Gość Profil usunięty

Ile siejecie rzepaku?

Polecane posty

Famer21    6

20ha. W tym roku udał się idealnie (pilnowaliśmy go na bieżąco wszystko było robione) i plon był bardzo dobry zważywszy na to, że grad dość wybił pola, ale ubezpieczenie pierwszy raz pokryło straty idealnie, że nawet po wybiciu ziarna przez grad zysk bardzoo na plus..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1562

Po łące to możesz co najwyżej mieszankę zasiać a nie rzepak...

 

Jeszcze jakbyś nas uświadomił dlaczego to twój post byłby coś warty.

Tak więc dlaczego odradzacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Szanowny kolego: rzepak potrzebuje ziemi w bardzo dobrej kulturze, wygnojonej, bogatej w składniki pokarmowe. Ziemia po łące jest ubita, darń nie jest rozłożona. Po łące najpierw zasiać mieszankę, potem jakieś pszenżyto a następnie można myśleć o rzepaku. Ale rób jak chcesz tyle że efektów się nie spodziewaj bo rzepak to wymagająca roślina a sianie go po ugorze (taką mniej więcej strukturę ma gleba po zaoraniu łąki) mija się z celem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Uprawiając ziemię po łące nie zapomnij o doładowaniu wapna, akurat za 3 lata będziesz miał niezłą glebę pod rzepak.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Witajcie! Mam pytanie: jaką normę wysiewu Californium stosujecie? Siew teraz, troche popadało, więc sucho nie jest i w terminie. Nasiona kwalifikowane. Tylko siewnik stary, niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

OOOOOOOOOOOO właśnie takiego tematu szukałem, też muszę zasiać rzepak z jakimś nawozem, mam visby 2mln 12kg tak wielkich nasion jeszcze w życiu nie widziałem więc dodatkowy plus, mniej go wysieje mój staruszek, ale i tak muszę coś domieszać. Siał ktoś właśnie z jakimiś nawozami, albo innym sposobem, żeby właściwą ilość wysiać. Kolego jak to wychodzi z mocznikiem w miarę równo wymieszane "lulki"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

akurat siew z nawozem to pomysł średni ponieważ nawóz jest kruszony przez mieszadło i po pewnym czasie robi się rzepak z mąką nawozową. Już napewno nie nadaje się mocznik ponieważ jest higroskopijny. Najlepsza była by gorczyca po roundapie - taka która nie wzejdzie lub nawet rzepak jary/ozimy bez możliwości kiełkowania. Jeżeli ktoś upiera się przy nawozie to tylko saletrzak wchodzi w grę


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

OOOOOOOOOOOO właśnie takiego tematu szukałem, też muszę zasiać rzepak z jakimś nawozem, mam visby 2mln 12kg tak wielkich nasion jeszcze w życiu nie widziałem więc dodatkowy plus, mniej go wysieje mój staruszek, ale i tak muszę coś domieszać. Siał ktoś właśnie z jakimiś nawozami, albo innym sposobem, żeby właściwą ilość wysiać. Kolego jak to wychodzi z mocznikiem w miarę równo wymieszane "lulki"?

Mocznik to kiepski pomysł.

Czyż nie lepiej skorzystać z nasion rzepaku uprzednio wyprażonych w piekarniku i tym samym pozbawionych możliwości skiełkowania. Taka domieszka nie rozwarstwia się w siewniku, ma ta samą gramaturę oraz umożliwia dowolną proporcję mieszanki w zależności od możliwości siewnika.

Mieszanka taka ma również tą zaletę ze wysiewając np 3 kg rzepaku siewnego i 7 kg "kastrata" tracimy mniej nasion o sporej wartości przy końcu zasiewu , a powodem jest to że rzadko który siewnik umożliwia całkowite opróżnienie skrzyni nasiennej bez zmiany parametrów wysiewu. Pozostałość sięga często paru kg, stąd w mieszance z oczywistych względów jest go mniej.

Podobnie ma się efekt próby kręconej, której wynik jest dokładniejszy im większa jest norma wysiewu.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

U mnie kilku znajomych sieje z mocznikiem i ja też a też jak Wy myślałem że to kicha a naprawdę wychodzi bardzo równo :) zawsze mieszamy nasiona przed samym siewem i jest git :] inne nawozy typu poifoska by się kruszyła w tzw mączkę ale nie mocznik ;) nawet z tamtego roku zostało mi kilka kg takiej mieszanki trzymałem to przez zimę w suchym miejscu i w tym roku będę też to siał bo nasiona mają troszeczkę mniejszą siłę kiełkowania niż rok wcześniej ale to normalne ;) kto by prazył kikanaście kg rzepaku w piekarniku :D jak bym miał tak robić to bym nie siał rzepaku bo na tą chwilę nie mam w budżecie na zmianę siewnika jak wielu z Nas mniejszych gospodarzy ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

po to bys mogł zasiac dawke np 7 czy 10kg/ha starym poznaniakiem!

Przeczytaj jeszcze raz to co napisał @xemit, tym razem ze zrozumieniem.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

W zeszłym roku w sąsiedniej wiosce goscu mieszał mocznik z rzepakiem zeby ustawić 2kg/ha. W pierwszytm dniu łanie szło a w nocy mocznik sie rozpuścił i zapchał lejki, efekt był taki że na 25 lejków siało tylko 15 z jednej strony.

