Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hamulce hydrauliczne

179 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Norman

Norman

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 17:28

Hamulce hydrauliczne A jak jest układ pneumatyczny jednoobwodowy tak jak w starszych przyczepach i ręczy mechaniczny (kolba), to jak ma zadziałać po odczepieniu przyczepy. posiadam hydrauliczne w przyczepie jednoobwodowe i nie narzekam. przy układach dwuobwodowych są inne siłowniki membranowo-sprężynowe ( nawet można powiedzieć dwumembranowe). I tak gdy ręczny jest zaciągnięty w żadnej z dwóch komór siłownika niema sprężonego powietrza to oddziaływanie sprężyny na tłok powoduje jego wychylenie tym samym przeniesienie siły dalej i zadziałanie układu hamulcowego w kołach. Gdy spuścimy ręczny sprężone powietrze przedostając się do jednej z komór powoduje przezwyciężenie siły sprężyny i tym samym cofnięcie się tłoka. Gdy naciskamy hamulec roboczy sprężone powietrze przedostając się do drugiej komory powoduje wychylenie tłoka czyli hamowanie. Tak w skrócie apropo tłok w takim siłowniku jest to konstrukcja nie jednolita trudno to wytłumaczyć najlepiej zobaczyć schemat budowy takiego siłownika. Idąc tym tropem można zastosować taki siłownik tylko zasilany hydrauliką i tu ręcznym czy postojowym hamulcem mogłoby być standardowe wyjście hydrauliczne. Pozdrawiam.

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl
Przyczepa sztywna IFA HL 6102

Zobacz ogłoszenia w kategorii Środki transportu: Przyczepy Dwuosiowe: Przyczepy Dwuosiowe IFA
  • 15000.00 PLN
  • 29 gru 2016
Przyczepa wywrotka Brandys Panav 17.13

Zobacz ogłoszenia w kategorii Środki transportu: Przyczepy Dwuosiowe: Przyczepy Dwuosiowe Brandys
  • 20000.00 PLN
  • 29 gru 2016
www.zychar.pl Producent burt do przyczep, akcesoria rolnicze

Zobacz ogłoszenia w kategorii Środki transportu: Pozostałe przyczepy
  • PLN
  • 12 lut 2017

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hamulce hydrauliczne Dzisiaj, 10:01
  •  

#122 Share DK94

DK94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:27

Hamulce hydrauliczne

A jak jest układ pneumatyczny jednoobwodowy tak jak w starszych przyczepach i ręczy mechaniczny (kolba), to jak ma zadziałać po odczepieniu przyczepy.

Tu chodzi o oto, jak ci się przyczepa odepnie to zawór sterujący wykryje spadek ciśnienia w przewodzie ciągnik przyczepa i puści powietrze z butli przyczepy na tłoki co poskutkuje zahamowaniem przyczepy. W przypadku hamulców hydraulicznych takiej zasady nie ma. A kolbą zabezpieczasz tylko na postoju gdy dłużej stoi i może zejść powietrze. I niema znaczenia czy nowy układ dwu przewodowy czy stary układ jedno przewodowy w momencie odpięcia się przewodu hamulcowego przyczepa staje. Co niema miejsca w przypadku hydraulicznych hamulców.

Edytowany przez DK94, 13 styczeń 2014 - 20:44.

#123 Share Norman

Norman

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 18:08

Hamulce hydrauliczne Faktycznie kolego DK94 masz rację, mój błąd, dzięki za wyjaśnienie.

#124 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 09:34

Hamulce hydrauliczne

A jak jest układ pneumatyczny jednoobwodowy tak jak w starszych przyczepach i ręczy mechaniczny (kolba), to jak ma zadziałać po odczepieniu przyczepy. posiadam hydrauliczne w przyczepie jednoobwodowe i nie narzekam. przy układach dwuobwodowych są inne siłowniki membranowo-sprężynowe ( nawet można powiedzieć dwumembranowe). I tak gdy ręczny jest zaciągnięty w żadnej z dwóch komór siłownika niema sprężonego powietrza to oddziaływanie sprężyny na tłok powoduje jego wychylenie tym samym przeniesienie siły dalej i zadziałanie układu hamulcowego w kołach. Gdy spuścimy ręczny sprężone powietrze przedostając się do jednej z komór powoduje przezwyciężenie siły sprężyny i tym samym cofnięcie się tłoka. Gdy naciskamy hamulec roboczy sprężone powietrze przedostając się do drugiej komory powoduje wychylenie tłoka czyli hamowanie. Tak w skrócie apropo tłok w takim siłowniku jest to konstrukcja nie jednolita trudno to wytłumaczyć najlepiej zobaczyć schemat budowy takiego siłownika. Idąc tym tropem można zastosować taki siłownik tylko zasilany hydrauliką i tu ręcznym czy postojowym hamulcem mogłoby być standardowe wyjście hydrauliczne. Pozdrawiam.

Jesteś pewien, że w rolniczych też tak jest? Bo z tego co mi wiadomo tylko w samochodowych. W rolniczych są zwykłe siłowniki z jedną membraną i jak ciśnienie zejdzie ze zbiornika to nie ma hamowania jak w jednoobwodowym układzie.

#125 Share zlotek

zlotek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 luty 2014 - 22:15

Hamulce hydrauliczne Witam, posiadam przyczepę "kaczuszkę" 4.5t, ma ona pracować przy ciągniku John Deere 2040 któy nie posiada pneumatyki (ciągnik sprowadzony z Niemiec), chciałbym założyć do niej hamulce hydrauliczne. od razu mówię że proszę darować sobie rady typu załóż pneumatyke w ciągniku/to nie przejdzie przeglądu/ odepnie się i nie zahamuje... bo prawda jest taka że 90%przyczep w Polsce nie ma hamulców w ogóle lub ma je niesprawne... ja chcę żeby moja hamowała na hamulcach hydraulicznych i koniec.
Tu moje pytanie, czy taki siłownik:
Dodany obrazek

http://tablica.pl/of...html#ff1b14f9de

będzie pasował i spełni swoje zadanie?
jak się montuje takie siłowniki?
coś trzeba dorabiać czy to plug&play?
montował je już ktoś?
jeśli nie takie siłowniki to jakie/od czego?

#126 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3429 postów

Napisany 06 luty 2014 - 11:05

Hamulce hydrauliczne nie laepiej zalozyc cos takiego http://tablica.pl/of...57-ID4Ecfx.html
w podanym przez Ciebie brakuje tego uchwytu przy tloczysku do rozpierakow, ale mysle ze powinien podejsc bez problemu,

Polska B

#127 Share zlotek

zlotek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 luty 2014 - 18:35

Hamulce hydrauliczne ciekawa opcja, przemyślę, chociaż ta przyczepa raczej nie będzie jeździła po drogach w innym ciągniku niż mój JD...

#128 Share DAREK

DAREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 08 luty 2014 - 07:54

Hamulce hydrauliczne kolega poruszył ciekawą kwestię . Jak wygląda sprawa przeglądów technicznych przyczep z hamulcami hydrulicznymi ? Polskie prawo przewiduje takie rozwiązania ?

#129 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3429 postów

Napisany 08 luty 2014 - 11:00

Hamulce hydrauliczne niestety nie, przyczepa musi miec hamulce pneumatyczne badz najazdowy do okreslonej masy jak sie nie myle

Polska B

#130 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 luty 2014 - 11:58

Hamulce hydrauliczne Po co piszesz bzdury. Wystarczy przeczytać, rozdział 4
.http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-03-32-262

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3429 postów

Napisany 08 luty 2014 - 15:45

Hamulce hydrauliczne nie chce mi sie tego czytac, ale pownie mowa o hamulcach hydraulicznych pojazdu, np. jak w samochodzie, a dokladniej hamulcach ciernych sterowanych za pomoca hydrauliki, tj. plynu

Polska B

#132 Share markus1

markus1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 08 luty 2014 - 17:52

Hamulce hydrauliczne Ja pytałem na stacji diagnostycznej i kąkretnie ten diagnosta nie robił problemów ma hamować i tyle.

Witam, posiadam przyczepę "kaczuszkę" 4.5t, ma ona pracować przy ciągniku John Deere 2040 któy nie posiada pneumatyki (ciągnik sprowadzony z Niemiec), chciałbym założyć do niej hamulce hydrauliczne. od razu mówię że proszę darować sobie rady typu załóż pneumatyke w ciągniku/to nie przejdzie przeglądu/ odepnie się i nie zahamuje... bo prawda jest taka że 90%przyczep w Polsce nie ma hamulców w ogóle lub ma je niesprawne... ja chcę żeby moja hamowała na hamulcach hydraulicznych i koniec.
Tu moje pytanie, czy taki siłownik:
Dodany obrazek

http://tablica.pl/of...html#ff1b14f9de

będzie pasował i spełni swoje zadanie?
jak się montuje takie siłowniki?
coś trzeba dorabiać czy to plug&play?
montował je już ktoś?
jeśli nie takie siłowniki to jakie/od czego?

Ja kupiłem takie i jest super http://allegro.pl/si...3940317873.html

#133 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3429 postów

Napisany 09 luty 2014 - 09:53

Hamulce hydrauliczne tylko przy wypieciu sie przyczepy pneumatyka zahamuje, wlasnie przez to nie mozna uzywac innych hamolcow

Polska B

#134 Share zlotek

zlotek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 09 luty 2014 - 10:52

Hamulce hydrauliczne Co wy macie z tym wypinaniem przyczepy? jak zestaw jest dopasowany (sworzeń zbliżonej średnicy do otworów w zaczepie i dyszlu), sworzeń jest odpowiedniej długości i ma zabezpieczenia (z reguły są dwa zabezpieczenia, zatrzask u góry i zawleczka na dole) to prawdopodobieństwo wypięcia jest jak jeden do miliona... popatrzcie teraz na to co jeździ po drogach... 90% rolników ma wetknięty w zaczep kawał zagiętego pręta, bez żadnego zabezpieczenia a zaczep, otwór w dyszlu oraz wymieniony wcześniej pręt mają 3 różne średnice tak duże że luz powoduje szarpanie przy każdym ruszaniu i hamowaniu, taki prowizoryczny bolec może wyskoczyć ze względu na to, że w momencie szarpnięć ma tyle luzu że nic go nie trzyma. Polecam nauczyć się używać suwmiarki i dopasować sobie sworzeń do zaczepu i tulejować otwór w dyszlu tak żeby luz był dosłownie na mikrony, to i odpowiednie zabezpieczenia sworznia poprawi wasze (oraz innych) bezpieczeństwo, a nie hamulce blokujące przyczepę po wypięciu. Ludzie są tak niechlujni w spinaniu zestawów, a i tak nie słychać o wypadkach spowodowanych wypięciem przyczep...
Teraz pytanie ilu rolników w Polsce ma sprawne i podłączone hamulce przyczep w czasie codziennego użytkowania przyczep na krótkich odcinkach po drogach publicznych??? no właśnie... W Polsce jakaś przyczepa się wypina to i tak na 90% jej hamulce nie są sprawne/podłączone i nie zadziałają.
Jest dużo wypadków w których ktoś ginie bo wjechał w nieoświetlony pojazd rolniczy i jestem pewien że skoro ludzie nie dbają nawet o to żeby byli widoczni to na pewno nie mają sprawnych hamulców... część pewnie ze względu na lenistwo, bo trzeba sprężarkę włączyć, bo kable podpinać, bo siłę hamowania ustawiać, bo z przyczepą jeździ się blisko to światła nie potrzebne, bo górek nie ma to hamulce też...
Większe zagrożenie stwarzają niedziałające lampy na przyczepie niż to że jej hamulce nie działają po wypięciu. (swoją drogą nie rozumiem jak można mieć niesprawną instalację oświetleniową przyczepy i ciągnika, kosztuje to dosłownie kilkadziesiąt złotych a człowiek ma spokojną głowę jadąc po ulicy)
Prawda jest taka że lepiej mieć działające hamulce hydrauliczne (to już sprawia że mamy zestaw bardziej sprawny niż 90%rolników) niż niedziałające pneumatyczne, bo w prawidłowo spiętym zestawie, wypięcie przyczepy można sobie między bajki wsadzić. A bardziej prawdopodobne jest to że załadowana przyczepa bez hamulców się złamie w czasie hamowania niż to że się wypnie i zabije pół wsi...

#135 Share Norman

Norman

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:52

Hamulce hydrauliczne Kolega "złotek" dobrze pisze. U nas mają nowe ciągniki, a stare przyczepy i taka prawda że jeden na dziesięciu ma sprawne hamulce, no chyba że mają nowe przyczepy. A co do przeglądów to chyba nie jest dokładnie opisane, żę układ odpowiedzialny za hamowanie musi być pneumatyczny. Apropo najazdowych to ostatnio szukałem przyczepy i spotkałem dwie o ładowności około 6 ton z tym rozwiązaniem, a wcześniej ktoś pisał, że to tylko do pewnej masy. W końcu kupiłem hl-hw 6011 no i co przyczepa z lat 70-80 hamulce pneumatyczne, co najlepsze szczęki bębny, rozpieraki drążki wszystko w stanie idealnym i prawdopodobnie oryginalnym co świadczy o ""bardzo częstym używaniu"", dwa siłowniki od kombajnu i wszystko śmiga jak należy. Jak by ktoś chciał to kompletną instalację hamulcy hydraulicznych z wyjściem na drugą przyczepę za 1 tys. zł z nowych części mogę montować. Trzeba jakoś sobie radzić.

Edytowany przez Norman, 24 maj 2014 - 08:13.

#136 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 13:03

Hamulce hydrauliczne Może w Polsce tylko przyczepy się wypinają, jakoś na zachodzie używają hydraulicznych i nikt nie narzeka. Ja do swojej też założyłem w tamtym roku hydrauliczne i powiem że super sprawa, jeździ mi się z nimi lepiej niż z pneumatycznymi. Moja przyczepa to samochodówka na 3 osiach, wchodzi na nią 15 ton ładunku, z pneumatyką jak się ustawiało zawór na ciężki ładunek to nie było opcji przyhamowania bo od razu koła w miejscu, za z hydraulicznymi bajka. Do osi mam dospawane takie krótkie profile i na nich zamontowane tłoczki. od nich pociągnąłem linki do hamulcy i gotowe. Co ciekawe, w tamtym roku zestaw z tą przyczepą spowodował wypadek samochodowy, była drogówka i odnośnie hamulcy nic nie powiedzieli.

#137 Share Rowan

Rowan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja... Sport... Elektronika... Elektryka

Napisany 05 czerwiec 2014 - 08:15

Hamulce hydrauliczne W tym momencie Metal-Fach normalnie oferuje przyczepy z hamulacami i pneumatycznymi i hydraulicznymi i podobno z rejestracją ich nie ma żadnego problemu. Podobnie niektórzy dilerzy oferują Pronara i zapewniają, że nie będzie problemu z rejestracją ;)

#138 Share kuba3211

kuba3211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 10:55

Hamulce hydrauliczne Witam :) Przeczytałem temat i zastnawiam się czy warto się bawić i czy wogóle jest taka opcja założenia hamulców hydraulicznych do Belarusa (nowego) ? Zakupiłem samozbierającą z Holandii i Ona ma właśnie Hamulce Hydrauliczne. Chciałbym mieć nad Nią jakąś kontrolę gdyż jest to jednak 8 T ładowności :) Dziękuję za wyjaśnienie :)

#139 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 21:43

Hamulce hydrauliczne Najprościej i najtaniej podpiąć pod szybkozłącze hydrauliki zewnętrznej i sterować nią za pomocą jednej sekcji rozdzielacza. Tylko do takiej obsługi trzeba się przyzwyczaić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share kuba3211

kuba3211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 06:55

Hamulce hydrauliczne Dobra chyba tak zrobię :) Dziękuje za pomoc :)