Skocz do zawartości

Zdjęcie

Regulacje pługa

840 odpowiedzi na ten temat

#521 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:07

Regulacje pługa

W jakim starym pługu? W całkiem starym zmienić położenia się nie da, w nowszym tak ale specjalnie nic to nie zmieni.

To mały pług takie detale nie maja wielkiego wpływu.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Regulacje pługa Dzisiaj, 01:31
  •  

#522 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:12

Regulacje pługa

Pług grudziądzki U023 z 80 roku. Jak kółko było z tyłu, to pług zapychał się resztkami słomy.

Edytowany przez a1fe26c2, 25 październik 2015 - 20:13.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#523 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:18

Regulacje pługa

No tak ale z tego co wiem one kółko miały koło pierwszego korpusu.

Jak dla mnie to najgorsze miejsce bo może nie zapycha się pomiędzy odkładnią i kółkiem ale jeśli jest ono całkiem z tyłu to przednie korpusy dociskają koła ciągnika.

Jeśli masz możliwość pomyśl by kółko wywalić trochę za tylny korpus tak jak ma to niejeden zachodni pług i kilka współczesnych polskich nowych..

KPK Kumurun Team

#524 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:20

Regulacje pługa

Jak Tobie zależy na tym aby kółko było z tyłu to trzeba przedłużyc mocowanie aby odeszło od ramy w bok i nie bedzie sie zapychać ,lecz to przy 3 skibowym ,a w 2ce tak jak pisze Seweryn to nie ma sensu

#525 Share crickmaverick

crickmaverick

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:22

Regulacje pługa

witam mam akpil km 80 4 skibowy obrotowy. i mam problem z bruzda. zaczynam to jest prosta a jak koncze pole to wychodzi po luku wciaga na koncach w orane co mam zmienic?

#526 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:24

Regulacje pługa

A sprawdziłeś czy zmienia się to gdy wjeżdżasz czy wyjeżdżasz z bruzdy?

KPK Kumurun Team

#527 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:29

Regulacje pługa

Może sposób nawracania ,jak najeżdżasz kołem na orane to po wielu przejazdach tak moze się dziać ,wjeżdżaj w bruzdę od strony calizny

#528 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:35

Regulacje pługa

Ogólnie jaki pług by nie był wjazd do bruzdy trzeba lekko nadganiać od bruzdy w stronę nieoranego. Z wyjazdem gorzej bo jadąc w bruździe ciężko zmienić co kolwiek poza szerokością na minus.

Będziesz wjeżdżał to rób tak by tylne koło nie było w bruździe tylko na ścierni. Łatwiej skorygować gdy bruzda ucieka w ścierni niż gdy w orankę.

KPK Kumurun Team

#529 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:38

Regulacje pługa

Zostawiać więcej miejsca na nawroty i kończyć orkę na prosto, bez skręcania kół. Jak zostaje mało miejsca na uwrociu, to czasem odruchowo jak przednie koła mijają koniec bruzdy, zaczyna się skręcać. Po kilkudziesięciu przejazdach zaczyna się robić łuk

#530 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:43

Regulacje pługa

Dokładnie. Z tym że nawet jadąc prosto w bruzdę pług wchodzi w ziemie a dopiero po chwili opiera się na bocznych ślizgacz. czyli zawsze jest odcinek który orze wąsko. Zaczynasz jedz na powiedzmy pół koła w bruździe a druga płowa na ścierni. Możesz wchodzić w bruzdę z zakrętu. I też za każdym razem będzie brało trochę więcej niż mniej. Z tym że nie wolno przesadzać bo zostaną niedosypane dziury.

Lepiej zacząć szerzej niż wąsko.

Ogólnie mi się wydaje że wszystko ok tylko wjazd do bruzdy musisz udoskonalić.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 25 październik 2015 - 20:59

Regulacje pługa

Dodatkowa przyczyną mogą być za lużne odciągi ,wjeżdżasz w bruzdę  opuszczasz pług a ciągnik jest pochylony i pług przesuwa sie swoim ciężarem w stronę orki  ,najlepiej szerszy poprzycz i staraj się opuszczać plug podczas jazdy .

#532 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 25 październik 2015 - 21:06

Regulacje pługa

A to już kwestia wyczucia. Korygować to przy wjazdach i tyle. 

KPK Kumurun Team

#533 Share crickmaverick

crickmaverick

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 26 październik 2015 - 08:12

Regulacje pługa

dzieki za podpowiedzi, moze za luzne odciagi boczne mam poprawie to i wiekszy poprzeczniak zostawie

#534 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 31 październik 2015 - 23:15

Regulacje pługa

No nie.  Pług ustawiasz tak by łącznik centralny szedł równo z osią wzdłużna ciągnika...

Jeśli masz pług z możliwością regulacji szerokości pierwszego korpusu bez zmiany położenia wieżyczki nie zaburzasz "geometrii" a tylko samą ramę przemieszczasz. Ta regulację posiada dziś 100% współczesnych nowych pługów.

Ale jeśli ciągnik jedzie w głębokiej bruździe, powiedzmy 25 cm, jest mocno przechylony, wieżyczkę pługa masz z kolei ustawioną prostopadle do gruntu, wtedy nie da się łącznika ustawić tak żeby szedł w osi ciągnika. Jeśli przesunę ramę i ustawię dobrze pierwszą skibę przy kole, cięgna dolne w równej odległości od WOM, to przekrzywienie ciągnika względem pługa powoduje że łącznik (mocowanie do wieżyczki pługa) wychodzi poza oś ciągnika.

A jak do punktu ciągu ma się liczba skib, bo wiadomo takimi pługami raz się orze dwoma raz trzema?

Generalnie jak jak ciągnę dwie skiby na głębokości 25 cm to przy ustawieniach fabrycznych wykorbienia pługa ściąga mnie jak cholera w zaorane (za ustawienia fabryczne biorę te widoczne w instrukcji gdzie śruba ta jest lekko wkręcona). Często pługi na zdjęciach AF czy wystawione do sprzedaży też mają tak śrubę ustawioną (po prostu nikt jej nie ruszał od nowości). Dopiero jak ją wkręcę za połowę to jedzie się jako tako chociaż puścić kierownicy też raczej bym nie dał rady. Przy czym jak piszę łącznik nie jest w osi ciągnika.

Generalnie daje se rade, ale nigdy w 100% nie byłem i nie jestem zadowolony z ciągnięcia tego pługa.

Edytowany przez mlody28, 31 październik 2015 - 23:18.

#535 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 07:53

Regulacje pługa

No właśnie tak jest z tym ustawianiem że teoretyczne zalecenia biorą w łeb. W swoim staltechu mam dorobione dodatkowe mocowanie łącznika z prawej strony wieżyczki. Przy orce na 30 łącznik idzie mniej więcej w osi ciągnika.

Za ściąganie pługa odpowiada wyosiowanie pługa wzdłuż osi ciągnika. Jeśli tył pługa jest przekręcony za bardzo w orkę to ciężko uprowadzić go w lini i trzeba cały czas kontrować. Jeśli w przeciwna ma tendencję do wychodzenia z bruzdy. Boczny ślizg ostatniego korpusu ma robić w ścianie bruzdy wyraźny ślad że się na niej opiera.  U mnie wykorbienie jest mocno w tyle, ciągnik jedzie sam w bruździe a skręt w każdą stronę czy na orankę czy ściernie idzie lekko. Sprawdź sobie to.

KPK Kumurun Team

#536 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 01 listopad 2015 - 11:58

Regulacje pługa

Stary pług uni "orzeł' nie miał regulacji szerokości pierwszej skiby. Wprowadzono to dopiero do pługa "Orlik" jej zmiana nie ma wpływu na położenie łącznika centralnego.

Dla tego że "orzeł" nie ma regulacji szerokości pierwszej skiby jest zalecana szerokość tylnych kół 1425cm. Przestawiając szerokość na łańcuchach łącznik centralny nie będzie w linii z osią ciągnika czego nie zaleca technika ustawienia pługa.

Nowszy wyrób uni "Orlik" ma regulację szerokości pierwszej skiby nie wpływający na położenie łącznika i póki w tej regulacji mieści się jakiś tam zakres szerokości kół tylnych nie ma potrzeby zmieniać ich rozstawu.

Taki sam feler posiadają pługi wahadłowe. Zakres szerokości tylnych kół ciągnika powinien być stało dostosowany do tego pługa.

Kolego AlaCapone proszę strona 17-sta zdaje się;

http://instrukcja.pl...trukcja_obslugi

Przypominam że to "Orzeł"

Kolega mówi o pługu 35-letni. Instrukcja jest z roku 1973. Myślę że robiono je jeszcze 35 lat temu.

Dzięki @seweryn20 za podesłaną instrukcję, ale okazała się niewiele pomocna, bo @mlody28 ma całkiem inny pług. To co piszesz to jest właśnie dobra odpowiedź.

Czekałem 6 dni na odpowiedź na moje pytania od @mlody28 i nie doczekałem się. Trudno przeżyję, ale przekaz dla innych zaciera się.

Ale jeśli ciągnik jedzie w głębokiej bruździe, powiedzmy 25 cm, jest mocno przechylony, wieżyczkę pługa masz z kolei ustawioną prostopadle do gruntu, wtedy nie da się łącznika ustawić tak żeby szedł w osi ciągnika. Jeśli przesunę ramę i ustawię dobrze pierwszą skibę przy kole, cięgna dolne w równej odległości od WOM, to przekrzywienie ciągnika względem pługa powoduje że łącznik (mocowanie do wieżyczki pługa) wychodzi poza oś ciągnika.

A jak do punktu ciągu ma się liczba skib, bo wiadomo takimi pługami raz się orze dwoma raz trzema?

Generalnie jak jak ciągnę dwie skiby na głębokości 25 cm to przy ustawieniach fabrycznych wykorbienia pługa ściąga mnie jak cholera w zaorane (za ustawienia fabryczne biorę te widoczne w instrukcji gdzie śruba ta jest lekko wkręcona). Często pługi na zdjęciach AF czy wystawione do sprzedaży też mają tak śrubę ustawioną (po prostu nikt jej nie ruszał od nowości). Dopiero jak ją wkręcę za połowę to jedzie się jako tako chociaż puścić kierownicy też raczej bym nie dał rady. Przy czym jak piszę łącznik nie jest w osi ciągnika.

Generalnie daje se rade, ale nigdy w 100% nie byłem i nie jestem zadowolony z ciągnięcia tego pługa.

Odpowiem Ci @mlody28 na każde nurtujące cię pytanie zawarte powyżej, lecz najpierw chciałbym poznać Twoją wiedzę.

Uczę się od mądrzejszych od siebie, także chciałbym dowiedzieć się skąd czerpiesz swoje wiadomości na temat punktu ciągu. Może to być Twoja wiedza oparta na doświadczeniu, ale wtedy musisz umieć ją obronić.

Powiedz, jak dokonuje się ustawienia punktu ciągu? Podpowiem co go wyznacza? Czy luz na ramionach dolnych ma jakikolwiek wpływ, aby go prawidłowo wyznaczyć? Byłoby dobrze, gdybyś podparł odpowiednimi rysunkami, ale niekoniecznie może być tylko wywód słowny, oby dość zrozumiały.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#537 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 13:32

Regulacje pługa

mam problem z lewa strona w obrotowka dokladnie orze lewa= prawa ale przy lewej stronie nie odprowadza na biezaco ziemi jak zlapie slomy troche to zaraz mi przy kole przyblokuje , prawa strona bez zadnych problemow pracuje. ibis L

tak samo wyglada robienie poprzeczniakow albo odbierania od miedzy idealnie robie to prawa strona bo przy lewej blokuje zaraz ziemia (sunie,pcha)

Edytowany przez Sunf, 01 listopad 2015 - 13:34.

#538 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 13:39

Regulacje pługa

masz przy nim płużki czy ucinacze?

#539 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 15:41

Regulacje pługa

masz przy nim płużki czy ucinacze?

scinacze, zmierzylem tez dlugosc zderzakow i wlasnie jest okolo 1 cm roznicy przy jednym moze to jest przyczyna ze nie ma na tej stronie kata prostego

rowniez na lewej stronie scinacze mi sie zapychaja ziemia i musze je oczyszcac co drugi przejazd

Edytowany przez Sunf, 01 listopad 2015 - 15:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 01 listopad 2015 - 17:23

Regulacje pługa

Czyli wychodzi że masz ścinacze za nisko ,ale podnieść sie ich nie da ,może za głeboko orzesz .