 

Ja sieje co druga lejke żeby dokładniej ustawić, na spód wsypuje zeszłoroczny rzepak otwieram zasówe i nadmiar wylatuje mi do rynienek a na wierzch wsypuje ten co mam siać w ten sposób moge wysiać praktycznie 95% rzepaku tegorocznego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

jakieś dziwne metody macie :) ja w pneumatycznej Amazonce tak ustawie że jak ma wylecieć 2,4kg/ha to tyle wyleci, sieję w każdy lejek bo nie mam możliwości ustawienia w co drugi... i może dobrze bo bym kombinował, a tak jak zasieje w każdy to roślinki są bardzo ładnie i równo rozmieszczone po polu, praktycznie każda ma wokoło tyle samo miejsca na rozwój :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Starym 25letnim poznaniakiem siałem po 3,5kg i nie było problemów.Teraz Famarolkiem 2,3kg wysiewam też bez zadnych ,,ciał' obcych. Nie bardzo wiem po co wy kombinujecie z tymi mocznikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja kiedyś ustawiłem starego poznaniaka, tego czerwonego, że wysiał 1,5 kg.Jeszcze raz sialiśmy.

Wczoraj siałem rzepak Focusem i mam problem wysiać poniżej 2kg.Chyba parę lejek zamknę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wujek sieje rzepak razem z saletrą jakś miesza 3kg haektar. Jutro mam zamiar zasiac 10ha rzepaku a na polu proch tak sucho dawno już nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jakieś dziwne metody macie :) ja w pneumatycznej Amazonce tak ustawie że jak ma wylecieć 2,4kg/ha to tyle wyleci, sieję w każdy lejek bo nie mam możliwości ustawienia w co drugi... i może dobrze bo bym kombinował, a tak jak zasieje w każdy to roślinki są bardzo ładnie i równo rozmieszczone po polu, praktycznie każda ma wokoło tyle samo miejsca na rozwój :)

No tak,kolego BARABUS..Zapomniałem że większość polskich rolników posiada tego typu sprzęt , kupiony oczywiście bez dotacji. Ja niestety nie posiadam, choć wybrałem inne wyjście. Moi najemni pracownicy , wysiewają rzepak siewnikami taczkowymi, które są do kupienia za nędzne pieniądze a sieją dość dokładnie . Płacąc 8 zł za godzinę 4 ludzi obsiewa 1ha w ciągu 4 godz., Kosz siewniczków to 700 zł, a koszt zasiania ok 100 zł i jest niezależny od cen ropy na świecie.

Jako że sieję 6-10 ha jest to wyjście optymalne, tym bardziej że całą operację zasiewu oglądam dzięki łączu internetowemu zainstalowanemu w egipskim hotelu ,oraz kamerach internetowych ulokowanych na daszkach czapek moich wiernych pracowników.

Pobyt w egipskim kurorcie finansowany jest z odsetek od lokaty kwoty równoważnej cenie siewnika pneumatycznego Amazone.

Z moich obliczeń wynika że w roku 2086 braknie mi kapitału na dalsze wyjazdy, ale to już problem moich pra-pra-pra wnukow..

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007

dobre, nieźle się uśmiałem :D :D :D :D

  • Haha 1

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Musze przyznac, że jest bardzo sucho w polu. A siałem poznaniakiem 2.4kg/h. Odmiana SY Kolumb B)

Niektóre żródła podają by podczas ostrej suszy zwiększyć normę wysiewu o ok 20% i ja ze swojej strony przyznaje im rację.

Myślę że ew skiełkowanie wszystkich nasion i zawyżenie obsady o te 20% będzie dużo mniej szkodliwe niż ewentualnie słabsze wschody i związany z tym spadek obsady przy wysiewie ilości zakładającej 100% wschody.

Istnieje oczywiście zapomniane już ryzyko , które miało miejsce 2 lata temu w postaci ulewnych deszczy po okresie wysokich temperatur. Uprawiana w suchych warunkach gleba ulega rozpyleniu i takie opady wywołują niechybne zaskorupienie które jest przyczyną obniżenia obsady.

Celowanie w wysiew z dokładnością do 1/10 kg jest paranoją, gdyż nie ma dowodów naukowych że rzepak z obsadą np 58 szt plonuje lepiej lub gorzej od tego w ilości 53szt bądz 61 szt, a nawet 80 szt oczywiście na m2 i w identycznych warunkach. Plon jest splotem wielu okoliczności, a norma wysiewu jest tylko mało istotnym czynnikiem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

@Xemit żebyś chciał wiedzieć sprzęt kupiony bez unijnych dopłat ! i wcale nie nowy bo ponad 10-cio letni :) Kiedyś się siało Poznaniakiem i też się dało bez mocznika czy saletry :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak myślałem ze używany. W przypadku nowego, całą akcję zasiewu oglądał bym z apartamentu w Rio de Janeiro a kapitał uległ by wyczerpaniu w 2136 r.

Co do zasiewu siewnikami taczkowymi , po ostatniej naradzie z sąsiadami i obniżce cen tego sprzętu postanowiłem zainwestować5 tyś zł i zwiększyć ilość sianych rzędów do 40 jednocześnie. Obliczyłem że siejąc go co 25 cm tyraliera będzie miała szerokość ok 10m i przy prędkości poruszania się ok 4 km/h w przeciągu jednej godziny zasiejemy ok 4 ha . Jako ze siejemy razem nie więcej jak 80-100 ha cała operacja zajmie nam nie więcej jak 1,5-2 dni robocze ,a w pozostałym czasie skupimy się na wykonywaniu usług.

Warunkiem zlecenia jest min. wielkość działki 10 ha i nachylenie terenu nie większe jak 15%. z uwagi na zbyt dużą prędkość zasiewu przy poruszaniu się w dól i związanym z tym tumanem kurzu wpływającym na brak synchronizacji siejących.

Wszystkich chętnych proszę na PW. Cena do negocjacji.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj