Damix

brak przyrostu

Polecane posty

Damix    2

Witam wszystkich serdecznie...Mam problem z 10 mies. byczkiem,który nie rośnie.Je tak jak wszystkie pozostałe,które są super .Był odrobaczany i żadnej poprawy dodam jeszcze, że miał zapalenie płuc ale po wyleczeniu lekko kaszlał (około 4-5tyg).Weterynarz powiedział mi,że mu przejdzie i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

zapewne to zapalenie płuc go przyhamowało też miałem taki przypadek byk po chorobie był okrąglutki ładnie jadł ale przyrost praktycznie zerowy po 20 mies na wadze ledwie 500 wyciągnął...

 

jesli jest chudy i ma na sobie "wełne" to spróbuj jeszcze raz odrobaczyc i dać jakies witaminy w zastrzyku "kopniaka" widocznie czegoś mu brakuje choroba i antybiotyki zrobiły swoje


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

dzięki za porade...jaszcze raz go odrobacze i zobaczymy co z nim będzie .Tak wogóle to jest mieszaniec mięsny z hf i pewnie odziedziczył to po hf :( .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

przebyte zapalenie pluc, nawet przewlekle nie koniecznie musi być powodem braku przyrostu, wiem z własnego doświadczenia ze cielęta po przebytej chorobie i leczeniu antybiotykiem nie zachamowaly wzrostu, a nawet nie spowolnily, nie odstawaly nic od swoich rowiesnikow, według mnie przyczyna jest inna, może być niedobor witamin, albo jakies problemu z układem trawiennym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anea    0

Witam chciałabym dołączyć się do rozmowy.

Mam problem z cielakami są to 2 jałoszki z ciąży bliźniaczej ,mają pół roku a wyglądają jakby miały kilka tygodni , nigdy nie chorowały , raz były odrobaczane nie ma problemu z jedzeniem , są bardzo łakome ,zjadają wszystko co się im poda a i tak nie rosną czy ktoś może mi pomóc ? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja mam jałówkę która ma 17 miesięcy a jest w grupie z takimi co mają 11 miesięcy. Nie chorowała ale od małego jak coś wypije zje albo przy ścieleniu zaczyna kaszleć. Geny ma dobre bo mam drugą po tym samym buhaju i jest największa w swojej grupie. A ta nie rośnie. Chyba nic z niej nie będzie.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anea    0

nie były takie małe jak się urodziły , mają dobre geny są po dobrej krowie i zacielone buhajem Angelo , nogi mają cienkie a brzuchy jakby były nadęte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

zdazaja się takie przypadki zachamowan wzrostu u cieląt, brzuch będzie rosl jeśli cielak ma apetyt, czasem może to być wynikiem zle dobranej krzyżówki,popelnionych bledow żywieniowych albo niezdiagnozowanej choroby, dokupuj im mix witaminowy, zadbaj tez o bialko wysokiej jakości, być może przyrostyb się poprawia, czasem tak jest ze cielak na początku slabij rosnie a później nadgania.

 

jaka jest wysokość w klebie tych cieląt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anea    0

wysokość w kłębie 82 cm obwód klatki piersiowej (w najgrubszym miejscu ) 127 cm , jest to krzyżówka po krowie Tusz buhaj Angelo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

wysokość jak miesięczny cielak, obwod brzucha jak u cielaka 3.5 - 4 miesieczngo, troszkę dziwny przypadek tymbardziej ze cielęta sa zdrowe i pobierają pasze, może za slabo były odpojone mlekiem w początkowej fazie. cizko stwierdzić, u mnie trafialy się sztuki słabiej rosnące , przeważnie po przebytych biegunkach, kiedyś kupiłem jaloszeczke 2 miesieczna zabiedzona bo wlascicel dosyć wcześnie odstawil mleko, cielak miał ok 75 cm wysokość w klebie w wieku 2 miesięcy, miał bardzo dobry apetyt i ogolnie zdrowy, ale dobrych przyrostow nie dalo się już osiagnac, dostawal dobrej jakości pasze treściwe witaminy i sianio, poprawil się, ale rosl bardzo powoli, 4 miesięczny miał wysokość w klebie 90 cm, polroczny ok nieco ponad 100 cm, rowierz brzuch duzy w stosunku do reszty tak jak i u Twoich. dobry start decyduje o całym przyszłym rozwoju cielaka, bledow popełnionych na początku nie da się już potem naprawić. sproboj jeszcze podac zalecana dawke witamin i skladnikow mineralnych, dorzuc tez drozdze, zywe kultury,odrobacz, jak po miesiącu ich to nie ruszy to najlepiej sprzedaj te cielaki jak masz taka możliwość i kup na ich miejsce odstadki ladnej budowy które będą ciszyly oko, bo tak to szkoda paszy i Twojej pracy, ladnych krow już z tego nie będzie,a z krowy 350 kg dobrej wydajności nie uzyskasz.

 

ja mam jałówkę która ma 17 miesięcy a jest w grupie z takimi co mają 11 miesięcy. Nie chorowała ale od małego jak coś wypije zje albo przy ścieleniu zaczyna kaszleć. Geny ma dobre bo mam drugą po tym samym buhaju i jest największa w swojej grupie. A ta nie rośnie. Chyba nic z niej nie będzie.

z cielakami tak to już jest, również zdazalo mi się odchowywać cielęta grupowo, pomimo ze wszystkie były odpojone tak samo i jadly to samo i podobnych ilościach to zawsze jakies odstawaly, z doświadczenia wiem ze najlepiej wybierac większe cielaki, jak cielak ma mieiac i zaledwie 50 kg to ciężko o dobre przyrosty, moglbym smialo stwierdzic ze waga miesięcznego cielaka to 10 procent wagi jaka maxymalnie dana sztuka osiągnie. choć nie zawsze tak musi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

tego mojego oglądał wet i stwierdził że wygląda to na powikłania po zapaleniu płuc albo wada wrodzona. Nigdy nie miał nawet biegunki. Dostał tylko zastrzyki na odrobaczenie. Postoi jeszcze rok i pójdzie na mięso.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol73    0

ja bym ci radził go sprzedać bo jak zachorował na płuca to ciężko będzie go wyleczyć a żeby ci nie zdechł ja tak miałem poprawiło mu sie ale na jakiś czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

zdechnac nie zdechnie bo on od małego ma ten dziwny kaszel stawiam że to wada wrodzona. Poza tym że kaszle i rośnie wolno. Nic jej nie dolega normalnie się zachowuje apetyt ma też dobry. Po drugie co ona teraz jest warta waży z 250kg a rogi zdradzają jej wiek. Jest po byku vido niemiecki brown swiss i matce hf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

u mnie po zapaleniu pluc, nawet wet stwierdził ze jest przewlekle cielak rosl dobrze, wiec chyba nie w każdym przypadku jest powodem słabych przyrostow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4340

Ja rowniez mam podobny przypadek.Byczek urodzil się zdrowy nie chorowal ,byl odrobaczany.W tej chwili bedzie mial rok i nie wiem czy 200 kg wagi.Dodam ze je normalnie ale pije tyle ile wlezie az się okragly robi i musze mu zakrecac wode bo by pekl, jak sie tak napije to tak jak by mial drgawki.Mial ktos moze podobny przypadek?Matka to hf a ojciec bb jak mysliczie czy moze poprostu do siebie nie spasowały? :mellow:

Edytowano przez Baks00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez STRUGII
      witam. ponad miesiąc temu kupiliśmy 4 cielaki( 2 mięsne i 2 mieszańce) z dwóch róznych miejsc. Po 2 dniach jeden z miesnych zaczął chorować- oczywiście płuca, po czym zaraził wszystkie cielaki w tym 2 nasze wskutek czego musieliśmy leczyć wszystkie 6- myśleliśmy już że z tego nie wyjdziemy bo jak tylko jeden wyzdrowiał to następne zaczęły chorować i tak w kółko- na szczęście wszystkie wyzdrowiały i zaczęły ładnie przybierać na wadze- z wyjątkiem jednego- tego pierwszego który wszystkie zaraził- jest bardzo anemicznym cielakiem ( limuzene z papierami rozpłodnika) , ma dużo słabszy apetyt niż inne, biegunki nie ma, płuca też już ma niby ok, ale nadal jest bardzo posmutniały, ostatnio jak był weterynarz to kilka razy z kolei podawał mu witaminy i go odrobaczał, ale dalej jest smutny i mało je, a ostatnio zaczęła wychodzić mu sierść i w tych miejscach skóra jest zaczerwieniona i się łuszczy- nie wiem czy to grzybica wywołana dużą ilością antybiotyków ( nie ma strupów) czy coś innego??? dzisiaj cielaka wyprowadziliśmy na słońce -może to coś pomoże, ale pewnie bez leków się nie obędzie??? co to może być??
    • Przez STRUGII
      witam. mamy problem z 1 rocznym bykiem- ma około 350kg (HF) od kilku dni zrobił się osowiały- przebywał w stadzie z 5-ma innymi i na poczatku myśleliśmy że może go biją albo go odrzucily bo ciagle siedział w kącie, po pewnym czasie zauważyliśmy że ma biegunkę- a w zasadzie to była zielona woda, przestał jeść, wezwaliśmy weterynarza- byk miał 40st gorączki, płuca i żwacz mu nie pracował, dostał leki, drożdże, ale żadnej poprawy z dnia na dzień wyglądał gorzej- po oczach widać że był bardzo odwodniony, ale nadal sam wstawał,wczoraj  ponowna wizyta weterynarza - kroplówki, 20l jakiegoś roztworu do żwacza, leki, dziś oczy wygladają lepiej nie są już tak zapadnięte ale pojawiły się skrzepy krwi z odbytu i krew , nadal wstaje, gorączki nie ma ale nadal nie chce jeść  wygląda na bardzo słabego- podejrzewamy że może coś zjadł- gwożdzia, kawałek siatki czy sznurka, albo czym się zatruł- mamy w stadzie 40 sztuk bydła i wszystkie jedzą to samo więc to chyba nie od paszy..... czy ktoś już miał taki przypadek- czy jest sens ponownie wołać weterynarza czy spisać byczka na straty?????
    • Przez Rolnik9191
      Witam,
      Dokładnie 3 tni temu mój 6 miesięczny byczek przestał jeść i coraz rzadziej pić wodę, a zaczą załatwiać się ,,wodą'' konsystencja kału była wodnista. Weterynarz zaczą go leczyć dostał kroplówkę na wzmocneinie oraz na nawodnienie orgnizmu, przyją jakieś leki na biegunkę cały czas dostaje siemię lniane. Po kroplówce zaczą trochę jeść(dosłownię trochę) następnego dnia znów przestał jeść lekarz powtórzył wszystko bo byczek cały czas robi wodą i nie bierze się za jedzenie. Widać że ma ochotę coś zjeść bo gdy dostają inne sztuki w stadzie podchodzi do jedzenia weźmie dosłownie jedną trawkę i odchodzi. Na siłę wlewamy mu wodę bo nie chce pić. Spotkał się ktoś z taką sytuacją ? Z góry dziękuję za pomoc

      Zapomniałem dodać że tydzień temu byczka w podobnym wieku te same dolegliwości zabiły w moim stadzie. Za późno zaóważyłem dolegliwości bo sztuki chodzą luzem.  Doległiwości u byczk o którym piszę w poście wyżej zostały zauważone od razu. 
    • Przez Revof
      Witam, Posiadam byka około 450 kg,byczek wiosną był na pastwisku, wszystko było dobrze do momentu gdy byczka sprowadziłem do obory, daje mu 5 litrowe wiadro śruty z pszenżyta i owsa rano, wodę i ma siano, następnie około godziny 16-17 byczek jest wzdęty na lewy bok, średnio co drugi dzień , gdy zadzwoniłem do weterynarza kazał wlać mu pół litra oleju, po 20 minutach przechodzi i tak od dwóch tygodni, teraz mam zamiar dawać bykowi ziemniaki,boje się, żeby nie padł. Co robić ? Pomocy 
       
       
      P.S może mu dawać śrutę na mokro ? 
    • Przez AdamD
      Witam
      tak jak w tamacie, wzdęcie wystąpiało u cielaka, około 3mc, bysiek, zaczeło się od biegunki, odstawiliśmy mleko no i podaliśmy leki wraz z wodą, cały czas żywiony sianem, owsianką. Po wyleczeniu biegunki pojawiły się wzdęcia. Weterynarz podał leki oraz spuścił gazy z brzucha. Był ponownie wzywany, ale jego działania nic nie pomagały. Już próbowaliśmy wielu sposobów, aby wyleczyć go domowymi sposobami ( był podawany sam olej, około 250ml, wódka 200ml pomieszana z taką samą ilością wody, prowadzanie po podwórzu, drożdze mieszane z wodą, ale brak żadnych efektów). No i codziennie jest spuszczane powietrze z niego, sytuacja ciągnie się od 20 grudnia i niestety nie mamy pomysłu co dalej robić. Po spuszczeniu powietrze słychać oraz widać jak cofają mu się gazy oraz zaczyna rzuć, bo wcześniej jakby coś go uciskało.
      Miał ktoś podobny problem, bo szkoda jest cielaka, aby tak cierpiał ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj