Skocz do zawartości

Zdjęcie

Z jaką prędkością prasować ?

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Pietrzak313

Pietrzak313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 19:42

Z jaką prędkością prasować ? Witajcie jestem posiadaczem prasy Unia Famarol 1.8v łańcuchowo-walcowej i zwracam się do was z takim pytaniem z jaką prędkością prasować słomę i sianokiszonkę przy dużym pokosie !!! Na co nastawić zgniot (słoma,siano,sianokiszonka,max zgniotu ?) chodzi oto by belka była dobrze zbita.Na jakich obrotach jeździć ?

Wielkie Dzięki z góry za odpowiedzi :)

Proszę pomóżcie ;D

Pozdro.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Z jaką prędkością prasować ? Dzisiaj, 19:03
  •  

#2 Share SebsoN

SebsoN

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Sport

Napisany 24 sierpień 2013 - 21:03

Z jaką prędkością prasować ? Z tego co pisze w instrukcjii to Prasowanie można rozpocząć dopiero po osiągnięciu nominalnej prędkości obrotowej WOM
ciągnika. Nominalna prędkość obrotowa WOM 540 obr/min (myśle że w sianokiszonce nie ma co wiecej ). Nie przekraczaj 600 obr./min (w słomie możesz dochodzic do tych 600 bo jak jedziesz szybko to podbierak szybciej chodzi i lepiej zbiera masę i prasa ma lżej ) Przy szczególnie krótkich i łamliwych źdźbłach można spokojnie pracować z mniejszą liczbą obrotów WOM (350-450/min). Przy krótkich
i suchych źdźbłach podczas prasowania nie powinno się rozłączać WOM-u. .Prędkość robocza (prasowania ) to 8-12 km/h ale przy dużym pokosie to sam zobacz zależy od ciągnika z którym ją ciągasz (napisz jakim ją ciągasz) a jesli chodzi o zgniot to sie nie oriętuje ale w sianokiszonce im lepiej zbita tym lepiej kisnie ;) Sam nie mam tej prasy no ale mam nadzieje że cie troche naprowadziłem na trop ;)
Pozdro :D

Edytowany przez SebsoN, 24 sierpień 2013 - 21:08.

"I will never put my name on a product that does not have in it the best that is in me." JOHN DEERE .

#3 Share piotrek100dt

piotrek100dt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co się kręci.

Napisany 24 sierpień 2013 - 22:03

Z jaką prędkością prasować ? jak nie masz to po co się wypowiadasz. w instrukcji przed chwilą sprawdzałem i pisze jak wół że max 540, a ty wyskakujesz z 600 obr./min. a prędkość to zależy od wielu czynników.
1. wilgotność materiału
2. ilość zbieranej masy
3. chęci dobrego dobicia. wolniej lepiej dobijesz i ciągnik ma lżej a jak szybciej to minimalnie lżej ale ciągnik będzie już zdychał.
PS. te sprężyny co regulują zgniot to ustaw na środkowej dziurze i będziesz mieć z głowy. ja już różnie kombinowałem i to nic nie daje.

#4 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 22:57

Z jaką prędkością prasować ? Też mam Famarolkę z 2008 roku i z moich obserwacji największy zgniot jest na górnej dziurze (czym niżej tym zgniot mniejszy). Co do prędkości, w słomie jeżdżę dosyć szybko i dobieram bieg w zależności od grubości pokosu i urodzaju słomy (w bardzo dużym pokosie jadę średnio 8 km/h, w innych do 15 km/h - szybciej się nie da, bo podbierak nie nadąża - chyba, że go zmodernizowali w tych nowych modelach). Co do zgniotu, wiadomo czym wolniej tym bela bardziej zbita, ale słomie nie opłaca się wolno jechać i aż tak idealnie, wręcz na maxa zbijać bele - strata paliwa. Jedynie w sianokiszonce można zwolnić i jechać poniżej 8 km/h, zwłaszcza jak używa się noży.

Edytowany przez lukasz56612, 24 sierpień 2013 - 23:06.

#5 Share Pietrzak313

Pietrzak313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 23:23

Z jaką prędkością prasować ? Zgniot nam nastawiony na słomę czyli 2 dziurka od góry. Wiem że to nie jest prasa zmienno komorowa, ale zależy mi na tym by nie jeździć dość wolno czyli przy słomie po wyżej 8km/h bądź samo 8km/h wystarczy i także by belka była jak najlepiej zbita, a traktor nie chlał dużo paliwa.

#6 Share SebsoN

SebsoN

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Sport

Napisany 25 sierpień 2013 - 09:57

Z jaką prędkością prasować ?

jak nie masz to po co się wypowiadasz. w instrukcji przed chwilą sprawdzałem i pisze jak wół że max 540, a ty wyskakujesz z 600 obr./min. a prędkość to zależy od wielu czynników.
1. wilgotność materiału
2. ilość zbieranej masy
3. chęci dobrego dobicia. wolniej lepiej dobijesz i ciągnik ma lżej a jak szybciej to minimalnie lżej ale ciągnik będzie już zdychał.
PS. te sprężyny co regulują zgniot to ustaw na środkowej dziurze i będziesz mieć z głowy. ja już różnie kombinowałem i to nic nie daje.

Widocznie masz najnowszą prasę . Gadałem z gościem co ma z 2008 roku to jemu powiedzieli że 540 w kiszonce a w słomie przy dużych prędkościach może dochodzić do 600 obr/min gdyż podbieracz ma lepszą prędkość obrotową i większą wydajność :D
A prędkość masz racje zależy od tych czynników które napisałeś ale jak masz ciągnik powyżej 80 km to bez noży sobie z nią biega ;)
"I will never put my name on a product that does not have in it the best that is in me." JOHN DEERE .

#7 Share mariusz123456789a

mariusz123456789a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 11:46

Z jaką prędkością prasować ? Ja zawsze wszystko zbieram na max. Zgniocie. A obroty na wałku to 480obr/min. Sianokiszonke z prędkościo do 4km/godz a siano i słomę tak aby w podbierak nadarzała wpadać do komory

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Tygrysek

Tygrysek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:34

Z jaką prędkością prasować ? prasa john deere 623 walcowa przy kiszonce 8-10 km/h siano słoma 12-15km/ha

#9 Share podcepiomy

podcepiomy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 22:47

Z jaką prędkością prasować ? A kumpel Kubusiem z taką prasą jak w temacie nie może pojechać szybciej jak 7,5 km/h w słomie bo mówi że ją zapcha :)

#10 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 22:01

Z jaką prędkością prasować ? Chyba nie ma rotora. Z rotorem nie sposób jej zapchać, u mnie prędzej Famarolka zadusi ciągnik 95 konny, niż się zapcha. Prasowałem bardzo tęgie siano czy sianokiszonkę pozwijaną przez zgrabiarkę w warkocz i jeszcze ani razu jej nie zapchałem, a zrobiłem jak dotąd około 1300 bel.

#11 Share Pietrzak313

Pietrzak313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 11:25

Z jaką prędkością prasować ? lukasz56612, a z jaką prędkością prasujesz na dużym pokosie słomy i siana ?, na co ustawiasz zgniot ?

Dzięki z góry :P

Pozdro :D

#12 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 19:49

Z jaką prędkością prasować ? Na dużym pokosie słomy i siana (tzn. na takim gdzie dosłownie, do jej wciągania jest wykorzystywana cała przepustowość podbieracza) jadę średnio 8-9 km/h. Przy dobijaniu natomiast, po to aby lepiej zbiło zewnętrzną warstwę, włączam niższy półbieg, a więc zwalniam do ok 7 km/h. Dodam również, że moja Famarolka jest w pełni walcowa. Tak to jeżdżę w normalnych pokosach słomy średnio 10-11 km/h, a w bardzo słabych i cienkich maksymalnie 15 km/h.

Zgniot ustawiam na 1 otwór od góry, czyli z moich obserwacji jest to największy zgniot. Od tego roku nie zmniejszałem go nawet w słomie, i jechałem cały czas na największym. Wyjątkiem była jedynie bardzo krótka i sucha słoma jęczmienna, którą prasami walcowymi trzeba uważnie prasować stosując m.in. odpowiednią technikę jazdy i zmniejszenie zgniotu, po to aby nie dopuścić do zatrzymania beli w komorze zwijania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share Pietrzak313

Pietrzak313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 23:02

Z jaką prędkością prasować ? Wielkie dzięki za odpowiedz :)