romanik99

ugór - strączkowe - dopłata

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
romanik99    3

witam

 

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.

Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.

Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.

I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.

Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

 

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

 

 

 

Z góry dzieki za odpowiedzi,

 

pozdrawiam

Edytowano przez romanik99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Posiej łubin nie za wcześnie i go przeorzesz na zieloną masę tak na początku sierpnia i będziesz miał jpo +700parę zł za ha za łubin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

powiedz mi co to znaczy nie za wczesnie posiac. w sierpniu przeorac i pozniej zabronowac i na zime orka?(opisz technologie jakbym na koejny rok chcial tak samo) ile sie tego sieje i jaka jest cena ziarna za kg. czekam na inne propozycje, tak samo opisane, tzn technologia uprawy, koszty, zyski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANCZAK1176    43

Koło mojej Babci co mamy ziemię, młody sąsiad na dobrej posadzie znalazł dzierżawce na PROW 2015 ,zrobił umowę na kartce , dopłatę bierze i jeszcze 500 zł do ha dostaje ,i buja się na huśtawce i żonę za grzywkę trzyma ,a Ja w żniwa pod po jajkach.

Edytowano przez JANCZAK1176
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Jeśli masz zamiar siać koniczynę, a nie chcesz nic z tym robić to poszukaj w okolicy jakiegoś gospodarstwa z hodowlą krów. Możesz sprzedać ową kończynę na siano bądź zielonkę. Jak puścisz to w rozsądnej cenie to sami skoszą i pozbierają, a Ty będziesz miał jeszcze z tego trochę grosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

I się później dziwicie że się ludzie z miasta na rolników burzą. Ręce opadają jak się coś takiego czyta.

Że nikt nie widzi że dopłaty w takiej formie są bez sensu, przecież to zwykłe marnotrastwo pieniędzy. A myślicie że te pieniądze to z nieba spadają. Państwo żeby dać 100zł musi zabrać 150 albo i 200 żeby sie po drodze jeszcze cała zgraja urzędników mogła utrzymać.

Proponuję albo siać i zbierać tak żeby był z tego zysk albo sprzedać lub wydzierżawić komuś kto będzie mieć z tego porzytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

JPO+UPO+ST daje chyba z 1,5 koła.

JPO+UPO+RS ptaszki daje też ładną kasę.

 

Po co mam więc się bawić z nieużytkami albo gruntami które potrzebują nakładów niewspółmiernych do korzyści (zysku) skoro mogę inaczej zarobić?

 

 

@node3mer - zastanów się dobrze - ja właśnie do tych dopłat co wymieniłem mam 5ha (pozostaje mi 20-25 pod rośliny uprawne). Po prostu nie chcę dawać temu komuś na krówki licząc że może zapłaci czynsz (wydzierżawić na piśmie nie mogę bo dopiero kupiłem), uprawiać mi się nie opłaci, natomiast dopłaty są jak znalazł.

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Są doradcy np w ODR-ach oni powinni pomóc. Ale najprościej to trawa z koniczyną, jest jpo+upo+rś. Nie przewracasz ziemi, nie siejesz tylko kosisz i zbierasz, koszt niewielki, chyba mniejszy niż nasiona co roku i uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

nie chce wlasnie robic łąki, bo potem jak sie to zakorzeni to masakra bedzie, a sytuacja mozesie zmienić i bede chcial uprawiać spowrotem pszenice. wole to przewrócić i pytanie powtórze poraz kolejny, co wsiac czym ile kiedy przeorać, ma to byc tak ze jak sie pojawi ktos na kontrole to zaprowadzam na pole i pokazuje np te koniczyne,ze jest,a ze bedzie rzadka, kiepska z chwastami itp to juz nie wazne, ma byc tanio i skutecznie

 

 

 

p.s. jak ktos nie chce pomóc, tylko ma zamiar pisać głupie komentarze to niech lepiej zostawi je dla siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
nikita_bennet to co dokładnie i jak siejesz zeby niskim nakładem kosztów wziąć te 1500

Zobacz co to jest JPO+UPO+RS (ptaszki na obszarze n2000), odlicz koszta skoszenia itp i 1500 z 1ha na rok masz.

Popatrz też co to jest ST i czy chcesz się bawić. Policz ile jest dopłaty np do koniczyny białej którą w tym roku posiałem (jedynie 2 razy skosiłem aby pobudzić rozwój).

 

 

nie chce wlasnie robic łąki, bo potem jak sie to zakorzeni to masakra bedzie, a sytuacja mozesie zmienić i bede chcial uprawiać spowrotem pszenice

......

p.s. jak ktos nie chce pomóc, tylko ma zamiar pisać głupie komentarze to niech lepiej zostawi je dla siebie

zlikwidowana łąka to doskonałe pole pod pszeniczkę przez dwa lata a potem i rzepak ładnie sypnie w 3 roku.

A problemów z likwidacją łąk ja nie widzę o ile dasz trawę komuś do skoszenia lub sam ją mulczerem/orkanem zetniesz.

Po łące 2 razy talerzówka gdzieś tak w lipcu aby jeszcze ładną orkę i siew zrobić z początkiem września, jak się dogadasz to ktoś zbierze pierwszy pokos trawy/koniczyny, roślina odrośnie i wtedy talerzówka, 2 tygodnie nieruszane, lekkie brony, orka siewna i siew agregatem. Poza tym masz w takiej sytuacji duuuużo czasu na podanie nawozów wapniowych.

 

Co do rad i głupich komentarzy. Które były głupie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

proszę o informację która z roślin strączkowych jest najtańsza w zasiewie, tzn jaki jest zalecany wysiew na ha i jaka cena 1 kg, no i która jest najmniej problematyczna w utrzymaniu ( niski i powolny wzrost)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albusgd    0

A nie myślałeś posiać np. gryki? Tylko nie wiem do końca jak jestem z dopłatami. Może w tej kwestii niech się ktoś inny wypowie.


"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siej łubin. Do gryki nie ma dopłat "strączkowych".


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusc914    56

Siejąc seradelę można wystąpić do ARiMR o dodatkową dopłatę - specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.

 

Seradela świetnie sprawdza się na glebach piaszczystych, nawet V i VI klasy. Zwana jest „koniczyną ziem lekkich”. Dodatkowo, jako roślina brodawkowa, użyźnia glebę, pozostawiając w niej azot. Nie wymaga nawożenia nawozami azotowymi.

 

Koszt nasion na hektar to 20kg*5zł= 100zł ceny nasion mogą być różne, ale oscylują w przedziale 5-10zł. Siew koniec kwietnia-początek maja, seradela pozostawiona sama sobie rośnie do pierwszych przymrozków. Zbiór na kiszonkę, siano lub wypas zwierząt.

Dodatkowo można ją siać w mieszankach:

Dobór komponentów do mieszanek

Mieszanka Ilość wysiewu w kg/ha

Łubin żółty + seradela 120+30

Łubin żółty + groch pastewny + seradela 100+40+20

Facelia błękitna + seradela 30+5

Gorczyca biała + seradela 10+40

Źródło: „Uprawa seradeli” Instrukcja upowszechnieniowa nr 121 IUNG -PIB, Puławy 2006

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maluch    4

Czy wysiewając mieszankę koniczyny białej z lucerną , można dostać tą specjalną płatność o której tutaj piszecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

poczytaj w przepisach ARiMR ale AFAIR ma to być w czystym siewie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor9244    1

Ja posiałem Wykę z podporą (owies) miałem kontrole i stwierdzili że to mieszanka strączkowo zbożowa wpisując kod niezgodności DR7. Pozatym miałem 0.8 ha pszenżyta które źle przezimowało , nieodsiałem bo było mokro -stwierdzili że to ugór i i wpislai kod DR 13+ zabierając UPO. Napisałem odwołanie nie wiem co będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    296

Płatność do motylkowych to 719,43zł+JPO+UPO=1688zł + plon koniczyny lub lucerny,to w niektórych przypadkach lepsze niż nieuczciwy dzierżawca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

a czy wystarczy 5kg koniczyny na hektar? jaki jest koszt 1 kg?czy jezeli w koniczynie wyjdą chwasty to czy z czasem zostaną one wyparte i zduszone. jak mocno się zakorzeni koniczyna po np 3 latach zcinania jej jedynie rotacyjną. czy likwidacja takiej "plantacji" bedzie wygladała jak np likwidacja łąki/ugoru, czy jak zaoranie ścierniska.

ile razy w roku ją kosić, czy w razie kontroli mojego pola w kontekscie dopłat do strączkowych, mogą mieć jakies zatrzezenia, jezeli zasiana koniczyna zostanie pozostawiona samej sobie i bedzie jedynie koszona z rozdrabniaczem pokosów, potem znowu urośnie i tak w kółko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Płatność do motylkowych to 719,43zł+JPO+UPO=1688zł + plon koniczyny lub lucerny,to w niektórych przypadkach lepsze niż nieuczciwy dzierżawca

Dać mu wódki ;)

dobrze prawi.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez Damianursus30
      Witam, nie wiem czy to aby odpowiedni temat i kategoria ale mam pewien problem.
      Otóż w pobliżu moich pól leży działka rolna o powierzchni ponad 3ha, jest to wieloletni ugór jednak bliskość jej położenia zachęca mnie do zrobienia wszystkiego co w mojej mocy aby spróbować ją odkupić albo chociaż wydzierżawić...
      Wszystko fajnie tylko problem jest taki że nikt nie zna jej właściciela. Wiadomo najprościej zapytać w urzędzie. Tak też zrobiliśmy, pan odpowiedział że nie ma żadnego problemu jeśli podamy mu numer, po podaniu odpowiedział że jest mu bardzo przykro ale nie może udzielić nam takiej informacji gdyż właściciel ten zastrzegł sobie informacje na ten temat, 
      W okolicy nikt nie wie kto kupił tą działkę bo osoba która kiedyś była w jej posiadaniu sprzedała ją kilkanaście lat temu i od tego czasu leży nie uprawiana. 
      Krążą plotki że kupił to jakiś bussinessman, który prał brudne pieniądze i musiał rozlokować swój kapitał ( Trochę zabawne aczkolwiek dlaczego zastrzegł sobie prawo do wydania jakichkolwiek informacji o właścicielu tych gruntów )
       
      Podsumowując chciałbym zapytać co mam zrobić w takiej sytuacji, gdzie i czy mogę jakoś poszukać informacji o tym właścicielu, bo przecież musi płacić podatek....,Jest to jedyny taki ugór w mojej okolicy,dlatego chciałem spróbować go jakoś odkupić
       
      Z góry dziękuje za odpowiedzi !
    • Przez KacperJobda
      Witam!
      Na początku zaznaczę że mam tylko 15 lat. A tak, to też jest ważne... Sporo jak na swój wiek wiem o rolnictwie więc prosił bym o nie wyśmiewanie tego postu lub nie pisanie odpowiedzi typu czy jestem z miasta. PS. jestem ze wsi jeśli to takie ważne.
      Przechodząc do sedna chodzi o ugór.
      Tak wiem że są, i czytałem już odpowiedzi pod postami innych że na ugorze najlepiej zasiać QQ ale ja nie mam siewnika i u mnie na wsi i pobliskich wsiach też nikt nie ma, przystawki do QQ do kombajnu też nikt nie ma, więc to odpada. Myślałem nad owsem ale przeczytałem że nie ma na jednoliścienne chwasty dobrych herbicytów. Więc co dobrze by było posiać na tym ugorze? ma może z 7-8 lat... Klasa ziemi to na jednej połowie 4b,3 a na drugiej w tym roku nie będzie ruszana 2 klasa. Dlaczego chcę ruszyć najpierw słabszą stronę? Ponieważ mam ograniczone dość mocno fundusze i ta strona jest bliżej a słabsza część przez rok się lekko wyrobi i będę planował pracować na całym areale. Pole ma ok.1ha ale to chyba mało ważne. Myślałem na zaoraniem tego, później to zbronować i zasiać jakiś jęczmień. Ale wydaje mi się że perz zagłuszy jęczmień i nic z tego nie będzie ponieważ pole jest mocno zaperzone. Niektórzy radzili że po zbiorze dać roundup  ale to dopiero po żniwach, inni że po siewie gdy zacznie perz wyłazić opryskać a jęczmień będzie żył dalej. Ale piszę ten wątek ponieważ przeczytałem już za dużo rad i mam jeden wielki mętlik w głowie. Mogli byście powiedzieć co zrobić z tym polem tak jedno głośnie? i najlepiej kiedy zaczynać czynności kolejna po kolejnej chodzi mi o dni miesięcy, Oraz krok po kroku przedstawić pracę na polu. Od czego zacząć i co robić dalej Pozdrawiam!
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?
    • Przez lukowiag
      Witam, jestem tu nowy, tak jak zaczynam przygodę z rolnictwem, zmarł nagle mój tata który zajmował się ziemią, ja mu tylko pomagałem. jakoś powoli uczę się wszystkiego, ale mam pytanie, mój kuzyn poprosił mnie o zrobienie porządku z jego zapuszczonym polem kiedyś ktoś mu zaorał i tak zostawił, obecnie ugór nie równy po orce, no i badyle po pas. tego nieużytku jest niecały hektar. Co doradzicie? myślałem nad skoszeniem rotacyjną, ale ona się rozwali na tych nierównościach. Mam pług 2 skiby nie obracane, glebogryzarkę, talerzówkę, kultywator (sprężynówkę). Chciałbym mu wyrównać to pole (ono nie będzie przez najbliższe lata używane, po prostu chodzi o to by jakoś wyglądało) myślałem nad zaoraniem tego, a potem z glebo gryzować na równo by w następnych latach można było bezpiecznie wjechać rotacyjną. Proszę o sugestię. dodam że nie używałem jeszcze tych maszyn w polu... i mam c360 3p
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj