Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przemek15    7

Czy może mi ktoś wyjaśnić parę rzeczy z tym związanych, bo miałem przyjemność orać, ale nie miałem przyjemności ustawiać pługa. Coś nie coś o tym wiem, ale różne źródła różnie podają o różnych regulacjach. Do czego właściwie służy i czym jest regulacja szerokości pierwszej skiby? W Agromechanice napisali, że dostosowuje się ją do rozstawu tylnych kół ciągnika. W RPT piszą, że: "...regulacji pirwszej skiby dokonujemy w drugim przejeździe. Pierwszy korpus powinien nieco nadkładać, aby wyrównać powierzchnię z poprzednim przejazdem". Piszą też, że ma to związek ze ściaganiem pługa, albo, że ma to wpływ na równomierną szerokość pozostałych skib. W starszych pługach zagonowych ramowych zawieszanych mamy w stojaku oś wykorbioną, która podobno służy do regulacji właśnie pierwszej skiby a zarazem punktu pociągowego (w obracalnych jednobelkowych te ustawienia dokonuje się razem lub oddzielnie śrubą rzymską albo siłownikiem). Ale przecież za pomocą tej os wykorbionej za pomocą korbki nie zmieniamy w rzeczywistości szerokości tylko pierszej skiby, ale wszystkich jednocześnie zmieniając przy tym jakby kąt natarcia lemiszy. I inne źródłą podają, że zmiana tej szerokości powinna być następstwem zmiany głebokości orki tak, aby był zachowany jednakowy stosunek szer. do gł. korpusu. Im głebiej tym szerzej i na odwrót. Na zimę znowu lepiej zostawić glebę w ostrej skibie (wysztorcowaną), czyli głęboko i wąsko. Zupełnie innym zagadnieniem jest regulacja szerokości roboczej pługa, która w starszych pługach nie występuje. Może być mech. skokowa albo hydrauliczna płynna i co ciekawe zmiana tej szerokości nie zmienia kąta natarcia lemiesza. Bodajże chodzi o zasadę czworoboku przegubowego. Jeszcze innym zagadnieniem jest zmiana szerokości orki poprzez odejmowanie i dokładanie korpusów. Belka w takim przypadku musi mieć budowę kołnierzową, czy jak kto woli teleskopową, aby po odjęciu od tyłu korpusu nie wystawałą "pusta" belka. W Agromechanice jeszcze bardziej motają, bo piszą, że ustawia się szerokość orki przy pomcy dwóch regulacjI

-poprzecznej, czyli ustawienia szer. pierszej skiby

-podłużnej, czyli ustawienia pługa po takim kątem, aby uzyskać nominalną szerokość pługa i optymalny nacisk płozu na ściankę bruzdową

Po pierwsze jak może być coś takiego jak podłużna reg. szer. orki? A potem piszą, że pożadana jest też możliwość regulacji szerokości orki. To już mamy jakieś trzy regulacje szerokści orki. I jak tu się nie zgubić?

I jak to jest jest z tą regulacją głębokości w nowszych pługach obracalnych? Bo piszą, że ustawiamy za pomocą kółka kopiującego, a to jakaś bzdura, bo obecnie stosuje się regulację siłową a nie kółko, chyba, że pług przyczepiany, ale te zostawmy, bo jeszcze większy mętlik będzie. Regulacja siłowa czy pozyzycyjna wyklucza kółko kopiujące na pewno, a jak ktoś chce pracować za pomocą regulacji kopiującej (kółka) to musi ustawić podnośnik na dociążąnie (regulację ciśnieniową), czyli podnoszenie pod mocno zmniejszonym ciśnieniem tak aby nie dało rady podnieść pługa od ziemi (wiadomo wtedy tracimy dociążanie tylnej osi masą pługa). Jeszcze inną regulacją jest w nowszych pługach przesuwanie wzdłużne pługa tak, aby wychylić pierwszy koprus poza rozstaw kół ciągnika i wtedy obydwa koła jadą po caliźnia. Co to daje tylko praktycznie? O poziomowaniu nie wspominam, bo jest dla mnie zrozumiałe, ale prosiłbyłbym Was o jakieś uporządkowanie tego, ewentualne poprawienie i wyjaśnienie co kiedy w jakich pługach (z wyjątkiem przyczepianych) i w jaki sposób oraz po co. Chodzi mnie głównie o pługi zawieszane zagonowe (starego typu bez reg. szer. rob.) oraz jednobelkowe obracalne zawieszane.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Wiesz co,to jest tyle pisania że nikomu się nie chce, jak nie potrafisz samemu wyregulować maszyny to przejdź się do kogoś jak będzie orał na polu i niech ci wytłumaczy, bo każdy pług praktycznie ustawia się inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

popieram zam,otane a ja bym chciał aby ktos usystematyzował jak prawidłowo wyregulowac pług


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ustawia się instynktownie, ja np. c330 podorywke robiłem na łańcuchu zamiast cięgła i równiutko orała, pług sam ma iść równo bez regulacji, wystarczy żeby rama była poziomo i pierwszy szedł tak głęboko jak ostatni, a szerokość pierwszego to zobaczysz jak wjedziesz w bruzde i opuścisz pługi, oczywiście jak ma lekko można nastawić więcej a jak ciężko to zwężać pierwszy pług, ustawiać w ostrą skibe itp to chyba można tylko 2x30 moim zdaniem im więcej korpusów tym łatwiej ustawić i sam pług się ustawia praktycznie, jak maiłem 2x30 to było ustawiania ze szok a 3x30 same płyną za ciągnikiem równo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Grunt to dobrze ustawić pług.Można tak ustawić 2 skibowy że 60km będzie miał ciężko a można tak że 330 będzie szła gładko. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Grunt to dobrze ustawić pług.Można tak ustawić 2 skibowy że 60km będzie miał ciężko a można tak że 330 będzie szła gładko. :D

jak pług ok to sam się ustawi, a wielu zapomina o suwakach i stopce bez tego 2 razy ciężej się ora iu nie daje ustawić

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
O jakich suwakach i stopce?? :D

To co masz za lemieszem co idzie wzdłuż bruzdy może to fachowo inaczej sie nazywa a ostatni korpus ma dłuższy suwak i tzw. stopke na końcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U nas mówimy na to stopa, jest to faktycznie ważny element, utrzymuje pług prosto. Bez stopy pług wyskakiwał by w stronę niezaoranego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

ja w tym roku orałem bez kółka ciekawo na ile to było cm :)

 

Ciekawo mnie czy lepiej sie ustawia pług obrotowy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
U nas mówimy na to stopa, jest to faktycznie ważny element, utrzymuje pług prosto. Bez stopy pług wyskakiwał by w stronę niezaoranego.

Nie tylko mf 255 ściągał jak głupi a czasem to chciał 4 ślady robić i 1ką zdychał a jak poczepiałem stopki 2jką lata jak głupi w podorywce oczywiście i prawie nie ściąga i kierownicy nie musze trzymać tak mocno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celeronik    5

U mnie mówi się na to płozy, zawsze jak na ostatnim korpusie się ściera to się dospawywuje drugą, dzięki temu nie musze trzymać kierownicy podczas orki.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Jak znasz sie conieco na obsłudze ciagnika to ustawić pług nie jest tak trudno. Poprostu metoda prób i błędów, a przytym trochę rozumu. Jesteś na polu opuszczasz pług i heja.. ruszasz trochę i widzisz na jaką głębokość idzie pług, za głeboko podnosisz delikatnie podnośnikiem i ustawiasz na taka głębokość jak Ci pasuje i jedziesz kilka metrów, jak już ustawisz to opuszczasz kółko, opuszczasz pługi i jedziesz!! To była regulacja pionowa. Teraz pozioma: jak jedziesz i widzisz, że pierwszy lub ostatni korpus idzie za głęboko bawisz się łącznikiem górnym w tą albo w tą stronę aż się ujednolici. To chyba o to Ci chodziło z tym ustawianiem szerokości pierwszej skiby?? Jak dasz na pierwszy korpus za dużo to bedą robić sie takie bruzdki, które bedą idealnie pokazywały ilość przejazdów bo poprostu ten pierwszy korpus nie "dożóci" ziemi na ostatnia skibę z poprzedniego przejazdu, a pozatym ciągnik ma ciężej!!! Jeśli to opanujesz możesz pobawić się w orkę bez kółka - też fajna sprawa. Jak masz ciągnik z zapasem mocy to pół biedy poradzisz sobie!! a jak masz takiego małego ruska jak ja i cięzkie ziemie to już trzeba sie nagimnastykować :D

 

Pozdrawiam !!! życze powodzenia

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Mieliscie chyba na myśli piętkę. Mało starych pługów ją posiada.

Dokładnie, piętka jest przedłużeniem ostatniego płoza. Choć może piętke z płozem można nazwać stopką :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no tak ale zazwyczaj mi tata ustawia pługi ja sie przypatruje sam nigdy nei moge dojsc do ładu i składy zazwyczaj


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Jakie powinny być wewnętrzne (mierzone między oponami) rozstawy kół przednich i tylnych aby "dobrze" sie orało. Wg instrukcji co mam do V&N to mają być identyczne. Jednak w ciągniku mam możliwość albo o 1 cm węzej przód od tyłu lub 9 cm szerzej przód od tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metik    0

mi jak przychodzi ustawianie pługu to się wkurzam tym wysiadaniem i wsiadaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Aj tam wysiadanie i wsiadanie nie jest złe :D Najlepsza jest satysfakcja z tego jak po dobrym ustawieniu pługa orka idzie bardzo dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL0905    2

ważne jest dobranie głębokości bo jak przegłębisz to nie dobrze. A prawidłowa orka to powinła wyglądać jak stół równo, bez rządnych dziur i bruzd oraz resztek na wieszku :) :) :D:) :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Właśnie jak wy mierzycie tą głębokość??Ja w tym roku orałem bez kółka czyi pług wchodził na masę w ziemię. :D Więce pewnie było to sporo ponad 30cm.Ale nie wiem jak to zmierzyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
Właśnie jak wy mierzycie tą głębokość??Ja w tym roku orałem bez kółka czyi pług wchodził na masę w ziemię. :) Więce pewnie było to sporo ponad 30cm.Ale nie wiem jak to zmierzyć :)

 

Metrem... :D:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fenomen1990    1
Właśnie jak wy mierzycie tą głębokość??Ja w tym roku orałem bez kółka czyi pług wchodził na masę w ziemię. :) Więce pewnie było to sporo ponad 30cm.Ale nie wiem jak to zmierzyć :D

to jak nie miałeś kółka to hydraulicznie regulowałeś ten pług, to musisz mieć dobry traktor ze tak bez kółka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj