Adams53

Pług podorywkowy

Polecane posty

Adams53    1

Mam zamiar kupić pług podorywkowy i mam do niego pytanie a mianowicie czy ten pług nie będzie się zapychał,pytam bo my nie zbieramy słomy i czasem i zwykły Grudziądzki się zapcha a ten ma mały prześwit.Pytam głównie posiadaczy takiego sprzętu.

Edytowano przez Adams53

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Kolego, miałem taki 5-cio skibowy polski i szybciutko sprzedałem. Ciągałem go c-330M i miał bardzo ciężko, a jak było troszkę sucho to się strasznie grzebał. W tym roku(prawie 2 miesiące bez deszczu) miałem problem 2 skibowym wykonać orkę na jednym polu. Wszystko zależy od tego jak zwięzłe i jak ciężkie masz gleby. Na jakimś piasku dasz radę. Jak Masz nisko skoszone i pociętą słomę to dasz radę, jak nieco wyżej skoszone to mi się bardzo zapychał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JA mam pługi 5 tki grudżiąckie i ciągam je zetorem 5211 radzi sobie bardzo dobrze nawet na ciężkich ziemiach a z zapychaniem jest różnie po sieczkarni nawet się nie zapychają gorzej na uwrociach jak jest dużo słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

Ja bym to ciągał c 328, zawsze można jeden korpus odkręcić.Gleby mam lekkie, piaski kawałek 4a klasy.Tylko boje się o te zapychanie bo u nas kosi class mercrator i słabo rozdrabnia.

 

Ja bym to ciągał c 328, zawsze można jeden korpus odkręcić.Gleby mam lekkie, piaski kawałek 4a klasy.Tylko boje się o te zapychanie bo u nas kosi class mercrator i słabo rozdrabnia. A jak jest ze wchodzeniem w ziemie tego pługa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz97    130

Ja w tym roku jedno pole musiałem orać zwykłymi grudziąckimi bo zboże leżalo a kombajnem nie wszystko wybrał i podorywkowym mi się zapychało, ale jak masz ładne, czyste pole w miare nisko skoszone to idzie ładnie :)




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

kup lepiej brone talerzową. większy pożytek z tego będzie i szybciej zrobisz co masz zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

Ale bo brony talerzowej potrzeba prędkości a na 4 to troche za wolno.Moim zdaniem pług zrobi lepszą robotę od talerzówki i ponoć talerzówka mnoży perz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

W tamtym roku robiliśmy wszystko talerzówka, w tym tylko pługiem. Po talerzówce pole się zaperza i wszystko tnie a pług przykryje elegancko. Moja piąteczka pracuje z 5320 i dobrze sobie radzi, jak troche słomy leży to pójdzie, po leżacym też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Kolego, miałem taki 5-cio skibowy polski i szybciutko sprzedałem. Ciągałem go c-330M i miał bardzo ciężko, a jak było troszkę sucho to się strasznie grzebał. W tym roku(prawie 2 miesiące bez deszczu) miałem problem 2 skibowym wykonać orkę na jednym polu. Wszystko zależy od tego jak zwięzłe i jak ciężkie masz gleby. Na jakimś piasku dasz radę. Jak Masz nisko skoszone i pociętą słomę to dasz radę, jak nieco wyżej skoszone to mi się bardzo zapychał.
Mamy taki 5-cio skibowy i C-330M nie ma takiego problemu jak piszesz. Ziemie różne, ważne aby podorywkę wykonać jak najszybciej po sprzęcie zboża z pola bo jak poczekasz 2-3 tygodnie to potem faktycznie idzie ciężko. No i pług mamy od nowości i wiem że nie jest pogięty itp, lemiesze ostre (mamy zapas od pługa konnego chyba).

Obecnie kupiłbym do większego ciągnika oryginał 7 skibowy z Unii, bo na upartego jak dam go głęboko to mi orkę pod siew na jednym kawałku zrobi.

 

kup lepiej brone talerzową. większy pożytek z tego będzie i szybciej zrobisz co masz zrobić
i tak i nie. Nie jest to temat o wyższości orki nad talerzowaniem (wolę orkę choć w tym roku podorywki zrobiłem talerzówką 2,7 metra z UG) jednak do małego ciągnika to talerzówka kiepawa będzie, nie raz pożyczało się aby jakąś łąkę pociąć i kiepska robota, do większego ciągnika to i owszem ładnie idzie.

A i z talerzówką to na zaperzone pole trochę lipa jechać (niektórzy wiedza o czym mówię).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piter0013    4

Niestety jeśli masz na polu perz to talerzówka go pomnoży, ale jeśli nie masz ogólnie perzu to proponuje talerzówkę, a nie bawić się w pług podorywkowy ;) No ale jeśli nie bedziesz miał prędkości dla tej talerzówki to jednak powinieneś wziąć pług podorywkowy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

Przykładowo talerzówka 1.6 m a pług podorywkowy ok 125 cm to bardzo dużej różnicy niema w wydajności a jak jest z uciągiem z taką talerzówką ma lżej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

tyle że te 1,25 możesz puścić głębiej z C-360 i masz orkę siewną na 18cm co przy odpowiednich stosunkach wodnych wystarczy.

Czyli masz w efekcie narzędzie do dwóch uprawek bo orki podorywkowej i od biedy siewnej przy dobrym roku.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że masz ursusa 28 i dlatego tak napisałem ale u mnie gościu c330 ma pług 3 skibowy z słupicami jak podorywkowy [orginalnie] z 4 dospawaną, i pracuje nim na ciężkich ziemiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

Moim zdaniem z uciągiem nie będzie tak ciężko tylko czy się będzie zapychało , mam troche obawy bo i 2 UG się zapcha a tam jest nisko rama od ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Napiszę Ci z mojego przypadku. Otóż jak masz nawet takie troszkę wyższe ściernisko to się nie powinno zapchać. Przecież podorywkę nie będziesz nie wiadomo jak głęboko wykonywał (do 13cm chyba powinno wystarczyć?) Pług się zapcha wtedy kiedy trafi na kupę słomy. Gdy tam przykładowo prasa nie zbierze. Jeżeli sieczkarnia dobrze "rozścieli" słomę po ściernisku to nie powinno być problemu. Najgorsze są kupy słomy gdzieś na uwrociach jak tam koledzy piszą albo jak się kombajn zatrzyma. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie gdy kombajn pracuje bez sieczkarni. Zresztą podpatrz gdzieś na jak tam podorywka idzie pługiem podorywkowym, albo gdzieś na YouTubie. hehe. Co do uciągu nie ma się co martwić. Jeżeli będą dobre warunki do orki to i na ciężkiej ziemi pociągniesz te 4 skiby, ale jak piszesz że masz lekkie ziemie to bez problemu 5 skib powinno iść. Dużo będziesz miał do podorywki? No i ja to tak przynajmniej widzę.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

Dzięki za wypowiedź

do podorywki mam śmieszne 1,5 h zawsze lepsze to niż nic najgorzej z owsem jak będzie leżał to się podwinie w drugą stronę i nawet na wysokiej ramie się zapcha. Głównie chodzi mi o oszczędność paliwa w porównaniu z UG 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Jak masz tak mało do orkę to daj se na luz, ew. Kup sam korpus i przyspawaj do tego pługa co masz. Masz oszczędności na paliwie tylko jakieś 7 litrów na ha. Czy warto na taki mały areał wydawać kasę na maszynę za pomocą której tak mało zaoszczędźisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz97    130

Jeżeli masz do podorywki 1,5 ha, to przemyśł to jeszcze raz czy warto kupować taki pług - 2 UG będziesz to orał koło 5 godzin, a 5 podorywkowymi koło 2 godzin.

 

Więc róznica wynosi 3 godziny, czyli ok. 50 zł i 3 godziny twojego czasu rocznie :)




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Jak masz ciężkie gleby to na pewno nie dasz rady 5 drobnych pociągnąć, max 4 a wiem co mówie bo w mojej okolicy C330 na rędzinach z 4 pługami się grzeje i trzeba jej odpoczywać. Ale jak coś to 5 lepiej kupić bo i tak trzeba jakiś cieżarek dorobić na końcu aby w suchą glebę wchodziły a raczej ich nie wyrzucało:) Pługi drobne mają tą zaletę że mniejsza skiba i nie robią takich brył jak np. 2. ale lubią się zapychać nie jak jest duże ściernie bo tu to i 30 cm będzie łatwo ale jak jest dużo słomy np polężone a jeszcze gorzej jak po paru deszczach to zapycha. To czy lepiej wchodzą w glebę to zależy od samych pługów jaki i stanu lemieszy choć na pewno lepiej w suchym idą 2 z UG. Ale jak masz 1,5 ha do roboty to daj sobie spokój z tym podoorywkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian84    5

witam jak myślicie czy warto do pługa 3 UN dołorzyć czwartą skibę aby muc szybciej wykonywać podorywke czy lepij kupi jakiś pług do podorywki taki 7 skibowy miało by to latać z 70km ale bez napędu a klasa ziemi 4 kl 1.5 ha i 5 6 1.5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adams53    1

UG muszę latać ze 8 godzin i spali ok 30 L a takie dorabianie trzeciej skiby to troche lipa bo lekko krzywo przyspawa i ciągnik zdycha.A jak dam te 500 zł za pług to obliczyłem że za 10 lat się zwróci, troche to śmieszne ale i tak z rolnictwa ledwo wyjdzie się na zero głównie chodzi o czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Może to super hiper oszczędna 30 stka:). Nic nie dorabiaj, z 3x30 UG nie będziesz miał wcale tak lekko w tej podorywce jak masz ciężkie gleby. 1,5ha to dwa wieczory i podkładka zrobiona 2 UG:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz97    130

Oszczędna ?

 

Tyle to ja spale w zimowej orce, tylko że mi to zajmuje 5 godzin, a nie 8 ( chyba, że@Adam53 ma te 1,5 ha w 5 kawałkach :) )




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj