Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rami    18

jak masz chwasty to lepiej podorać na głębokośc 6cm i po podoraniu zabronować pole pod żyto możesz orać tak koło 10,września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

a co myslicie do drapaniu,spręzynowaniu??czy to coś pomoże na chwasty??

czy gdybym teraz nic nie robił,zaorał we wrzesniu i zasiał żyto?? czy można tak robić? czy wtedy plon będzie mniejszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Do września to z pola zrobi ci się łaka. Resztki pożniwne maja zgnić i zrobić porzywke dla następnej uprawy, poza tym wczesniejsza uprawa przed siewem niszczy trawe i chwasty. Zrób to jak należy jeśli chcesz mieć plony.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemas15    0

Panowie mam problem bo mam pole w klinie i niewiem jak zrobić aby była bruzda szła prosto


SKR Smutny Koniec Rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

zyto trzeba zasiać w zalezności od regionu, ale tak d końca września, wiec jak zasiejesz tak ok 15 to bedzie ok. Jezeli masz ściernisko czyste to mozesz to teraz ztalerzować i po ok 2 tygodniach zabronować, i na koniec sierpnia lub początek września zrobić orkę siewną. Jak będziesz talezować, a nie podorywać, to nie dość że dużo mniej zużyjesz paliwa, to jeszcze łatwiej ci będzie wykonywać orkę, tylko minusem tego jest to że będzie po czsie występować tam perz, nie koniecznie po pierwszym użyciu. Pług ustawia się tak ze na cięgnach ma byc mniej wiecej na środku ciągnika miedzy kołami i ma byc lekki luz na łańcuchach, a jeżeli przednia skiba będzie ci brała mniej, lub więcej niż pozostałe to w tym pługu masz taka korbe do przestawiania połozenia pługa w prawo lub lewo. nie polecam ci głębokiej orki moim zdaniem najlepiej tak 12cm. pług ustawia się w zależności od gleby i warunków na polu, ale zawsze ma byc lekko pochylony do tyłu, ale nie dużo tak ok 2cm, to wtedy ciągnik będzie miał lżej. a orka ma być równa, a nie jak u mnie nie którzy robia tak że widać każdy przejazd. jeżeli będzie widać fałdy to musisz skręcić na korbce przy prawym cięgle w ciągniku, tylko pamiętaj że jak skręcasz na tym cięgle to skręcasz tak że łącznik. Pamiętaj tez że nie chodzi o to żeby ustawić tak pług że np muszę jechać 60 na 3 żeby skiba była równa, pług ma byc tak ustawiony, że przy dość wolnej orce pole będzie równe. Jak będziesz miał jakieś pytania, to pisz na gg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

nie mam talerzówki,a co gdybym podrapał (kultywator) ,wtedy zużył bym mniej ropy,czy ten zabieg pomoże na pozbycie sie chwastów ,perzu czy,odwrotnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ze względu na ilość postów łącze tematy.

A kultywator na ściernisko wg mnie nie jest gorszy do podorywki. Swoje zadanie spełni, lepiej wymiesza glebę ale trochę słabiej przykrywa resztki pożniwne. Co do samych chwastów jest dobry. Dasz warunki chwastom do wschodów więc potem bronowaniem i orka siewna je zniszczysz. Orkę siewna wykonaj na początku następnego miesiąca, a żyto siej ok 20 września.

 

@przemas15 znam ten ból, tez mam większość pól w kształcie klina. Jak się postarasz to zawsze Ci sie uda wykonac prosto bruzdę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

Dziś wybrałem ,się w pole ,pług ustawiłem mniej więcej na środku ciągnika,trochę luzu zostawiłem,cięgno do transportu skręciłem do końca,póżniej na polu rozkręciłem aby pług był w poziomie.Podorałem dziś 1,5 ha w jakieś 3,5h -c 360,3 skiby ,3 bieg 1600-2000obr/min,myślałem,że będzie gorzej niż wyszło,ale i tak były problemy.Największy z nich to taki że nie wiedziałem jak zacząść,miałem bruzdę na środku pola,wjechałem w nią prawym kołem dojechałem do końca,ale nie wiedziałem co dalej,zawróciciłem jadąc znowu prawym kołem ,po tej ziemi ,którą wcześniej pług wyrzucił,po dojechaniu do końca wszystko było krzywo i wyglądało jak bym był pijany,wiec pojechałem od miedzy,jechałem kołem przy samej miedzy 1 objazd na 2 biegu,też wyszło troche krzywo ale duzo lepiej niż na środku.Po 1 przejeżdzie przestawiłem troche cięgno i kółko i orałem,,patrząc na pola sąsiadów nie wyglądało tak żle,ale na samym konću było najgorzej,kończąc w środku pola wyszło tak,że wyszła mi bruzda na jakieś 30cm lub więcej,poza tym środek jest tak krzywy ,że szkoda gadać -góry i doliny.Orając starałem się dojeżdżać do końca pola,ale potem jak na to popatrzyłem stwierdziłem,że trzeba przeorać w poprzeg,ale z tym też miałem problem-nie wiedziałem od której strony zacząść,i tez wyszły mi na końcu góry i doliny.Ogółem całość wygląda nie tak żle ,ale jak sie przyjrzeć to środek jest tragiczny i ta orka w poprzeg.Tak więc mam do was kilka pytań:

 

1.Jeśli miałem bruzdę na środku to powinienem zacząść od środka??jak to zrobić??

2.Jak orać w poprzeg?? nie dojeżdżać do końca i potem to zaorać ?czy najpierw orać w poprzeg a potem wzdłuż ?

3.Czy 1,5ha w 3,5h -c 360,3 skiby -orka pierwszy raz samodzielnie to nie tak żle??ile wam to zajmuje??

4.kiedy bronować to pole teraz czy po kilku dniach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

jeśli masz bruzdę na środku pola to jedziesz prawym kołem nad bruzdą tak żeby 1 skiba wrzucała do bruzdy ziemie później dojeżdżasz do końca i zawracasz i teraz jedziesz prawym kołem koło tej ziemi co jest w bruździe. Jeździsz tak w koło aż zorzesz całe pole później od miedzy odcinasz tyle żebyś później na 2 skiby wziął ta resztę żeby ładnie i równo wyszło. Jak na środku nie ma bruzdy to wyorujesz czyli zaczynasz od mieczy i jedziesz prawym kołem przy miedzy i tak żeby 1 skiba dorzucała do niej i też jeździsz w koło, następnie ładnie odcinasz i wyorujesz bruzdę. A końce to tak samo tylko się zazwyczaj cofa. Jak masz bruzdę to zaczynaj od środka a jak jej niema to od boków i rób na zmianę bo takto ci z pola zrobi się v.

post-8912-0-39344900-1313010793_thumb.jpg

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

1. Jak bruzda pośrodku to zaczynasz od środka. Kołem przejeżdżasz w bruździe, w druga stronę przejedz tam gdzie była bruzda(przynajmniej ja tak robię).

2. Orz tak aby przejazd był jak najdłuższy, zawsze mniej nawrotów.

3. Tu jest różnie, niektórzy orzą innymi pługami innymi przełożeniami itp

4. Jeżeli pole jest nierówno zaorane to od razu bronuj, zawsze wyrównane pole lepiej wygląda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

aha,może za kilka dni pojade podorać następny kawałek,mysle ,że będzie lepiej

,dzisiaj zabronuje to co wczoraj zorałem,żeby to jakos wyglądało.

Próbowałem wczoraj też orać bez kółka,przestawiłem podnośnik na regulacje siłową,ale mi to nie wychodziło ,wiec z powrotem opuściłem kółko.

 

Jak zmierzyć na jaką głębokość wykonałem orke??miarą głębokość bruzdy?

Mam tez pole na którym było żyto,a mam tam zamiar wsadzic ziemniaki,niemam obornika,więc chciałem zasiać jakis poplon.Co taniego polecacie?? bo nie mam swoich nasion i musze kupic.Kiedy mam to orać , na jaką głębokość? i kiedy siać ten polpon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak miarą głębokości bruzdy. Co do poplonu to siej gorczyce w ilości 15-20kg/ha i dokup z 50kg saletry/saletrzaku. A zaorz przed zimą, pod koniec października/listopad. Jeżeli gleba lekka to 20cm wystarczy, jak trochę lepsza to możesz na 25cm.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

przed zasianiem poplonu podorać,potem zasiać poplon,zaorać na zime,i wiosna znowu orać pod ziemniaki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A po co orać na wiosnę? Orka wiosenna to zbrodnia wykonywana na glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

nie wiem ,po co,ale u mnie chyba wszyscy pod ziemniaki orzą na wiosne.

Gdybym na zime przyorał ten poplon to wiosna przed sadzeniem co robić??jakiś kultywator i brony??

czy jest ktoś kto jeszcze poleca orke pod ziemniaki na zime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Kolego!

Jeżeli robisz orkę siewną to bronuje się pole nie po to żeby ładnie wyglądało tylko po to, żeby zmniejszyć parowanie i zatrzymać wilgoć w glebie.

Orki zimowej (tzw. ziębla) nie bronuje się tylko wykonuje ją w "ostrą skibę".

 

Jeżeli chodzi o wykonywanie orki to książkowo wygląda to tak, że:

1) pierwszy przejazd robisz na wydłużonym cięgle tak, żeby orać tylko ostatnim korpusem (niezależnie czy zaczynasz od środka, czy od miedzy) - wiele osób rezygnuje z tego punktu ale zapewnia to dokładne odwrócenie całości powierzchni pola.

2) Drugi przejazd robisz tak, że koło prowadzisz w bruździe, która powstała w wyniku pierwszego przejazdu. Jedziesz po tym samym kawałku pola tylko że w przeciwnym kierunku. (mam nadzieje, że jest to czytelne).

3) orzesz orzesz orzesz resztę pola.

4) wykończenie pola:

a) jeżeli bruzda wyszła ci na środku pola to uwrocia zaczynasz od miedzy

B) jeżeli bruzda wyszła przy miedzy to uwrocia zaczynasz "od pola" a kończysz przy miedzy.

Ja jak wykańczam pole to zawsze orzę dużo wolniej, żeby ziemia miała czas "prześliznąć się" pomiędzy korpusami i żeby się pług zbyt nie zapychał.

Jeżeli chodzi o ustawienie pługa to fajnie pokazuje to film na chyba 3 lub 4 stronie tego tematu. trzeba tylko odnieść to do pługa zagonowego a nie obrotowego. (różnica polega na tym, że prawy wieszak MUSI być krótszy od lewego a nie równe).

Pozdrawiam i powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fss2017    0

Witam mam c360 i pług 3 skibowy orlik typ U1421 318 KG z 1994 roku jak bym nie kręcił jak kręce kierownicą i tak sciąga kopie ledwo idzie i krzywo się orze.Zdjełem 1 skibe ale i tak słabo idzie.Jak ustawić ten pług.Wujek kiedyś ustawiał i 3 skiby szły od 800 obrotów.A teraz nawet 2 skiby ledwo idzie.Koło w pługu mam ustawione na końcu może to jest przyczyną.

O ile prawy wieszak przykręcić a ile lewy.

Edytowano przez fss2017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fss2017    0

Lemiesze są proste jeszcze nie starte.Prawy łańcuch mam skręcony do oporu. A czy mają wpływ na to cięgna dolne bo poprzedni waściciel chyba spawał i jedno jest dłuższe około 1cm.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fss2017    0

Wiem jak się ustawia ja miałem pośrodku a trzeba żeby łącznik był na oststniej dolnej dziurce. i koła są w prostej pozycji i nie trzeba tyle dawać gazu.Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0221    0

Koledzy a jak radzicie sobie z tym...jak orzę od środka to przy końcu jak niezaoranej ziemi zostaje pas na szerokośc traktora ( w tym przypadku C-330)ściąga mnie tak że koła z lewej i z prawej są w bruzdach...wtedy traktor ma ciężko, trzeba podnosic pług bo za głęboko bierze, ,zmieniacie wtedy ustawienia pługa ?? dodam jeszcze że po orce bruzda na środku wygląda fatalnie, jest krzywa, zygzakowata...co zrobic żeby wyglądała ładnie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teoretycznie gdy orzemy w bruzdę i zbliżamy się do zaorania bruzdy to powinieneś z każdym przejazdem zmniejszać głębokość ostatniej skiby, taka jest np w książkach. A osobiście nigdy nie zmieniam ustawień pługa, gdy dojdziecie do wprawy nie będzie problemem zrobić dobra bruzdę ;) W tym roku część pól orałem trzymając plug tylko na podnośniku pole wygląda ciut gorzej niż na orkę z kółkiem ale ogólnie jest dość ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj