Skocz do zawartości

Zdjęcie

Regulacje pługa

946 odpowiedzi na ten temat

#121 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 09 sierpień 2011 - 17:59

Regulacje pługa kiedy mam orać pod żyto ??teraz czy poczekać jeszcze??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Regulacje pługa Dzisiaj, 22:30
  •  

#122 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 9144 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:08

Regulacje pługa Podorywke możesz już robić. Chyba że chcesz pryskać ściernisko to dobrze jest poczekać ze dwa tygodnie żeby trawa się puściła, oprysk, czas na zadziałanie preparatu i podorywka. Mniej więcej, jeśli ktoś wie lepiej prosze mnie poprawić :rolleyes:
KPK Kumurun Team

#123 Share Biebrzak

Biebrzak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Ekologiczny system gospodarowania.

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:14

Regulacje pługa Jak masz pole już po sprzęcie zbóż to wykonaj zespół uprawek pożniwnych. Potem na 3 tyg przed planowanym siewem wykonaj orkę siewną, bo gleba musi osiąść, a potem kultywacje przed samym siewem bądz inny zabieg. Dobrzę jest też zastosować brone ciężką przed siewem. Wszystko zależy jaką masz ziemię i uwilgotnienie gleby. Ogólnie żyto sieje sie w 3 dekadzie września lub póżniej, ale to zależy od rejonu polski i pola jakie masz. Nie siej za wczesnie bo Ci wymarżnie potem w zimę. Ogólnie to polecam lekturę "Ogólna uprawa roli i roslin" a potem Szczegółowa uprawa roli i roślin".

"KPK Kumurun Team"

#124 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:16

Regulacje pługa jedno pole mam zamiar opryskać -roundup,ale drugie jest ładne wiec mam zamiar od razu orać,czyli teraz nie robi się głębokiej orki tylko podorywki??
kiedy siać żyto??
czy jak mam chwasty na polu ,żeby zaoszczedzić i nie pryskać moge je podrapać,lub stależować,czy podorać??co polecacie??

#125 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:31

Regulacje pługa jak masz perz to nie talerzuj tylko spryskaj a jak chcesz zaoszczedzic to zrob podorywke i potem zawlecz ale najlepiej zeby bylo sucho w polu to perz z powrotem sie tak nie polapie

#126 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:33

Regulacje pługa jak masz chwasty to lepiej podorać na głębokośc 6cm i po podoraniu zabronować pole pod żyto możesz orać tak koło 10,września

#127 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:40

Regulacje pługa a co myslicie do drapaniu,spręzynowaniu??czy to coś pomoże na chwasty??
czy gdybym teraz nic nie robił,zaorał we wrzesniu i zasiał żyto?? czy można tak robić? czy wtedy plon będzie mniejszy?

#128 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 9144 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 18:46

Regulacje pługa Do września to z pola zrobi ci się łaka. Resztki pożniwne maja zgnić i zrobić porzywke dla następnej uprawy, poza tym wczesniejsza uprawa przed siewem niszczy trawe i chwasty. Zrób to jak należy jeśli chcesz mieć plony.

Edytowany przez seweryn20, 09 sierpień 2011 - 18:46.

KPK Kumurun Team

#129 Share Przemas15

Przemas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa , samochody

Napisany 09 sierpień 2011 - 19:26

Regulacje pługa Panowie mam problem bo mam pole w klinie i niewiem jak zrobić aby była bruzda szła prosto
SKR Smutny Koniec Rolnictwa

#130 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 09 sierpień 2011 - 20:37

Regulacje pługa zyto trzeba zasiać w zalezności od regionu, ale tak d końca września, wiec jak zasiejesz tak ok 15 to bedzie ok. Jezeli masz ściernisko czyste to mozesz to teraz ztalerzować i po ok 2 tygodniach zabronować, i na koniec sierpnia lub początek września zrobić orkę siewną. Jak będziesz talezować, a nie podorywać, to nie dość że dużo mniej zużyjesz paliwa, to jeszcze łatwiej ci będzie wykonywać orkę, tylko minusem tego jest to że będzie po czsie występować tam perz, nie koniecznie po pierwszym użyciu. Pług ustawia się tak ze na cięgnach ma byc mniej wiecej na środku ciągnika miedzy kołami i ma byc lekki luz na łańcuchach, a jeżeli przednia skiba będzie ci brała mniej, lub więcej niż pozostałe to w tym pługu masz taka korbe do przestawiania połozenia pługa w prawo lub lewo. nie polecam ci głębokiej orki moim zdaniem najlepiej tak 12cm. pług ustawia się w zależności od gleby i warunków na polu, ale zawsze ma byc lekko pochylony do tyłu, ale nie dużo tak ok 2cm, to wtedy ciągnik będzie miał lżej. a orka ma być równa, a nie jak u mnie nie którzy robia tak że widać każdy przejazd. jeżeli będzie widać fałdy to musisz skręcić na korbce przy prawym cięgle w ciągniku, tylko pamiętaj że jak skręcasz na tym cięgle to skręcasz tak że łącznik. Pamiętaj tez że nie chodzi o to żeby ustawić tak pług że np muszę jechać 60 na 3 żeby skiba była równa, pług ma byc tak ustawiony, że przy dość wolnej orce pole będzie równe. Jak będziesz miał jakieś pytania, to pisz na gg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 21:25

Regulacje pługa nie mam talerzówki,a co gdybym podrapał (kultywator) ,wtedy zużył bym mniej ropy,czy ten zabieg pomoże na pozbycie sie chwastów ,perzu czy,odwrotnie?

#132 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9204 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 sierpień 2011 - 22:34

Regulacje pługa Ze względu na ilość postów łącze tematy.
A kultywator na ściernisko wg mnie nie jest gorszy do podorywki. Swoje zadanie spełni, lepiej wymiesza glebę ale trochę słabiej przykrywa resztki pożniwne. Co do samych chwastów jest dobry. Dasz warunki chwastom do wschodów więc potem bronowaniem i orka siewna je zniszczysz. Orkę siewna wykonaj na początku następnego miesiąca, a żyto siej ok 20 września.

@przemas15 znam ten ból, tez mam większość pól w kształcie klina. Jak się postarasz to zawsze Ci sie uda wykonac prosto bruzdę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#133 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 19:15

Regulacje pługa Dziś wybrałem ,się w pole ,pług ustawiłem mniej więcej na środku ciągnika,trochę luzu zostawiłem,cięgno do transportu skręciłem do końca,póżniej na polu rozkręciłem aby pług był w poziomie.Podorałem dziś 1,5 ha w jakieś 3,5h -c 360,3 skiby ,3 bieg 1600-2000obr/min,myślałem,że będzie gorzej niż wyszło,ale i tak były problemy.Największy z nich to taki że nie wiedziałem jak zacząść,miałem bruzdę na środku pola,wjechałem w nią prawym kołem dojechałem do końca,ale nie wiedziałem co dalej,zawróciciłem jadąc znowu prawym kołem ,po tej ziemi ,którą wcześniej pług wyrzucił,po dojechaniu do końca wszystko było krzywo i wyglądało jak bym był pijany,wiec pojechałem od miedzy,jechałem kołem przy samej miedzy 1 objazd na 2 biegu,też wyszło troche krzywo ale duzo lepiej niż na środku.Po 1 przejeżdzie przestawiłem troche cięgno i kółko i orałem,,patrząc na pola sąsiadów nie wyglądało tak żle,ale na samym konću było najgorzej,kończąc w środku pola wyszło tak,że wyszła mi bruzda na jakieś 30cm lub więcej,poza tym środek jest tak krzywy ,że szkoda gadać -góry i doliny.Orając starałem się dojeżdżać do końca pola,ale potem jak na to popatrzyłem stwierdziłem,że trzeba przeorać w poprzeg,ale z tym też miałem problem-nie wiedziałem od której strony zacząść,i tez wyszły mi na końcu góry i doliny.Ogółem całość wygląda nie tak żle ,ale jak sie przyjrzeć to środek jest tragiczny i ta orka w poprzeg.Tak więc mam do was kilka pytań:

1.Jeśli miałem bruzdę na środku to powinienem zacząść od środka??jak to zrobić??
2.Jak orać w poprzeg?? nie dojeżdżać do końca i potem to zaorać ?czy najpierw orać w poprzeg a potem wzdłuż ?
3.Czy 1,5ha w 3,5h -c 360,3 skiby -orka pierwszy raz samodzielnie to nie tak żle??ile wam to zajmuje??
4.kiedy bronować to pole teraz czy po kilku dniach??

#134 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 22:11

Regulacje pługa jeśli masz bruzdę na środku pola to jedziesz prawym kołem nad bruzdą tak żeby 1 skiba wrzucała do bruzdy ziemie później dojeżdżasz do końca i zawracasz i teraz jedziesz prawym kołem koło tej ziemi co jest w bruździe. Jeździsz tak w koło aż zorzesz całe pole później od miedzy odcinasz tyle żebyś później na 2 skiby wziął ta resztę żeby ładnie i równo wyszło. Jak na środku nie ma bruzdy to wyorujesz czyli zaczynasz od mieczy i jedziesz prawym kołem przy miedzy i tak żeby 1 skiba dorzucała do niej i też jeździsz w koło, następnie ładnie odcinasz i wyorujesz bruzdę. A końce to tak samo tylko się zazwyczaj cofa. Jak masz bruzdę to zaczynaj od środka a jak jej niema to od boków i rób na zmianę bo takto ci z pola zrobi się v.

Załączone miniaturki

• l.jpg

Edytowany przez celtis, 10 sierpień 2011 - 22:13.

#135 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9204 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 22:14

Regulacje pługa 1. Jak bruzda pośrodku to zaczynasz od środka. Kołem przejeżdżasz w bruździe, w druga stronę przejedz tam gdzie była bruzda(przynajmniej ja tak robię).
2. Orz tak aby przejazd był jak najdłuższy, zawsze mniej nawrotów.
3. Tu jest różnie, niektórzy orzą innymi pługami innymi przełożeniami itp
4. Jeżeli pole jest nierówno zaorane to od razu bronuj, zawsze wyrównane pole lepiej wygląda.
Zapraszam na swój profil

#136 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 05:40

Regulacje pługa aha,może za kilka dni pojade podorać następny kawałek,mysle ,że będzie lepiej
,dzisiaj zabronuje to co wczoraj zorałem,żeby to jakos wyglądało.
Próbowałem wczoraj też orać bez kółka,przestawiłem podnośnik na regulacje siłową,ale mi to nie wychodziło ,wiec z powrotem opuściłem kółko.

Jak zmierzyć na jaką głębokość wykonałem orke??miarą głębokość bruzdy?
Mam tez pole na którym było żyto,a mam tam zamiar wsadzic ziemniaki,niemam obornika,więc chciałem zasiać jakis poplon.Co taniego polecacie?? bo nie mam swoich nasion i musze kupic.Kiedy mam to orać , na jaką głębokość? i kiedy siać ten polpon?

#137 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9204 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 22:42

Regulacje pługa Tak miarą głębokości bruzdy. Co do poplonu to siej gorczyce w ilości 15-20kg/ha i dokup z 50kg saletry/saletrzaku. A zaorz przed zimą, pod koniec października/listopad. Jeżeli gleba lekka to 20cm wystarczy, jak trochę lepsza to możesz na 25cm.
Zapraszam na swój profil

#138 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 12 sierpień 2011 - 10:18

Regulacje pługa przed zasianiem poplonu podorać,potem zasiać poplon,zaorać na zime,i wiosna znowu orać pod ziemniaki??

#139 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9204 postów

Napisany 15 sierpień 2011 - 17:27

Regulacje pługa A po co orać na wiosnę? Orka wiosenna to zbrodnia wykonywana na glebie.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 05:49

Regulacje pługa nie wiem ,po co,ale u mnie chyba wszyscy pod ziemniaki orzą na wiosne.
Gdybym na zime przyorał ten poplon to wiosna przed sadzeniem co robić??jakiś kultywator i brony??
czy jest ktoś kto jeszcze poleca orke pod ziemniaki na zime?