Skocz do zawartości

Ile siejecie rzepaku?

197 odpowiedzi na ten temat

#141 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:34

Ile siejecie rzepaku? Starym 25letnim poznaniakiem siałem po 3,5kg i nie było problemów.Teraz Famarolkiem 2,3kg wysiewam też bez zadnych ,,ciał' obcych. Nie bardzo wiem po co wy kombinujecie z tymi mocznikami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile siejecie rzepaku? Dzisiaj, 07:25
  •  

#142 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8422 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:44

Ile siejecie rzepaku? Ja kiedyś ustawiłem starego poznaniaka, tego czerwonego, że wysiał 1,5 kg.Jeszcze raz sialiśmy.
Wczoraj siałem rzepak Focusem i mam problem wysiać poniżej 2kg.Chyba parę lejek zamknę.

#143 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:47

Ile siejecie rzepaku? wujek sieje rzepak razem z saletrą jakś miesza 3kg haektar. Jutro mam zamiar zasiac 10ha rzepaku a na polu proch tak sucho dawno już nie było.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8422 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:55

Ile siejecie rzepaku? Dla rzepaku jak sucho przy sianiu to lepiej.

#145 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1188 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 09:09

Ile siejecie rzepaku? Musze przyznac, że jest bardzo sucho w polu. A siałem poznaniakiem 2.4kg/h. Odmiana SY Kolumb B)

#146 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 sierpień 2012 - 09:32

Ile siejecie rzepaku?

jakieś dziwne metody macie :) ja w pneumatycznej Amazonce tak ustawie że jak ma wylecieć 2,4kg/ha to tyle wyleci, sieję w każdy lejek bo nie mam możliwości ustawienia w co drugi... i może dobrze bo bym kombinował, a tak jak zasieje w każdy to roślinki są bardzo ładnie i równo rozmieszczone po polu, praktycznie każda ma wokoło tyle samo miejsca na rozwój :)

No tak,kolego BARABUS..Zapomniałem że większość polskich rolników posiada tego typu sprzęt , kupiony oczywiście bez dotacji. Ja niestety nie posiadam, choć wybrałem inne wyjście. Moi najemni pracownicy , wysiewają rzepak siewnikami taczkowymi, które są do kupienia za nędzne pieniądze a sieją dość dokładnie . Płacąc 8 zł za godzinę 4 ludzi obsiewa 1ha w ciągu 4 godz., Kosz siewniczków to 700 zł, a koszt zasiania ok 100 zł i jest niezależny od cen ropy na świecie.
Jako że sieję 6-10 ha jest to wyjście optymalne, tym bardziej że całą operację zasiewu oglądam dzięki łączu internetowemu zainstalowanemu w egipskim hotelu ,oraz kamerach internetowych ulokowanych na daszkach czapek moich wiernych pracowników.
Pobyt w egipskim kurorcie finansowany jest z odsetek od lokaty kwoty równoważnej cenie siewnika pneumatycznego Amazone.
Z moich obliczeń wynika że w roku 2086 braknie mi kapitału na dalsze wyjazdy, ale to już problem moich pra-pra-pra wnukow..

#147 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 09:39

Ile siejecie rzepaku? dobre, nieźle się uśmiałem :D :D :D :D

#148 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 sierpień 2012 - 14:31

Ile siejecie rzepaku?

Musze przyznac, że jest bardzo sucho w polu. A siałem poznaniakiem 2.4kg/h. Odmiana SY Kolumb B)

Niektóre żródła podają by podczas ostrej suszy zwiększyć normę wysiewu o ok 20% i ja ze swojej strony przyznaje im rację.
Myślę że ew skiełkowanie wszystkich nasion i zawyżenie obsady o te 20% będzie dużo mniej szkodliwe niż ewentualnie słabsze wschody i związany z tym spadek obsady przy wysiewie ilości zakładającej 100% wschody.
Istnieje oczywiście zapomniane już ryzyko , które miało miejsce 2 lata temu w postaci ulewnych deszczy po okresie wysokich temperatur. Uprawiana w suchych warunkach gleba ulega rozpyleniu i takie opady wywołują niechybne zaskorupienie które jest przyczyną obniżenia obsady.
Celowanie w wysiew z dokładnością do 1/10 kg jest paranoją, gdyż nie ma dowodów naukowych że rzepak z obsadą np 58 szt plonuje lepiej lub gorzej od tego w ilości 53szt bądz 61 szt, a nawet 80 szt oczywiście na m2 i w identycznych warunkach. Plon jest splotem wielu okoliczności, a norma wysiewu jest tylko mało istotnym czynnikiem .

#149 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 14:51

Ile siejecie rzepaku? @Xemit żebyś chciał wiedzieć sprzęt kupiony bez unijnych dopłat ! i wcale nie nowy bo ponad 10-cio letni :) Kiedyś się siało Poznaniakiem i też się dało bez mocznika czy saletry :P

#150 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 sierpień 2012 - 15:25

Ile siejecie rzepaku? Tak myślałem ze używany. W przypadku nowego, całą akcję zasiewu oglądał bym z apartamentu w Rio de Janeiro a kapitał uległ by wyczerpaniu w 2136 r.
Co do zasiewu siewnikami taczkowymi , po ostatniej naradzie z sąsiadami i obniżce cen tego sprzętu postanowiłem zainwestować5 tyś zł i zwiększyć ilość sianych rzędów do 40 jednocześnie. Obliczyłem że siejąc go co 25 cm tyraliera będzie miała szerokość ok 10m i przy prędkości poruszania się ok 4 km/h w przeciągu jednej godziny zasiejemy ok 4 ha . Jako ze siejemy razem nie więcej jak 80-100 ha cała operacja zajmie nam nie więcej jak 1,5-2 dni robocze ,a w pozostałym czasie skupimy się na wykonywaniu usług.
Warunkiem zlecenia jest min. wielkość działki 10 ha i nachylenie terenu nie większe jak 15%. z uwagi na zbyt dużą prędkość zasiewu przy poruszaniu się w dól i związanym z tym tumanem kurzu wpływającym na brak synchronizacji siejących.
Wszystkich chętnych proszę na PW. Cena do negocjacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 19:25

Ile siejecie rzepaku? xemit, to jak skończysz u siebie to wyczarterujesz mi swój zestaw siewny, bo ja kołowym to nie daje rady wjechać? :D

#152 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1276 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 19 sierpień 2012 - 19:55

Ile siejecie rzepaku? To po drodze i u mnie załatwią bo też mam błoto na paru działkach :D

#153 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1849 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 22:18

Ile siejecie rzepaku? @xemit w jakiej temperaturze i jak długo niszczysz siłę kiełkowania nasion do balastowania ?
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#154 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 745 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 22:25

Ile siejecie rzepaku? Dużo z Was sieje np. co drugą trzecią rurkę w siewniku ?? chodzi mi o większe szerokości pomiędzy rzędami ze względu na lepszy rozwój rzepaku ;)

Edytowany przez rafto, 19 sierpień 2012 - 22:28.

#155 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 sierpień 2012 - 11:48

Ile siejecie rzepaku?

@xemit w jakiej temperaturze i jak długo niszczysz siłę kiełkowania nasion do balastowania ?

Jeśli ustawisz na termostacie 110-120 stC i załadujesz ok 7-8 kg nasion (3 blachy do ciasta) to osiągnięcie tej temperatury zasygnalizowane będzie jego wyłączeniem. Czas ten trwa różnie , zależnie od mocy grzałek i wyposażenia kuchenki w termoobieg , ale można przyjąć że jest to ok 15-20 min. W tym czasie nasiona osiągną temperaturę dużo wyższą niż ta potrzebna do ścięcia białka i ich "termicznego wykastrowania" , a na tyle niską by nie nastąpiło ich zwęglenie (co da się wyczuć)
"Wykastrować" nasiona można również w kuchence mikrofalowej, ale porcje są mniejsze i proces mniej dokładny.
P.S
Nie wiem dlaczego nie mogłem wysłać Ci odp. na skrzynkę, ale w komentarzach było twoje zapytanie i tam odp. wczoraj)
farmermf, niestety plan spalił na panewce i nie będę inwestował w większa ilość siewników taczkowych. Dzisiaj w poniedziałek dwa lejki przyszły pijane po niedzieli, a trzeci oświadczył że jest zbyt wysoko w ciąży by siać większe działki jak 5 ha w jednym kawałku.
Stąd sieje jedną taczką osobiście i zejdzie mi to do połowy września , co z wiadomych względów czyni moja ofertę nieaktualną.
Pozdrawiam.

Edytowany przez xemit, 20 sierpień 2012 - 11:53.

#156 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 20 sierpień 2012 - 15:38

Ile siejecie rzepaku?

Tak myślałem ze używany. W przypadku nowego, całą akcję zasiewu oglądał bym z apartamentu w Rio de Janeiro a kapitał uległ by wyczerpaniu w 2136 r.

Xemit spokojnie wtedy nie tylko Ciebie nie będzie stać na takie wczasy :D

a żeby nie było OT u nas ok 2,5ha będzie visby

#157 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1188 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 19:53

Ile siejecie rzepaku?

Dla rzepaku jak sucho przy sianiu to lepiej.

Uzasadnij swoją wypowiedź B)
Według mnie to nic dobrego bo rzepak będzie ciągle siedziec w ziemi do póki deszcz nie spadnie :) Póki co widzę nadciągające z zachodu chmury burzowe :ph34r:

#158 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 20:31

Ile siejecie rzepaku? No to ja ci wytłumaczę. Rzepak siany w błoto, i dodatkowo zlany kolejnym deszczem=skorupa=ponowny siew. Rzepak siany w suche+deszcz=eleganckie wschody.To taka różnica.

#159 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 21:39

Ile siejecie rzepaku? JUŻ POSIANE! I OPRYSKANE! Udało się poczciwego poznaniaka ustawić na 3,4 kg/ha. Co drugi lej zamknięty. A te otwarte na 3-ci ząbek i wysiew normalny. Na 2-gi ząbek wychodziło 4,4 -4,9 kg/ha.
Zastanawiam się nad tymi domieszkami. Ziarno kwalifikowane jest otoczkowane, więc dużo większe od normalnego. Jak to się miesza z tym "wypalonym" i jak potem się sypie? Mocznik ma podobną granulację do ziarna otoczkowanego i jak jest suchy a wilgotność niska, to pewnie się nie rozbije. No, ale jak można w starym poznaniaku ustawić te 3,5, to po co kombinować. A jak sprzęt jest nowocześniejszy, to już w ogóle nie ma o czym mówić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1188 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 18:31

Ile siejecie rzepaku?

No to ja ci wytłumaczę. Rzepak siany w błoto, i dodatkowo zlany kolejnym deszczem=skorupa=ponowny siew. Rzepak siany w suche+deszcz=eleganckie wschody.To taka różnica.

W tamtym roku siałem w błoto, a deszcz później dalej padał i ładnie wykiełkował i podrósł do zimy, no ale w lutym mróz zrobił porządek w polu :o
A w tym roku od soboty do wczorajszego wieczoru rzepak siedział w suchej ziemi. Na szczęście przyszła burza i wlało troche deszczu. Teraz tylko czekac na wschody B)