Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak uzyskać 7t ??? poradźcie

123 odpowiedzi na ten temat

#21 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 21 październik 2012 - 08:16

Witam, mam problem. Mieszkam na małej wiosce i mój sąsiad ma 8t pszenicy na ha ( albo przynajmniej tak mówi), mi nie chce się w to wierzyć ale chciałbym zobaczyć wasze opinie. Jest to województwo lubelskie czyli sami wiecie że gleby nie są najlepszej jakości. Słyszałem historie że jego dziadek zna tarorzytne recepsty układania obornika,( chodzi o to że w dołkach układa się go mniej a na pagórkach więcej, ze względu na spływ powierzchniowy wody). Ja osobiście mam 4,6t/ha. Wiem że nie jest to dużo ale chciałbym zapytać czy 8 ton jest możliwe do osiągnięcia na te tereny.

Najwazniejsze dla mnie jest żebyście powiedzieli mi czy to jest możlliwe a jeśli tak, to w jaki sposób mogę to osiągnąć!

Pozdrawiam

Mocne. U was wszyscy tacy są?

Edytowany przez MariuszT, 21 październik 2012 - 08:17.

Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jak uzyskać 7t ??? poradźcie Dzisiaj, 19:56
  •  

#22 Share kgbck

kgbck

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 październik 2012 - 09:04

jak uzyskać 7t ??? poradźcie .

Edytowany przez kgbck, 23 październik 2012 - 18:34.

#23 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 22 październik 2012 - 18:24

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Kolego napisz jaką stosujesz agrotechnikę że takie plony uzyskujesz, jakie nawożenie,ochrona itp?? Chętnie poczytam :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 22 październik 2012 - 18:39

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Ja też bym poczytał bo plon jest możliwy 11t. i przy dobrej agrotechnice ale pogoda musi idealnie dopisać itp. ale juz w twój sredn ploni z 300ha to lekko naciągany.

#25 Share kgbck

kgbck

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 22 październik 2012 - 18:53

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Kolego zapraszam do mnie ja nie mam lekkich pol tylko 20 hektarow piachu ktorego nie biore w rachubę, trudniej bedzie ci uwierzyć ze rekord w gospodarce ze 140hektarow rzepaku wyniosl 5,04 tony z hektara mimo ze przez poczatkowe lata osiagalem max 4 tony a w poprzednim roku rowniez 4 to sie trafil rok wlasnie z taka srednia . jak jestes z okolic Legnicy to zapraszam na zniwa do kombajnu Fendt pokazowy 9460r pierdzial z 9 metrowym hederem i spalil sprzeglo rotora bo kierowca byl pewny ze jak ja mowie ze tu sypie 10, bo jedno z lepszych pol to pomyslal ze znajac zycie sypie 6 no to sie rozpedzil jak to zawsze robi i pokaz skonczyl sie staniem u mnie na podworku i szykowaniem kombajna na nastepne pokazy

Nie cytuj poprzedniego posta!!!

Edytowany przez MAT912, 22 październik 2012 - 19:09.

#26 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 22 październik 2012 - 19:03

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Nie musze jechać do ciebie ale dzieki za zaproszenie :) i ten rok gdzie dobrze zimę przetrzymały to słyszałem ze rzepaki ładnie podleciały ale sam mam ziemie klas od 2 do 4 i wiem jakie średnie można osiągać

#27 Share kgbck

kgbck

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 22 październik 2012 - 19:08

Kolego napisz jaką stosujesz agrotechnikę że takie plony uzyskujesz, jakie nawożenie,ochrona itp?? Chętnie poczytam :)

Podstawoe sciernisko przejezdzam fantomem 470 fx po tym oram niezawsze podorywka zdazy polezec chociasz tydzien przed orka bo trza sie spierzyc potem orka zawsze gleboka okolo 25,27cm bo cieszko ustawic plug po swiezej podorywce gdzie kolko raz wpada glebiej raz sie wyplyca potem przychodza waly cambela niemam przyplugo mam ciagnae 8 metrow . Siew zaczynam wczessnie jak jest unas termin 25 wrzesien -10 pazdiernik to ja kacze siewy 27-29wrzesnia . pierwszy oprysk na jesien to maraton to wszystko na ten rok . rok nastepny zaczynam od nawozow juz w lutym jak tylko snieg przestaje zalegac pozatym nawoze 4 razy opryski zaczynam od poprawy na chwasty jak byla mokrawa zima ale przewaznie wszystkie potem wchodzi do porpawy. grzybowym 2 razy skracam rowniez 2 razy dokarmiam przynajmniej raz oczywiscie wchodza opryski na robale ilosc zalezna od roku pola sa absolutnie czyste od jakiego kolwiek chwastu . Niedaje obornika slome zbieram juz 5 rok rzepak sieje raz na 3 lata dzieki czemu srodki stosowane w rzepak nieszkodza z roku na rok przenicy ( Coraz glosniej na ten temat jest w agrotechnice) i mam osobe ktora to pinluje wybierajaca terminy oprysku itp. Nierezygnuje z zadnego oprysku jezeli nietrzeba robie zapobiegawcze .Ale niestety trafic mozna taki rok jak zeszly musialem przesiac 140 hektarow i wysoka agrotechnika zwiekszyla mi koszty .

Nie musze jechać do ciebie ale dzieki za zaproszenie :) i ten rok gdzie dobrze zimę przetrzymały to słyszałem ze rzepaki ładnie podleciały ale sam mam ziemie klas od 2 do 4 i wiem jakie średnie można osiągać

kolego ja niemialem rzepaku ale sasiad mial okolo 200hektarow californi i byl strasznie zadowolony bo przetrezymal caly rzepak .oczywiscie plon byl w okolicy 3ton ale on niekorzysta z wysokiej kultury agrotecznicznej sieje w mulcz pryska i zbiera .

Edytowany przez kgbck, 22 październik 2012 - 19:07.

#28 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 22 październik 2012 - 21:16

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Dzieki za odpowiedz, napisz jescze jakie nawozy stosujesz, w jakich dawkach i terminach w skali bbch,oraz jakie srodki na ochrone stosujesz??

#29 Share kgbck

kgbck

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 23 październik 2012 - 07:05

Dzieki za odpowiedz, napisz jescze jakie nawozy stosujesz, w jakich dawkach i terminach w skali bbch,oraz jakie srodki na ochrone stosujesz??

Kolego rok rokowi nierowny powtarza sie umnie wlasnie maraton.za Zastosowanie dawek srodkow ich odmian i terminow odpowiedzialna jest osoba jednoczesnie pracujaca w handlu tymi srodkami do nawozenia . Wiedz niema jednostajnej drogi do plonow . raz na tydzien sa przechodzone pola zemna lub osobiscie przez ta osobe i sa podejmowane decyzje .Niemoge kazdemu pisac zeszlorocznych dawek jedna osoba mnie poprosila z mniejszych rolnikow z nieporownywalenm sprzetem i uniego sprobojemy zwiekszyc plony pozdrawiam

PS. Jezeli faktycznie osiagniemy wielka poprawe u tego rolnika to nasze rozmowy z tym rolnikiem ( Za jego pozwoleniem ) Przemyslenia dawki itp po sezonie otworze nowy temat i wstawie jako propozycje do zwiekszenia plonow przy wysokiej agrotechnice.Odrazu suche liczby bo to najlepiej przemawia . Ale wiem jak jest w rzeczywistosc rolnik przychodzi i sie pyta czym pryskasz na jesien rzepak . mowie ze stosuje takie i takie to reakcja tego rolnika jest ale poco mi wychodzi 120zl do hektara a u ciebie 210 zl do hektara na oprysku. Wiedz gadanie czesto mija sie z celem bo jak juz w jednym momencie zaczniesz oszczednie przeliczac to potem juz naprawde sa sytuacje ze niewarto dokladac bo popelnilo sie blad .

Edytowany przez kgbck, 23 październik 2012 - 07:15.

#30 Share MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 23 październik 2012 - 10:53

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Na moich ziemiach w lubelskim to marzy mi się 6 ton a nie 11 :rolleyes: W tym roku kolega chwalił się że owies sypnął mu ponad 8 ton z ha (5 klasa ziemi) więc pytam ile przyczep nakosił a on na to "dwie czwórki" :lol: :lol: :lol:

Edytowany przez MFrolnik26, 23 październik 2012 - 10:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 23 październik 2012 - 13:34

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Proponował bym od prób gleby bo sypać i nawozić można, a jednego składnika zbraknie i wszytko w błoto. Ziemie nie najlepsze na Lubelszczyźnie, ale trzeba dać to czego brakuje, a plon może się poprawić bez większych kosztów.

#32 Share MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 23 październik 2012 - 14:01

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Wapnowanie to podstawa ale gdzie znaleźć dobre wapno? Kolega 2 lata temu robił badania gleby następnie zwapnował w tym roku ponowne badania i wynik zaskakujący nic się nie poprawiło, wręcz przeciwnie :/ ciekawe co to było, bo raczej nie wapno :wacko: zamawiał je w firmie która ogłasza się w lokalnej prasie.

#33 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:wóda, koks, tajski boks

Napisany 23 październik 2012 - 16:54

jak uzyskać 7t ??? poradźcie plon jak najbardziej możliwy, tak jak pisało wiele osób wyżej - poziom agrotechniki odpowiedni oraz odpowiednia pogoda. Jednak w praktyce częściej takie wyniku uzyskuje się w rozmowie ze znajomymi oraz w odpowiednim dziale tu na forum. Plony niektórych użytkowników powinny nawet być wpisane w karty historii. Starożytna metoda dziadka na obornik? Z pewnością pozyskał ją jako tajemnica przenoszona z pokolenia na pokolenie od templariuszy. Kiedyś gdy ojciec uczył mnie jak prowadzić gospodarstwo, po jednym właśnie z takich pytań na zasadzie - czemu on ma 8 ton a my tylko 6 ton? Ojciec opowiedział kawał o dziadku który przyszedł do lekarza z problemem że nie "może" ze swoją żona a jego kolega nadal "może". Recepta lekarza była prosta - niech Pan na drugi raz powie że też "może" ba! nawet 5 razy... I tak samo jeśli wiesz że sąsiad nie daje nawozów, środków, odżywek ale ma 8 ton odpowiedz że masz 10 ton... Oczywiście sens takiej rozmowy to już inna sprawa :D

#34 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 24 październik 2012 - 09:54

jak uzyskać 7t ??? poradźcie Miło się czytało.

#35 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 24 październik 2012 - 18:23

Proponował bym od prób gleby bo sypać i nawozić można, a jednego składnika zbraknie i wszytko w błoto. Ziemie nie najlepsze na Lubelszczyźnie, ale trzeba dać to czego brakuje, a plon może się poprawić bez większych kosztów.

Efekty wapnowania widać gołym okiem
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#36 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 24 październik 2012 - 22:21

jak uzyskać 7t ??? poradźcie 8 ton pszenicy na klasie IIIa - IVa to niejest duży problem. Najważniejsze jest doprowadzenie ziemi do kultury. Doprowadzić glebę do pH w granicy 6,5. Oraz co najmniej średnią zasobność PK, Mg. U mnie w gospodarstwie w 2008 roku przeprowadziłem akcje wapniowania po 20 ton defekacji co w sumie daje 6 ton CaO, ok 200 kg P2O5, i wiele innych mikroelementów. I można powiedzieć że od tamtej pory co roku pod zboża i rzepak daje po 45kg P2O5 oraz ok 100 K2O. Mogę się pszyznać iż plony pszenicy utszymują się w zależności od warunków i odmiany w granicach 6,5-9 ton a rzepaku 3,5- 4 tony. W tegorocznych badanich wychodzi mi pH (KCl) w granicach 6-6,5 dlatego od pszyszłego roku ponownie postaram się pszewapniować poszczególne stanowiska. Ja osobiście polecam wprowadzić do płodozmianu nowo rośline, u mnie jest to burak cukrowy który pozostawia stanowisko dla roślin następczych w prawidłowej kulturze i zasobności. Chciałbym podkreślić iż nie stosuje nawozów organicznych ( gnojowica, obornik) jednynie nawozy zielone ( poplony na przyoranie).

Edytowany przez major_89, 24 październik 2012 - 22:29.

#37 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 30 październik 2012 - 14:40

jak uzyskać 7t ??? poradźcie przykładowo niektóre pszenice potecjał plonowania mają dużo powyżej 10 ton oczywiście potencjał który pózniej jest weryfikowany przez jakość i zasobność gleb także 8 ton jak najbardziej realne bez tajemnych receptur hehe

Edytowany przez thug, 30 październik 2012 - 14:41.

Thug

#38 Share szpeniek26

szpeniek26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów

Napisany 30 październik 2012 - 17:32

8t z ha pszenicy jest tak samo realne jak i nie realne.
duzo zalezy od gleby, od klimatu, od zaawansowania agrotechniki.
W moich stronach (powiat świdnica) przy dobrym roku jeśli chodzi o pogodę na dobrych odmianach jest to wynik jak najbardziej do wzięcia.
W tym roku pszenice które kosiłem to żadna nie przebiła 5t z ha :(
Rekord ale ten niechlubny to 1.7t/ha :(

To ja rekord w tym roku na 2 klasie ziemi miałem pszenicy 1,5t gdzie przeciętnie osiągałem ponad 6 ton.

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 październik 2012 - 22:41

Witam, mam problem. Mieszkam na małej wiosce i mój sąsiad ma 8t pszenicy na ha ( albo przynajmniej tak mówi), mi nie chce się w to wierzyć ale chciałbym zobaczyć wasze opinie. Jest to województwo lubelskie czyli sami wiecie że gleby nie są najlepszej jakości. Słyszałem historie że jego dziadek zna starorzytne recepty układania obornika,( chodzi o to że w dołkach układa się go mniej a na pagórkach więcej, ze względu na spływ powierzchniowy wody). Ja osobiście mam 4,6t/ha. Wiem że nie jest to dużo ale chciałbym zapytać czy 8 ton jest możliwe do osiągnięcia na te tereny.

Najwazniejsze dla mnie jest żebyście powiedzieli mi czy to jest możlliwe a jeśli tak, to w jaki sposób mogę to osiągnąć!

Pozdrawiam

To kiedyś dobrze popatrz bo może pole ma 1,5ha i młóci 8t a tobie powie ze to jest z hektara. Ja posiadam pole które ma piat klasę ziemi to żyta jak jest dobry rok jest 3,5T rzepak 3T

To że żyto jest przez "ż" to nie oznacza że z rzepakiem jest tak samo...

Edytowany przez milanreal1, 31 październik 2012 - 22:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 31 październik 2012 - 13:21

jak uzyskać 7t ??? poradźcie U mnie jest 4-5 klasa ziemi ja się ciesze jak pszenica da 6 ton.Ale żeby dała 6 ton to trzeba dobrze się postarać.
tam gdzie dałem wapno to róznica jest kolosalna , dawałem wapno tlenkowe takie jak mąka sypkie miało chyba z 80% bo jak mi do gumiaków wpadło to mi palce u nóg poodparzało :D ale rezultat był momentalnie widoczny na polu.
Płaciłem 100 zł za tonę , 1000zł auto z rozsiewem na pole na auto wchodziło 9 ton czyli 100zł za fatyge sobie brali i rozwóz.
Ale żaden nawóz nie zastąpi tego co wapno.
Pszenica aż radość spojrzeć.