Skocz do zawartości

Zdjęcie

omacnica prosowianka

bardzo proszę o Wasze komentarze związane z omacnicą prosowianką, szczególnie w zakresie zasięgu i intensywności jej występowania oraz sposobów walki z tym szkodnikiem

u mnie w tym sezonie w kukurydzy eurostar z euralis omacnica zrobiła spore szkody (na obecną chwilę 20%),
wskażcie mi proszę jakie znaczenie ma odmiana w kontekście podatności roślin na atak omacnicy bądź odwrotnie czy omacnica gustuje szczególnie w niektórych odmianach?

dodam, iż na tym stanowisku kukurydzy nie było jeszcze nigdy

57 odpowiedzi na ten temat

#2 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 08:44

omacnica prosowianka Omacnica jest polifagiem. To że nie było na stanowisku kukurydzy nie znaczy, że nie było tam lub w okolicy omacnicy. Przy dobrej pogodzie motyle mogły przelecieć kilka kilometrów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
omacnica prosowianka Dzisiaj, 20:46
  •  

#3 Share rumcio40

rumcio40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 09:24

omacnica prosowianka U mnie(ok Torunia) także dużo roślin uszkodzonych przez omacnicę.Kukurydza siana drugi rok po kukurydzy w przyszłym roku uprawa qq na tym polu wykluczona.Podobno ćma wybiera plantacje intensywnie nawożone,gdzie składa jaja.

#4 Share marian95545

marian95545

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 09:31

omacnica prosowianka ja z okolic żnina też znalazłem kilka sztuk ale tak jest co roku nie ma jak z tym walczyć :(

#5 Share robson79

robson79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rolnicze, mechanika

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:40

omacnica prosowianka Witam. U mnie w okolicy grudziądza też atakuje ale w zeszłym roku o tej porze było jej więcej a kukurydze sieje rok po roku (mało pola). Można z tym walczyć pryskając ale w tedy jak kukurydza ma już wiechę. U mnie to nie możliwę.

#6 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:40

omacnica prosowianka ciężko jest ograniczać nawożenie azotem, być może rozwiązaniem jest opóźnienie drugiej dawki, ale odnośnie do zwalczania mechanicznego to jaki sens ma mulczowanie + głęboka orka jeśli motyl przyleci nam od sąsiada?

#7 Share robson79

robson79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rolnicze, mechanika

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:50

omacnica prosowianka Czemu myślisz że od azotu?

#8 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:46

omacnica prosowianka motyl rozpoznaje dorodną kukurydzę raczej po kolorze, ale zasadniczo ograniczanie czy też zmiana rozkładu nawożenia mija się z celem, już lepiej wybrać właściwe odmiany, w KWS nie ma omacnicy a tego eurostara ścięła jak kombajn

#9 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 11:38

omacnica prosowianka Zwalczanie mechaniczne jak każde inne - to kwestia kontroli populacji szkodnika (bo gdyby była skuteczna metoda eliminacji już by został wybity). W tym przypadku zmniejszasz liczbę omacnicy w pierwszej generacji. Miałeś w pobliżu na polu ziemniak, pomidor itp. (gruba łodyga)? Bo omacnica mogła tam fajnie rozwinąć się a Ty o tym nawet nic nie wiedziałeś.

#10 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 12:43

omacnica prosowianka A możecie wymienić wszystkie objawy żerowania tego stwora i jak duże spustoszenie potrafi zrobić. Ja mam na jednym polu 3 rok z rzędu a na drugim drugi i troche mnie zmartwiliście . Dawno nie robiłem oględzin, ale wygląda okazale jakby się z boku przyglądać.

#11 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 18:03

omacnica prosowianka pierwszym bardzo czytelnym objawem jest występowanie gąsienicy w kolbie (na zewnątrz powinny być widoczne odchody) ale ona przechodzi przez łodygę, więc najpierw widoczna jest złamana wiecha, a następnie cała łodyga, ale nad kolbą, więc ostatecznie można jeszcze ciąć plantacje na kiszonkę i ja chyba będę musiał tak zrobić

Zwalczanie mechaniczne jak każde inne - to kwestia kontroli populacji szkodnika (bo gdyby była skuteczna metoda eliminacji już by został wybity). W tym przypadku zmniejszasz liczbę omacnicy w pierwszej generacji. Miałeś w pobliżu na polu ziemniak, pomidor itp. (gruba łodyga)? Bo omacnica mogła tam fajnie rozwinąć się a Ty o tym nawet nic nie wiedziałeś.

zasadniczo to na prawie sąsiednich działkach były w ubiegłym sezonie kukurydza i ziemniaki, ale w tym sezonie obok były same zboża i rzepak, ale największa skala zniszczeń występuje faktycznie przy niewielkim (0,5ha) warzywniku, więc faktycznie mogło być to dobre przedpole do inwazji, natomiast odnośnie do niszczenia mechanicznego to wydaje mi się ono bezcelowe, ja talerzuję pole po zbiorze a następnie wykonuję głęboką orkę, natomiast wokół mam wielu plantatorów, którzy stosują uproszczenia i wszystko zostaje na wierzchu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 20:59

omacnica prosowianka

motyl rozpoznaje dorodną kukurydzę raczej po kolorze, ale zasadniczo ograniczanie czy też zmiana rozkładu nawożenia mija się z celem, już lepiej wybrać właściwe odmiany, w KWS nie ma omacnicy a tego eurostara ścięła jak kombajn

Mam odmianę Ambrosini i jest omacnica, więc to nie prawda że w odmianach KWS jej nie ma.

#13 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 23:53

omacnica prosowianka a żeruje też na sąsiednich plantacjach? u mnie zżarła eurostara a wszystko w koło nie tknięte

#14 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 01:50

omacnica prosowianka I pomyśleć że jak zakazywali upraw GMO to mówili żeby omacnica się nie martwić bo występuje regionalnie tylko na południu kraju. Rok temu omacnicy trochę było, a w tym roku jest bardzo dużo. Szczególnie motyli...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#15 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 10:59

omacnica prosowianka zastanawiam się co teraz zrobić z tą plantacją, bowiem za chwilę całkowicie się wyłoży - planuję uciekać z tym na kiszonkę, gdyż ziarna jest bardzo dużo i może kogoś na to skuszę

#16 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 23:23

omacnica prosowianka Żebyś mieszkał bliżej to bym się skusił :D A w przyszłości jak planujesz walczyć?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#17 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 01 wrzesień 2013 - 05:23

omacnica prosowianka koś na ccm albo lepiej ziarno kiszone. W razie czego później wysuszysz

#18 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 13:10

omacnica prosowianka Skoś na kiszonkę LKS. Najmniejsze straty. I chyba bez problemu znajdziesz nabywcę.

#19 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 01 wrzesień 2013 - 18:55

omacnica prosowianka Dzisiaj byłem na dniu kukurydzy w Starym Gołębinie. Do końca nie wierzyłem koledze @kissmy że omacnica tak może wykasować kukurydzę ale jak dzisiaj popatrzyłem to już wierzę. Masakra. 130 odmian różnych firm i wszystko zjechane po równo. Na pierwszy rzut oka w 50% kolb siedzi omacnica. Rośliny połamane w połowie. Wszystko podobnie suche niezależnie od fao

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 19:54

omacnica prosowianka nie przesadzaj u nich nie byłoaż tak źle, wrzucę zdjęcia swojej plantacji to zobaczysz jaką ten gryzoń potrafi urządzić jatkę, w Gołębinie było widoczne, iż straty są mniejsze w późniejszych odmianach, chociaż nie zawsze wyższe FAO oznacza późniejsze wiechowanie, często jest tak, że odmiany o dłuższym okresie wegetacji wcześniej wyrzucają wiechę i to je właśnie rozwali omacnica, tak czy inaczej lekarstwa są dwa:
- kruszonek - naturalny wróg składający jaja w jaja omacnicy (rozkłada się go po plantacji ręcznie) 120-200zł/ha,
- zabieg chemiczny airwolf`em czyli wiatrakowcem za około 100zł/ha+środek, ale trzeba monitorować plantację, czyli wyjdzie i tak drożej niż kruszonek,