Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka obora na 20-30szt

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 21:47

Jaka obora na 20-30szt Jak dotąd jest stara, uwięziowa na 10szt i dojenie z bańką. Jest plan przerobienia i dobudowania na ok 20. Czy warto przerwbiać na wolnostanowiskową i ruszta? Czy lepiej na uwięzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka obora na 20-30szt Dzisiaj, 07:55
  •  

#2 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 15 lipiec 2013 - 22:35

Jaka obora na 20-30szt Na uwięzi lepiej. Jakiś wyciąg linowy i tyle. Zamontujesz sobie dojarkę przewodową DeLaval i tyle. 4 lub 6 aparatów + kana jak masz krowę po wycieleniu czy antybiotyki.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#3 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 18:45

Jaka obora na 20-30szt A czy można założyć ruszta do uwięziowej czy nie bardzo? Jak to będzie się sprawować?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 21:37

Jaka obora na 20-30szt No do uwięziowej ruszta to raczej nie. Bo gdzie będziesz miał legowisko. Ruszta to problem. Z jednej strony musisz mieć beczkowóz, mieszadło do gnojowicy, duży zbiornik itp. A jeśli masz w starym chlewie na płytkiej ściółce to resztę też .

#5 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 22:16

Jaka obora na 20-30szt No beczkowóz jest, a dlaczego by nie zrobić wolnostanowiskowej na rusztach? Miejsce na to wszystko też by się znalazło, conieco by sie dobudowało, cos przerobiło i nie było by wygodniej? Bo nie mam ochoty przerobić i dobudować oborę, i zmienić tylko system doju na przewodowy bez kan. Czy wolnostanowiskowa jest droższa w utrzymaniu? Dlaczego nie warto wybrać tej wolnostanowiskowej? Niby 20szt to malo, no ale to było by mało pracy przy tym wszystkim, sam niewiem co o tym sądzić. Pieniążki na przeróbkę są, a nie chcę mieć 50szt, ponieważ nie chcę całymi dniami siedziec przy krowach, poza tym nie mam dużo ziemi, 20ha, a jeszcze mam trochę świnek, więc zboże też sieje. Dlatego myślałem żeby zrobić na ok 20szt dojnych, i w miarę nowocześnie żeby ograniczyć pracochłonność do minimum.

#6 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 09:17

Jaka obora na 20-30szt No wiesz jak wolnostanowiskową no to najczęściej jest hala udojowa. Bo słabo sobie wyobrażam mieć w oborze miejsce z rurami do mleka i tam gnać krowy na udój. Znajomy też myślał nad wolnostanowiskową ale odpuścił sobie tę wizję. Przeliczając budowę hali udojowej nie kalkulowało mu się z robieniem uwięziowej z sanowiskami na ściółce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 10:59

Jaka obora na 20-30szt Ja bym wybudował na głębokiej ściółce bo najtaniej z tych wszystkich bo z tego co się orientuję to najdroższe są ruszta z legowiskami, tańsza jest uwięziówka a potem na płytkiej a na samym końcu na głębokiej. Siejesz zboża więc słomy ci pewnie nie będzie brakować. Obornik też się przyda, a hala udojowa no nie przesadzajmy. Czy ja wiem czy to takie drogie jak samemu zrobisz i część dokupisz. Przecież na 30 sztuk to spokojnie wystarczy 2x3. Co tam trzeba, 4 ściany, płytki wszędzie, ramka oddzielające jak jest typu "rybia ość" no do tego wiadomo to co najdroższe, czyli aparaty udojowe+ cała masa rurek i no i dojarka + zbiornik chłodzący no ale to przy każdym typie obory tak jest. Mój sąsiad ma 2x4 na prawie 50 krówek i koło godziny doi, przecież to trzeba tylko wgonić, wymyć, założyć no i idziemy :) siedzieć bo on ma założone ściągacze to tylko patrzymy czy nic nie spadnie,a potem wyganiamy i cała akcja od nowa. A na sam koniec to obmyć tylko wężem halę i tyle bo wszystkie aparaty to tylko wodą z zewnątrz opłuka bo w środku to same się płukały.

#8 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 20:48

Jaka obora na 20-30szt no wiem że hala udojowa musiałą by być, na głęboką to trochę nie bardzo mi pasuje bo musiał bym strop podwyższyć, zrobić przejazd i do końca nie jestem przekonany na ten system. Jak to włąściwie jest? Krowy by robiły w jednym miejscu tylko? i co jakiś czas musiał bym wypchnąć? A jaki byłby mniej więcej koszt wolnostanowiskowej na rusztach z halą udojową? Czy mówicie że nie warto robić ze wzgl na małą ilość?

#9 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 23:55

Jaka obora na 20-30szt Za mała ilość jak na wolno stanowiskową. Zrób sobie prosta uwieziową i na pewno wyjdzie taniej. A usuwanie obornika to zrobisz sobie wyciąg linowy, dojarkę przewodową i robisz spokojnie bez żadnych ruszt itp.

#10 Share radekk519

radekk519

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 21:39

Jaka obora na 20-30szt Witam ja milalem taki sam problem zdecydowalem sie na uwieziowke staro obore przerobilem dobudowalem do niej jescze 15 m obory i terz mam 25 stanowisk i jescze skojce dla cielakow sie zmiejscily zalozylem hydrauliczny wyciag owiele llepszy od tego linowego a najbardziej jestem zadowolony z tego ze nascianie polorzylem plytki 2 razy do roku karczerm sie przeleci i sciany wygladajo jak nowe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Antekpirat

Antekpirat

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 23:39

Jaka obora na 20-30szt cisza w temacie
Jaka to obore postawiles
bo ja mam ten sam dylemat
rok temu mialem przerabiac stara obore ale sie wstrzymalem
w tym roku terz zaczolem sie do tego przybierac
ale. dostawic do starej 24 stanowiska to razem bedzie 38
koszt to pewnie z 350 tys przerobka starej +wyposazenie i plyta gnojowa i moze zabraknac przy tym
kombinacje bo gnojownik mam blisko i na nim bym musial postawic
moze wolnostanowiskowa mam stodole 30m do niej by dostawil czesc legowiskowo
tylko jak bedzie wygladala sytuacja ja znioso kwoty
cena mleka spadnie raty nie i z 40 dojnych bedzie trzeba zrobic 60