Skocz do zawartości

Zdjęcie

Amazone D7 za dużo wysiewa

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 20:49

Amazone D7 za dużo wysiewa po prostu jak za szybko będziesz jechał to też będzie inaczej siał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Amazone D7 za dużo wysiewa Dzisiaj, 00:00
  •  

#22 Share ewa_jabluszko

ewa_jabluszko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:34

mam amazone d8 i tez nie równo wysiewał co do próby kręconej a polem, na próbie wychodziło co do 1g nawet po paru kręceniach i tesz czytałem o tym pochyleniu siewnika ale teraz już wyczaiłem co jest i jak sprwadzić skrzynię
a więc podnosicie siewnik robicie próbę bez ziarna jeden kręci kołem drógi patrzy na wałek wysiewający bo u mnie jak kręciłem kołem powiutku to wałek wysiewający obkręcił się 11 razy a jak szybko kręciłem kołem to obrócił się 8 razy czyli na 2.5 ara byla różnica 3 obrotów wałka wysiewającego. a jak robiłem próby to przeważnie krąciłem jednakowo a na polu to różnie się jedzie i z tąd brały się takie różnice
pozdrawiam

Witam.

A ile razy kręciłeś kołem żeby wyszło to 11 razy obrotu wałka wysiewającego przy wolnym kręceniu??

#23 Share CIAPEK1981

CIAPEK1981

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 21:14

Szybkość jazdy nie ma wpływu na ilość wysiewu, jak ktoś nie wieży niech zobaczy jaka jest zasada działania tej przekładni. Mi np. za dużo rzepak wysiało bo waga źle ważyła (myliła sie o 50g). Dla przykładu sieje rzepak 3,9 kg/ha i robimy próbe kreconą dla 2,5 ara. Jezeli 3,9 kg jest na 1 ha to x kg jest na 2,5 ara (0,025 ha). I sobie to obliczamy i wychodzi, że na 2,5 ara musi być 0,0975 kg (97,5 g) rzepaku. Wystarczy, że waga myli się o 25 g to jest już prawie 25% błedu pomiar. I u mnie tak własnie było. a A próba kręcona dla każdego siewnika wygląda tak samo tylko trzeba zmierzyć obwód koła i znac szerokość siewnika:

np. dla 2,5 ara (0,025 ha)

siewnik amazone d7 szerokość 3 m

koła 4-16

obwód koła 2,13 m

2,5 ara to jest 250 mkw (metrów kwadratowych)

to 250 mkw przez 3 m  (szer. siewnika)     250/3=83,333

daje nam droge siewnika jaką musi przejechać wychodzi 83,333 m

dzielimy to przez obwód koła 83,333 m przez 2,13 m   83,333/2,13=39,1

wychodzi nam ilość obrotów kołem 39,1 obrotu kołem

i krecimy kołem aż nasiona zaczna leciec

oprozniamy rynienki i zaczynamy krecić te 39,1 obrotu kołem (czyli te nasze 2,5 ara)

jak wykonamy te obroty to ważymy nasiona i mnożymy razy 40 np. 100 g (0,1 kg)x40 to daje 4000 g (4 kg), jakby co to korygujemy na przekładni i następna próba

Pozdrawiam

Edytowany przez CIAPEK1981, 30 sierpień 2016 - 21:27.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 05 październik 2016 - 07:05

Może i ja się dołączę do tematu.

Posiadam siewnik d7 3,3m i zauważyłem że jak na polu są bryły (czyli siewnik podskakuje) to sieje sporo więcej. Przy rzepaku wysiał nawet do 40% więcej niż przy próbie (a to bardzo dużo) Mam pojedynczy rząd ząbków do drobnego wysiewu i myślałem, ze ziarno samo wylatuje podczas siewu. Ostatnio siałem zboże na kilku kawałkach i też zauważyłem że sieje więcej (wcześniej przy zbożu nie zwracałem uwagi, sypałem z dużej nie ważonej kupy) Pojechałem na jeden idealnie równy kawałek, nie było brył i okazało się że wysiał wręcz idealnie!!!!

Teraz pytanie gdzie szukać przyczyny? Rolki są ok tzn. nie wytarte i tam raczej zboże po dziurach samo nie wyleci. Więc zostaje przekładnia. Może po dziurach te łapki co chodzą po "tej gwiaździe"  bardziej podskakują lub ....? Ktoś walczył z tym problemem?

#25 Share mrugolek

mrugolek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 październik 2016 - 16:31

Może i ja się dołączę do tematu.

Posiadam siewnik d7 3,3m i zauważyłem że jak na polu są bryły (czyli siewnik podskakuje) to sieje sporo więcej. Przy rzepaku wysiał nawet do 40% więcej niż przy próbie (a to bardzo dużo) Mam pojedynczy rząd ząbków do drobnego wysiewu i myślałem, ze ziarno samo wylatuje podczas siewu. Ostatnio siałem zboże na kilku kawałkach i też zauważyłem że sieje więcej (wcześniej przy zbożu nie zwracałem uwagi, sypałem z dużej nie ważonej kupy) Pojechałem na jeden idealnie równy kawałek, nie było brył i okazało się że wysiał wręcz idealnie!!!!

Teraz pytanie gdzie szukać przyczyny? Rolki są ok tzn. nie wytarte i tam raczej zboże po dziurach samo nie wyleci. Więc zostaje przekładnia. Może po dziurach te łapki co chodzą po "tej gwiaździe"  bardziej podskakują lub ....? Ktoś walczył z tym problemem.

Dobrze uprawiaj  pole, a nie walcz z siewnikiem. Jeśli się nie da to jedź wolniej, wtedy siewnik nie będzie podskakiwał. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 06 październik 2016 - 22:16

Amazone D7 za dużo wysiewa C360 jadę na 3 i to ma być szybko? Nie mam jeszcze solidnego sprzętu do uprawy a siewnik powinien siać dobrze nie zależnie od warunków! Takie rady nic nie wnoszą do tematu.

#27 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 565 postów

Napisany 07 październik 2016 - 12:39

rada kolegi wyżej jest jak najbardziej zasadna bo nierówna powierzchnia to dłuższa droga i więcej obrotów koła  ;)

na który ząbek masz ustawione denka ?  sieje na drugim ząbku  i nie ma takich problemów 

Edytowany przez marko-kolo, 07 październik 2016 - 12:52.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#28 Share mrugolek

mrugolek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 08 październik 2016 - 08:56

C360 jadę na 3 i to ma być szybko? Nie mam jeszcze solidnego sprzętu do uprawy a siewnik powinien siać dobrze nie zależnie od warunków! Takie rady nic nie wnoszą do tematu.

Nie denerwuj się, wszyscy czasami mamy problemy z dobrą uprawą ziemi. W tym roku szczególnie, susza robi swoje. Ja na przykład szukałem w okolicy glebogryzarki żeby pożyczyć i rozwalić bryły, bo nawet ciężkim wałem nie dawałem rady. A siew w zbryloną ziemie nie ma sensu. Bo wschody nie ciekawe o oprysku na ziele nie wspominając. 

Edytowany przez mrugolek, 08 październik 2016 - 08:57.

#29 Share agropiotrmosz

agropiotrmosz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 październik 2016 - 18:47

Amazone D7 za dużo wysiewa Witam
Przyłącze się do tematu
Mam taki sam problem z siewnikiem poznaniak 2,7m.
Sieje 200 kg na ha, na próbie po 19 obrotach wychodzi mi wszystko ok. Ale na polu siewnik sieje nawet o 7% więcej. Co robić, ręki opadają...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 15 październik 2016 - 19:33

Witam,
mam taki problem, że siewnik amazone d7 wysiewa zbyt dużo nasion niż podczas próby kręconej. Mam opony 4.00 x 16. Na próbie kręconej robię 16,5 obrotu. Szerokość siewnika 3m. Nie mam już żadnego pomysłu dlaczego tak jest. Waga dokładna. Przy kręceniu wysiewa a każdym razem taką samą ilość nasion (można powiedzieć, że z dokładnością do 1g). Dla przykładu podam, że nastawiłem jakieś 3,5kg rzepaku na hektar, a po zasianiu wyszło, że wysiałem ok 5,5kg na hektar. W zbożu to samo, Wykluczam usterkę siewnika bo za każdą próbą kręconą jest tyle samo na wadze.

Nie mam już pomysłów jak to naprawić, poradźcie :)

A tam nie powinno być coś około 20 obrotów koła??

Dodaj odpowiedź