Skocz do zawartości

Zdjęcie

omacnica prosowianka

bardzo proszę o Wasze komentarze związane z omacnicą prosowianką, szczególnie w zakresie zasięgu i intensywności jej występowania oraz sposobów walki z tym szkodnikiem

u mnie w tym sezonie w kukurydzy eurostar z euralis omacnica zrobiła spore szkody (na obecną chwilę 20%),
wskażcie mi proszę jakie znaczenie ma odmiana w kontekście podatności roślin na atak omacnicy bądź odwrotnie czy omacnica gustuje szczególnie w niektórych odmianach?

dodam, iż na tym stanowisku kukurydzy nie było jeszcze nigdy

57 odpowiedzi na ten temat

#41 Share QuQurydza

QuQurydza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 14 październik 2013 - 21:29

omacnica prosowianka Kolego eco-e myślisz że tylko tak jest w Polsce. Mylisz się i to bardzo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
omacnica prosowianka Dzisiaj, 22:57
  •  

#42 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 15 październik 2013 - 07:23

omacnica prosowianka

@saszeta

Czytając to forum staram się od pewnego czasu unikać żywności produkowanej przez polskich rolników. :(

Nie wiem co chciał zrobić @kissmy ze swoją kukurydzą. Tylko odradziłem mu robienie sałatek. :)

czy u nas czy za granicą nikt nie jest tak bogaty żeby używać śor bo takie widzimisie. Jeżeli sytuacja tego wymaga to użyć trzeba bo dla idei też nikt nie pracuje

#43 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:51

omacnica prosowianka obawiam się, iż nie zdążę zaorać wszystkich działek po kukurydzy na zimę, z literatury wynika, że powinienem wykonać orkę do połowy kwietnia, kiedy ta bestia zaczyna wychodzić z gleby?

#44 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 23:06

omacnica prosowianka Jeśli zostawisz na wiosne to już po ptakach. Rozdrabniasz, przyorujesz jesienia i mniejsze ryzyko o ile sasiedzi robią tak samo.

#45 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 05 luty 2014 - 15:47

omacnica prosowianka niedawno wpadła mi w ręce jakaś pozycja agrotechniczna z lat 60, gdzie jako roślinę sprzyjającą rozwojowi omacnicy wskazano proso, wydaje się to oczywiste, ale nigdzie wcześniej takiej informacji nie znalazłem, nawet hodowcy o tym nie wspominali, mówili tylko o chwastach z grubą łodygą, u mnie w okolicy są pojedyncze pola prosa, czy zauważyliście jakiś związek miedzy porażeniem kukurydzy a ilością upraw prosa?

#46 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 06 luty 2014 - 08:13

omacnica prosowianka Sądzę, że jeszcze zbyt mało jest jeszcze upraw prasa aby w pełni stwierdzić czy istnieje jakaś zależność

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#47 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 07 luty 2014 - 22:36

omacnica prosowianka prosa już będzie coraz mniej, ale są rejony, gdzie jest to tradycyjna uprawa

#48 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 08 luty 2014 - 06:18

omacnica prosowianka prosa jest sporo tam gdzie "warszawiacy" mają uprawy ekologiczne. Od zeszłego roku ten program się skończył więc będzie ubywać areału
u mnie sporo ludzi na chwastnicę mówi proso

#49 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 13:35

omacnica prosowianka Panowie, mam pytanie kiedy prysacie kukurydze na omacnice prosowianke??? wiadomo nie kazdy na nia pryska bo nie wszedzie wystepuje... u mnie rok temu wyrzadziala sporo strat i w tym roku chce na nia pryskac... tylko kiedy bo rozne sa informacje od konca czerwca do polowy lipca z reguly mowia...??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#50 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 08 lipiec 2014 - 14:55

omacnica prosowianka bo teraz właśnie przyszła pora na jej występowanie, czyli terminy które wymieniłeś są prawidłowe, chociaż ja bym stawiał bardziej na początek lipca czyli właśnie teraz, problem tylko z opryskaniem około dwumetrowej kukurydzy ;)

#51 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:nanotechnologia.

Napisany 08 lipiec 2014 - 16:55

omacnica prosowianka ja zastosowałem w tym roku kruszynka i jestem ciekaw efektów

#52 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 17:05

omacnica prosowianka wiem wiem ze to cholerny problem... ja sieje tylko 8 ha kukurydzy wiec nie oplaca mi sie kupowac dla niej samojezdnego opryskiwacza.. i jade zwyklym z tym ze wolno.. wiadomo cos polamie no ale wole to niz potem pol pola ktore lezy... a powiedzcie mi jaki polecacie niedrogi i skuteczny oprysk??

kruszynek to ten pozyteczny robal tak? co go sie montuje iles tam sztuk na 1 ha tak?? ile cie to wynioslo na hektar itp opowiedz o tym :)

Edytowany przez Kamilek1, 08 lipiec 2014 - 17:07.

#53 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 18:46

omacnica prosowianka Pryska się w terminach T0 lub T1, na plantacjach mocno zagrożonych stosuje się metodę dwu zabiegową.

Podstawowy T1 wykonuję się pod koniec lipca podczas masowego wylęgu larw. lub T0 dodatkowy - początek-połowa lipca i za 7-10 dni T1 - lepsza skuteczność.

Najlepiej jest połączyć monitoring nalotu motyli - poprzez pułapki świetlne lub na podstawie monitoringu Piorin, syngenta itp - po kulminacyjnym nalocie odczekać 7-10 dni na wylęg larw oraz obserwować fazę rozwojowa kukurydzy i oprysk wykonać przed rozwinięciem się wiech przez kukurydze BBCH 59

#54 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 19:06

omacnica prosowianka dziekuje za informacje

#55 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 19:12

omacnica prosowianka

Pryska się w terminach T0 lub T1, na plantacjach mocno zagrożonych stosuje się metodę dwu zabiegową.

Podstawowy T1 wykonuję się pod koniec lipca podczas masowego wylęgu larw. lub T0 dodatkowy - początek-połowa lipca i za 7-10 dni T1 - lepsza skuteczność.

Najlepiej jest połączyć monitoring nalotu motyli - poprzez pułapki świetlne lub na podstawie monitoringu Piorin, syngenta itp - po kulminacyjnym nalocie odczekać 7-10 dni na wylęg larw oraz obserwować fazę rozwojowa kukurydzy i oprysk wykonać przed rozwinięciem się wiech przez kukurydze BBCH 59

tak jakbym to czytał już.

według mnie, skoro osoba nie ma możliwości zrobienia zabiegu bez uszkodzenia kukurydzy powinien wykonać jeden zabieg dopoki jeszcze moze wjechac bez uszkodzenia rosliny, a nastepnie zastosowac po tym jak przestanie dzialac chemia kruszynka. ja tak zrobilem. tylko to wszędzie jest indywidualna sprawa, ponieważ kukurydza. kukurydzy nierówna. a kruszunek kosztuje zalezy gdzie ale tak ~150zl/ha

#56 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 20:52

omacnica prosowianka a opryski ile kosztuja tak mniej wiecej? pytam przez to ze nigdy nie pryskalem na omacnice i to bd pierwszy rok

#57 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 00:04

omacnica prosowianka

a opryski ile kosztuja tak mniej wiecej? pytam przez to ze nigdy nie pryskalem na omacnice i to bd pierwszy rok

Wszystko zależy jakie substancje chcesz zastosować, poczytaj trochę, podzwoń do firm. wyciagnij wnioski dla siebie i wtedy decyduj.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#58 Share Maciek1091

Maciek1091

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 31 sierpień 2014 - 13:36

omacnica prosowianka Jak tego kruszynka aplikowales? Wiem, ze na wiekszych arealach zrzucaja go z samolotu.
Mulczujecie pozostałosci po kukurydzy?