Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dylemat młodego człowieka

50 odpowiedzi na ten temat

#21 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2400 postów

Napisany 17 sierpień 2013 - 21:51

@balcerek1 mój kumpel ma z ok 20ha 15-17tys miesięcznie za mleko, ja tyle nie mam chociaż obrabiam więcej ha. Morał taki - jak zapie....... tak masz. Ja wstaję o 6.30 on o 4.30

Ale na czysto po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z pozyskaniem tego mleka to znaczy od samego początku sianokosy nawozy siewy kukurydzy potem sprzątanie na kiszonki odliczanie na ludzi którzy pracują koszty zakupu i amortyzacji maszyn koszty paliwa prądu wody czy tylko brutto.poczekamy zobaczymy jak długo pociągnie.Idąc do pracy masz stanowisko sprzęt na którym robisz ubranie robocze a na wsi sam musisz wszystko kupić i w niedziele i święta pracować do rodziny nie wyjedziesz bo krowy w oborze i co to za życie potem łopatom w d*psko i do piachu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dylemat młodego człowieka Dzisiaj, 11:26
  •  

#22 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 17 sierpień 2013 - 22:40

Dylemat młodego człowieka Co rok kupuje 2-3 ha ziemi za gotówkę więc zysk z tego ma nie mały, co ważne on nie oszalał jak większość że nówka john 80-100km i sprzęt do niego musi stać na podwórku a za stodołą 20ha co do tej pory spokojnie ursus C360 obrabiał.... Na wsi nie jest lekko ale w mieście też mało kto ma dobrze, może tak nie tyrają ale dziś po dobrych studiach znajdziesz pracę za 2.5-3tys miesięcznie i wegetujesz tak naprawdę jak masz żonę i 2 dzieci.... Co ważne - na wsi jak podwinie Ci się noga ( choroba, wypadek itp ) to sprzedajesz wszystko i masz zapewniony byt do końca życia i na start dla dzieci, w mieście dostaniesz kopa w d.... od pracodawcy i żyjesz jak dziad z renty - jak dostaniesz oczywiście

#23 Share TakToJa

TakToJa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 18 sierpień 2013 - 20:53

Dylemat młodego człowieka Święta racja tylko najgorsze jest ryzyko kredytowe :/ A i dowiadywałem się o dopłaty na Młodego rolnika . Wymagania albo szkoła albo staż w gospodarstwie czyli krus . Powiedział mi typek że jeżeli będę chciał się o to ubiegać to musiał bym zapłacić krus za 3 lata wstecz. A i jeszcze jedno głupio trochę tak jak każdy prawi mi daj sobie spokój itp. itd. A człowiek w mojej sytuacji raczej potrzebował by wsparcia :/

Edytowany przez TakToJa, 19 sierpień 2013 - 21:21.

#24 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 19:29

Dylemat młodego człowieka Dobrze liczę? Opłata KRUSU 3 lata wstecz to jest około 8 800zł?

#25 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 20:08

Dylemat młodego człowieka @S-line Cóż.. Dobrze piszesz i większa część społeczeństwa to wie ale co my zwykli szarzy ludzie mamy z tym zrobić? Niektórzy wiedzą, że za granicą są inne kraje podobne do naszego i ludzie wykonujący te same zawody zarabiają dużo więcej ale u nas zawsze było źle. Musiała by wybuchnąć wojna domowa żeby uspokoić ten rząd i przywrócić kraj ale Polak który napatrzył się na obecne rządy nigdy nie będzie lepszy, nikt nie będzie lepszy bo prędzej czy później z każdego posła, prezydenta, premiera wyjdzie szuja i pomyśli skoro oni mogli to czemu ja nie mogę, po co mam walczyć dla kraju jak mogę dla siebie. Niestety ale taki kraj i chodź jest źle to jednak Ci co tu zostali w jakiś sposób są przywiązani do miejsca, historii, tradycji, rodziny, ludzi... Tylko nadzieja nas utrzyma. :)

@Roxer Tylko, że nie ma czegoś takiego jak Krus 3 lata wstecz. To znaczy jest ale jeśli ktoś ma gospodarstwo na siebie a nie płaci krusu to może zapłacić x lat wstecz ale wtedy płaci też karę za nie płacenie do tej pory chyba, że się odwoła jakimś cudem. ;) Niestety jeśli przejmujesz gospodarstwo to nie można opłacić krusu wstecz. Sam się tego dowiadywałem.

@'pawel885 Trochę to jest śmieszne co piszesz. Mam 20 ha ziemi i jakoś nie mam przychodów na poziomie 17 tysięcy. Bajki niezłe piszesz. Musiałby złoto mieć na tych hektarach żeby tyle wyciągać. Bujać to my a nie nas...

Edytowany przez Kamillo0, 22 sierpień 2013 - 20:10.

#26 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 21:02

Dylemat młodego człowieka @up, no pewnie było by za proste. Ta kara to też jakiś konkretny wydatek? Wiesz może? Bo jak nie krus to u mnie z wyksztalceniem trochę nie tak :/ chyba że któryś kierunek na politechnice mógłby się zaliczać do MR, o tym się jeszcze nie dowiadywałem

#27 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 10:46

Dylemat młodego człowieka Teraz wymogi się zwiększą co do wielkości ekonomicznej, 1/2 albo nawet więcej potencjalnych beneficjentów na MR odpadnie. Wykształcenie rolnicze pewnie też będzie potrzebne.

Z 20 ha gość zarabia na krowach 15-17 tys. miesięcznie? To ile on ma tych krów niby? :blink:

#28 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 14:03

Dylemat młodego człowieka Nie napisałem że zarabia na czysto tylko że co miesiac wpływa mu 15-17tys za mleko. Ma 30-35 szt dojnych, byczki sprzedaje a jałoszki zostawia, na koncentraty wydaje 2-3 tys reszta swoje pasze. Nie wiem co w tym nierealnego, chociaż znam ludzi co chowają byka 3 lata i ma 450kg albo krowa ma roczną wydajność poniżej 2tys l ..... @Kamilo masz sie za przodownika i rekordzistę że piszesz że Ty tyle nie masz to i ktoś nie da rady tyle wyciągnąć? :lol:

#29 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 24 sierpień 2013 - 14:55

Dylemat młodego człowieka 30-35 dojnych to 35 tys na miesiąc a nie 17 tys,coś zmyślasz kolo

#30 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 15:20

Dylemat młodego człowieka :lol: no tak zapomiałem, na af prawie każdy ma wydajność ponad 10000 litrów rocznie.... Policz sobie 30 krów x 6000l x 1.25zł od tego odejmnij na odpojenie cielaków nie tylko siarą i ile wychodzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 19:14

Dylemat młodego człowieka to ty policz 35 krów x 7 tys i po 1. 54 zł

#32 Share Skura

Skura

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 16:58

to ty policz 35 krów x 7 tys i po 1. 54 zł

hehe ludzie nie przesadzajcie, nie można tak sobie przeliczać, a podstawą wypłaty jest wydajność i cena za litr.. ale 35 tysi od 35 krów to lekka przesada :D

kto mi powie dokładnie co to za wykształcenie rolnicze? Np.: "Techniki Cieplne i Maszyny przemysłu spożywczego" co to dla was oznacza? z tym kierunkiem rolniczym to też, jest przesada.. niejednokrotnie ludzie prowadzący dobrze prosperujące gospodarstwa nigdy nie kończyli żadnej szkoły rolniczej. Wydaje mi się, że szkoły rolnicze powinny mieć pewien poziom kształcenia, niestety większość jest określana mianem "tych najprostszych". Czy tak ma w rzeczy samej być aby przyszli rolnicy byli kształceni przez kiepskie szkoły średnie, a tym bardziej kiepskie szkoły wyższe? uważam, że jest coś tu nie tak :)

Edytowany przez Skura, 25 sierpień 2013 - 16:59.

#33 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 20:44

Dylemat młodego człowieka a co niby masz podane? ilość krów ,wydajność i cena ...mnożymy i dzielimy przez 12 miesięcy i mamy wypłatę na miesiąc ;) ...uczyli w szkole czy nie? wydajność może być większa a i cena lepsza i wyjdzie sporo więc jak te przykładowe 35 tys

Edytowany przez kozulek2, 25 sierpień 2013 - 20:47.

#34 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:03

Dylemat młodego człowieka A słyszałeś o czymś takim jak chodowla intensywna i ekstensywna? Nie każdy musi mieć wysoką wydajność, masę chorób i upadków, weterynarza na etacie i dokupywać tonami drogie koncentraty... Dałem przykład że koleś ma tyle a wy zaraz że można mieć więcej ^^

#35 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:21

Dylemat młodego człowieka hehe 35 krów i cos tam odsadków na 20 ha- to ekstensywna? bez urazy i mniejsza o to ;)

Edytowany przez kozulek2, 25 sierpień 2013 - 21:22.

