Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak uzyskać 7t ??? poradźcie

123 odpowiedzi na ten temat

#61 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:50

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Wychodzę z założenia ze jak coś sieję to dbam o to maksymalnie nie bawi mnie sianie czegoś dla samego faktu posiania i wzięcia dopłaty. Zdarzyło się tak raz, taki był rok w kolejnym roku ta odmiana pszenicy sypała w granicach 8 ton i od tamtej pory nie idzie dostać tej odmiany choć bym bardzo chciał ją jeszcze siać. Dodam że zawsze sieję tylko kwlifikatem; nie ma oszczędzania na nawozach; odżywkach regulatorach wzrostu. Przedplonem były buraki cukrowe. To tyle z mojej strony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jak uzyskać 7t ??? poradźcie Dzisiaj, 12:06
  •  

#62 Share gumis07

gumis07

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 22:29

jak uzyskać 7t ??? poradźcie witam gospodarze od niedawna i potrzebuje waszej porady odnośnie pszenicy ozimej. Mój ojciec uzyskiwał 4 do 5t/h max a nawożenie było takie :
przedsiewnie 100kg polifoski i 50kg saletrzaku , wiosną 100kg saletrzaku , zabiegi grzybowe w zależności od roku od 0 do 2 . Gęstość siewu 300kg/h
odmiana pszenicy TONACJA siana już 8 lat ----------- Większej dawki wiosną nie stosował bo twierdził że wylegnie i saletrzak był najlepszym nawozem azotowym stosowanym na wiosnę. ......Ja na razie sieje tak samo , ale chciałbym to zmienić . Pomóżcie od czego zacząć , co tu jest największym błędem .???

#63 Share jajonasz

jajonasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 05:26

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Tak ogólnie to mało npk pod korzeń, baaaardzo mało azotu na wiosne i za gęsty siew. Zmień odmiane, pryscz nalistnymi i na grzybki.
Ale w sumie 5t przy takim nawożeniu to nie jest źle :D

Edytowany przez jajonasz, 04 wrzesień 2013 - 05:27.

Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca za wszelką cenę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 04 wrzesień 2013 - 05:51

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Miałem to samo pisać ze 5t przy takim nawozeniu to niezłe.
Kolego jaka klasa ziemi, jakie ph?

#65 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 06:55

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Uprawa pszenicy jest uprawą nierentowną przynajmniej u nas na południowym wschodzie jest tutaj ostatnio dla niej zbyt gorąco ,u mnie było tak
pod korzeń 80kg P,120K,do tego ca,mg i s ,na wiosnę siarczan amonu i saletra ok. 140N ,nasiona kwalfikowane C1,ochrona z górnej półki 2 zabiegi za ok. 200zł i co 6,5t/ha przy cenie 650netto=4,225kiloZł.A koszty
suerfosfat 180zł/q sól 175 saletra 135 siarczan 85
nasiona 235zł/q

#66 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów
  • Zainteresowania:OFF ROAD, enduro, motoryzacja

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:04

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Żeby uzyskać taki wynik samo nawożenie i dobra uprawa nie wystarczy. Przykładem jest rok obecny, deszcze podczas zapylania i długa zima zrobiły swoje.
Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

#67 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:10

jak uzyskać 7t ??? poradźcie koszty uprawy takie jak orka, brona kultywator siew sa stale
najwiecej kosztuja nawozy i srodki ochrony
moja pszenica w tym roku kosztowała 3 tys zł a zebralem 7,5t z ha
140 N 50 P i 0K bo szla gnojowica która policzyłem jakbym miał ja kupić. Stanowisko po trawie.

dwa zabiegi grzybowe z antywylegaczem to 350zł, zbiór 300zł, chwasty 150 zł

wiec nie do konca uwazam ze cena 650 jest nie oplacalna.
Wszystkie ceny brałem jakby stał obok pola i tylko zlecał prace innym (brał usługe).

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#68 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:40

jak uzyskać 7t ??? poradźcie no jasne że przy takim wysokim plonie przy jakby nie było niskim nawożeniu to ta cena jest opłacalna, trochę się dziwie że aż tylu jest rolników którzy bez większego wysiłku osiągają plony rzędu 8t i więcej, a średnia krajowa nie za wysoka no ale cóż.
Ja akurat w tym roku dałem 150 kg polifoski, 150N, 3 zabiegi grzybowe + dolistne dokarmianie, kl ziemi III, a plon jaki uzyskałem to 4,5tony, także dołożyłem do interesu. Podejrzewam że gdybym wszystkiego dał o połowe mnie to tyle samo bym uzyskał taki rok.
Ojciec też kiedyś osiągał 4t ale przy ubogim nawożeniu, bez ochrony grzybowej czyli przy min kosztach. Ja to trochę zmieniłem, przede wszystkim wapno na pole,zmiana odmian, zwiększyłem nawożenie azotem, dodałem ochrone grzybową, ale plony jakie uzyskuje rzadko przekroczą 6t, moim zdaniem i tak najwięcej zależy od pogody. Np w tamtym roku pszenica jara dała mi 5t a dałem może 250kg saletry i 1 zabieg na grzyba i to wszystko bo przedsiewnie to tyle co na jesieni pod ozimą, a w tym roku 4,5t przy sporym nawożeniu i maksymalnej ochronie.
Także to wcale takie proste nie jest i nie licz że jak od razu dasz sporo pod korzeń i sypniesz 150N to od razu 7t będziesz miał

#69 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 08:23

jak uzyskać 7t ??? poradźcie najlepiej zrobić badanie gleby bo może być że jest naprawdę już marnie ze składnikami w niej.
Ja się zastanawiam czy pod pszenice nie dać przedsiewnie samego P i K zamiast NPK. Stanowisko po pszenicy ale w zeszłym roku było sowicie obornika i do tego osad z oczyszczalni. W przyszłym roku zrobię badanie gleby po żniwach aby zobaczyć co z tego pozostanie.

#70 Share jpogorzelak

jpogorzelak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sport, muzyka

Napisany 04 wrzesień 2013 - 08:55

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Ja w tym roku uzyskałem ok. 8,5 t/ha pszenicy ozimej odmiana Julius z hodowli KWS. Nawożenie przedsiewne:250 kg sól potasowa, 200 kg fosforan amonu i oczywiście azot na wiosnę.
Ze środków ochrony roślin na jesień oprysk na chwasty , wiosna 3 razy na grzyba, 2 razy antywylegacz + nawożenie dolistne. W tym roku znowu zdecydowałem się siać Juliusa. Polecam tą odmianę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 09:49

jak uzyskać 7t ??? poradźcie widać nie wszystkim przeszkadzają wręcz absurdalne ceny nawozów, ale nikomu nie zabronisz. Ja w tym roku ze względu na ceny znowu ograniczam NPK planuje jakieś 100kg polifoski dać po rzepakach. Jakoś mi się nie widzi aby robic tylko na firmy nawozowe, które bezczelnie nie obniżają cen mimo dramatycznych spadków cen zbóż. Może plon bedzie nieco mniejszy, ale rekordów nie zamierzam bić.

#72 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 10:36

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Danie w jednym roku nawet pół tony polifoski i 200kg N nie zagwarantuje nam nawet 6t.
Zauważyłem u siebie że trzeba kilku sezonów aby przygotować pole pod większe plony. Odpowiednie nawożenie przez kilka lat (uzupełnianie i podnoszenie zawartości P i K) WAPNO!!!!! poprawienie struktury gleby (próchnicy) odpowiednia uprawa i na koniec dobra odmiana w odpowiednim zmianowaniu. Od kilku sezonów zacząłem dbać o pole (nie jest głównym dochodem) i widzę że dopiero po kilku latach zwiększone nawożenie + ochrona zaczęło przynosić zyski :)

#73 Share orzel-jak

orzel-jak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 11:32

Danie w jednym roku nawet pół tony polifoski i 200kg N nie zagwarantuje nam nawet 6t.
Zauważyłem u siebie że trzeba kilku sezonów aby przygotować pole pod większe plony. Odpowiednie nawożenie przez kilka lat (uzupełnianie i podnoszenie zawartości P i K) WAPNO!!!!! poprawienie struktury gleby (próchnicy) odpowiednia uprawa i na koniec dobra odmiana w odpowiednim zmianowaniu. Od kilku sezonów zacząłem dbać o pole (nie jest głównym dochodem) i widzę że dopiero po kilku latach zwiększone nawożenie + ochrona zaczęło przynosić zyski :)

I pod tym należy się podpisać. Niema cudów, nie da się przeskoczyć z 5 t na 8 w rok. Podstawa to badanie gleby (choć sam dawno nie robiłem). Wapnowanie nawożenie i dbanie o zawartość puchnicy- zmianowanie, nawożenie organiczne. Odmiana też nie jest bez znaczenia. W tym roku miałem ogromną różnice Kriss dał 8t ale druga odmiana(chwilowo wylacialo mi zglowy nazwa) nieco ponad 5.

#74 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2013 - 11:54

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Można robić cuda, niewiadomo jakie nawożenie i ochrone, ale na brak wody nie ma lekarstwa. Uprawa pszenicy na klasie ziemi IV i w zwyż to trochę nieporozumienie. Tydzień bez deszczu w krytycznym momencie i pozamiatane. Zdecydowanie lepiej na takiej ziemi udaje się rzepak ozimy.

#75 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 12:02

jak uzyskać 7t ??? poradźcie 8.5 tony z ha ? ktoś chyba lubi się chwalić nie koniecznie pisząc prawdę. Wszyscy wiemy że w tym roku zboża plonują bardzo słabo.
Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

#76 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 12:13

jak uzyskać 7t ??? poradźcie powiedzcie mi czy lepiej sypnąć Polifoskę 6 czy dać Polidap 18:46 i sól potasową.
Liczyłem i powiedzmy przy 200 polifoski wychodzi 12:46:60 a polidapu z solą 18:46:60 to dla łatwiejszego liczenia dawka.
Różnica cenowa 20zł na korzyść mieszanki polidapu z solą

#77 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 12:26

Wierze że niektórzy te 7-8 t mają bo widdze jak ich zboża wyglądają ale oni jakie ziemie mają - czarnoziemy kujawskie. Na takich ziemiach to nie jest wielka sztuka tyle zbierać. Sąsiad co ma więcej pola zbiera też ok 6-7 t z ha ale ile wali nawozów , oprysków. Nie wiem czy chłop umie liczyć ile to kosztuje. Ja zbieram połowę tego ale nie daje prawie nic w porównaiu z nim zero P i K i jakieś 2-3 worki saletry to wsio. Wapnowane było ze 20 lat temu. Gnoju też nie ma a i resztek nie przyoruje wole słomę opylić sąsiadom.

Zatem deczyduje ziemia i pogoda - reszta to tylko dodatki bardzo kosztowne dodatki.

Nie raz sobie liczyłem koszty uprawy pszenicy i może na 50ha to warto ładować bo te 500-800 zł z 1ha zysku więcej robi jakąś sumę ale na kilku ha jaki sens?

Na dobrych ziemiach przytakim nawożeniu jak podałeś miałbyc te 7 t na pewno. Na słabej musisz dać dużo więcej tylko zastanów się czy warto.

#78 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 13:17

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Kolego zombi - w ten sposób można do wszystkiego podchodzić (po co nowszy ciągnik jak stara c360 tez to zrobi, stary golf II też dojedzie tam gdzie nowsza V )
Ja widziałem sporą różnicę w tym i tamtym roku. W tamtym miałem kawałki gdzie pszenżyto sypnęło mi ok 8t (nie wszędzie). W tym roku było ok 5,2t ale tylko dlatego że sporo przez zimę wymarzło i było rzadkie (gdyby nie lepsze wcześniejsze nawożenie to przy tej obsadzie kłosów nie było by nawet 3t), owies miałem ponad 4t.
Dla mnie w porównaniu do 5 lat wstecz wychodzi na + w plonie i w zysku :)
Oczywiście odpowiednia POGODA to podstawa!!!!!!

Edytowany przez Wojtek987, 04 wrzesień 2013 - 13:20.

#79 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 14:31

jak uzyskać 7t ??? poradźcie kolego wierze tobie i gratuluje chociaż nie bardzo rozumiem co masz na myśłi przez tegoroczne wczesne nawożenie precie do początku kwietnia leżał jeszcze snieg na polu wuieć to na pewno nie było wszesne.
Ale zastanów się ile do przodu jesteś wg obecnych cen -kalkulujesz to sobie bo co innego satysfakcja z wysokich plonów a co innego realna kasa jak a zostaje jak odliczysz te wszytkie chorendalne koszta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share andrejus

andrejus

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 15:20

Wierze że niektórzy te 7-8 t mają bo widdze jak ich zboża wyglądają

To też nic nie mówi o plonie. Nasze zboża wyglądały pięknie, gęste i grube kłosy a w nich jak się okazało było tylko kilka ziarek.