Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora na 50 sztuk krów mlecznych

95 odpowiedzi na ten temat

#41 Share kazikrol

kazikrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo,

Napisany 02 sierpień 2011 - 22:47

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Po co taka długa? 35 wystarczy
A najgorsze co może by to jet to gdy młodzież i cielęta są odcgowywane na głębokiej ściółce czyli na miękkim podłożu a potem przejdą na twarde podłoże czyli ruszta czy posadzke.
Ja mam obore 22m na 34,5m + dobudówka 10m na 9m i tam są pom socjalne i hala.
Po jednej stronie stołu paszowego mam 2 korytarze gnojowe, 3 przejścia, i 60 legowisk. A po drugiej stronie jest 1 korytarz gnojowy i 30 legowisk. i po obu stronach mam posadzki po których śmigają zgarniacze linowe. Zobacz zdjęcia w mojej galerii na 3 stronie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora na 50 sztuk krów mlecznych Dzisiaj, 03:32
  •  

#42 Share Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 02 sierpień 2011 - 23:08

Obora na 50 sztuk krów mlecznych też sie nad taką oborą zastanawiam tylko 35-40 dojnych + młodzież

#43 Share strong44

strong44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2011 - 07:28

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Po co taka długa? A no po to żeby właśnie te dobudówkę zmieścić w oborze a nie poza nią tzn z boku. i dlatego taka długa, wtedy z tego co wiem łatwiej utrzymać temp w oborze. jeśli się mylę proszę poprawić

#44 Share kazikrol

kazikrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo,

Napisany 03 sierpień 2011 - 22:34

Obora na 50 sztuk krów mlecznych No jak hala w środku obory to:
- zabiera duzo miejsca
- może troche zamarza zimą- bynajmniej u mnie w oborze była taka sama temp jak na podwórku a w hali i pom socjalne to owiele cieplej, no ale w sumie zimą obsady pełnej nie było
Więc niewiem czy łatwiej utrzymac temp w oborze

#45 Share konkret

konkret

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 12 październik 2011 - 15:19

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Budowa zalezy od tego jakie budynki juz posiadasz bo jesli masz budynek 30/11 to juz masz na ponad 40 szt na luzieidzie tp przerbić za małe pieniądze.

#46 Share surowa1994

surowa1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team
    Rolnictwo

Napisany 06 maj 2012 - 18:52

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Witam planuje budowę obory dla krów tak 48/50 szt wymiary 14/30 chciałbym się zapytać jaki koszt w przybliżeniu realny był by tej obory w 350 tyś bym sie zmieścił razem z płytą i szabem? A może ktoś z was budował ostatnio podobną oborę?Chciałbym abyście pisali wszystko co mi może się przydać przy projektowaniu i budowie obory tak abym nie narzekał że jest coś w niej nie tak jest przy użytkowaniu i jak jakiś majster by to czytał i jak by był zainteresowany wykonaniem mojej inwestycji prosiłbym o kontakt Obora miała by być uwięziona zgarniacze obornika hydrauliczne dojarka przewodowa.Szkielet dachu byłby drewniany ponieważ posiadam swój las a blacho dachówka była by ta ocieplana z góry dzięki:P

Zapytam się w tym temacie :rolleyes:
Czy budowa obory na 50 sztuk krów mlecznych jest opłacalna przy 36hektarach własnych +3 h dzierżawy
Jeśli tak to jaka to by była obora.

