Skocz do zawartości

Zdjęcie

Regulacje pługa

838 odpowiedzi na ten temat

#621 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 11:00

Regulacje pługa

Nierówne długości łańcuchów albo ewentualnie krzywa pierwsza lub ostatnia słupica z jednej strony pługa. Zmierz szerokość pierwszej skiby po lewej i prawej stronie orki. Podobny efekt będzie też, gdy po jednej stronie pługa założysz nowe lemiesze, a po drugiej nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Regulacje pługa Dzisiaj, 08:53
  •  

#622 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 12:01

Regulacje pługa

dziekuje kolego, słupica chyba nie bo jak orałem tym pługiem 360 to było ok, chyba te łancuchy ale nie wiem, są rózne (jeden taki jak do 330 a drugi troche mocniejszy - jak w 360), wymieniac je na jednakowe? a podpowiedz mi jeszcze, co jak zmierze tą szerokosc skiby? co powinienem dalej zrobic? bo domyslam sie ze beda rozne i gdzie wowczas regulowac? na łancuchach czy szerokoscia pierwszej skiby? ile ta szerokosc powinna wynosic prawidlowo? lemiesze zaorały z 10-15ha, teraz jest sucho to obrocilem dłuta. dziekuje ci za pomoc

#623 Share bartek1992

bartek1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Zainteresowania:ciągniki rolnicze

Napisany 16 wrzesień 2016 - 12:54

Regulacje pługa

łańcuchy nie mają nic do tego ponieważ podczas orki mają być luźne

Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

#624 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 15:05

Regulacje pługa

Luźne - tak, ale kolega nie opisał, czy są luźne i ile mają luzu. Może po jednej stronie ma więcej luzu a po drugiej mniej , pług źle ustawiony i tam gdzie więcej luzu, jest ok, a tam gdzie mniej, szerokość pierwszej skiby jest za mała.

Szerokość pierwszej skiby mierzy się od brzegu bruzdy do krawędzi wewnętrznej pierwszej skiby po powierzchni pola. Powinna wynosić tyle, ile szerokość robocza jednej skiby, jesli masz pług np. 3x35 to ma być 35cm po lewej i po prawej stronie orki.

Zacznij od sprawdzenia miarką, jaką masz długość wieszaków (ma być dokładnie taka sama do pługa obrotowego) i czy wieszaki są na tym samym otworze zapięte w ramionach.

Poziomowanie trzeba przeprowadzić na lewej i prawej stronie pługa oddzielnie.

Szerokość pierwszej skiby reguluje się na pługu dla obu stron na raz, więc jeśli po jednej stronie jest OK, a po drugiej nie, to przyczyny trzeba szukać poza tą regulacją.

#625 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 15:38

Regulacje pługa Dziękuję koledzy. Zapomniałem dodać ze jest to plug zagonowy, łańcuchy boczne byly luźne, ale luz byl minimalny. Stwierdzilem ze jak mi pierwsza skiba nie dorzuca to ściągnę prawa strone wieszaka sruba rzymska ale nic to niedalo. W pewnym momencie regulacji mialem oba łańcuchy juz na ciasno.i chyba problem jest taki ze są one za krótkie, bo na śruby rzymskie sa praktycznie rozkrecone - jeszcze kilka obrotów i skończy sie gwint. Czyżby tu byla przyczyna? Bo plug nie chce mi się wierzyć ze jest tu problemem ponieważ zaczepiajac go do360 orka idzie dobrze...

#626 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 17:33

Regulacje pługa <p>Jak zagonowy, to inna bajka. Kłania się regulacja pierwszej skiby oraz poziomowanie wzdłużne pługa łącznikiem centralnym. W jednym i w drugim przypadku pierwsza skiba będzie &quot;za mała&quot;. Miarka w dłoń i jak pierwsza skiba ma prawidłową szerokość, to znaczy że g&oacute;rne cięgno jest za bardzo rozkręcone. Łańcuch ma mieć luz na tyle, aby tył pługa m&oacute;gł się przemieszczać po około 10cm od osi symetrii na lewo i na prawo, w&oacute;wczas pług nie jest tak podatny na ruchy kierownicy i nie stara się &quot;kierować ciągnikiem&quot;, o ile jest prawidłowo ustawiony</p>

#627 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 16 wrzesień 2016 - 19:37

Regulacje pługa

Coś tu jest "nie teges". Powiedz kolego, jak wygląda to pole? Czy jest pochylone na którąś stronę lub jest pod górę?

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#628 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 20:37

Regulacje pługa

pole jest równe prawie jak stół,  jednakowa gleba. tak jak mowilem, przy zmianie ciagnika z 7711 na 360 orka idzie ok. regulowałem szerokosc pierwszej skiby metodą prob i bledow (bez miarki) i ta regulacja za wiele nie dała. co do lacznika gornego to moze plug nie byl wyregulowany idelanie (pierwsza skiba ciut glebiej niz tylna) ale przy 360 pamietam ze jak tata orał to zawsze tak było. dlatego wydaje mi sie dziwne ze nie grzebiac w plugu a zmieniajac ciagnik jest taka roznica w jakosci orki...

#629 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 16 wrzesień 2016 - 20:46

Regulacje pługa

Jaka jest różnica (wyrażona w centymetrach) w rozstawie kół między 7711 na 360?

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#630 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 20:53

Regulacje pługa <p>może być nawet żadna, zależy jak masz założone obręcze w jednym i drugim</p>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 20:59

Regulacje pługa

kurcze nie pamietam dokladnie, a mierzylem to dwa dni temu, jesli sie nie myle to ok 5 cm roznicy mierzac od wewnatrz kół. felgi w 7711 jak na zdjeciu : Zetor 7711 turbo a w 360 tak standardowo. jutro dokladnie zmierze rozstawy i napisze jak jest

edit : 

zmierzylem i 104 cm dla 360 i 99 cm dla 7711 mierzac od wewnatrz

Edytowany przez wieslaw, 16 wrzesień 2016 - 21:19.

#632 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 16 wrzesień 2016 - 21:36

Regulacje pługa

Super. Teraz powiedz mi czy i o ile oraz jak zmieniasz szerokość pierwszej skiby w jednym i w drugim ciągniku?

Nie pisz: jak powinno przeprowadzać się tę operację, tylko jak Ty to robisz? Chcę wiedzieć, czy robisz to prawidłowo lub gdzie faktycznie popełniasz błąd (jeśli go popełniasz). Bez tego nie da się pomóc tylko będziemy się bawić "w kotka i myszkę".

Druga rzecz. Chcę wiedzieć czy przekładając pług z jednego ciągnika do drugiego zmieniasz szerokość pierwszej skiby? (choć różnica jest naprawdę niewielka)

Edytowany przez AlaCapone, 16 wrzesień 2016 - 21:54.

#633 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 22:28

Regulacje pługa

szczerze powiedziawszu od ustawienia pluga zawsze byl moj tata. ja dopiero sie tu ucze. wiem ze jak byl 7711 to krecił korbą przy pługu od ustawiania szerokosci pierwszej skiby tak, żeby ja zmniejszyc wzgledem tego jak plug byl przy 360. bazuje na instrukcji znajdujacej sie tutaj http://instrukcja.pl...trukcja_obslugi - strona 28

wychodzilo by z tego że przy 360 pierwsza skiba jest szersza niż przy 7711. no ale tak na logikę idac, gdyby tam bylo cos zle (z pierwsza skiba) to w obu przejazdach byloby to widoczne, tymczasem jeden przejazd jest dobry, w drugim widać bruzdy. dziekuje wam że pomagacie

#634 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 17 wrzesień 2016 - 01:12

Regulacje pługa

Dziękuję za szczerość. Jednakże ze względu na fakt, że sam nie dokonujesz ustawień trudno będzie lub nawet staje się to niemożliwe, aby uchwycić problem, gdyż samemu trudno Ci opisać wszystkie zmienne odpowiedzialne za prawidłową orkę.

Musisz sam przygotować ciągnik do orki i dokonywać ustawień, aby móc to wyjaśnić. Tak naprawdę nie wiesz: w jakim stanie są elementy robocze pługa, jak ustawione jest koło podporowe, czy dokonywana jest korekta głębokości zagłębienia pługa podczas orki, jaka regulacja głębokości orki jest stosowana, jakie są luzy na każdym z połączeń ramion podnośnika i łańcuchach bocznych, w jaki sposób dokonywane jest ustawienie poprzeczne i podłużne, czym jest linia ciągu i jak ją ustawić. Tych pytań jest naprawdę wiele.

Opisywany przez Ciebie problem przy pługu zagonowym nie powinien pojawiać się dla tego samego ciągnika i pługa - kierunek orki nie ma znaczenia. Chyba, że jest trzecia zmienna, jak pochylenie terenu, nienaturalnie ułożona struktura gleby, niesamowicie silne pole magnetyczne, ingerencja operatora lub istot pozaziemskich :D Naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Bez Twojej pomocy poznanie istoty problemu jest niemożliwe.

#635 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 17 wrzesień 2016 - 06:19

Regulacje pługa Pierwsza skiba moze mu nie dorzucac bo w zetce ma szersze kapcie i poprostu troche ziemi ubije
jesli pomoglem kliknij fajne

#636 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 wrzesień 2016 - 07:44

Regulacje pługa To znaczy ojciec ustawia plug ale ja przy tym jestem i patrzę, takze elementy robocze sa w stanie dobrym, rok temu wymione lemiesze, odkladnia na pierwszej skibie, trzy scinacze. Do wymiany będą pozostale dwie odkladnie i to na tyle. Od remontu plug zaoral okolo 15 ha takze elementy nowe nie zdazyly sie jeszcze zużyć. Kolo podporowe przy pompie, regulacja głębokości robiona jest głównie dzieki niemu, ale na ile cm orka jest robiona nie mam pojecia, tak na oko, żeby nie bylo za głęboko i za plytki, no i żeby martwicy nie wyorywac. Jesli pierwsza skiba idzie za głęboko to rozkrecany jest lacznik górny. Ramiona podnośnika miały luz ale został zniwelowany u tokarza. To nie tak ze jestem calkowicie zielony jesli chodzi o ustawienie pluga, ale po prostu wszystkiego nie wiem. No i korekty podczas pracy tez sa, w zależności co trzeba zrobic. Kolego robi, kapcie sa szersze ale obydwa, czyli powinien ugniatać oba przejazdy tak samo. Koledzy ja się coraz bardziej utwierdzam w przekonaniu ze problem jest przy traktorze, no bo lata mój tata oraz 360 z tym plugiem i bylo ok i nagle zmiana traktora iproblem.... Najgorsze jest to ze nie mam gdzie podpatrzeć tuza w 7711, np gdzies u sąsiada, wówczas bym dostrzegł jakies roznice...

#637 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 17 wrzesień 2016 - 09:15

Regulacje pługa

W porządku. Nie miałem na celu ocenianie Cię tylko pomoc w uchwyceniu istoty problemu. Druga rzecz to ta, że jeśli nawet ktoś będzie zalecał zrobić "to" lub "tamto" jak choćby wyrównanie łańcuchów, skręcenie śrubą regulacyjną pierwszej skiby - to skutek może być taki, że ojciec powie: "daj spokój, ja sam wiem lepiej co trzeba zrobić".

#638 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 wrzesień 2016 - 09:43

Regulacje pługa Nie kolego chyba tak nie będzie bo mój tata sam nie wie co juz zrobic, dlatego radze sie tutaj. Tylko ze zmierzylem te łańcuchy boczne miara i sa prawie takie same, tzn różnica w dlugosci 2-3 cm co można chyba zniwelować na srubie rzymskiej. Chyba ze te 60 cm łańcucha to zbyt Malo do tego ciągnika, ale chyba tak powinno być?

#639 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 17 wrzesień 2016 - 16:40

Regulacje pługa

Jednak to prawda, że człowiek uczy się całe życie. - jeszcze nie spotkałem się z takim problemem. Chciałbym zobaczyć na własne oczy, jak wygląda ta orka? Skąd jesteś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 wrzesień 2016 - 18:51

Regulacje pługa

ja wysle WAM koledzy zdjecia ale nie wiem czy jutro czy pojutrze. jeszcze przy okazji dam zdjecia tych lancuhow bocznych przy 7711 to moze ktos z Was cos dojrz :(