Skocz do zawartości

Zdjęcie

ugór - strączkowe - dopłata

91 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 23 październik 2013 - 15:01

ugór - strączkowe - dopłata Czyli nie można z mieszanek dostać dopłat ST?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ugór - strączkowe - dopłata Dzisiaj, 19:56
  •  

#22 Share gregor9244

gregor9244

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 26 październik 2013 - 10:33

ugór - strączkowe - dopłata Ja posiałem Wykę z podporą (owies) miałem kontrole i stwierdzili że to mieszanka strączkowo zbożowa wpisując kod niezgodności DR7. Pozatym miałem 0.8 ha pszenżyta które źle przezimowało , nieodsiałem bo było mokro -stwierdzili że to ugór i i wpislai kod DR 13+ zabierając UPO. Napisałem odwołanie nie wiem co będzie

#23 Share rumcio40

rumcio40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 26 październik 2013 - 16:28

ugór - strączkowe - dopłata Płatność do motylkowych to 719,43zł+JPO+UPO=1688zł + plon koniczyny lub lucerny,to w niektórych przypadkach lepsze niż nieuczciwy dzierżawca

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share romanik99

romanik99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 26 październik 2013 - 22:07

ugór - strączkowe - dopłata a czy wystarczy 5kg koniczyny na hektar? jaki jest koszt 1 kg?czy jezeli w koniczynie wyjdą chwasty to czy z czasem zostaną one wyparte i zduszone. jak mocno się zakorzeni koniczyna po np 3 latach zcinania jej jedynie rotacyjną. czy likwidacja takiej "plantacji" bedzie wygladała jak np likwidacja łąki/ugoru, czy jak zaoranie ścierniska.
ile razy w roku ją kosić, czy w razie kontroli mojego pola w kontekscie dopłat do strączkowych, mogą mieć jakies zatrzezenia, jezeli zasiana koniczyna zostanie pozostawiona samej sobie i bedzie jedynie koszona z rozdrabniaczem pokosów, potem znowu urośnie i tak w kółko

#25 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 październik 2013 - 11:55

Płatność do motylkowych to 719,43zł+JPO+UPO=1688zł + plon koniczyny lub lucerny,to w niektórych przypadkach lepsze niż nieuczciwy dzierżawca

Dać mu wódki ;)
dobrze prawi.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#26 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 29 październik 2013 - 20:34

ugór - strączkowe - dopłata Koniczyna czerwona na byle jakiej ziemi nie urośnie, tak w skrócie lubi wapno i potas. Po 2-3 latach będzie jej coraz mniej a więcej chwastów i wtedy ktoś może się tego przyczepić. Oczywiście wypadanie koniczyny może następować tym wolniej im bardziej będzie jej odpowiadać stanowisko.
Może lepsza byłaby lucerna?

#27 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 29 październik 2013 - 21:00

ugór - strączkowe - dopłata Co dwa lata można siać na piachach łubin ?? Co dodać do gorczycy w czystym siewie żeby dostać wyższą dopłatę ??

Edytowany przez rafto, 29 październik 2013 - 21:05.

#28 Share ursusc914

ursusc914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 29 październik 2013 - 21:10

ugór - strączkowe - dopłata Co do koniczyny niekoniecznie musi ona wypadać. Sąsiad z powodzeniem uprawia koniczynę i na dodatek co roku mu jej przybywa. Zbiera pierwszy pokos na siano, drugi zastawia aż do zimy. W tym czasie koniczyna wykształca nasiona, z których wyrasta nowe pokolenie koniczyny, oczywiście przy sprzyjających warunkach- odpowiednia wilgoć i itp. Zero nawożenia, przesiewania , koniczyny jest pod dostatkiem.

#29 Share romanik99

romanik99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 16:22

ugór - strączkowe - dopłata Ja mam zamiar jedynie kosić(kosiarką z rotrzasaczem pokosów) koniczyne 2 razy do roku i jej nie zbierac. kiedy najlepiej ją kosić, gdyz chciałbym zeby skoszona masa nie dusiła nowego plonu. Wybrałem koniczyne gdyz daje najmniej zielonej masy ze strączkowych, jezeli jest jakas inna roslina która bedzie lepsza dla mnie to prosze o informację

#30 Share piotruszka1

piotruszka1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 20:55

ugór - strączkowe - dopłata witam
Myślę , że ciekawą propozycją w tego typu uprawie jest sama wyka jara lub w mieszance z gorczycą-roślina podporowa. 50 kg/ha x 1,5-2 zł roślina jak chwast zagłuszy prawie wszystko. Nasiona z końcem sierpnia się same wysieją . reszta rośliny do wiosny całkiem zkruszeje i od nowa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 listopad 2013 - 22:18

ugór - strączkowe - dopłata To można też wyka kosmata a roślina podporowa żyto kępkowe (stuletnie)

#32 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2815 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 23:14

ugór - strączkowe - dopłata Czy taką koniczynę można zasiać raz i przez kolejnych pięć lat składać wniosek o dopłatę do roślin strączkowych, zakładając że ta dopłata będzie jeszcze przez 5 lat. Chodzi mi o to czy nie trzeba robić zmianowania co 2 lata, dodam że gospodarstwo jest objęte programem rolno środowiskowym, akurat te działki na których zasiano by koniczynę nie występują w tym programie RŚ.

#33 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 08:55

ugór - strączkowe - dopłata Pytanie tylko jaki pakiet bo gdy 2 lub 1 to tam całe gospodarwstwo podlega bez wzgląedu czy bieżesz płatności czy nie?

#34 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 09:10

Czy taką koniczynę można zasiać raz i przez kolejnych pięć lat składać wniosek o dopłatę do roślin strączkowych, zakładając że ta dopłata będzie jeszcze przez 5 lat. Chodzi mi o to czy nie trzeba robić zmianowania co 2 lata, dodam że gospodarstwo jest objęte programem rolno środowiskowym, akurat te działki na których zasiano by koniczynę nie występują w tym programie RŚ.

Nie trzeba zmianowania. Dotyczy ono zbóż. Pięć lat nie orzesz, nie kupujesz nawozów, nie kupujesz środków ochrony roślin, nie martwisz się o ceny i pogodę, nie zużywasz maszyn. No i najważniejsze - masz czas zająć się czym innym. Omijasz całą (niestety długą) kolejkę pośredników, którzy rolnikowi zostawiają figę z makiem... . No może z wyjątkiem satysfakcji z wysokiego plonu. Nic poza tym. U mnie prawie cała gmina jest eko. Na pewno nie z przekonania, lecz z prostej kalkulacji. Jak masz krowy lub inne zwierzęta, to masz przy okazji super paszę. Jak nie masz, to możesz ją sprzedać prosto z pola dla jakiegoś innego gosp. U nas wygląda to tak, że na ogół sami zbierają.
I jeszcze jedno - przy okazji użyźniasz pole.

Edytowany przez maniek33, 07 listopad 2013 - 09:23.

#35 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 listopad 2013 - 10:34

Ja mam zamiar jedynie kosić(kosiarką z rotrzasaczem pokosów) koniczyne 2 razy do roku i jej nie zbierac. ...

U nas tak zrobiliśmy z 0,5ha zlewnej ciężkiej ziemi otoczonej drzewami rowem itp. Zboża tam nie da się wykosić i nawozić, pryskać itp. Dać to komuś w dzierżawę to za mała powierzchnia a tak konicznynka piękna a jak wypadnie to najwyżej się dosieje ot co.
Pierwsze koszenie zrobione kosiarką listwową (jeszcze mamy ten zabytek) aby ładnie rosła.
Następne koszenie to orkan, ładnie rozdrobniło, śladu nie ma po masie zielonej. W sumie to drugie koszenie pokrywa mi się z koszeniem łąk z pakietu ochrona lęgowisk ptasich na naturze 2000 więc te 0,5ha więcej czy mniej do ścięcia jest bez różnicy.

Nie trzeba zmianowania. Dotyczy ono zbóż. Pięć lat nie orzesz, nie kupujesz nawozów, nie kupujesz środków ochrony roślin, nie martwisz się o ceny i pogodę, nie zużywasz maszyn. No i najważniejsze - masz czas zająć się czym innym. Omijasz całą (niestety długą) kolejkę pośredników, którzy rolnikowi zostawiają figę z makiem... . No może z wyjątkiem satysfakcji z wysokiego plonu. Nic poza tym. U mnie prawie cała gmina jest eko. Na pewno nie z przekonania, lecz z prostej kalkulacji. Jak masz krowy lub inne zwierzęta, to masz przy okazji super paszę. Jak nie masz, to możesz ją sprzedać prosto z pola dla jakiegoś innego gosp. U nas wygląda to tak, że na ogół sami zbierają.

Dokładnie, u mnie szkoda ziem na te ST ale mniejsze kawałki, lub niezmeliorowane lub słabych klas warto tym obsiewać i brać kasę a nie na siłę próbować uzyskać plon katując swoje zdrowie i sprzęt.
Teraz np mam ok 20arów przy moim do kupienia. Myślę to wziąć, scalić z dwiema moimi działkami w jedno aby powstała nowa działka w wydziale geodezji, (łąkę, pastwisko i las zamienić na pastwisko i grunt orny) wyorać co się da i posiać koniczynę. Po 2-3 latach (płatność ST) orka i 2-4 lata uprawa rzepaku (JPO+UPO) i zbóż a potem trawa na gruncie ornym (a nie TUZ).
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#36 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2815 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 12:18

Jest to pakiet 8. ochrona gleb i wód, wariant 8.2 międzyplon ozimy.
Sytuacja wygląda następująco, wydzierżawiłem całe gospodarstwa kilku rolników. Oczywiście proszę się nie zagalopować z myślami podczas czytania ,,całe gospodarstwa,, ponieważ są to gospodarstwa o powierzchni od 3 do 5 ha, usytuowane na kilku działkach. Te najmniejsze pola, a zarazem najgorsze pod względem żyzności, melioracji, dostępu do działki, nieregularne kształty, mała powierzchnia nie przekraczająca 0,5 ha itp. postanowiłem nie dokładać do tych działek nie siać wapna, nie nawozić nie uprawiać odpowiednio itd. Ale dzierżawić je muszę bo warunek jest jeden, część dopłat od całej powierzchni gospodarstwa, czyli także i od tych felernych kawałków.
Do tej pory uprawiałem na nich łubin i żyto na trzeci rok, jednak było to dość uciążliwe, pracochłonne i kosztowne. Taka możliwość posiania koniczyny i brania przez kolejne 3-4 lata dopłaty bez żadnej ingerencji + sprzedaż masy zielonej albo nawet oddanie hodowcą krów mlecznych byłaby idealnym rozwiązaniem w mojej sytuacji. Więc mówicie że bez obaw można uprawiać koniczynę nie przerwanie przez kilka lat na tym samym polu.

#37 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 13:29

ugór - strączkowe - dopłata Ile należy wysiać kg koniczyny na ha ?? jaki koszt samych nasion ?? ;)

Edytowany przez rafto, 07 listopad 2013 - 13:32.

#38 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 18:45

ugór - strączkowe - dopłata Trawy eko niestety już sie pokończyły. Od 2014 roku nawet tym którym do końca programu zostało rok lub dwa muszą przejść na nowe zasady. Propozycja jest taka: do 10 ha100% dopłat od 10 do20 50% potem już bez. Traw najprawdopodobniej już nie będzie. Cała ekologię na którą tak kładli nacisk prze 10 lat zamietli w trymiga.

#39 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:51

ugór - strączkowe - dopłata To i tak dopłata do motylkowych jest wysoka. A co do eko to się okaże. Wiele wskazuje właśnie na to, że będzie odwrotnie niż mówisz :) . Zobaczymy. Jak się skończą dopłaty to kupuje dwie beczki glifosatu i za rok będzie kilkaset ton zboża na rynku więcej :) .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 20:15

ugór - strączkowe - dopłata Dopłata do motylkowych wysoka? Niewiadomo jaka będzie w 2014 a co wskazuje na to że eko będzie i to jeszcze w lepszym wydaniu?