Pietrzak313

Z jaką prędkością prasować ?

Polecane posty

Pietrzak313    1

Witajcie jestem posiadaczem prasy Unia Famarol 1.8v łańcuchowo-walcowej i zwracam się do was z takim pytaniem z jaką prędkością prasować słomę i sianokiszonkę przy dużym pokosie !!! Na co nastawić zgniot (słoma,siano,sianokiszonka,max zgniotu ?) chodzi oto by belka była dobrze zbita.Na jakich obrotach jeździć ?

 

Wielkie Dzięki z góry za odpowiedzi :)

 

Proszę pomóżcie ;D

 

Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SebsoN    23

Z tego co pisze w instrukcjii to Prasowanie można rozpocząć dopiero po osiągnięciu nominalnej prędkości obrotowej WOM

ciągnika. Nominalna prędkość obrotowa WOM 540 obr/min (myśle że w sianokiszonce nie ma co wiecej ). Nie przekraczaj 600 obr./min (w słomie możesz dochodzic do tych 600 bo jak jedziesz szybko to podbierak szybciej chodzi i lepiej zbiera masę i prasa ma lżej ) Przy szczególnie krótkich i łamliwych źdźbłach można spokojnie pracować z mniejszą liczbą obrotów WOM (350-450/min). Przy krótkich

i suchych źdźbłach podczas prasowania nie powinno się rozłączać WOM-u. .Prędkość robocza (prasowania ) to 8-12 km/h ale przy dużym pokosie to sam zobacz zależy od ciągnika z którym ją ciągasz (napisz jakim ją ciągasz) a jesli chodzi o zgniot to sie nie oriętuje ale w sianokiszonce im lepiej zbita tym lepiej kisnie ;) Sam nie mam tej prasy no ale mam nadzieje że cie troche naprowadziłem na trop ;)

Pozdro :D

Edytowano przez SebsoN

"I will never put my name on a product that does not have in it the best that is in me." JOHN DEERE .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz to po co się wypowiadasz. w instrukcji przed chwilą sprawdzałem i pisze jak wół że max 540, a ty wyskakujesz z 600 obr./min. a prędkość to zależy od wielu czynników.

1. wilgotność materiału

2. ilość zbieranej masy

3. chęci dobrego dobicia. wolniej lepiej dobijesz i ciągnik ma lżej a jak szybciej to minimalnie lżej ale ciągnik będzie już zdychał.

PS. te sprężyny co regulują zgniot to ustaw na środkowej dziurze i będziesz mieć z głowy. ja już różnie kombinowałem i to nic nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz56612    1

Też mam Famarolkę z 2008 roku i z moich obserwacji największy zgniot jest na górnej dziurze (czym niżej tym zgniot mniejszy). Co do prędkości, w słomie jeżdżę dosyć szybko i dobieram bieg w zależności od grubości pokosu i urodzaju słomy (w bardzo dużym pokosie jadę średnio 8 km/h, w innych do 15 km/h - szybciej się nie da, bo podbierak nie nadąża - chyba, że go zmodernizowali w tych nowych modelach). Co do zgniotu, wiadomo czym wolniej tym bela bardziej zbita, ale słomie nie opłaca się wolno jechać i aż tak idealnie, wręcz na maxa zbijać bele - strata paliwa. Jedynie w sianokiszonce można zwolnić i jechać poniżej 8 km/h, zwłaszcza jak używa się noży.

Edytowano przez lukasz56612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietrzak313    1

Zgniot nam nastawiony na słomę czyli 2 dziurka od góry. Wiem że to nie jest prasa zmienno komorowa, ale zależy mi na tym by nie jeździć dość wolno czyli przy słomie po wyżej 8km/h bądź samo 8km/h wystarczy i także by belka była jak najlepiej zbita, a traktor nie chlał dużo paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SebsoN    23

jak nie masz to po co się wypowiadasz. w instrukcji przed chwilą sprawdzałem i pisze jak wół że max 540, a ty wyskakujesz z 600 obr./min. a prędkość to zależy od wielu czynników.

1. wilgotność materiału

2. ilość zbieranej masy

3. chęci dobrego dobicia. wolniej lepiej dobijesz i ciągnik ma lżej a jak szybciej to minimalnie lżej ale ciągnik będzie już zdychał.

PS. te sprężyny co regulują zgniot to ustaw na środkowej dziurze i będziesz mieć z głowy. ja już różnie kombinowałem i to nic nie daje.

 

Widocznie masz najnowszą prasę . Gadałem z gościem co ma z 2008 roku to jemu powiedzieli że 540 w kiszonce a w słomie przy dużych prędkościach może dochodzić do 600 obr/min gdyż podbieracz ma lepszą prędkość obrotową i większą wydajność :D

A prędkość masz racje zależy od tych czynników które napisałeś ale jak masz ciągnik powyżej 80 km to bez noży sobie z nią biega ;)


"I will never put my name on a product that does not have in it the best that is in me." JOHN DEERE .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wszystko zbieram na max. Zgniocie. A obroty na wałku to 480obr/min. Sianokiszonke z prędkościo do 4km/godz a siano i słomę tak aby w podbierak nadarzała wpadać do komory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podcepiomy    35

A kumpel Kubusiem z taką prasą jak w temacie nie może pojechać szybciej jak 7,5 km/h w słomie bo mówi że ją zapcha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz56612    1

Chyba nie ma rotora. Z rotorem nie sposób jej zapchać, u mnie prędzej Famarolka zadusi ciągnik 95 konny, niż się zapcha. Prasowałem bardzo tęgie siano czy sianokiszonkę pozwijaną przez zgrabiarkę w warkocz i jeszcze ani razu jej nie zapchałem, a zrobiłem jak dotąd około 1300 bel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietrzak313    1

lukasz56612, a z jaką prędkością prasujesz na dużym pokosie słomy i siana ?, na co ustawiasz zgniot ?

 

Dzięki z góry :P

 

Pozdro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz56612    1

Na dużym pokosie słomy i siana (tzn. na takim gdzie dosłownie, do jej wciągania jest wykorzystywana cała przepustowość podbieracza) jadę średnio 8-9 km/h. Przy dobijaniu natomiast, po to aby lepiej zbiło zewnętrzną warstwę, włączam niższy półbieg, a więc zwalniam do ok 7 km/h. Dodam również, że moja Famarolka jest w pełni walcowa. Tak to jeżdżę w normalnych pokosach słomy średnio 10-11 km/h, a w bardzo słabych i cienkich maksymalnie 15 km/h.

 

Zgniot ustawiam na 1 otwór od góry, czyli z moich obserwacji jest to największy zgniot. Od tego roku nie zmniejszałem go nawet w słomie, i jechałem cały czas na największym. Wyjątkiem była jedynie bardzo krótka i sucha słoma jęczmienna, którą prasami walcowymi trzeba uważnie prasować stosując m.in. odpowiednią technikę jazdy i zmniejszenie zgniotu, po to aby nie dopuścić do zatrzymania beli w komorze zwijania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jakub97
      Witam, mam w planach w tym roku zakupić nową prasę. Waham się między JD V451M na 6 pasach, a McHale V6 750 na 3 pasach. Prasa będzie robić tylko i wyłącznie słomę, dlatego wybór padł na pasówkę. Współpracować będzie z ciągnikiem Claasa 102 KM. Pasy w JD są spinane, natomiast w McHale bezkońcowe, bez spinek. Zastanawiam się, ponieważ pras McHale w mojej okolicy jest bardzo dużo, ale taka prasa nie została mi udostępniona na testy, z drugiej strony prasę JD miałem u siebie w zeszłym roku, sprawdziłem z tym ciągnikiem i szło całkiem ok. Z nożami, zgniot ustawiony na maxa, prasowałem z prędkością 10 km/h. Dodatkowo jest opcja wziąć McHale na jednym pasie. Najważniejsze pytania to jak z jakością wykonania, jakie są różnice między 6 pasami na spinkach a 3 bądź 1 pasie bezkońcowym, jak z awaryjnością tych pras, jakie macie doświadczenia z jedną bądź drugą prasą. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o temat pras.
    • Przez xAdamo15
      Witam, posiadam prasę Feraboli Extreme 265 LT z 2013 roku, została zakupiona w tamtym sezonie i pierwsze co zauważyliśmy, że trzeba prasować słomę ułożoną w tym samym kierunku jakim jechał kombajn, jeśli się wjedzie w drugą stronę tzn "na czołówkę" z kombajnem to słoma zaczyna spadać lub wrzucać na druty dociskające, które koniec w końcu zapchają także podbieracz oraz prawdopodobnie zatrzymuje pasy ponieważ jest straszny pisk. Jest to męczące ponieważ przy jeździe na usługi trzeba naprawdę uważać jak się jeździ i nie zawsze widać jak jest ułożona słoma przez kombajn. Wie ktoś dlaczego się tak dzieje? Dzieje się tak z każdą słomą, czy to z pszenicy czy z kostrzewy zawsze jest to samo. Posiadałem starą prasę John Deere z którą nie było takiego problemu.
      Pozdrawiam 
    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj