Skocz do zawartości

Zdjęcie

Regulacje pługa

840 odpowiedzi na ten temat

#141 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 17 sierpień 2011 - 13:22

Regulacje pługa Kolego!
Jeżeli robisz orkę siewną to bronuje się pole nie po to żeby ładnie wyglądało tylko po to, żeby zmniejszyć parowanie i zatrzymać wilgoć w glebie.
Orki zimowej (tzw. ziębla) nie bronuje się tylko wykonuje ją w "ostrą skibę".

Jeżeli chodzi o wykonywanie orki to książkowo wygląda to tak, że:
1) pierwszy przejazd robisz na wydłużonym cięgle tak, żeby orać tylko ostatnim korpusem (niezależnie czy zaczynasz od środka, czy od miedzy) - wiele osób rezygnuje z tego punktu ale zapewnia to dokładne odwrócenie całości powierzchni pola.
2) Drugi przejazd robisz tak, że koło prowadzisz w bruździe, która powstała w wyniku pierwszego przejazdu. Jedziesz po tym samym kawałku pola tylko że w przeciwnym kierunku. (mam nadzieje, że jest to czytelne).
3) orzesz orzesz orzesz resztę pola.
4) wykończenie pola:
a) jeżeli bruzda wyszła ci na środku pola to uwrocia zaczynasz od miedzy
B) jeżeli bruzda wyszła przy miedzy to uwrocia zaczynasz "od pola" a kończysz przy miedzy.
Ja jak wykańczam pole to zawsze orzę dużo wolniej, żeby ziemia miała czas "prześliznąć się" pomiędzy korpusami i żeby się pług zbyt nie zapychał.
Jeżeli chodzi o ustawienie pługa to fajnie pokazuje to film na chyba 3 lub 4 stronie tego tematu. trzeba tylko odnieść to do pługa zagonowego a nie obrotowego. (różnica polega na tym, że prawy wieszak MUSI być krótszy od lewego a nie równe).
Pozdrawiam i powodzenia!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Regulacje pługa Dzisiaj, 01:50
  •  

#142 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 20 sierpień 2011 - 21:45

Regulacje pługa potrzebuje porady jak ustawic pług unia ibis L 4 skiby obrotowy linia ciągu i szer orki

#143 Share fss2017

fss2017

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 10:41

Regulacje pługa Witam mam c360 i pług 3 skibowy orlik typ U1421 318 KG z 1994 roku jak bym nie kręcił jak kręce kierownicą i tak sciąga kopie ledwo idzie i krzywo się orze.Zdjełem 1 skibe ale i tak słabo idzie.Jak ustawić ten pług.Wujek kiedyś ustawiał i 3 skiby szły od 800 obrotów.A teraz nawet 2 skiby ledwo idzie.Koło w pługu mam ustawione na końcu może to jest przyczyną.
O ile prawy wieszak przykręcić a ile lewy.

Edytowany przez fss2017, 25 sierpień 2011 - 14:00.

#144 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 25 sierpień 2011 - 18:17

Regulacje pługa a lemiesze masz dobre??,łańcuchy po równo skręcone??

#145 Share fss2017

fss2017

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 19:11

Regulacje pługa Lemiesze są proste jeszcze nie starte.Prawy łańcuch mam skręcony do oporu. A czy mają wpływ na to cięgna dolne bo poprzedni waściciel chyba spawał i jedno jest dłuższe około 1cm.

Edytowany przez milanreal1, 25 sierpień 2011 - 23:19.
cytowanie poprzedniego posta

#146 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 19:58

Regulacje pługa łańcuchy po równo skręcaj,a cięgna wydaje mi się,że też maja jakiś wpływ.

#147 Share fss2017

fss2017

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 sierpień 2011 - 10:28

Regulacje pługa Wiem jak się ustawia ja miałem pośrodku a trzeba żeby łącznik był na oststniej dolnej dziurce. i koła są w prostej pozycji i nie trzeba tyle dawać gazu.Dzięki za odpowiedzi

#148 Share mariusz0221

mariusz0221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 20:13

Regulacje pługa Koledzy a jak radzicie sobie z tym...jak orzę od środka to przy końcu jak niezaoranej ziemi zostaje pas na szerokośc traktora ( w tym przypadku C-330)ściąga mnie tak że koła z lewej i z prawej są w bruzdach...wtedy traktor ma ciężko, trzeba podnosic pług bo za głęboko bierze, ,zmieniacie wtedy ustawienia pługa ?? dodam jeszcze że po orce bruzda na środku wygląda fatalnie, jest krzywa, zygzakowata...co zrobic żeby wyglądała ładnie ??

