Skocz do zawartości

Zdjęcie

chora krowa

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share fokuska

fokuska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:ekologia, ochrona środowiska w rolnictwie

Napisany 23 lipiec 2013 - 09:11

chora krowa krowa ma w jednej ćwiartce zamiast mleka żółtą wodę jakąś szklankę dziennie, nie chce jeść, ogólne osłabienie, ćwiartka ogromna, opuchnięta w reszcie wymienia 2 litry mleka dziennie.
nie ma gorączki, na płytce gdy poleje się płynem do testowania mleka widoczne są tylko komórki somatyczne (ciemniejsze zabarwienie) brak oznak zapalenia. Był robiony posiew brak jakichkolwiek bakterii.
Czy ktoś może spotkał się z takim przypadkiem? proszę o jakieś sugestie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
chora krowa Dzisiaj, 01:06
  •  

#2 Share adasd

adasd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 lipiec 2013 - 13:06

chora krowa Według mnie to jest ostre zapalenie bakteria coli, bakteria ta ma to do siebie ze pogarsza apetyt a co za tym idzie obnizenie wydajnośći. Ja z takim zapaleniem sobie radze tylko dobre leki i bedzie po kilku dniach lepiej

#3 Share paulmagnus

paulmagnus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:Docent biotechnologi zwierzat i weterynarii oraz hodowca z wielka pasja :)

Napisany 27 lipiec 2013 - 12:36

chora krowa Ewentualnie "mastitis mycotica" dlatego brak wyniku bakt., mycoplasmy lub hydratea irritans

#4 Share fokuska

fokuska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:ekologia, ochrona środowiska w rolnictwie

Napisany 01 sierpień 2013 - 13:59

chora krowa grzyb to też nie jest, poszedł antybiotyk podskórnie przez 3 dni, cobactan do ćwiartki przez chyba 4 dni, 2 zastrzyki przeciwzapalne. Krowa lepiej się czuje, ale mleko nie dobre na płytce. i oczy jej łzawią nie wiem czy to związane z tym wymieniem czy po prostu coś jej wpadło...pomóż paulmagnus

#5 Share Matt93

Matt93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport (piłka nożna i ręczna), fotografia

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:37

chora krowa a co poradzicie jak krowa zakulała na tylnią nogę, po prostu nad racicą na zgrubiałą nogę i kuleje, co poradzić? Uda sie ją wyleczyć?

#6 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:42

chora krowa A robisz krowom korekcję racic ,bo czasem tak się dzieje ? Też u mnie się zdarzają takie przypadłości i po korekcji wszystko wraca do normy .

#7 Share Matt93

Matt93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport (piłka nożna i ręczna), fotografia

Napisany 01 sierpień 2013 - 20:54

chora krowa racicę ma w porządku, niedawno była robiona korekcja, czyli to nie to ;/

#8 Share ManieKwlkp

ManieKwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:00

chora krowa Witam mam pytanie krowa porzuciła blizniaki w 8 miesiącu , nie oddała łożyska weterynarz je po wyciągał ale krowa czyści się juz około 2 tygodnie i miała 2 płukanki
moje pytanie długo jeszcze to może trwac i czy można jej jeszcze ewentualnie jakoś pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:14

chora krowa U mnie był identyczny przypadek . Krowa miesiąc dochodziła do zdrowia . Weterynarz nie wyciągnął całego łożyska ponieważ na pewno nie był w stanie ,stąd te czyszczenie . Jeśli były robione płukanki ,to trzeba cierpliwie poczekać . U mojej krowy po 2 miesiącach wystąpiła pierwsza ruja .

#10 Share ManieKwlkp

ManieKwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:19

chora krowa czyli czekać i jeśli jeszcze się będzie brudzić to jeszcze przepłukać co myślisz Meg5

#11 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:24

chora krowa jeśli nie wystąpi podwyższona temp będzie ok. też miałam w listopadzie poronienie w 8 msc, myślałam, że poronienie, cielak żywy, ale łożysko nie odeszło. nie udało się oderwać wszystkiego i długo wydalała resztę, później doszedł stan zapalny, dwie płukanki i jest ok. jednak ruja się nie pojawia.

#12 Share ManieKwlkp

ManieKwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:26

chora krowa Matt93 może mućka ma zapalenie stawu ?

#13 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 20:41

chora krowa

czyli czekać i jeśli jeszcze się będzie brudzić to jeszcze przepłukać co myślisz Meg5

Na pewno płukanka nie zaszkodzi ,ale tak jak pisze koleżanka wyżej ,zmierz jej temperaturę i jak jest w normie ,to trzeba poczekać . U mojej krowy ,weterynarz po 7 dniach zastosował płukankę tylko raz .

#14 Share Jonek132

Jonek132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 01 styczeń 2014 - 23:51

chora krowa fokuska- u mnie był taki problem tuż przed wycieleniem. nie było mleka w ćwiartce a była twarda jak kamień i tylko woda z niej ciekła nie mleko. dawaliśmy zastrzyki dorzylnie na rozdojenie żeby pobudzić hormon i od wewnątrz żeby sie unormowało ale jak dotąd nic nie wyszło, doi się na 3 ćwiartki.
Matt93- jeśli jest opuchlizna to trzeba nacierać spirytusem i stosować maść, weterynarz powinien mieć taką, nazwy nie pamiętam.
ManieKwlkp- jeśli krowa nie oddała łożyska w całości i weterynarz też nie wyciągną 100% to może sie tworzyć stan zapalny, płukanka płukanką, ale z niej krowy już nie będzie. mieliśmy dwa takie przypadki, po poroneniu jedna krowa oddała łożysko a drugiej trzeba było wyciągać. półtora roku były bez rui i było tylko jedno wyjście.

#15 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 08:16

chora krowa

ManieKwlkp- jeśli krowa nie oddała łożyska w całości i weterynarz też nie wyciągną 100% to może sie tworzyć stan zapalny, płukanka płukanką, ale z niej krowy już nie będzie. mieliśmy dwa takie przypadki, po poroneniu jedna krowa oddała łożysko a drugiej trzeba było wyciągać. półtora roku były bez rui i było tylko jedno wyjście.

Jeżeli krowa nie mała rui 1,5 roku ,to dlaczego nie reagowałeś ? Przecież trzeba krowę zbadać i jak jest jakiś schorzenie leczyć . Brak rui wcale nie musi mieć związku z poronieniem ,ponieważ jest wile innych nieprawidłowości .Nie potwierdzę Twojego zdania ,że każda krowa po poronieniu i nieodejściu łożyska nadaje się na ubój . W moim gospodarstwie było kilka takich przypadków i żadnej sztuki jak na razie nie sprzedałam .
Jakiś czas temu opisywałam przypadek poronienia krowy prawie w 9 miesiącu ciąży (ciąża bliźniacza ) .Łożysko nie odeszło ,w ogóle krowa bardzo odchorowała ,a mleko zaczęła dawać od dosłownie szklanki . Około miesiąca chorowała ,ale mleko stopniowo wzrastało i dziś po ponad 2 miesiące po poronieniu daje 60% mleka (25 l dziennie ),i ruja też już była .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Jonek132

Jonek132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 02 styczeń 2014 - 11:38

chora krowa Meg5- wszystko zależy od krowy. u mnie są czystorasowe HF-y i może są bardziej wrażliwe na takie rzeczy. U mnie jak narazie przez ostatnie 10 lat tylko dwa razy się tak zdarzyło. Leki nic nie pomagały a koszty leczenia były za duże żeby sie w to bawić, została wybrakowana, poszła na tucz i na sprzedarz ;)