patrykt25

ANR i Dzierżawa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek73    579

Przy tej cenie to spokojnie dasz w dzierżawę na powiedzmy 10 lat i pole ci zostanie. Prawie tyle co płacisz rat to masz dopłat. Tylko pewnie masz prawie całe gospodarstwo zadłużone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Może zadam pytanie zbyt drastycznie. Jak zwrócić ziemię ANR ? Czy są jakieś możliwości ?

Najlepiej zapytaj u źródła czyli w ANR A jak nie to przy takiej cenie po jakiej to kupiłeś jest możliwość sprzedaży i natychmiastowego spłacenia ANR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

daj w dzierżawę komuś na 5 czy 10 lat za dopłaty spokojnie spłacisz zadłużenie a ziemia ci zostanie. Albo druga opcja tylko musisz mieć jakąś zaufana osobę powiedzmy brata. Sprzedajesz fikcyjnie bratu ziemię on bierze kredyt daje ci kasę a ty uprawiasz ziemię i spłacasz jego kredyt. Jak spłacisz to on zapisuje ją znowu tobie.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Witam

Nie można tego zwrócić legalnie agencji. Rozumiem, że poniosę jakieś koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

ANR ma prawo odkupu do 5 lat po sprzedaży Problem w tym jak ją do tego skłonić Pogadaj lepiej z kimś z ANR a nie na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

Dzięki, myślałem że ktoś miał podobny problem i pomoże mi napisać odroczenie spłaty. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Troche za mało szczegółów żeby mozna było dobrze doradzić. Jak piszesz to pole nie było drogie ale nie piszesz ile tego pola jest jakiej klasy i ile masz tego zadłużenia i jak długo musisz to jeszcze spłacać . Agencja pewnie z chęcia przyjmie z powrotem ziemię ale pewnie nieźle dostaniesz po d...pie po takiej transakcji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolbil    0

ANR ma prawo odkupu do 5 lat po sprzedaży Problem w tym jak ją do tego skłonić Pogadaj lepiej z kimś z ANR a nie na forum

Dzięki.

Nie ma innego wyjścia. W tamtym roku odroczyli, to może i w tym odroczą. Ziemia licha 4 i5 klasa. Łąki i pastwiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Mam pytanie-jeśli umowa na dzierżawę była do końca września, a dzierżawca nie dostosował się do niej(nie zdążył zebrać plonu) to czy Agencja może coś "zaszkodzić"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Jako że temat jest w miarę świeży, a ja mam kilka prostych pytań i nie mogę uzykać odpowiedzi u źródła- ANR (święta) więc spytam tu.

 

Chciałbym wziąć ziemie w dzierżawę, ale pojawia się kilka problemów. Prowadzę gospodarstwo od roku, jednak ziemia która jest wystawiona do dzierżawy oraz gospodarstwo znajduje się w innej gminie niż moje obecne zameldowanie. I teraz dotarłem do sprzecznych informacji, wg. warunków ANR muszę być zameldowany w gminie w której znajduje się gospodarstwo, z kolei w ustawie dotyczącej kształtowaniu ustroju rolnego znalazłem coś takiego:

 

Ñ3b. Agencja może zastrzec, że w przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie:
1) osoby fizyczne spełniające warunki określone w przepisach o
kształtowaniu ustroju rolnego zamierzające utworzyć lub powiększyć
gospodarstwo rodzinne w rozumieniu tych przepisÛw, ktÛre są:
a) rolnikami posiadającymi gospodarstwo rolne w gminie, na
obszarze ktÛrej położona jest nieruchomość wystawiana do
przetargu, oraz zamierzającymi powiększyć to gospodarstwo, lub 

 

 

i teraz nie wiem, czy muszę być zameldowany w gminie w której znajduje się moje gospodarstwo czy nie? Jeśli tak to składam wniosek o zameldowanie na pobyt stały do gminy w której znajduje się moje gospodarstwo i sprawa z głowy?

 

Druga sprawa, kwalifikacje rolnicze. Obecnie studiuję kierunek nie związany z rolnictwem (nie mogłem pójść na rolnictwo z pewnych przyczyn) czyli wykształcenia rolniczego nie mam, Kurs kwalifikacyjny R3 trwa rok, więc tu jest klops. Od zawsze pomagałem ojcu w gospodarstwie i teraz zastanawiam się, czy jest jakiś sposób na udowodnienie mojej pracy w gospodarstwie ojca? Jeśli tak to jak to zrobić, albo gdzie mógłbym uzyskać jakies informacje w tym temacie? Rozumiem że temat kwalifikacji jest nie do "przeskoczenia" i agencja potrzebuje tego na papierze? Z góry dziękuje za pomoc


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Jeśli jest to przetarg ograniczony, to niestety nie spełniasz wymogu 5 letniego prowadzenia gospodarstwa. Nawet młodzi rolnicy którzy skorzystali z programu młody rolnik (ARiMR) nie mogą startować w takich przetargach przed upływem pięciu lat. Zresztą doczytaj w ogłoszeniu przetargowy  jakie warunki masz spełnić. Znajdziesz je na stronie ANR(ogłoszenie). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Rozumiem. A wymóg 5 lat zamieszkania na terenie gminy w której znajduje się nieruchomość też mnie dotyczy tak?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Tego nie wiem, ale po co się zagłębiać jak 5 lat tzn 4 jak rok gospodarzysz nic nie wymyślisz. Nigdy nie zagłębiałem się w tych latach zameldowania. Ale pamiętam jak przed zmianą przepisów meldowali się dzień przed i byli zakwalifikowani.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

teoretycznie tak, rok prowadze gospodarstwo ale nie jestem zameldowany na chwile obecna w miejscu gdzie prowadzę gospodarstwo. Tak czy siak lipa, dzięki za pomoc


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

Witam, mam takie pytanie cze ANR daje jeszcze ziemię w dzierżawę? od kilku lat chodzę do ANR o konkretną działkę (ojciec ją dzierżawił przez 20 lat i chciał kupić ale się nie dało), i ciągle słyszę że ANR nie daje już dzierżawy, a jak jest mowa o kupnie to że będzie przetarg, owszem na stronie ANR jest info że jest do kupna ale za cenę ok. 90 tys za ha :/ niestety do przetargu i tak nigdy nie doszło :/ Czy na prawdę nie można brać ziemi w dzierżawę , czy robią ze mnie idiotę? Z tego co się orientuje to dużo osób ma dzierżawy od ANR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

tak o tym wiem kolego, tylko że mi ciągle mówią w agencji tę sama bajkę, ANR już nie daje dzierżaw tylko wysprzedaje wszystką ziemię. Co jest dla mnie bardzo dziwne :/ i nie wiem czy na prawdę nie ma szans by starać się o tę dzierżawę. a jak ojciec miał tę działkę 20 lat po 10 lat w dzierżawie to czy mi by przysługiwało prawo do pierwokupu?  dodam że byliśmy ostatnimi dzierżawcami, a juz 6 lat nikt nie miał tej działki w dzierżawie, leży ugorem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dają dzierżawę ale nie na działki które mają zamiar sprzedać, bo logiczne że jak ci wydzierżawią to już nie mogą sprzedać..


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

ale nie do końca chcą tę działkę sprzedać bo skoro ojciec kilka lat się starał o kupno pisał podania i tak nić żadnego przetargu nie było tylko było że ta działka będzie wystawiona na sprzedaż i tak od dobrych 8 lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj