Skocz do zawartości

Zdjęcie

co dalej po badaniach gleby...?

26 odpowiedzi na ten temat

#21 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 sierpień 2013 - 19:15

co dalej po badaniach gleby...? Jeżeli masz zamiar nic nie siać żeby pole odpoczęło to lepiej posiej jakieś strączkowe, jakąś peluszkę albo łubin wąskolistny (niebieski). Zbierzesz coś albo przyorzesz ale weźmiesz dopłaty znacznie większe jak do zbóż a wzbogaci glebę

Prawidłowy płodozmian powinien wyglądać tak żeby dany gatunek nie wraca częściej jak co 4lata. Taki przykład to płodozmian norfolcki, czteropolówka. Sam uprawiam w można powiedzieć że trójpolówce B) czyli późne średniowiecze :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co dalej po badaniach gleby...? Dzisiaj, 15:29
  •  

#22 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 15:33

co dalej po badaniach gleby...? Wartość tych podkładów pod pieczarkę może się bardzo różnić.
Chcesz coś posiać ale w takich warunkach przy niestabilnym pH to chyba nic ci nie wyrośnie.

#23 Share adam1980026

adam1980026

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 20:35

co dalej po badaniach gleby...? Kupilem Wapno nawozowe odmiana 01 CaO 90 % - granulat 2-5 mm------1,5t/h teraz rozsiane i orka drugie 1,5t/h na wiosne to samo lub Nawóz wapniowy magnezowy-tlenkowy CaO+MgO min.75 %, w tym MgO min 25% tylko więcej troche ze 3-4 t/h i mysle zasiać owies a pózniej badanie gleby i zobaczymy co dalej jak podziala...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 30 sierpień 2014 - 12:31

co dalej po badaniach gleby...? Mam możliwość wieloletniej dzierżawy sporego kawałka rędziny. Ziemia jest w niezłej kulturze ale ma specyficzną urodę.
Analizy wygladaja następująco: pH -7,3-7,4, P - 3,7-6,0, K-26,0-28,0, Mg- 2,2-3,0 wszystko w mg/100g gleby.
Gleba ciężka duzo frakcji pyłowej i iłów. Próchnica na poziomie 2,5-3,0% .
Jak widać można używać nawozów mocno zakwaszających -, siarczan amonu,, mocznik, fosfor będzie sie uwsteczniał ze względu na pH ale fosforan konieczny w sporych ilościach. Potas można doraźnie sobie podarować., natomiast nurtuje mnie magnez.
Zapewne kizeryt może być rozwiązaniem ale ze względu na siarkę też nie można przesadzać.

Czy ktoś z was przerabiał podobny temat?
Proszę o porady

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 wrzesień 2014 - 19:30

co dalej po badaniach gleby...? Rędzina to bardzo dobra gleba choć często trudna w uprawie. Przynajmniej wapniowanie można sobie darować :D

#26 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 20:56

co dalej po badaniach gleby...? Ją się powinno zakwaszać tak jak pisałem. Wapnowanie odpada dożywotnio ;-)
Dręczy mnie magnez, jest go bardzo mało więc oczywiście kizeryt, oczywiście siarczan magnezu dolistnie, ale jak wrzucić jednorazowo większą ilość?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosowanie w niewielkich ilościach wapna magnezowego 500-1000kg/ha. Wiem że to zalatuje schizofrenią ale pH i tak nie wzrośnie a Mg nieco by przybyło.
Robił ktoś z was takie rzeczy?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 10:25

co dalej po badaniach gleby...?

Podłącze się pod temat. Jakie najlepiej zastosować nawozy i płodozmian na moje pola. Na orne co roku stosuje dużo obornika.

rośliny jakie uprawiam to pszenżyto, owies i tam gdzie warunki pozwalają kukurydza, teraz planuje jeszcze włączyć w to łubin. ziemniaki odpadają ze względu na dziki

jesienią zastosowałem 3t/ha wapna magnezowego

<a href=http://zapodaj.net/f...>wyniki.png</a>