#149 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 18:23

Regulacje pługa ja też mam podobny problem,jak kolega wyżej,czy ktoś odpowie?

#150 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 wrzesień 2011 - 19:20

Regulacje pługa Teoretycznie gdy orzemy w bruzdę i zbliżamy się do zaorania bruzdy to powinieneś z każdym przejazdem zmniejszać głębokość ostatniej skiby, taka jest np w książkach. A osobiście nigdy nie zmieniam ustawień pługa, gdy dojdziecie do wprawy nie będzie problemem zrobić dobra bruzdę ;) W tym roku część pól orałem trzymając plug tylko na podnośniku pole wygląda ciut gorzej niż na orkę z kółkiem ale ogólnie jest dość ok.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share FanUrsusa

FanUrsusa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 20 wrzesień 2011 - 13:37

Regulacje pługa A może ktoś nakręcić film jak ustawić pług ? Bo ja mam pług 3x35 cm i c-360 i strasznie ciężko się orze nawet w podorywce !!! Może ktoś powiedzieć co mogło się stać . Ciągnik się ślizga , opony kiepskawe jakieś 40% ale mój sąsiad orze 4x35 opony90% i orał siewną i nawet nie grzebnął . Co robić ? Czytałem cały temat . Nie mam dużo lat bo 14 ale potrzebuję porady . A i jeszcze 1 oryginalne koła powinny się mieść w 35 cm a u mnie się nie mieszczą , jak odsunąłem pług w lewo to nie 1 skiba nie orała do końca . A i co daje skracanie i wydłużanie łańcuchów bo sąsiad mówi żeby lewy skręcić a prawy rozkręcić , bo wtedy są mniejsze opory bo lemiesze idą pod kątem , prawda to ? Sory że dużo pytań ale jetem żądny wiedzy :)

#152 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 20 wrzesień 2011 - 19:28

Regulacje pługa najlepiej daj sąsiadowi,to ci ustawi,łańcuchy skrec po równo i zostaw nie duży luz,nie opuszczaj pługa za głeboko to sie nie bedzie kopał,wypoziomuj na śrubie i heja,ja też ,niedawno pytałem na tym forum jak orać,mam jeszcze kilka problemów,ale zauważyłem ,że najlepiej popróbowac samemu(regulować ,przestawiać,aż dojdziesz co i jak)

#153 Share Pieter1224

Pieter1224

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 20 wrzesień 2011 - 21:26

Regulacje pługa Witam kolegów. Mam małe pytanie. Sąsiad kupił sobie pług 2 skibowy obrotowy i nie może go ustawić. Traktor podczas orki ściąga w prawo na zaorane.

#154 Share damjan15

damjan15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 21 wrzesień 2011 - 12:15

Regulacje pługa Niech rozkręci cięgno prawe i powinno być ok :)

#155 Share stiw

stiw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 14:25

Regulacje pługa

Niech rozkręci cięgno prawe i powinno być ok :)

Panowie ja też jestem początkującym w temacie ustawiania pługa.Ciągnik mam C330 + pług dwuskibowy i oczywiście problem z ustawieniem. skiby nie równe, przy próbie wydłużania lub skracania łącznika górnego niby jest lekka poprawa ale znowu nie może się wgryść na początku skiby.Innych regulacji na razie nie tykałem, bo trochę się boję że go jeszcze bardziej rozreguluję.Wychodzi na to że pierwsza skiba jest większa od drugiej.Może by ktoś wytłumaczył, którą śrubą reguluje się żeby na przykład skiba bardziej ostro stała (zimowa),albo żeby bardziej leżała, czy od tego jest regulacja osi wykorbionej, czy coś innego Od czego to zależy.Może jak to przynajmniej teoretycznie zrozumiem, to z resztą pójdzie mi łatwiej.

#156 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 30 wrzesień 2011 - 12:35

Regulacje pługa To ja mam pytanie odnośnie pozycyjnej i siłowej w Case jx90.
otóż mam pług lemken opal 110 3skiby i teraz nie wiem dokładnie jak te wajchy w ciągniku ustawić instrukcja jest tak napisana że mózg się gotuje eh. Chce aby pług trzymał żądaną głębokość cały czas a pole jest takie że jest glina potem lekka ziemia i bardzo ciężka ziemia no i pług na pierwszym wypycha jak ustawie to potem na lekkiej wpada głęboko i na ciężkiej znowu wypycha. jak ustawić w tm ciągniku aby cały czas była jedna głębokość orki bez ciągłego mieszania wajchami?

#157 Share Edziu

Edziu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 30 wrzesień 2011 - 12:59

Regulacje pługa

Witam kolegów. Mam małe pytanie. Sąsiad kupił sobie pług 2 skibowy obrotowy i nie może go ustawić. Traktor podczas orki ściąga w prawo na zaorane.

Na pewno złe wyregulowanie szerokości orki pierwszej skiby!!!!

#158 Share stiw

stiw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 11 październik 2011 - 10:42

Regulacje pługa

Na pewno złe wyregulowanie szerokości orki pierwszej skiby!!!!

Widzę że to forum nie ma sensu, jeżeli ktoś ma problem to i tak nikt mu nie stara się pomóc jak np powyższa odpowiedź.Ze ma źle wyregulowany pług to On bez takiej podpowiedzi wiedział.Tutaj szukają pomocy ludzie którzy naprawdę zaczynają przygodę z pługiem najczęściej 2 lub 3skibowym i naprawdę potrzebują jakiegoś prostego nakierowania w czym może tkwić problem.Jak się opanuje takie podstawy to później już naprawdę skomplikowany nowoczesny pług będzie mu łatwiej ustawić.Dużo się tu pisze o orce zimowej lub siewnej, ale nikt nie raczył napisać jak i którymi wajchami ustawić pług żeby np. skiba bardziej stała lub bardziej się kładła. Dla większości jest to proste ale dla niektórych czarna magia.Jak się obserwuje jakieś forum samochodowe tam ludzie naprawdę krok po kroku starają się naprowadzić mniej doświadczonego kolegę na przyczynę problemu,a nie zbycie w formie " MASZ ZEPSUTY SAMOCHÓD" tak jak tutaj udzielają porad w formie " MASZ ŹLE WYREGULOWANĄ PIERWSZĄ SKIBĘ". Może by tak ktoś napisał w jaki sposób w tym przypadku wyregulować pierwszą skibę.

#159 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 19 październik 2011 - 18:45

Regulacje pługa

To ja mam pytanie odnośnie pozycyjnej i siłowej w Case jx90.

Nie wiem co to za traktor i nie wiem co to za pług ale jak chcesz mieć jednakową głębokość orki to pozostaje Ci tylko regulacja pozycyjna i koło kopiujące przy pługu.

Siłowa regulacja na tym polega ze na niejednorodnych glebach raz plug jest glebiej raz plycej... ale.. wiem ze jest jeszcze cos takiego jak regulacja mieszana, a polega to na tym że niweluje ona te róznice glebokosci ktore pojawiaja sie przy silowej. Tzn róznice glebokosci dalej są ale są mniejsze. Tylko nie wiem czy Case jx90 posiada regulacje mieszaną?. Musisz poszukać w instrukcji.

PS. A w instrukcji od pługów UG pada ciekawe stwierdzenie że w praktyce różnice głębokości orki nie mają znaczenia

Edytowany przez mlody28, 19 październik 2011 - 19:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share marcinmax

marcinmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:hehe
    rolnictwo
    motoryzacja

Napisany 27 październik 2011 - 21:54

Regulacje pługa panowie sporo pomysłów na ustawienie pługa

ja mam zetora 5341 i pług 4x40 grudziądzki z 1985r.

Po wielu obserwacjach zachowania się tego pługa na górach doszedłem do wniosku że koło podporowe trza przestawić na maksa do tyłu a na wieżyczce zrobić "pływający poziomy otwór". Głębokość 1 i 2 skiby reguluję podnośnikiem a 3 i 4 na kółku dzięki temu 1 i 2 skiba przenosi docisk na tylne koła co zmniejsza poślizg kół. Pług ten ma prostą belkę do zaczepienia podnośnika więc by go wypoziomować wydłużam lewy wieszak, a prawy mam całkowicie skręcony jest to istotne by pług lepiej pracował. Najlepiej ustawia się pług na gładkim i płaskim odcinku pola.
W pierwszym przejeździe nie ustawiamy zbyt dokładnie pługa bo 1 skiba nie wejdzie w ziemię, dopiero w drugim przejeździe ustawia się pług by równo przewracał ziemię.
Zamiast dziury pływającej na wieżyczce i górnego łącznika (cięgła) zastosować łańcuch.
Nie wiem jak inne ciągniki mają mocowane cięgło, w Zetorze są 4 dziury ja zakładam na najniższą by jak najwyżej podnieść pług. Przydaje się to w mokrych miejscach.
Pozdrawiam wszystkich.