#36 Share S-line

S-line

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Spawalnictwo, Obrobka mechaniczna

Napisany 26 sierpień 2013 - 00:01

Dylemat młodego człowieka ja dostalem role po dziadkach i wszystkiego na chwile obecna sie ucze( bo zadna szkola nie da Tobie tego co wiedza starszego) skonczylem tylko giomnazjum bo w technikum mialem za duza gebe... teraz potrafie zadbac o swoje ciezka praca...jestem osoba uparta jak ktos mi mowi nie bierz wiecej ziemi to i tak pojde po swoim planie i wiecej wezme bo dorze do celu (300 hektrow w 20 lat) zona zwraca mi uwage co chwila ze mnie nie ma w domu (20 godz pracy 4 odpoczynku) a jak bylo kiedys ze jak sie nic nie robilo to sie nic nie mialo...i tu nie istotna jest szkola czy wyksztalcenie wazne jakim sie jest..szkola nie zawsze nam da tyle informacji co potrzebujemy...bo sa starsi i madrzejsi ludzie od nas!!! :)

#37 Share Skura

Skura

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 05:24

ja dostalem role po dziadkach i wszystkiego na chwile obecna sie ucze( bo zadna szkola nie da Tobie tego co wiedza starszego) skonczylem tylko giomnazjum bo w technikum mialem za duza gebe... teraz potrafie zadbac o swoje ciezka praca...jestem osoba uparta jak ktos mi mowi nie bierz wiecej ziemi to i tak pojde po swoim planie i wiecej wezme bo dorze do celu (300 hektrow w 20 lat) zona zwraca mi uwage co chwila ze mnie nie ma w domu (20 godz pracy 4 odpoczynku) a jak bylo kiedys ze jak sie nic nie robilo to sie nic nie mialo...i tu nie istotna jest szkola czy wyksztalcenie wazne jakim sie jest..szkola nie zawsze nam da tyle informacji co potrzebujemy...bo sa starsi i madrzejsi ludzie od nas!!! :)

ech przepraszam bardzo... nauka jest bardzo ważna.. nie życzę Tobie źle, ale te 300 ha w 20 lat to sobie możesz pomarzyć.. bez poważnych podstaw z produkcji roślinnej to zniszczysz tylko ziemię, a jej tym bardziej nie rozwiniesz. Jestem przeciwko takiemu myśleniu jak Twoje. Rolnictwo to najbardziej wymagająca gałąź gospodarki, wymagająca
i fizycznie i umysłowo. Kolega kozulek2 mówiąc krótko, nie pokazał się z dobrej strony. Jeżeli Ty osiągasz takie a nie inne wydajności, bo miałeś takie a nie inne podstawy do tego to nie wpieraj tego innym. Po pierwsze: "szanujcie innych". Pozdrawiam

#38 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 26 sierpień 2013 - 06:41

ja dostalem role po dziadkach i wszystkiego na chwile obecna sie ucze( bo zadna szkola nie da Tobie tego co wiedza starszego) skonczylem tylko giomnazjum bo w technikum mialem za duza gebe... teraz potrafie zadbac o swoje ciezka praca...jestem osoba uparta jak ktos mi mowi nie bierz wiecej ziemi to i tak pojde po swoim planie i wiecej wezme bo dorze do celu (300 hektrow w 20 lat) zona zwraca mi uwage co chwila ze mnie nie ma w domu (20 godz pracy 4 odpoczynku) a jak bylo kiedys ze jak sie nic nie robilo to sie nic nie mialo...i tu nie istotna jest szkola czy wyksztalcenie wazne jakim sie jest..szkola nie zawsze nam da tyle informacji co potrzebujemy...bo sa starsi i madrzejsi ludzie od nas!!! :)

