędnie obcinają lotka piór na dwóch skrzydłach, a powinno się obcinać tylko na jednym skrzydle . Problem z frówaniem będzie rozwiązany.
Oprócz leghorna , super nioską jest Minor. Również nalezy do ras lekich niśność 270 jajek rocznie (nigdy nie kwoczą). Jajka wieksze od zielononóżek. Dodam że zielononózka znosi 180 jajek rocznie.
Kury które nigdy nie bedą fruwały to brachma i Cochin olbrzymi. Ich wadą jest natomiast to ze siadają na jaka i niesnośc przez to jest mała 120 jajek rocznie. Natomiast mozna stworzyć krzyzówke kur, które będą wyglądać ładnie i poprawi się nieśność. Wystarczy mieć kilka kur brachm i np. koguta Minora, lub inna kombinacja. Takie kury żyją nawet 8 lat.

Z cięzkich ras kur o dobrej nieśności jest Marans. Jajka w kilku kolorach znoszą.

#15 Share pokorny

pokorny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 14:49

Słaba nieśność kur niosek od września Dobry pomysł z obcinaniem lotek w jednym skrzydle, kury nie mogą przeskoczyć przez ogrodzenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 20:42

Słaba nieśność kur niosek od września

@gwozd

rozmawiałem z kolesiem z konspolu i mówił, że do 20% żyta w paszy może być dla broljerów, o kury nie pytałem