Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach

skrajne temperatury bydla dobrostan budynkach

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
10 odpowiedzi na ten temat

#1 in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 12:25

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Witam.
Z racji tego, że ob budowałem oborę z każdej praktycznie strony, kończę już ostatnie remonty, nie mieszczę się. Zastanawiam się nad wydzieleniem jednego z klepisk w stodole. Widziałem już takie rozwiązanie ale mam wiele wątpliwości..
Jaką znoszą najniższą temperaturę jałowicę do pół roku do ocielenia, a jaką opasy?
Jeżeli na zewnątrz panuje -20stopni to w takiej stodole temperatura może panować ~ -18 stopni. Czy jałowicę HF mogą przebywać w tych warunkach? Utrzymywać krowy w takich warunkach raczej bym się nie zdecydował gdyż spadnie wydajność, oraz rasa HF jak wiadomo jest mleczna ale delikatna.
  • 0
To nie forum magii i czarów:)

#2 traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 13:45

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Jałówki HF i opasy wytrzymają w stodole bez problemu, byle miały wodę. Nawet krowy na -10 C reagują lepiej niż na >30 C w oborze (doświadczyłem osobiście mimo dobrej wentylacji).
  • 0
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#3 in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 16:47

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Traktorzysta a jak wygląda więźba dachowa (krokwy itp.) Nie butwieją? Ile czasu w ten sposób użytkujesz stodołę?
  • 0

#4 marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 16:57

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach a masz możliwość zrobienia dodatkowego dachu? Tj. podwieszenia metalowych belek, na to deski i przykrycie tego słomą? Sąsiad tak przerobił u siebie stodołę na chlewnie i sprawdza się pięknie ;)
  • 0
norweskie-lesne.pl

#5 filantrop

filantrop

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów
  • 13011693
  • Zainteresowania:rally

Napisany 19 sierpień 2013 - 17:37

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach ici im nie będzie. bydlaką i krokwią. byle by nie było zbyt szczelnie!!! zobacz jak się bydło chowa w północnych stanach zjendoczonych. ściana od zawietrznej i tyle. krowy bedą zdrowsze. ja trzymam czwarty rok bydło we wiatach i w byłej stodole w zimie , gdzie temperatura jest pare stopni wyższa niż na zew. co prawda mięsne ale widziałem też jak mleczne ludzie trzymają w ten sposób że w ciągu dnia wychodzą na okólnik przy -20 i tam je karmią. są zadowolone i chętnie wychodzą na zew.
  • 0

#6 in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 20:40

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Tylko że rozchodzi się o HF czystej rasy
  • 0

#7 damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2779 postów
  • 8230384

Napisany 20 sierpień 2013 - 10:03

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach u mnie opasy są w stodole i nie ma z nimi problemu. Sąsiad ma jałowice hf we wiatach cały rok nawet w najwiekszy mróz wychodzą na wybieg.
  • 0

#8 agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 20:14

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach @in2dex powielasz dosyć często spotykany błędny pogląd, że czysty HF jest bardzo delikatny. Owszem jest on delikatny ale w innej materii, pod względem wymagań temperaturowych to nie. Wręcz przeciwnie, ta rasa potrzebuje zdecydowanie niższej temp. do bytowania niż bydła innych ras, a to z tego powodu że ma zdecydowanie wyższą przemianę materii. W dużych oborach, gdzie utrzymywane jest stado 200 i więcej sztuk, w ekstremalnych warunkach temperatura potrafi spaść do -12. Jeżeli będą tam stać cały czas, mając czas na obrośnięcie futrem, to nic im się nie stanie, wręcz przeciwnie, będą okazami zdrowia. Natomiast, jeżeli z cieplarnianych warunków przeniesiesz je do tej stodoły, to bakutil będzie miał robotę, a wcześniej dasz zarobić wetowi. Dodatkowo nie powinno być wilgotno i nie powinno pizgać im po grzbiecie.
  • 0
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona swoim doświadczeniem.

#9 traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 21:32

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach

Traktorzysta a jak wygląda więźba dachowa (krokwy itp.) Nie butwieją? Ile czasu w ten sposób użytkujesz stodołę?

Zdemontowałem częściowo kalenicę (otwór szerokości ok. 15 cm) i nic nie butwiało. Po ok. 10 latach użytkowania przerabiałem zupełnie budynek, więźba była już kiepska ale kilka lat by jeszcze wytrzymała.
  • 0
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#10 in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 17:37

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Dziękuje za zainteresowanie sprawą i rozwiązanie wiele moich wątpliwości:) Traktorzysta podsunął ciekawy pomysł z kalenicą. Z racji tego, że nie skończyłem jeszcze remontu w oborze dla krów dojnych i małych cielaków i kilku jałówek już rozmyślam jak w wypchanej oborze obniżyć temperaturę do ok 2-11stopni
  • 0

Google AgroFoto Ads Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach

• Reklama google
Dzisiaj, 05:22
  •  

#11 Ursus11

Ursus11

Uczący się Weterynarii

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • 10681748

Napisany 22 sierpień 2013 - 09:53

Skrajne temperatury bydła a dobrostan w budynkach Musisz tylko przyzwyczajać jałówki do niskich temperatur. Ja np robiłem tak. Lato wszystko pootwierane izolacja zdjętą, na jesieni założenie drzwi w zime uszczelnienie. 1 rok tak trzymałem i wszystko było ok nawet małe cielaki. Sierść rosła im w oczach. Wodę dawałem ze studni bez ogrzania.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s