Z przykrością muszę tu udzielić poparcia koledze @Skura. Bez podstawowej wiedzy w rolnictwie można co najwyżej obornik wyrzucać, choć i czasem tu troche wiedzy jest potrzebne. Od starszych to co najwyżej sie dowiesz jak PGR-y funkcjonowały, a to raczej niezbyt dobry przykład. Ci co bardziej kumaci nigdy nie wybili się na swoich doświadczeniach, tylko podpatrywali albo uczyli się na własną rękę. A 300ha w 20 lat? To i wygrana w totka byłoby za mało. Poza tym gdzie tu życie? 4 godziny odpoczynku na dobę? Dorobisz sie garba w wieku 40tu lat albo jeszcze czegoś gorszego, a potem zaczniesz sie zastanawiać po co Ci to w ogóle było. A i jak sam podkreślasz żona nie jest zadowolona. Zadbaj lepiej o nią niż o ten wyścig szczurów. Wiesz czemu kiedyś było tak, że jak sie nie za***przało to sie nic nie miało? Bo człowiek ślepo robił non stop to samo zamiast pomyśleć i zbierał worek zboża tam, gdzie teraz ten bardziej kumaty zbierze pełną przyczepę. Dziś rynek nie daje miejsca dla takich co tylko jadą jak te woły, ale dla rolników - przedsiębiorców. Tamta era skończyła się po 89 r.
Mimo wszystko życzę powodzenia, marzenia fajna sprawa, tylko postaraj się je robić mniejszymi kroczkami a po każdym zastanów sie czy jesteś od tego szczęśliwszy i czy warto dalej zarabiać się po całych dniach i nocach.

#39 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 21:12

Dylemat młodego człowieka @Roxer Nie powiem Ci konkretnie bo nie chcę Cię oszukać. Znajomy miał taką sytuację bo pracował bez umowy a potrzebne było mu ubezpieczenie na rodzinę więc opłacił krus 5 lat wstecz ale ile dokładnie tego było to nie wiem. Wiem tylko, że można się odwołać, (że masz słabą sytuację rodzinną czyli słabe zarobki na osobę lub inny przypadek, jeśli takową masz) wtedy w zależności od sprawdzającej wniosek osoby mogą Ci umorzyć część procentu.
@pawel885 Nie mam się ani z przodownika ani za rekordzistę jak to ująłeś. Nie rozumiem tylko Twojej "historii" która głosi, że z 20 ha da się wyżywić 30-35 sztuk bydła mlecznego i jałowizny. Na tyle sztuk owszem obrót może być duży jeśli policzyć ceny za mleko, sprzedasz byków, cielaków, czasem zboża oraz jakieś usługi jeśli takie są ale nie wierze w wyżywienie tego stada tylko z tych 20 ha. Na chwile obecną mogę podać co najmniej 5 przykładów dobrze prosperujących rolników, którzy posiadają podobną ilość sztuk ale do tego potrzebują około 40-50 ha. Tylko niestety dane nic Ci nie dadzą bo ich nie znasz.

@S-line Tak to jest prawda, że szkoły rolnicze bardziej są byle były niż czegoś uczą. Jednak szkoła to nie tylko nauczyciele/wykładowcy i nauka lub jej brak, szkoła to też ludzie, okoliczności, zbiór zdarzeń, historie, doświadczenia i inne...Czasem jedna informacja która przykuje Twój rozum może zmienić Twój tok myślenia a ludzie czyli nauczyciele a w szczególności koledzy i koleżanki uczą życia, mówią jak żyją oni i Ty też się zmieniasz, zmienia Cię otoczenie, analizujesz. Gdybyś kontynuował naukę, poznawał nowe rzeczy i nowych ludzi dowiedziałbyś się, że w życiu nie jest najważniejszy majątek i ranga ale ważna jest też miłość, rodzina, zdrowie. To, że masz taki cel i do niego dążysz jest fajne ale kosztem czego? Pomyśl czy da Ci szczęście ten cel jeśli nie będziesz miał się z kim cieszyć z jego osiągnięcia? Jeśli żona będzie Cię widywała kilka godzin dziennie pomyśl czy nie będzie jej samotnie i czy Tobie nie jest samotnie? Ja życzę Ci osiągnięcia celu ale pamiętaj żebyś po drodze nie utracił czegoś innego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 21:52

Kolega kozulek2 mówiąc krótko, nie pokazał się z dobrej strony. Jeżeli Ty osiągasz takie a nie inne wydajności, bo miałeś takie a nie inne podstawy do tego to nie wpieraj tego innym. Po pierwsze: "szanujcie innych". Pozdrawiam

nic nikomu nie wpieram tylko dałem przykład ze można dużo wiecej uzyskać z tyh 35 krów ...to tak dla niedowiarków ;)