Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje?

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share manYki

manYki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 11:18

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? witam. moja prasa niezbyt dobrze zbija i chcialbym sie dowiedziec czy np o 4 rano lub wieczorem okolo 20 lepiej bedzie mi sie zbijac balot? z gory dziekuje :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Dzisiaj, 11:49
  •  

#2 Share adamkon

adamkon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, sporty siłowe

Napisany 30 lipiec 2013 - 12:12

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Raczej powinno tak być, bo wilgotniejszy materiał zmniejsza ryzyko poślizgu słomy w komorze. A jaką masz prasę?

#3 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 lipiec 2013 - 16:56

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? tak, bedzie lepiej zbijac, ale jak bedziesz prasował za wilgotny to słoma będzie pleśnieć wtedy... więc lepiej prasuj suchą i słoneczną.... a prasa powinna dobrze prasować bez różnicy jaka marka, pewno za małym ciągniekiem prasujesz... podepnij większy i będzie ok

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#4 Share rafal4610

rafal4610

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 19:08

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? ja 2 lata temu zwijałem lekko wilgotną słome i rolki tak nie posiadały i mniej przemakały, niż w zeszłym roku jak prasowałem suchutką. Wg. mnie lepsza jest lekko wilgotna słoma niż taka sucha na wiór

#5 Share Maly86

Maly86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motoryzacja

Napisany 30 lipiec 2013 - 23:28

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Wujaszek ma wlcową prasę Claasa i stwierdził że lepiej mu się prasuje wilgotny materiał, zwłaszcza jęczmionkę..Ale myślę że @Finn też ma racje z doborem ciągnika do prasy.

#6 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 06:11

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Ciągnik nic nie ma do zbicia bel, bo moim zdaniem ze słabyszm lepiej zbijesz niż z dużym, bo mniejszy przydusi się i prasa połknie materiał a z duzym wszystko kręci się z bardzo dużym momentem obrotowym i bela szybciej może stanąć, tak w ogóle, dużo zależy również od tego jaka jest słoma, jak długo leży na polu, czy zboże było czyste czy przerośnięte zielem i wiele innych czynników, np. czy pokosy są grube czy cienkie, czy zgrabiane czy prosto po kombajnie, jeśli chodzi o walcówkę z562 to n prawdę nie ma reguły, ja robię w tym roku na 3ci otwór docisk i jest ok, nie ma reguły bo nawet sama słoma może pochodzić z różnych odmian i też różnie się ściska, ogólnie jak chcesz ciasne belki to jednak niższy bieg i duże obroty, w nocy czy jak jest pochmurno może minimalnie lepiej się ściskają ale jak za szybko jadę w grubym pokosie przy dobijaniu bela też potrafi się zabuchtować, hmm może dlatego że przez ostatnie kilka pięknych nocy z prasą nawet rosy nie było ;)

ps. co do stawania bel wystarczyło 9 nakretek na klucz 17 naspawanych na pierwszym wałku po 3 w 3 rzędach i nawet jak bela stanie dojadę w świerzy materiał i bela z łatwością rusza

Edytowany przez Ferdek07, 31 lipiec 2013 - 06:13.

#7 Share adamkon

adamkon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, sporty siłowe

Napisany 31 lipiec 2013 - 18:08

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Moc ciągnika akurat ma duże znaczenie bo jeśli jest duży napór na walce w prasie to dusi ciągnik i po prostu więcej materiału nie wciągnie a gdy mocy jest więcej to walce muszą się kręcić i materiał nadal musi być pobierany, tym samym uzyskujemy lepsze zagęszczenie beli.

#8 Share Ptrk690

Ptrk690

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 13:51

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Uważajcie bo uda wam się dojść jak jest z mocą ciągnika skoro nie napisane jest czy to prasa łańcuchowa, walcowa, pasowa czy mieszana. Poza tym nie jest ważna moc tylko ustawienie prasy+ prędkość jazdy i hydraulika... Ale ogólnie mokra jest lepiej zbijana.

#9 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 03 sierpień 2013 - 08:51

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? a później jak się rozwija taka wilgotną belkę, to tylko płatami. Do wozu paszowego się to nie nadaje, a i przy ścieleniu nie jest to wygodne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share edi25

edi25

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 08:42

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? czy wysmarowanie pasow
Pasta przeciwpoślizgowa do pasów transmisyjnych

zda egzamin, chodzi o to czy to sie szybko sciera?

#11 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 sierpień 2013 - 14:01

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? z rosą można... ale też trzeba wiedzieć do kiedy... ja przestaje prasować jak już do opony przyczepia się pył...
co do płatów słomy to sa efekty prasowania za wilgotnej słomy. Ogólnie to wilgotny materiał lepiej się zbija czy to słoma czy siano, ale czy jakościowo jest wtedy leszpe jak zapleśnieje?? to zależy jak komu pasuje... i moc ciągnika musi byc odpowiednia do prasy i warunków prasowania... ja uważam że odpowiednia moc do stałokomorówki bez rotora to 80-100 km

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#12 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 sierpień 2013 - 16:07

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje?

Wujaszek ma wlcową prasę Claasa i stwierdził że lepiej mu się prasuje wilgotny materiał, zwłaszcza jęczmionkę..Ale myślę że @Finn też ma racje z doborem ciągnika do prasy.

No może wujaszkowi to nie przeszkadza jaką słomę prasuje, zwłaszcza komuś, CZŁOWIEKU wilgotna słoma przy dobrze zbitej beli potrafi się tak nagrzać że ręki nie utrzymasz przy rozwijaniu i co z takiej słomy, nie dosyć że są problemy przy ścieleniu, to jeszcze zapleśniała aż biała. ;[

#13 Share rafal4610

rafal4610

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 18:35

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? tak czytam swój post i może sie źle wyraziłem :D Ja nie beluje jakiejś mokrej czy coś. Po prostu super jest jak dzisiaj popada, a za 2 dni belować(zależy od opadów, ja mówie o takich dość słabych). Słoma nie pleśnieje a bele lepiej sie 3mają. Jak jest zbyt sucha to strasznie pasy tną słome i po wyrzuceniu beli sporo ściętej słomy leży koło beli.

#14 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 19:48

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Mnie sie najlepiej beluje słomę dzień po koszeniu albo odrazu po koszeniu jak jest czysta....Prasa welger RP 200 walcowa, belki są wtedy dobrze dobite i cieżkie,bo jak poleży kilka dni na tym upale to tak sie nie zbija, są lekkie i belka potrafi sie zatrzymać przy dobijaniu...

#15 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 20:46

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Ogólnie zauważyłem, że przy prasach walcowych przy prasowaniu trzeba ciągle pilnować, aby cały czas wciągało nową słomę do komory prasowania. Dzięki temu walce (w prasie walcowej) nie zdążą pokruszyć słomy, a co za tym idzie, bela nie zatrzyma się w komorze. W tym roku sprasowałem około 230 bel własnej słomy, bardzo suchej, bo leżała kilka dni na słońcu i przy odpowiedniej jeździe stanęła mi tylko 1 bela (przy tej jednej zagapiłem się i za późno włączyłem owijanie siatką). Dodam, że prasowałem przy maksymalnym zgniocie prasą w pełni walcową Uni Famarol (zgniocie takim jak prasuje sianokiszonki). Słomy miałem jednak dużo w przeliczeniu na 1 ha, a więc leżało jej grubo na pokosach, dzięki czemu słomę wciągało dosłownie całym podbieraczem. Bezproblemowo sprasowałem na tych ustawieniach prasy również 41 beli jęczmionki, szczególnie podatnej na kruszenie i zatrzymywanie się. Na uwrociach wyłączałem też WOM, po to aby nie potrzebnie "mielić" tą belę w komorze na "sucho".

#16 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 11:15

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Czyli nauczyłeś sie prasować walcowką.. :) Mnie w tym roku 2 staneło też sie zagapiłem ,dzwonil ktoś przy dobijaniu...Jak jest bardzo sucha to puszczam siatkę jak jest jeszcze słoma w podbieraczu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 11:21

czy wilgotna sloma lepiej sie prasuje? Ja w łańcuchowej mam taki problem że przy wilgotnej słomie nie chce mi bela wylecieć po otwarciu komory :( nie wiem czy za szybko jeżdżę czy za szerokie pokosy ale na suchej tak się nie dzieje