to siej dużo qq i wyjdziesz :)
KPK Kumurun Team

#47 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 06 maj 2012 - 19:24

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Standardowe błędy czyli stanowiska nie są przy korytarzu paszowym tylko są 2 rzędy stanowisk na środku, powoduje to szerszą oborę, problemy z więźbą, problemy z stawami. Najlepiej umieścić krowy po 2 stronach korytarza paszowego. Czyli po 25. Obora wyjdzie wtedy 36m, szerokość to 4m na korytarz paszowy, 2x1,8m i 2x3,2m czyli szerokość wynosi 14m. Konstrukcja z słupami co 6m. Czyli razem 8 słupów. Wysokość ściany bocznej to 3m a pod kalenicą to 5m. Wjazd główny to 4m x 3,5m ja bym to zrobił jako dwoje drzwi. Wjazdy boczne bym zrobił jako 3m x 2,5m, bym to zrobił jako jedne drzwi. Hala by była umiejscowiona nie z przodu jak w większości obór a z boku to samo bym zrobił z paszarnią. Ta obora ma jedno utrudnienie mianowicie krowy trzeba przeganiać ale to nie problem bo wystarczy zrobić bramki o szerokości 6m i będzie. Wtedy najpierw wydoi się krowy te obok hali a potem resztę, z tej grupy naprzeciw hali to wszystkie by ci się nie doiły bo zasuszone byś tam dawał. No to nawet jak wszystkie to przecież do hali będzie prowadził korytarz 9x5m. A te 6m co będzie niewykorzystane to wykorzystasz jako miejsce dla ciągnika zgarniającego i dla bali do ścielenia. Krowy zasuszone oddzieliłbym bramką. Zgarnianie to jakimś ciągnikiem, najtaniej to wyjdzie samoróbką z silnikiem 80KM 4x4 i pług z przodu jakieś obciążenie z tyłu i można szaleć. Halę bym zrobił rybią ość 2x5 no jeśli 2x4 by była dużo tańsza to ona. Hala o wymiarach 8m x 7m bo 5m hala a korytarz 2m dla wyjścia dla krów, krowy z tej drugiej grupy by wychodziły inną drogą czyli obok tych co wchodzą. Czyli jednak trzeba 4 bramki dwie o szerokości 2m a dwie o szerokości 4m. Oborę bym wybudował min 0,5m nad poziomem gruntu. Najlepiej żeby było to 1m bo ominą cię problemy z wodą , śniegiem i z budową płyty na obornik. Płyty by były o wymiarach 8m x 8m. Wystawały by 3m poza oborę ale to można w przyszłości wykorzystać (jak będziesz chciał dobudować oborę na jałówki to tylko 3 ściany i dach bo reszta jest). Zbiornik na gnojowicę umieściłbym pod oborą, były by to dwa zbiorniki o wymiarach 5x2x10m. Ściany z silki dach drewniany, kryty eurofalą, wszystkie drzwi kryte blachą, dach bez świetlika bo to koszty. Ta obora ma ogromną zaletę, można ją powiększać nawet do 100krów wystarczy przedłużyć, wykopać miejsce na nowe zbiorniki, wydłużyć płytę na obornik i powiększyć halę. Mogę też inaczej to ułożyć. Bo wystarczy zbudować 1halę 2x4 a drugą 2x3 i git. To wszystko połączyć rurociągiem i git. To jest nawet w tych samych pieniądzach bo po 1 nie trzeba tak dużej hali tylko 2 mniejsze, po 2 obora jest krótsza o 6m czyli o 2 słupy mniej, krótszy dach, ściany.
jeśli fan alkoholu to alkoholik to fan renówek to Renolik! ;)

#48 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 06 maj 2012 - 19:25

Obora na 50 sztuk krów mlecznych my mamy coś podobnego .... sa 2 ganki paszowe na zewnątrz .... ten u krów około 3m ten u młodzieży 1-1.5 ..... teraz bym oba na np 4 m robił oraz dach z czegoś co się nie pozwoli skrapląć .... kalenica i wentylacja tez do poprawki ... ważne zeby nie robić stropu tylko dach nad oborą daje to więcej powietrza w oborze ...

#49 Share surowa1994

surowa1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team
    Rolnictwo

Napisany 06 maj 2012 - 19:31

Standardowe błędy czyli stanowiska nie są przy korytarzu paszowym tylko są 2 rzędy stanowisk na środku, powoduje to szerszą oborę, problemy z więźbą, problemy z stawami. Najlepiej umieścić krowy po 2 stronach korytarza paszowego. Czyli po 25. Obora wyjdzie wtedy 36m, szerokość to 4m na korytarz paszowy, 2x1,8m i 2x3,2m czyli szerokość wynosi 14m. Konstrukcja z słupami co 6m. Czyli razem 8 słupów. Wysokość ściany bocznej to 3m a pod kalenicą to 5m. Wjazd główny to 4m x 3,5m ja bym to zrobił jako dwoje drzwi. Wjazdy boczne bym zrobił jako 3m x 2,5m, bym to zrobił jako jedne drzwi. Hala by była umiejscowiona nie z przodu jak w większości obór a z boku to samo bym zrobił z paszarnią. Ta obora ma jedno utrudnienie mianowicie krowy trzeba przeganiać ale to nie problem bo wystarczy zrobić bramki o szerokości 6m i będzie. Wtedy najpierw wydoi się krowy te obok hali a potem resztę, z tej grupy naprzeciw hali to wszystkie by ci się nie doiły bo zasuszone byś tam dawał. No to nawet jak wszystkie to przecież do hali będzie prowadził korytarz 9x5m. A te 6m co będzie niewykorzystane to wykorzystasz jako miejsce dla ciągnika zgarniającego i dla bali do ścielenia. Krowy zasuszone oddzieliłbym bramką. Zgarnianie to jakimś ciągnikiem, najtaniej to wyjdzie samoróbką z silnikiem 80KM 4x4 i pług z przodu jakieś obciążenie z tyłu i można szaleć. Halę bym zrobił rybią ość 2x5 no jeśli 2x4 by była dużo tańsza to ona. Hala o wymiarach 8m x 7m bo 5m hala a korytarz 2m dla wyjścia dla krów, krowy z tej drugiej grupy by wychodziły inną drogą czyli obok tych co wchodzą. Czyli jednak trzeba 4 bramki dwie o szerokości 2m a dwie o szerokości 4m. Oborę bym wybudował min 0,5m nad poziomem gruntu. Najlepiej żeby było to 1m bo ominą cię problemy z wodą , śniegiem i z budową płyty na obornik. Płyty by były o wymiarach 8m x 8m. Wystawały by 3m poza oborę ale to można w przyszłości wykorzystać (jak będziesz chciał dobudować oborę na jałówki to tylko 3 ściany i dach bo reszta jest). Zbiornik na gnojowicę umieściłbym pod oborą, były by to dwa zbiorniki o wymiarach 5x2x10m. Ściany z silki dach drewniany, kryty eurofalą, wszystkie drzwi kryte blachą, dach bez świetlika bo to koszty. Ta obora ma ogromną zaletę, można ją powiększać nawet do 100krów wystarczy przedłużyć, wykopać miejsce na nowe zbiorniki, wydłużyć płytę na obornik i powiększyć halę. Mogę też inaczej to ułożyć. Bo wystarczy zbudować 1halę 2x4 a drugą 2x3 i git. To wszystko połączyć rurociągiem i git. To jest nawet w tych samych pieniądzach bo po 1 nie trzeba tak dużej hali tylko 2 mniejsze, po 2 obora jest krótsza o 6m czyli o 2 słupy mniej, krótszy dach, ściany.

ale ja chce oborę uwięzową na ok50 szt przez oborę chciałbym przejeżdżać ciągnikiem i zadawać pasze ciągnikiem z kąt jesteś ja z pod olsztyna ile byś wziął za takie obliczenie kosztów budowy itp a wysokość to ok 4 m musiała by być jak coś to najlepiej daj numer telefonu
KPK Kumurun Team

#50 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 22:13

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Witam. Chciałbym się podłączyć pod temat z pytaniami odnośnie wykonania stołu paszowego , murku paszowego ze słupkami do zamocowania drabin paszowych oraz korytarza gnojowego .

1. O ile wyżej zrobić posadzkę stołu paszowego od posadzki korytarza gnojowego?
2. Jaką wykonać wysokość murku paszowego?
3. Czy ten murek paszowy trzeba jakoś zbroić?
4 Jak głęboko zalać ten murek w ziemi (np. 40 cm nad posadzką i 50 cm w grunciei) żeby było stabilnie?

Obora wolnostanowiskowa dla krów mlecznych.

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi bo muszę te roboty wykonać we własnym zakresie .

Edytowany przez Pawel156, 12 czerwiec 2012 - 22:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share rafik88

rafik88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 16:20

Panowie, spotkaliście się kiedyś z oborą o szerokości ok 18m i z dachem jednospadowym? Chodzi mi o jednostronną wolnostanowiskową, gdzie potrzebny jest wysoki wjazd przy ścianie. Byłoby tu ok 4,5 m wysokości a po drugiej stronie ok 2m. Szczeliny wywiewne byłyby po obu stronach, a doświetlenie za pomocą świetlików połaciowych. Konstrukcja byłaby na słupach (2 między ścianami) Koszt mniejszy, konstrukcja prostrza. Co o tym myślicie?

Dach stalowy czy drewno? tez chce poszeżyć o jakieś 18 metrów obore. koniecznie chce poszeżyć bo w starej jest już hala i tylko w jedną strone mam miejsce. d*powato :( jeśli mi to nie wyjdzie to bede musiał budować całkiem obok i dobudować specjalnie drugą hale.

#52 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 styczeń 2013 - 17:47

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Ile koszyowalaby budowa obory uwieziowej 50x14 wysokosc scian 3,5 sam material i robocizna bez dojarki i zbiornika???

Edytowany przez karol7854, 21 luty 2013 - 10:13.

#53 Share rucin

rucin

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 03 luty 2013 - 23:06

Obora na 50 sztuk krów mlecznych jaka grubość płyty obornickiej zastosować na obore 4cm wystarczy?

#54 Share maly1990

maly1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 20 luty 2013 - 12:38

Obora na 50 sztuk krów mlecznych witam. mam pytanie. mam w planach w przyszłym roku budować obore na 60 sztuk. jaki jest koszt budowy obory stan surowy bez wyposażenia tzn bez dojarki, stanowisk itp. jak macie jakies uwagi do takiej budowy to piszcie...... z góry dzieki za odpowiedzi

#55 Share Zamir

Zamir

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:muzyka, podróże, motocykle, samochody, sporty walki, historia

Napisany 20 luty 2013 - 13:35

Obora na 50 sztuk krów mlecznych A ile masz ziemi i w jakim miejscu gospodarstwa chcesz budować tę oborę w obejściu czy gdzieś dalej ? Bo na taką oborę trzeba mieć miejsce. Poczekaj na nowy prow to może jakąś dotacje dostaniesz ;)

#56 Share Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 20 luty 2013 - 14:44

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Jak na tyle krów to czemu nie wolnostanowiskową? Zawsze to się tyle schylać przy dojeniu nie trzeba. Może lepiej chwile poczekać i właśnie na prow juz jakąs konkretną wybudować bo 60 krów to juz jest przy czym robic

#57 Share maly1990

maly1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 20 luty 2013 - 15:51

Obora na 50 sztuk krów mlecznych swoich mam 40 i 30 dzierżawy. miejsca mam bardzo duzo. wole uwieziowa. chcialbym miec wszystko w jednej tzn np 30 krów a reszta to mlodzież itp.

#58 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 20 luty 2013 - 16:00

Obora na 50 sztuk krów mlecznych Tematy połączone

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#59 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 marzec 2013 - 13:46

Obora na 50 sztuk krów mlecznych zezwolenie środowiskowe potrzeba od ilu djp??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 12:37

Obora na 50 sztuk krów mlecznych na wsi powyżej 40 djp na kolonii powyzej 60 djp