Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar?

124 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kitowiak

kitowiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Zainteresowania:Mechanika maszyn rolniczych ;)

Napisany 13 wrzesień 2013 - 21:29

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Ja u siebie mam ziemię glinę i borowinę... oczywiście daje 250 kg pod korzeń saletry czy moczniku... Wysiewam pszenicę po 25.09 daje dwakę 250 kg na ha :) I całkiem przyzwoity plon mam powyżej 7 T z ha :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Dzisiaj, 03:23
  •  

#22 Share darek195

darek195

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 21:35

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? @adamelo możesz tak krótko opisać tą technike uprawy przy 35kg/ha? Termin siewu, jakim siewnikiem, i jakie nawożenie, ta norma wysiewu jest dość interesująca:) Bo w top agrze 8/2013 jest artykuł gdzie gosciu sieje około 50kg/ha pszenżyta, ale 35kg/ha to jeszcze nie słyszałem...

Edytowany przez darek195, 13 wrzesień 2013 - 21:37.

#23 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 wrzesień 2013 - 22:21

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Kiedys słyszałem o badaniach jednego prof. o ilości wysiewu pszenicy, zaczynał od ok 70kg/ha. Krzewienie było super, występowały rośliny z 16 pędami ale plony nie zachwycały. Bardziej warte uwagi jest to że nawet siew w graniach 500-600 ziaren kiełkujących na m2, nie wpływało znacząco na wysokość plonu, gorzej z jakością.

Ja u siebie mam ziemię glinę i borowinę... oczywiście daje 250 kg pod korzeń saletry czy moczniku... Wysiewam pszenicę po 25.09 daje dwakę 250 kg na ha :) I całkiem przyzwoity plon mam powyżej 7 T z ha :)

Dziwne że ta pszenica przezimuje takie warunki, poza tym duża cześć tego azotu najprawdopodobniej idzie do wód gruntowych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#24 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 07:06

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Przecież autor tej wypowiedzi ma 15-lat,pewnie nazwy nawozów pomylił.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#25 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 14 wrzesień 2013 - 07:56

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? witam.
ja posiadam pszenzyto GRENADO materiał siewny C1.planuje go wysiac w ilosci 200kg/ha.Mtz 34,61
Gleba klasy IV i V.Przedplonem był jeczmien jary z dodatkiem owsa oraz Zyto ozime.
Pod korzen planuje dac 200kg/ha polifoski 6.

#26 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 08:12

no tak jak masz mase 1000 nasion a jak siejesz swoja to co? liczysz ziarenko po ziarenku i ważysz haha pewnie tak pasuje zrobic. Nie wiem zobacze spróbuje w tym roku przejechać kawałek po czym twardym i policzyć ilość ziaren na m2.

A jaki to problem policzyć ziarenka ? Dokładna waga (waga jubilerska to wydatek około 25 zł, jak ktoś chce super dokładnie to z dokładnością do 0,01g, mam z dokładnością 0,1g i też wystarcza) i nie ma problemu w zeszłym roku pszenica posiana 350 szt/m2.

W tym roku jest KWS ozon której MTN to 52 g więc (nie jesteśmy bardzo zadowoleni z tak grubego ziarna do siewu):

przy 350 szt/m2 zdolność kiełkowania przyjmijmy 90% co daje nam 202 kg/ha

A analogicznie Kerubino przy tej samej obsadzie daje nam 175 kg/ha

Pszenica Kerubino 45g - MTN

Obsada taka sama na m2 a różnica w zasiewie 25 kg/ha - to ok. 50 zł w przypadku kwalifikatu.

Edytowany przez Sadek, 14 wrzesień 2013 - 08:25.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#27 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 17:03

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? kiełkowanie 92% masa 54 norma wysiewu od 360
wychodzi 211 kg na hektar czy to nie za dużo? myślę najwięcej 150 kg na hektar czyli 250 sztuk na metr

#28 Share adamelo

adamelo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 22:27

@adamelo możesz tak krótko opisać tą technike uprawy przy 35kg/ha? Termin siewu, jakim siewnikiem, i jakie nawożenie, ta norma wysiewu jest dość interesująca:) Bo w top agrze 8/2013 jest artykuł gdzie gosciu sieje około 50kg/ha pszenżyta, ale 35kg/ha to jeszcze nie słyszałem...

jakim siewnikiem wysiał tego ci nie powiem, podstwa to czyste stanowisko, wolne od jakichkolwiek chwastów, jest to bardzo ważne (początkowo były pewne obawy o to), inaczej roślina zacznie inaczej się krzewić (zacznie rywalizować z chwastami), i może źle przezimować. Siew wykonał bardzo wcześnie 20 sierpnia, stanowisko jak już mówiłem niczego tam nie brakowało (PK) , wszystko na wysokim poziomie (żuławy wiślane okolice Kwidzynia). Należy pamiętać że przy tak wczesnym wysiewie mogą wystąpić choroby grzybobójcze. Jesienią ładnie to wyglądało, ale na wiosnę w momecię kłoszenia jeszcze lepiej. Pomimo niskiej obsady roślin ok 75 zdrowych roślin na metrze spokojnie zachowano normę ponad 500 kłosów, miejscami nawet i jeszcze więcej było ich. Do tego kłosy są znacznie dłuższe i ziarno nie co większe (jest bardziej rozbudowany system korzeniowy).

@milanreal1 "...Kiedys słyszałem o badaniach jednego prof. o ilości wysiewu pszenicy, zaczynał od ok 70kg/ha. Krzewienie było super, występowały rośliny z 16 pędami ale plony nie zachwycały. Bardziej warte uwagi jest to że nawet siew w graniach 500-600 ziaren kiełkujących na m2, nie wpływało znacząco na wysokość plonu, gorzej z jakością..."

Tak tyle pędów wytworzyły co poniektóre rośliny. Z tą obsadą 500 ziaren na metrze się zgodzę. Plonu nie poprawimy w ogólę, a tylko jakość zepsujemy.

O tym doświadczeniu jakie przeprowadził mój znajomy, namówił go do tego pewien profesor- doradca (mój wykładowca z uczelni, bardzo mądry człowiek, przeprowadził wiele doświadzeń polowych gdzie uzyskał plony pszenicy przekraczające 15 ton/ha i to nie na żadnych minipoletkach, tylko na pokaźnych obszarach, w Polsce jak i za granicą ). Na pozór moża by powiedzieć nie realne, ale w praktyce możemy się przekonać sami. Na koniec dodam jeszcze tyle że według naszych wyliczeń plon wynosił na poziomi trochę wyższym niż opisałem, ale kiedy skosił wyszedł wynik 10 ton
Sam dzięki temu doświadczeniu zacząłem stosować niższą normę wysiewu na tyle ile pozwalają mi moje ziemie... i jakoś nie odczuwam spadku plonu, ale raczej w drugą stronę...

Edytowany przez adamelo, 14 wrzesień 2013 - 22:30.

#29 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 22:43

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Ale to zależy od wielu czynników, uwiężę w plony 10t/ha bo to realne przy nakładach sporych, ale zasiej te kilkadziesiąt kilogramów po qq czy jak ja mam teraz po użytkach zielonych... 60% powschodzi... po qq , przy granicach, czy po użytkach zielonych trzeba siać te 250kg , b o jak nie myszy to korzenie, jak nie korzenie to się w zimie coś przytrafi, ja nie schodzę poniżej 200kg, mam ciężkie zimy, zadymy, płodozmian po qq i użytkach zielonych i nikt mnie nie przekona do zejścia nawet na 150kg, chyba że mi zapłaci za straty, bo testowałem :D

Edytowany przez bobytempelton, 14 wrzesień 2013 - 22:50.

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#30 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 889 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 07:52

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Jaka musi być obsada pszenżyta oraz pszenicy na m²? Chce sobie poprzeliczac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share adamelo

adamelo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 11:22

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? @bobytempelton a czy ja gdzieś napisałem, że można stosować tak niski wysiew (np 35 kg) po kukurydzy? napisałem wyraźnie że należy uwzględnić wiele czynników. Wiadomo chyba że z kukurydzą schodzisz późno ze stanowiska i nie wysiejesz 30 września taką ilość roślin na metr, to wszystko należy uwzględniać... No chyba że u Ciebie rośnie inna kukurydza i możesz spokojnie posiać po połowie sierpnia.

#32 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 11:28

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? U nas w okolicy średnio ludzie sieją pszenicy 220-250 kg. Wynika to z tego że mamy bardzo dużo ciężkiej gliny .

Bardzo proszę o wytłumaczenie jak się przelicza (wzór) ilość wysiewu w zależności jakie ziarno mamy (masa ,zdolność kiełkowania ) .

Edytowany przez Vril, 15 wrzesień 2013 - 11:30.

#33 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 11:41

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? MTN x obsada na metr kwadratowy / zdolność kiełkowania w % np: 46g x 350 nasion /95 = 169,47

#34 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 11:46

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Kalkulator : http://www.kws-locho...ci-wysiewu.html

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#35 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 16:12

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Dziękuje bardzo :)

#36 Share Lesssiu007

Lesssiu007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 18:26

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? witam ja kupiłem z centrali pszenice arkadie i pszenżyto borwo ile mam siać kg tego na ha ?? dodam że mam IIIa klase ziemi. ???

#37 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 18:13

witam ja kupiłem z centrali pszenice arkadie i pszenżyto borwo ile mam siać kg tego na ha ?? dodam że mam IIIa klase ziemi. ???

Zależy jaką chcesz uzyskać obsadę roślin na m2,jaka jest MTZ i siła kiełkowania. Po uwzględnieniu tych parametrów wyjdzie Ci ilość w kg na ha.

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez MAT912, 21 wrzesień 2013 - 19:44.

#38 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 19:22

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Lesssiu007
Borwo sieje na 300 roslin na metr , pozostałe około 350m2 jest to przedział 150-170kg
arkadie mam pierwszy raz- przy 50 gramach i 83% planuje 200kg

#39 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 21 wrzesień 2013 - 19:21

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? Dzis wysiana bamberka 210 kg :) Myslicie ze duzo ale MTN wynosila az 54g :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 06 październik 2013 - 19:57

Ile wysiewacie nasion zbóż ozimych na hektar? W tym roku troche przegiolem z norma wysiewu:) miejmy nadzieje ze sie ociepli w nocy. Siane 20 wrzesnia miejscami pojawia sie drugi listek. Pszenzyto miejscami wyszlo mi 122kg ha
Twingo C1 -44,6 Mtz- 91% zdolnosc kielk.
Mialo byc 160kg ale zaszedl blad.