karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

sniady    0
Napisano (edytowany)

właśnie najbardziej nie podoba mi sie ten zapis o płaceniu składni krus bo czym rózni sie taki rolnik co pracuje na umowę o pracę i prowadzi gospodarstwo od takiego co płaci krus? Moze tylko tym ze w gospodarstwie ma wmiarę wszystko poukładane i ma czas zeby dorobić bo wiadomo ze nie wyżyje z tak małego gospodarstwa no i nie lezy w wolnym czasie pod przyczepą z butelką piwa i patrzy sie w niebo bo może coś skapnie! A powinno być równo dla wszystkich jesli jesteś rolnikem i spełniasz wymogi to jakie ma znaczenie płacenie krusu?

Edytowano przez sniady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

To już nie wiem ,zadzwonię jutro z ciekawości to Krusu. Znam osoby które płaca pełny KRUS i maja jeszcze umowy zlecenie..... Tylko poprostu nie zgłosili tego do Krusu ze maja jeszcze umowy smieciowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luk24    0

A wracając do rachunkowości to czyli że będę musiał odprowadzić 19% podatku od przychodu?Czy źle to rozumiem. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

To już nie wiem ,zadzwonię jutro z ciekawości to Krusu. Znam osoby które płaca pełny KRUS i maja jeszcze umowy zlecenie..... Tylko poprostu nie zgłosili tego do Krusu ze maja jeszcze umowy smieciowki

 

 

 

To, że tak robią to nie znaczy, że robią to zgodnie z prawem. Na dzień dzisiejszy opłacając KRUS można być tylko na umowę o dzieło, lub pracować na czarno koniec kropka. Twoi znajomi, którzy tak robią mogą w perspektywie kilku dni, lub lat dostać wezwanie do KRUSu w tej sprawie, ponieważ ZUS zawsze ma pierwszeństwo przez KRUSem. Nie grozi im za to nic strasznego. Po prostu zwrócą im składkę, albo będą mieli nadpłatę a okres w którym pracowali na tzw. "śmieciówkach" nie będzie liczony do okresu składkowego.

Gorzej, jeżeli ktoś bierze dofinansowanie typu MR czy omawiane MMG wtedy z premedytacją poświadczamy nieprawdę i możemy się spodziewać, że przyznaną pomoc będziemy musieli zwrócić najprawdopodobniej z odsetkami karnymi, których wysokość można sobie łatwo sprawdzić.

 

Sprawa ostatnio stała się głośna ze względu na strażaków z OSP, którzy w ramach pełnionej służby czasami w roku podlegają umowie zleceniu w ramach pełnionych obowiązków i wtedy automatycznie wyskakują z KRUSU, którego najczęstszej są płatnikami. Możliwe, że w najbliższym czasie powstanie ustawa pozwalająca pracować na zleceniu do określonego pułapu dochodów, ale to tylko projekty w sejmie, których realizacja może jeszcze trochę potrwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Żadnego podatku nie będzisz odprowadzał będzisz musiał prowadzić księge przychodów i rozchodów i to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

19 % to płacą od dochodów płatnicy podatku dochodowego ,jeszcze nie słyszałem żeby ktoś płacił od przychodu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
Napisano (edytowany)

A wracając do rachunkowości to czyli że będę musiał odprowadzić 19% podatku od przychodu?Czy źle to rozumiem. :blink:

w ostatnim nr top agrar jest napisane że taka rachunkowość jak w kredytach preferencyjnych to chyba taka że prowadzisz ksiegę rozchodów i przychodów gospodarstwa

 

@mareoo masz racje też tak mi powiedzieli w KRUS i o tym zwracaniu składek i o tym zwracaniu dotacji jak ktoś tak zrobił

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

rolnicy nie robcie sobie dużych nadziei w planie finansowym na modernizacje małych gospodarstw jest tylko 450 mln euro to tyle co nic dla 30 tys beneficjentów kto pierwszy ten lepszy lub będą punkty beneficjentów jest 1500 ty

 

rolnicy nie robcie sobie dużych nadziei w planie finansowym na modernizacje małych gospodarstw jest tylko 450 mln euro to tyle co nic dla 30 tys beneficjentów kto pierwszy ten lepszy lub będą punkty beneficjentów jest 1500 ty

beneficjentów jest 1 mln 500 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

Tutaj http://www.arimr.gov..._23_08_2013.pdf możemy wyczytać o Pomocy które mogą dostać małe gospodarstwa w perspektywie finansowej 2014-2020

z uni

witam,

przeczytałem ten załącznik i jakoś nie znalazłem, iż trzeba być na krus, no chyba że się chce rozpocząć działalnośc pozarolniczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

Ludzie, nie czytajcie starych projektów tylko te najbardziej aktualne. Na tym forum już z 10 razy zostały podane linku do projektu PROWu z 24 stycznia (jak dobrze pamiętam). Tam jest wszystko opisane (tylko trzeba chcieć to przeczytać). Każdy narzeka na wymogi a podana została też strona do zgłaszania swoich uwag- na tym polegają konsultacje społeczne. KAŻDY MA PRAWO WYRAZIĆ SWOJĄ OPINIE. Tylko nie pisać "nie podoba mi się to bo nie" tylko uzasadnić problem. Każdy tylko potrafi narzekać na wszystko co się da a moim zdaniem, jeżeli nie zgłosi się swoich uwag, to potem nie ma co psioczyć na kryteria dostępu.

 

 

PS.

 

Jeżeli jeżeli komuś zależy na PRYWATNYM DORADZTWIE ROLNICZYM to prosiłbym też o opinie w rozdziale 6.3.1. W nowym PROW przewidziane są też dotacje dla rolników na korzystanie z usług doradczych- na innych zasadach niż do tej pory- ale proponuje się dostęp do tego programu firmom które mają min 10 lat doświadczenia co OGRANICZY DOSTĘP DO PROGRAMU TYLKO DLA ODRÓW ponieważ praktycznie żadna firma prywatna w Polsce nie ma takiego doświadczenia. Prywatne firmy zostaną wykluczone z konkurencji.

 

Jeżeli komuś zależy może napisać że wg niego "wymóg 10 lat doświadczenia ograniczy korzystanie z programu firmom prywatnym co jest ograniczeniem konkurencji na rynku doradczym w Polsce."

 

Proszę o nie dyskutowanie na temat doradztwa, nie jest to temat do tego przeznaczony. To jest tylko prośba i jeżeli ktoś chce, to pomoże, jeżeli nie to ok. Podaję jeszcze raz stronę na której można pisać uwagi do nowego PROWU.

 

http://ksow.pl/pl/prow-2014-2020/konsultacje-spoleczne-prow-2014-2020/formularz.html?no_cache=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
33012345    0

możecie mi napisac kiedy spodziewane są pierwsze nabory czy już coś wiadomo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

Ludzie, nie czytajcie starych projektów tylko te najbardziej aktualne. Na tym forum już z 10 razy zostały podane linku do projektu PROWu z 24 stycznia (jak dobrze pamiętam). Tam jest wszystko opisane (tylko trzeba chcieć to przeczytać). Każdy narzeka na wymogi a podana została też strona do zgłaszania swoich uwag- na tym polegają konsultacje społeczne. KAŻDY MA PRAWO WYRAZIĆ SWOJĄ OPINIE. Tylko nie pisać "nie podoba mi się to bo nie" tylko uzasadnić problem. Każdy tylko potrafi narzekać na wszystko co się da a moim zdaniem, jeżeli nie zgłosi się swoich uwag, to potem nie ma co psioczyć na kryteria dostępu.

 

 

PS.

 

Jeżeli jeżeli komuś zależy na PRYWATNYM DORADZTWIE ROLNICZYM to prosiłbym też o opinie w rozdziale 6.3.1. W nowym PROW przewidziane są też dotacje dla rolników na korzystanie z usług doradczych- na innych zasadach niż do tej pory- ale proponuje się dostęp do tego programu firmom które mają min 10 lat doświadczenia co OGRANICZY DOSTĘP DO PROGRAMU TYLKO DLA ODRÓW ponieważ praktycznie żadna firma prywatna w Polsce nie ma takiego doświadczenia. Prywatne firmy zostaną wykluczone z konkurencji.

 

Jeżeli komuś zależy może napisać że wg niego "wymóg 10 lat doświadczenia ograniczy korzystanie z programu firmom prywatnym co jest ograniczeniem konkurencji na rynku doradczym w Polsce."

 

Proszę o nie dyskutowanie na temat doradztwa, nie jest to temat do tego przeznaczony. To jest tylko prośba i jeżeli ktoś chce, to pomoże, jeżeli nie to ok. Podaję jeszcze raz stronę na której można pisać uwagi do nowego PROWU.

 

http://ksow.pl/pl/pr...html?no_cache=1

podaj link do aktualnych projektów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Ja bym proponował poczekać aż będą gotowe i ostateczne zasady PROW. Na razie mamy do czynienia z projektami które pewnie jeszcze się kilkakrotnie zmienią i jakiekolwiek napinanie się, że tam jest taki czy inny zapis nie ma sensu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

minister mówił ze perwsze nabory prow2014-2020 będą w 2014 bo na jesieni wybory parlamentarne i czeba jakams kiełbase wyborcza rzucic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20
Napisano (edytowany)

aktualny projekt PROW 2014-2020

 

http://www.minrol.go...-PROW-2014-2020

 

na dole strony link do pobrania pdf- na spisie treści klikamy w temat który nas interesuje.

 

i jeszcze raz link do konsultacji- do 10tego lutego można zgłaszać uwagi.

 

http://ksow.pl/pl/pr...html?no_cache=1

 

- podajemy swój mail i telefon i klikamy w temat do którego mamy uwagi.

Edytowano przez DoradcaKT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

zgadza się to jest dopiero projekt, jednak to jest ta właśnie pora na zgłaszanie uwag, naprawdę zachęcam do ich zgłaszania, nie bądźmy lemingami, które patrzą się z otwartymi dziobami co im serwuje władza, i które dyskutują tylko miedzy sobą jak to byc powinno.

 

Co do krusu i umowy zlecenia to na 99% nie da się tego zrobić, chyba że poświadczając nieprawdę. umowa zlecenie wiąże się z koniecznością odporowadzenia składek zus, co wyklucza pełne ubezpieczenie w krus

 

co do rachunkowości rolnej to nie miałem z tym styczności i dopiero w temacie będę się dokształcał jak to się ma do rachunkowości w działalności gospodarczej ale jeśli była mowa o księdze przychodów i rozchodów (ktoś wspominał) to niestety wynika z tego że trzeba normalnie prowadzić całą rachunkowość - poniesiionych kosztów, przychodów i normalnie rozliczać się z US jak przedsiębiorca. Może wypowie się ktoś kto ma lub miał gospodarstwo prowadzone w ten sposób.

PS czy to naprawdę ma sens w małym gospodarstwie?

 

co do terminów naborów to tego nie wie nikt, ale gdzieś wyczytałem, że to jeszcze długa droga przed takim projektem. Po konsultacjach musi być zatwierdzony przez nasze władze a potem przez UE.


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

aktualny projekt PROW 2014-2020

 

http://www.minrol.go...-PROW-2014-2020

 

na dole strony link do pobrania pdf- na spisie treści klikamy w temat który nas interesuje.

 

i jeszcze raz link do konsultacji- do 10tego lutego można zgłaszać uwagi.

 

http://ksow.pl/pl/pr...html?no_cache=1

 

- podajemy swój mail i telefon i klikamy w temat do którego mamy uwagi.

faktycznie w tej wersji trzeba być na krus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

ludzie się nakręcają a jak będa konkretne rozporządzenia to wtedy się okarze na jakich warunkach to wszystko będzie, jest jeszcze lobby z marszałkowskiej którego to zdanie najbardziej sie liczy

 

tu coś tak czytałem że trzeba być na krus, a co na zus nie można? jakaś głupota, ja mam wyższe rolnicze wykształcenie i w miarę duże gospodarstwo i jeszcze pracuję i płace składki to za moją zaradność mam być karany wykluczeniem. Place podatek od gruntów, vat i dochodowy. tak to jest w tym kraju że przedsiębiorczych sie doi i utrudnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2
Napisano (edytowany)

Pawełek to tak samo jak aro1975 i Nikita_Bennet wsparcia musisz sobie udzielić sam jak jesteś na zus :(, podobno prawdziwi rolnicy to Ci co są na krus - paranoja.

powinni wprowadzić jednakowe ubezpieczenie dla wszystkich

Edytowano przez Gandzik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

dokłądnie panowie, ja jestem na zusie i z pewnych względów płacę dobrowolny krus - w takim zakresie jak to mozliwe, i nie jestem "godzien" wziąć takiej premii bo nie jestem rasowym rolnikiem, w tym kraju połowa przepisów to absurd i paranoja


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

ale małych rolników nie stać na zapłacenie składki zdrowotnej 1 zł od ha przel, ale dwie satelity na chacie prawie każdego wisi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro
Napisano (edytowany)

zgadza się to jest dopiero projekt, jednak to jest ta właśnie pora na zgłaszanie uwag, naprawdę zachęcam do ich zgłaszania, nie bądźmy lemingami, które patrzą się z otwartymi dziobami co im serwuje władza, i które dyskutują tylko miedzy sobą jak to byc powinno.

 

Co do krusu i umowy zlecenia to na 99% nie da się tego zrobić, chyba że poświadczając nieprawdę. umowa zlecenie wiąże się z koniecznością odporowadzenia składek zus, co wyklucza pełne ubezpieczenie w krus

 

co do rachunkowości rolnej to nie miałem z tym styczności i dopiero w temacie będę się dokształcał jak to się ma do rachunkowości w działalności gospodarczej ale jeśli była mowa o księdze przychodów i rozchodów (ktoś wspominał) to niestety wynika z tego że trzeba normalnie prowadzić całą rachunkowość - poniesiionych kosztów, przychodów i normalnie rozliczać się z US jak przedsiębiorca. Może wypowie się ktoś kto ma lub miał gospodarstwo prowadzone w ten sposób.

PS czy to naprawdę ma sens w małym gospodarstwie?

 

co do terminów naborów to tego nie wie nikt, ale gdzieś wyczytałem, że to jeszcze długa droga przed takim projektem. Po konsultacjach musi być zatwierdzony przez nasze władze a potem przez UE.

Kolego konsultacje społeczne są dlatego, że jest taki ustawowy wymóg, ale jeśli wierzysz, że twój głos może coś zmienić to pisz do MRiRW na pewno Cię wysłuchają... ;)

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53
Napisano (edytowany)

Witam,

 

Wcześniej info o rachunkowości była zawarta w rozdziale dotyczącym danego działania a teraz dali to gdzieś indziej. Specjalnie ?

Edytowano przez mrc1005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj