Polecane posty

maniek4365    0

Siemano ma kilka pytań co do kiszonki z zyta:

1.W czym lepiej kisić w silosie czy na pryzmie

2.Czy musi być jakaś folia na dole

3.Czy można to kosic orkanem

4.Ile najlepiej musi być zytko aby nadawało się na kiszonke?

5.Czy długo wytrzymuje (nie pleśnieje itp.)

Bo chciałbym zasiać po jęczmieniu ozimym jako poplon i ściąć na kiszone?

Co o tym sądzicie?

Czy byczki będą to chętnie jadło by mam pierwszy raz doczynienia z zytem?

Z góry dzięki za odpowiedzi

POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

żyto ci raczej nie urośnie jako poplon żeby na jesieni ściąć lepiej zasiej owies + jakieś strączkowe

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Tak jak mówi @marekfarmer zasiej owies z dodatkiem pszenicy jarej i jęczmieniem jarym.Taka kiszonka będzie miała więcej składników pokarmowych niż kiszonka z żyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

zrób mixa, ale żyta nie siej, nie będziesz miał co zbierać! Daj jakiegoś owsa, trochę pszeniczki, wyke, peluche, kukurydzę i będziesz miał super kiszonkę. Kiś jak Ci wygodniej ;) qq małe nawet orkanem powinno pójść ;)


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Dodał bym jeszcze słodki łubin, który charakteryzuje się dużą zawartością białka i kiszonka jak ta lala;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek4365    0

Dzięki za odpowiedzi

 

zmienię trochę temat co sądzicie o tym żeby kupic jałowke hf i podstawić pod nią 2-3 byczki mięsne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

Hf da ci nawet za dużo mleka jak na 2-3 cielaki. Lepiej coś pół mlecznego np hf z limouse. Albo jakaś mamka z simentala czerwonego czyli mięsnego. A co do tych kiszonek z żyta. Mamy posiane w tym roku żyto jare i dorównało nawet przerosło ozime. Więc gadanie że nie będzie co zbierać tego nie dotyczy.


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

zauważ tylko, że Twoje żyto wzrastało w innym cyklu dobowym, tj, dzień się wydłużał, noce były coraz cieplejsze. A teraz dzień będzie się skracał, noce również będą chłodniejsze.


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

koledzy jakie ma żyto składniki zasiane na jesień i zbierane wiosną przed sianiem kukurydzy czyli w maju? czy warto robić taka kiszonke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

Moim zdaniem, mało doświadczonym oczywiście, jest mix dobry taki jak : owies, słonecznik, (tak jak kolega pisał trochę pszeniczki, wyke, peluche, kukurydzę), łubin. I z tego powinno być mleko moim zdaniem, ale i dla opasów powinno być dobre, chciałbym żeby wypowiedział się ktoś doświadczony i ocenił mój wybór, a zbierane powinno być to chyba w pryzmę i koszone sieczkarnia, sam nie wiem. Z góry dziękuje i pozdrawiam ChudyxD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominikfm3
      robie kiszonke z 7 ha. górne 10cm (pryzmy) jest dobre a następne 10 się psuje! co robie żle?
    • Przez Mateusz2121
      Witam chciałbym zacząć robić sianokiszonke dla byków i ma do was takie pytanie czy 6-7 byków da rade zjeść taką bele zanim zacznie sie psuć ? ważne!!!
    • Przez matijas67
      Witam
      Mam zamiar w przyszłym tygodniu otworzyć kiszonke w pryźmie.
      Po otwarciu w jakim czasie muszę pobrać odkryty pas kiszonki ?? 
      Jaka dawka na jednego byka ( tak orientacyjnie) ?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni do kukurydzy. Do tej pory kosiliśmy pottingerem gt, ale że ilość kukurydzy do koszenia z roku na rok zbliża się do 20 ha, pora na coś większego. Niestety w promieniu 100 km tylko jedna firma świadczy usługi koszenia, a jako że w mojej okolicy nie ma większych hodowców spodziewać ich mógłbym się co najwyżej w listopadzie, bo w sezonie nikt nie będzie gnał sieczkarni przez 2 powiaty.
      Tak jak pisałem, potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni, ponieważ obsiewamy kukurydzę 4 rzędowym siewnikiem. Zależy mi na dobrej jakości sieczce, co najmniej to co wychodziło z pottingera gt. Mile widziany podbierak do trawy no i cena do 40 tys. 

      I teraz tak, są dwie opcje:
      1.mengele sh30,kuhn mc 180 (jeśli ares 826 utarga ją na przednim womie, bo jazda do tyłu przez kiladziesiąt godzin jest dobra chyba tylko dla kaskaderów.) Niestety ciężko o ten model w polsce, nie wiem czy ma cepy, ale za to prosta konstrukcja, przy zakupie nie muszę się martwić o stan silnika, układu jezdnego,  hydrauliki etc...
       2.samojezdna - tu rodzą się obawy, więcej rzeczy może się popsuć, naprawy drogie lub bardzo drogie. 4 rzędowe maszyny są raczej starsze, pewnie ciężko o zakup jakichś pierdółek, bo zakładam że noże i podobne części są. Zależałoby mi na jak najmniejszej maszynie, ekonomicznej, bo i tak nie ma perspektyw na usługi. Na plus, to jeden traktor do transportu więcej, bo zwolniony z ciągania sieczkarni.
      W co celować, doczepiana, a może samojezdna? Jaka marka ma najlepsze zaplecze z częściami, czy mała sieczkarnia samojezdna musi być koniecznie stara, będzie mieć gniotownik? 
      Pozdrawiam!
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj