Skocz do zawartości

Ile siejecie rzepaku?

197 odpowiedzi na ten temat

#121 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 lipiec 2012 - 20:48

Ile siejecie rzepaku? 45 nasion na metrze to troszeczkę za mało (zależy jeszcze od odmiany i stanowiska), jednak moim zdaniem siew punktowy ma najwięcej korzyści w przypadku uprawy pasowej, a uprawa pasowa ma najwięcej korzyści, gdy międzyrzędzia są pokryte roślinami, z tego co pamiętam w takiej technologii wysiewa się kukurydzę w żyto - ograniczając erozję, w przypadku rzepaku mogłoby to w znacznym stopniu ograniczyć oddziaływanie wiatru na rośliny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile siejecie rzepaku? Dzisiaj, 20:33
  •  

#122 Share Brus87

Brus87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 17:13

Ile siejecie rzepaku? Witam, wszystkich bardzo serdecznie. Jastem poczatkujacym rolnikiem. Potrzebuje porady na temat zasiewu rzepaku.
Aktualnie posiadam ponad 3h łąk, chce zrobic z niej urzytek:
-czy moge w tym miejscu posiac rzepak?
-co musze zrobic zeby przygotowac ziemie do zasiewu? czyli oranie, randapowanie itp.
-oraz jak ja ponawozic
-i czy duze z tym związane są koszty?

Edytowany przez Brus87, 29 lipiec 2012 - 21:31.

#123 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 30 lipiec 2012 - 19:42

Ile siejecie rzepaku? Nie polecam kolego @Brus87 siać rzepaku po łące. Napisz coś więcej o Twojej łące. Jaka ziemia? Czy była zawsze koszona? Jaka trawa tam rośnie? Czy dziki ryją Ci tą łąkę? Na pewno nie zasiałbym po łące rzepaku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 30 lipiec 2012 - 21:17

Ile siejecie rzepaku? Po łące to możesz co najwyżej mieszankę zasiać a nie rzepak...

#125 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 06 sierpień 2012 - 12:01

Ile siejecie rzepaku? Nie wiem czy dobry temat ale o siewie w końcu jest .
W jakim rozstawie najlepiej zasiać rzepak i co ile cm powinno być ziarnko od ziarnka ? Myślę o 40 cm i odstępie z 5- 6 cm . Co o tym sądzicie ?
Pytanie może dziwne ale potrzebne mi są takie dokładne informacje :)

#126 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 06 sierpień 2012 - 15:36

Ile siejecie rzepaku? 20ha. W tym roku udał się idealnie (pilnowaliśmy go na bieżąco wszystko było robione) i plon był bardzo dobry zważywszy na to, że grad dość wybił pola, ale ubezpieczenie pierwszy raz pokryło straty idealnie, że nawet po wybiciu ziarna przez grad zysk bardzoo na plus..

#127 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2638 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 09:26

Ile siejecie rzepaku?

Po łące to możesz co najwyżej mieszankę zasiać a nie rzepak...

Jeszcze jakbyś nas uświadomił dlaczego to twój post byłby coś warty.
Tak więc dlaczego odradzacie ?

#128 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 12:04

Ile siejecie rzepaku? Szanowny kolego: rzepak potrzebuje ziemi w bardzo dobrej kulturze, wygnojonej, bogatej w składniki pokarmowe. Ziemia po łące jest ubita, darń nie jest rozłożona. Po łące najpierw zasiać mieszankę, potem jakieś pszenżyto a następnie można myśleć o rzepaku. Ale rób jak chcesz tyle że efektów się nie spodziewaj bo rzepak to wymagająca roślina a sianie go po ugorze (taką mniej więcej strukturę ma gleba po zaoraniu łąki) mija się z celem.

#129 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2638 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 12:05

Ile siejecie rzepaku? I o taką odpowiedź chodziło.
Dziękuje

#130 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 18:12

Ile siejecie rzepaku? Uprawiając ziemię po łące nie zapomnij o doładowaniu wapna, akurat za 3 lata będziesz miał niezłą glebę pod rzepak.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 08:35

Ile siejecie rzepaku? Witajcie! Mam pytanie: jaką normę wysiewu Californium stosujecie? Siew teraz, troche popadało, więc sucho nie jest i w terminie. Nasiona kwalifikowane. Tylko siewnik stary, niestety.

#132 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 07:28

Ile siejecie rzepaku? Ja sieję rzepak z mocznikiem bo też nie mogłem ustawić ;)

#133 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 12:47

Ile siejecie rzepaku? OOOOOOOOOOOO właśnie takiego tematu szukałem, też muszę zasiać rzepak z jakimś nawozem, mam visby 2mln 12kg tak wielkich nasion jeszcze w życiu nie widziałem więc dodatkowy plus, mniej go wysieje mój staruszek, ale i tak muszę coś domieszać. Siał ktoś właśnie z jakimiś nawozami, albo innym sposobem, żeby właściwą ilość wysiać. Kolego jak to wychodzi z mocznikiem w miarę równo wymieszane "lulki"?

#134 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 13:00

Ile siejecie rzepaku? akurat siew z nawozem to pomysł średni ponieważ nawóz jest kruszony przez mieszadło i po pewnym czasie robi się rzepak z mąką nawozową. Już napewno nie nadaje się mocznik ponieważ jest higroskopijny. Najlepsza była by gorczyca po roundapie - taka która nie wzejdzie lub nawet rzepak jary/ozimy bez możliwości kiełkowania. Jeżeli ktoś upiera się przy nawozie to tylko saletrzak wchodzi w grę
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#135 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 sierpień 2012 - 13:31

Ile siejecie rzepaku?

OOOOOOOOOOOO właśnie takiego tematu szukałem, też muszę zasiać rzepak z jakimś nawozem, mam visby 2mln 12kg tak wielkich nasion jeszcze w życiu nie widziałem więc dodatkowy plus, mniej go wysieje mój staruszek, ale i tak muszę coś domieszać. Siał ktoś właśnie z jakimiś nawozami, albo innym sposobem, żeby właściwą ilość wysiać. Kolego jak to wychodzi z mocznikiem w miarę równo wymieszane "lulki"?

Mocznik to kiepski pomysł.
Czyż nie lepiej skorzystać z nasion rzepaku uprzednio wyprażonych w piekarniku i tym samym pozbawionych możliwości skiełkowania. Taka domieszka nie rozwarstwia się w siewniku, ma ta samą gramaturę oraz umożliwia dowolną proporcję mieszanki w zależności od możliwości siewnika.
Mieszanka taka ma również tą zaletę ze wysiewając np 3 kg rzepaku siewnego i 7 kg "kastrata" tracimy mniej nasion o sporej wartości przy końcu zasiewu , a powodem jest to że rzadko który siewnik umożliwia całkowite opróżnienie skrzyni nasiennej bez zmiany parametrów wysiewu. Pozostałość sięga często paru kg, stąd w mieszance z oczywistych względów jest go mniej.
Podobnie ma się efekt próby kręconej, której wynik jest dokładniejszy im większa jest norma wysiewu.

#136 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 14:33

Ile siejecie rzepaku? U mnie kilku znajomych sieje z mocznikiem i ja też a też jak Wy myślałem że to kicha a naprawdę wychodzi bardzo równo :) zawsze mieszamy nasiona przed samym siewem i jest git :] inne nawozy typu poifoska by się kruszyła w tzw mączkę ale nie mocznik ;) nawet z tamtego roku zostało mi kilka kg takiej mieszanki trzymałem to przez zimę w suchym miejscu i w tym roku będę też to siał bo nasiona mają troszeczkę mniejszą siłę kiełkowania niż rok wcześniej ale to normalne ;) kto by prazył kikanaście kg rzepaku w piekarniku :D jak bym miał tak robić to bym nie siał rzepaku bo na tą chwilę nie mam w budżecie na zmianę siewnika jak wielu z Nas mniejszych gospodarzy ;)

Edytowany przez rafto, 18 sierpień 2012 - 14:39.

#137 Share ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Zainteresowania:Straż Pożarna;Rolnictwo

Napisany 18 sierpień 2012 - 14:33

Ile siejecie rzepaku? a po co dodawać rzepak który nie zejdzie ???? pierwszy raz coś takiego słyszę

#138 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 18:04

Ile siejecie rzepaku? po to bys mogł zasiac dawke np 7 czy 10kg/ha starym poznaniakiem!
Przeczytaj jeszcze raz to co napisał @xemit, tym razem ze zrozumieniem.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#139 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 21:10

Ile siejecie rzepaku? W zeszłym roku w sąsiedniej wiosce goscu mieszał mocznik z rzepakiem zeby ustawić 2kg/ha. W pierwszytm dniu łanie szło a w nocy mocznik sie rozpuścił i zapchał lejki, efekt był taki że na 25 lejków siało tylko 15 z jednej strony.

Ja sieje co druga lejke żeby dokładniej ustawić, na spód wsypuje zeszłoroczny rzepak otwieram zasówe i nadmiar wylatuje mi do rynienek a na wierzch wsypuje ten co mam siać w ten sposób moge wysiać praktycznie 95% rzepaku tegorocznego..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:28

Ile siejecie rzepaku? jakieś dziwne metody macie :) ja w pneumatycznej Amazonce tak ustawie że jak ma wylecieć 2,4kg/ha to tyle wyleci, sieję w każdy lejek bo nie mam możliwości ustawienia w co drugi... i może dobrze bo bym kombinował, a tak jak zasieje w każdy to roślinki są bardzo ładnie i równo rozmieszczone po polu, praktycznie każda ma wokoło tyle samo miejsca na rozwój :)