Skocz do zawartości

Zdjęcie

Regulacje pługa

817 odpowiedzi na ten temat

#161 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 28 październik 2011 - 09:19

Regulacje pługa kolego stiw to czy skiba jest tzw. ostra (czyli dawniej zimowa lub ziębla) zależy od prędkości roboczej oraz od głębokości pracy pługa (jeżeli głębokość będzie większa od szerokości to skiby muszą być wysztorcowany bo ziemia musi się gdzieś zmieścić - inna sprawa kto orze na ponad 35 cm)

źle ustawiona pierwsza skiba oznacza, że pierwszy korpus odwraca za dużo lub za mało ziemi. Ponieważ jest od "na prawo" od środka i traktor też jest wpychany na zaorane pole to wydaje mnie się, że zbiera trochę za dużo -> musisz korbą, która w pługu dwu skibowym jest z lewej strony pługa umieszczona poprzenie przesunąć cały pług w prawo (względem mocowań).

Jeżeli boisz się regulować pług żeby czegoś bardziej nie zepsuć to rób tak, że zmieniasz tylko jeden parametr pracy (szerokość pierwszej skiby, ustawienie koła kopiującego, nacisk płozy, poziomowanie poprzeczne i wzdłużne) o określoną ilość obrotów i w razie pogorszenia się pracy powracasz do ustawień wyjściowych.

Jeżeli pierwsza skiba jest wyższa od drugiej to: (jeżeli koło masz na maksa odsunięte do tyłu)
po przejechaniu kawałka tak aby koła traktora były w bruzdzie i pług już się normalnie zagłębił wyjdz z traktora i spójrz z boku czy rama jest równolegle do pola. Jeżeli przód pługa jest niżej niż tył to albo wykręć cięgło albo podnieś koło.
jeżeli wydłużysz cięgło to wyrównasz głębokość pracy do drugiej skiby, jeżeli podniesiesz koło to wyrównasz do pierwszej skiby.
jeżeli się nie poprawi do pobaw się z szerokością skiby.
jak pług nie chce się zagłębiać to możesz sprawdzić poziomowanie poprzeczne. Regulacji tego dokonujesz ustawieniem długości wieszaków na ciągniku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Regulacje pługa Dzisiaj, 14:48
  •  

#162 Share GrzesiekD

GrzesiekD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 28 październik 2011 - 19:28

Regulacje pługa W tym roku ni cholery mogłem ustwić pług (grudziądz 5) każdy przejazd było widać normalnie wstyd przed sąsiadami tak więc zaczerpłem wiedzy z tej strony http://www.ppr.pl/artykul-warto-byc-dobrze-ustawionym-140224.php . Na pole ple pojechałem z poziomica i linijką :) i po dłuższej chwili ustawienia udało sie pole wyglądało naprawde ładnie jak na grudziądza .Ładnie dorzucał i krył i nawet na łańcuchach nietrzymałem

#163 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 28 październik 2011 - 21:06

Regulacje pługa

nawet jak ktoś mało zdolny obcojęzycznie to i tak myślę, że dość pomocny filmik.

#164 Share michal87

michal87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 listopad 2011 - 18:47

Regulacje pługa Koledzy mam problem z ustawieniem pluga...
Posiadam plug jednobelkowy agromaszu i zastanawiam sie po co na wiezyczce sa 2 podluzne dziury, a miedzy nimi w srodku normalna okragla. Poki co zapinam pod ta okragla jak w starym plugu. Na jaka jest lepiej podpinac plug?

#165 Share stiw

stiw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 22:45

Regulacje pługa Witam ponownie.Widzę że może po trochę ostrych słowach troszkę ruszyło.Bardzo dziękuję kolegom Rogas i Pawel20 za udzielenie cennych wskazówek i filmiku. W tym roku czeka mnie jeszcze zaoranie 0,5h gorczycy (poplon)i trochę się boję jak to będzie wyglądało.Mój problem polega na tym że pierwsza skiba jest większa od drugiej,a przy próbie wydłużenia śruby rzymskiej (łącznika) skiby są równiejsze, ale znowu nie chce się wgłębić z początku pola (lemiesze nowe). Przy skróceniu jej tzn. podniesienie tyłu pługa w ziemię wchodzi ładnie ale znowu nierówne skiby.Interesuje mnie jeszcze do czego służy regulacja na tzw. osi wykorbionej żeby ktoś to prostym językiem wytłumaczył, może tu leży problem z nierównymi skibami

#166 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 07 listopad 2011 - 10:32

Regulacje pługa Za pomocą tego wykorbienia regulujesz nacisk płozy na ściankę bruzdy. Dzięki temu możesz skorygować zciąganie ciągnika w kierunku pola zaoranego lub calizny. Żeby to dobrze działało musisz mieć płozę w dobrym stanie.
Jeżeli wykręcisz trochę łącznik centralny to jest oczywiste, że pług będzie się gorzej zagłębiał bo lemiesz jest równolegle do powierzchni pola. Jak łącznik jest skręcony to lemiesz idzie dziobem niżej niż jego dalsza część i dlatego szybciej "wciąga" cały pług. Później jednak pracuje głębiej niż tylny i dlatego masz nierówne skiby.
Żeby pług dobrze się zagłębiał postaraj się dobrze wypoziomować pług poprzecznie (za pomocą prawego wieszaka przy ciągniku).
Jeżeli pług w czasie pracy będzie przechylony w prawo (patrząd od tyłu wierzyczka będzie tak: / ) to czubek lemiesza nie zagłębia się prawidłowo i ciężar pługa spoczywa na długiej krewędzi lemiesza => mniejszy nacisk => gorsze zagłębianie. Jeżeli będzie \ to dziub lemiesza wejdzie szybciej ale będziesz mieć nierówne dno bruzdy => nierówną poprzecznie głębokość orki. Natomiast jeśli wierzyczka będzie pionowo | to lemiesz będzie się zagłąbiać prawidłowo i dno bruzdy będzie równe.
Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam!

Przed zaoraniem gorczycy możesz ją położyć za pomocą talerzówki jeżdząc tak jak będziesz orać. Łatwiej się ona (gorczyca) wtedy będzie odwracać i przykrywać.

#167 Share stiw

stiw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 07 listopad 2011 - 19:35

Regulacje pługa Kolego Rogas bardzo Ci dziękuję za bardzo rzeczową i napisaną naprawdę zrozumianym językiem poradę, z której zaczynam rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.Teraz jeszcze trochę poczekam dopóki jest ładna pogoda to niech sobie jeszcze gorczyca rośnie, ale później teorię trzeba wdrożyć w praktykę. Myślę że po tej lekturze będzie łatwiej.Co do talerzówki to takiej nie mam, ale myślę że zawsze lewe koło z ciągnika mi to położy na ziemię i nie powinno być problemu. Mam nadzieję że za niedługo ja będę uczył mniej doświadczonych kolegów JAK USTAWIĆ PŁUG

#168 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 07 listopad 2011 - 20:57

Regulacje pługa

na wiezyczce sa 2 podluzne dziury, a miedzy nimi w srodku normalna okragla. Poki co zapinam pod ta okragla jak w starym plugu. Na jaka jest lepiej podpinac plug?

"W wieżyczce pługa znaleźć można kilka otworów - okrągłe i kształtu fasoli. Te podłużne otwory wykorzystuje się podczas pracy na nierównych terenach i na zakamienionych glebach. Pług musi swobodnie pracować i reagować na przeszkody"

źródło: http://www.ppr.pl/artykul-warto-byc-dobrze-ustawionym-140224.php

#169 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 13:20

Regulacje pługa Jeżeli poplon jest wysoki to są problemy z dokładnym przyoraniem. Jak masz możliwość to pożycz od kogoś talerzówkę lub zrób sobie przed przednią osią jakiś element przygniatający rośliny bo inaczej będzie bardzo ciężko zrobić porzadną orkę.

#170 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 17:12

Regulacje pługa Widziałem u kogoś taki ciężki łańcuch, założony w poprzek ciągnika, przed tylną osią .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 18:40

Regulacje pługa Co do tego otworu na wieżyce to ja tylko orze na fasolce. Jest to KV 5 skib Vario.Po drugie on miał pękniętą w tym miejscu wieżyczkę i są tam wspawane wzmocnienia i te okrągłe otwory są zasłonięte. Tak widać orali w Dani i ja też tak orze. Ale super orze i nic nie kombinuję.

Zdaję się że kiedyś w jakimś temacie Bobek farmer się wypowiadał że na tym otworze się powinno tymi pługami orać.

#172 Share stiw

stiw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 19:58

Regulacje pługa Dziś wziąłem się za zaoranie gorczycy.Za waszą pomocą udało mi się w miarę dobrze w/g mnie wyregulować pług,skiby w miarę równe, gorczyca dosyć dobrze przykryta, tylko znowu jedno ale.Ściąga mi traktor na prawo tzn. na zaorane. Co teraz regulować żeby było dobrze

#173 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 17:42

Regulacje pługa witam nie chce zakładać nowego tematu a problem mam taki.
Pług lemken opal 110 + Case jx90 i przy obrocie pług zatrzymuje się w połowie wtedy muszę wajchę dać w drugą stronę wtedy obróci dalej, jak chodził z zetorem to nie było problemu aby obrócił za jednym ruchem wajchy, wiecie co to może być ? źle podłączony czy pług coś się schrzanił ?

#174 Share marcinmax

marcinmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:hehe
    rolnictwo
    motoryzacja

Napisany 10 styczeń 2012 - 01:45

Regulacje pługa z jakim modelem zetora pracował ten pług?

#175 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 15:10

Regulacje pługa 7711 model ale dołożony przód miał więc jak 7745 i dodam że radził sobie bez problemu. szybciej by flaki wypierdział jak by miał stanąć heh

#176 Share AdrianFanDeutz

AdrianFanDeutz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 13:46

Regulacje pługa Może mi jakaś mądra powiedzieć co mam źle ustawionego w pługu obrotowym, że jedną stroną trzyma ładnie oś ciągnika, a drugą lekko ucieka w nie zaorane ? Punkt ciągu zmieniany kilkukrotnie bez efektu, przy głębszej orce to nie przeszkadza, ale na słabszych ziemiach i płytszej orce odkładnia nie dorzuca tak jak powinna

#177 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 13:30

Regulacje pługa Płozy, piętki takie same po obu stronach?

#178 Share AdrianFanDeutz

AdrianFanDeutz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 14:33

Regulacje pługa tak płozy niemal nowe

#179 Share Slawuss

Slawuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 16:18

Regulacje pługa Witam podpinam się do tematu. Po obejrzeniu filmu wyciągnąłem wnioski:
1. w pługu obrotowym trzeba ustawić ograniczniki tak aby siłownik nie do końca się chował/rozsuwał (pług ma być poziomie tylko wtedy gdy ciągnik stoi w bruździe)
2. cięgna nie mogą być ustawione na ciasno (tak, że pług nie może się przesuwać na boki)?? czy właśnie o to chodzi, żeby nie mógł latać

Nie rozumiem o co chodzi z ustawieniem punktu ciągu (to jest inna nazwa regulacji szerokości pierwszej skiby??). I jeszcze jedno po co na tym filmie mierzyli rozstaw przedniej osi??

Przepraszam dla was może to jest oczywiste ale nigdy nie pytałem dokładnie ojca co i jak a "przygodę z orką" zacząłem stosunkowo niedawno.

League of Legends

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Slawuss

Slawuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 12:06

Regulacje pługa Witam. przepraszam, że post pod postem ale mam pytanie. Na naklejce w pługu jest napisany max rozstaw 1500mm a w ciągniku mam chyba 1600 czyli pługa nie będzie się dało dobrze wyregulować???

League of Legends