Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ??

81 odpowiedzi na ten temat

#41 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 20:42

ale tak ogólnei to nowa pula jakoś po lutym czy na początku lutego ile czasu zajmuje załatwienie takiego kredytu preferencyjnego?

Z własnego doświadczenia wiem że to zależy od wielu czynników od ciebie niezależnych,rolnik stara się jak najszybciej wszystko załatwić, urzędnikom się średnio śpieszy

ja zacząłem załatwiać ok 20 listopada, już mam decyzję o przyznaniu kredytu,teraz czekam na ciągnik(który już stoi na placu,ale tura jeszcze do niego niema), a właściwie na fakturę,bo bez tego bank kasy nie przeleje na konto dilera. Także jak zaczniesz załatwiać na początku lutego to na kwiecień byś sprzęt miał ;)
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? Dzisiaj, 07:12
  •  

#42 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 21:35

Z własnego doświadczenia wiem że to zależy od wielu czynników od ciebie niezależnych,rolnik stara się jak najszybciej wszystko załatwić, urzędnikom się średnio śpieszy

ja zacząłem załatwiać ok 20 listopada, już mam decyzję o przyznaniu kredytu,teraz czekam na ciągnik(który już stoi na placu,ale tura jeszcze do niego niema), a właściwie na fakturę,bo bez tego bank kasy nie przeleje na konto dilera. Także jak zaczniesz załatwiać na początku lutego to na kwiecień byś sprzęt miał ;)

O kurna to bardzo długo, :angry: , takie sprawy powinny być do załatwienia w kilka dni
ps. Kubi bierzesz na NT czy MR?

#43 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 22:42

O kurna to bardzo długo, :angry: , takie sprawy powinny być do załatwienia w kilka dni
ps. Kubi bierzesz na NT czy MR?

Nowe technologie,heh w sumie ojciec bierze bo ja bym się łapał na młodego rolnika ale jeszcze edukacji nie skończyłem, można powiedzieć ja wybieram maszyny ojciec finansuje ;) choć to na pewno wspólna decyzja
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#44 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 02 styczeń 2008 - 18:19

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? To co szybciej: powiększac stado, czy nowy ciągnik??
Obecna obora bez problemu przeszłaby kontrole na PROw, a jeśli zaczęłoby się coś ''cudowac'' to mogłoby wyjśc różnie.

#45 Share Olik

Olik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motocykle enduro/off-road chodź innymi też nie gardzę ;)

Napisany 02 styczeń 2008 - 18:21

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? A ja bym Ci radził kupić krówek bo prędzej one zarobią na ciągnik niż odwrotnie...no chyba że byś dzień i noc śmigał na usługach ;)
DF K100(zmieniona mapa wtrysku z K120) + Quicke Q55, McCormick cx 75 + Quicke Q45, Ursus C-360, Ursus C-330...

#46 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 02 styczeń 2008 - 18:24

To co szybciej: powiększac stado, czy nowy ciągnik??
Obecna obora bez problemu przeszłaby kontrole na PROw, a jeśli zaczęłoby się coś ''cudowac'' to mogłoby wyjśc różnie.

ja bym proponowal powiekszyc stado a potem kupic dobry ciagnik :D wieksze stado=wieksza kasa=lepszy ciagnik ale i wiecej roboty ;)

#47 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 02 styczeń 2008 - 20:29

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? Kolega chce zwiększyć stado do ilu sztuk? Jaki ma limit na kwote mleczną? Ile ludzi pracuje u niego przy obsłudze stada?

#48 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 15:51

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? Chcialby powiększyc do 24 krów, albo 30, bo więcej mu nie wejdzie. Oczywiscie caly limit musialby kupowac, chciałby przerobic na wolnostanowiskową i do tego dochodzi też hala udojowa. Ceny mleka są duże, więc może teraz próbowac, bo jest im wcześniej się to zrobi, tym lepiej, bo mleko nie będzie cały czas w tej cenie.

#49 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 16:53

Chcialby powiększyc do 24 krów, albo 30, bo więcej mu nie wejdzie. Oczywiscie caly limit musialby kupowac, chciałby przerobic na wolnostanowiskową i do tego dochodzi też hala udojowa. Ceny mleka są duże, więc może teraz próbowac, bo jest im wcześniej się to zrobi, tym lepiej, bo mleko nie będzie cały czas w tej cenie.

Czytałem w poradniku że ceny na mleko w najbliższym czasie zaczną spadać, bo markety itd chcą jak najtaniej kupować masło sery itd, do tego potwornie wysokie ceny nawozów i drożejące paliwo :angry: . O tym że limit trzeba dokupić który będzie za 8 lat zniesiony prawdopodobnie (zanim dobrze zarobi na siebie).
Abuk14, a jesteś pewien że ten prow u Ciebie w oborze przejdzie, już znajomy był pewny firma prowadziła całe dofinansowanie i wyszło na to że stanowiska są troche za krutkie (nie za wąskie ale za krutkie) i klops drogi kredyt musi spłacać, a jak masz życzliwych sąsiadów to też cała sprawa może się ciągnąc i kontrole i kontrole a czas płynie i płynie :angry:
Tak sobie można pogdybać, np.
Cóż czy nie lepiej z samej ziemi żyć i się narobi człowiek, a na usługach można dorobić a za stado, kwote mleczną, udziąły w mleczarni itd plus prow to by wyszedł ładny sprzecior ;), wziąść pakiety rolnośrodowiskowe i się na nawóz nie wytrzaskiwać

#50 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 19:11

Czytałem w poradniku że ceny na mleko w najbliższym czasie zaczną spadać, bo markety itd chcą jak najtaniej kupować masło sery itd, do tego potwornie wysokie ceny nawozów i drożejące paliwo :angry: . O tym że limit trzeba dokupić który będzie za 8 lat zniesiony prawdopodobnie (zanim dobrze zarobi na siebie).
Abuk14, a jesteś pewien że ten prow u Ciebie w oborze przejdzie, już znajomy był pewny firma prowadziła całe dofinansowanie i wyszło na to że stanowiska są troche za krutkie (nie za wąskie ale za krutkie) i klops drogi kredyt musi spłacać, a jak masz życzliwych sąsiadów to też cała sprawa może się ciągnąc i kontrole i kontrole a czas płynie i płynie :angry:
Tak sobie można pogdybać, np.
Cóż czy nie lepiej z samej ziemi żyć i się narobi człowiek, a na usługach można dorobić a za stado, kwote mleczną, udziąły w mleczarni itd plus prow to by wyszedł ładny sprzecior ;), wziąść pakiety rolnośrodowiskowe i się na nawóz nie wytrzaskiwać

Tzn. jesli chodzi o usługi to praktycznie tylko prasowanie, czasem koszenie trawy, rzadziej inne.
Ten ciągnik ma byc dla kumpla i to on napisał temat. PROW myślę, że przejdzie bo obora naprawdę ładna ( wybudował ją w 1986 roku jego dizadek, zapaleniec, miał wtedy 55 lat :D ).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 04 styczeń 2008 - 19:50

Nowe technologie,heh w sumie ojciec bierze bo ja bym się łapał na młodego rolnika ale jeszcze edukacji nie skończyłem, można powiedzieć ja wybieram maszyny ojciec finansuje ;) choć to na pewno wspólna decyzja

na ile lat masz to rozciągniete? ile karencji? (ile masz krów i hektarów?)

#52 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 04 styczeń 2008 - 20:13

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? Prawda jest taka. Opłaca sie kupić nowy ciągnik, bo po 1 ciągnik nie traci szybko na wartości, po 2 jest to maszyna, która nie stoi i nie ''kwitnie" tylko robi na siebie i na gospodarstwo, po 3 mając nowy wiesz że raczej spokojnie będziesz go użytkował, bez awarii, po 4 kupując używany, tak naprawdę nie wiesz co bierzesz, a potem się dowiadujesz......

#53 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 04 styczeń 2008 - 20:38

Prawda jest taka. Opłaca sie kupić nowy ciągnik, bo po 1 ciągnik nie traci szybko na wartości, po 2 jest to maszyna, która nie stoi i nie ''kwitnie" tylko robi na siebie i na gospodarstwo, po 3 mając nowy wiesz że raczej spokojnie będziesz go użytkował, bez awarii, po 4 kupując używany, tak naprawdę nie wiesz co bierzesz, a potem się dowiadujesz......

Masz rację, ale ciągnik trzeba spłacic,a kumplowi bardziej chodzi o to czy brac ciągnik ( i jaki ?? ) czy powiększac stado. Obecnie mówi, ze weźmie kredyt powiększy stado, a wniosek i tak złoży bo nie wiadomo czy dostanie kasę na maszyny i trzeba będzie trochu poczekac zanim kupiłby maszyny.

#54 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 10:08

na ile lat masz to rozciągniete? ile karencji? (ile masz krów i hektarów?)

kredyt jest na max.lat czyli 15, w planach jest spłacenie go wcześniej, przy takim procencie szkoda swoją kasę wydawać. A karencji nie mam, odsetki zaczynam płacić od kwietnia bodajże, a na spłatę kredytu mam czas do 18grudnia każdego roku

stanowisk mam 38 i tyle sztuk teraz doję(w sumie niedługo 40 bo jestem w trakcie lekkiej przebudowy) a krów 44(6 zasuszonych i mają się na dniach wycielić. A hektarów?Do tego roku w papierach 22ha(w tym roku doszła dzierżawa troszkę ponad 10ha),wielu już się dziwiło że na tyle ha trzymam 80sztuk bydła,moim zdaniem nawet 100można trzymać tylko trzeba mieć gdzie ;)

Pozdrawiam i sorry za OT
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#55 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 12:55

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? poniekąd temat od tego jest zeby porównac czy na tak mały areał warto kupować nowy ciągnik.

Nie musisz mi tłumaczyc o utrzymywaniu bydła-ja jestem z Podlasia gdzie na 25ha jest i 120 krów ;)

ale zeby spłacić wczesniej musisz mieć tak napisane w umowie? tak przynajmniej kiedyś było. Czyli teraz musisz do 18grudnia zapłacic minimalna ratę i procent, a maksymalnej nie ma (np. caly kredyt od razu mozna?)

#56 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 13:30

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? @pavel no na pewno musisz mieć to zapisane w umowie ale wiem że mój ojciec na początku się nie pytał o to czy może wcześniej spłacić,ale na pierwszej rozmowie w banku powiedzieli mu że można

tzn. do 18 grudnia trzeba zapłacić ratę kredytu(ojciec sam będzie wpłacał na specjalnie utworzone konto), a odsetki kwartalnie- będą obciążali automatycznie konto bankowe.Oczywiście kredyt możesz spłacić wcześniej(i to jest dobre moim zdaniem, bo załóżmy jeśli zostało ci 5 lat do spłaty, i wpłacasz pozostałą kwotę, to wtedy nie naliczają ci odsetek z tych 5 lat jakie byś płacił)-musisz tylko poinformować o tym bank 15dni wcześniej ;)
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#57 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 13:50

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? no ja własnie wiem o tym-tylko kiedyś na kombajn miałem taką sytuacje, ze wałsnie to miałem w umowie co zdziwiło bank. Od tamtej pory banki nie chciały takiego punktu do umowy dodawac-wiadomo-mniejszy zarobek.

A co do NT to słyszałem, ze trzeba miec teraz 40% inwestycji, ale* do końca spłaty te 40% musi leżeć na koncie...

to prawda?

#58 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 13:57

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? być może tak będzie w nowej puli

w starej, tzn do 31 grudnia 2007 wkład własny wynosił 20% ;)

"ale* do końca spłaty te 40% musi leżeć na koncie..."
w starym NT nie ma czegoś takiego
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#59 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 14:10

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? a w starej też trzeba było trzymac tą kwotę na koncie?

tak, o nowej mówie, bo duzo ludzi chętnych było i troche utrudnic chcą.

jeszcze do poprzedniego-do 18grudnia musisz minimalną rate wpłacic ustalona na poczatku w umowie(czyli wysokosc kredytu na 15lat?)?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 16:33

Czy opłaca się kupowac nowy ciągnik ?? w starym nie trzeba było trzymać żadnej kwoty, pierwsze słyszę o takim czymś. Ojciec tylko przedstawił płynność finansową, jakie tam są dochody z mleka itp. żadnych pieniędzy nie trzeba trzymać-w sumie nie bardzo pavel wiem o co ci chodzi..o to że załóżmy wpłacam 20%, i jeszcze te 20% załóżmy muszę mieć na koncie-o takim czymś myślisz??

co do tego że dużo ludzi było chętnych, to powiem tak akurat to było załatwiane jak głośno się o PROW-ie zrobiło;ojciec pojechał do banku tak trochę z ciekawości wypytać się co i jak, to potem sami dzwonili pytając się czy bierzemy kredyt bo pula tylko do końca roku-na koniec roku zainteresowanie było małe ze względu na fundusze unijne

ja mam wyliczone na 15 lat ile co roku do 18grudnia mam zapłacić, i dokładnie tyle(zresztą ojca się zapytam jak wróci)trzeba wpłacić, albo wpłacasz tyle ile masz na dany rok ustalone albo całość.
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Dodaj odpowiedź