karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

pawel885    2279

Czy w kalkulatorze SO jeżeli wszystkie zboża, trawy, kukurydzę przeznaczam na paszę dla opasów i jałówek na sprzedaż muszę wpisywać zasiewy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zosiak    1

Witam. Jestem domownikiem (w krusie od kilku lat) "moje" dopłaty na chwile obecną minimalnie nie przekraczają tych 1250euro.

Czy przystąpić do tego systemu płatności dla małych gosp.? Przecież i tak zostanę wciągnięty z automatu?

Czy jeśli w tym roku wpadnie w ręce jakaś dzierżawa to już do niej nie dostanę dopłaty z powodu przekroczenia tego 1250euro?

Dużo tu mówicie o dotacjach na przebranżowienie lub inne modernizacje, czy mam szansę na takie coś bez oddawania gospodarstwa w cudze ręce? Gdzie można znaleźć konkretne informacje?

 

Jeżeli zakreślisz ten drugi kwadrat że nie wstępujesz to cię nie wciągną z automatu i możesz powiększać gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Czy w kalkulatorze SO jeżeli wszystkie zboża, trawy, kukurydzę przeznaczam na paszę dla opasów i jałówek na sprzedaż muszę wpisywać zasiewy? 

Ponawiam pytanie, przy młodym rolniku uprawy na paszę nie liczyły się do ESU, jak jest w tym przypadku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A liczyły się albo się i nie liczyły. To zależało w głównej wierze od osoby, która prowadziła wniosek :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rd3    4

jak w nowym kalkulatorze so  http://kalkulator-so.pl/ ująć tuz-y ( ekstensywna gospodarka na łąkach 3,1,2)

 

-Łąki i pastwiska trwałe wyłączone z produkcji, do których przysługują dopłaty              czy

-Łąki i pastwiska trwałe, z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu

może ktoś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

A liczyły się albo się i nie liczyły. To zależało w głównej wierze od osoby, która prowadziła wniosek :)

No to patologia jak zwykle... To tak jak byś miał firmę wytwarzającą beton - sprzedałeś rocznie 10000m3 betonu i z tego się rozliczasz a nie z 10000m3 betonu, 5000m3 żwiru, 2500m3 cementu i 2500m3 wody, przecież żwir, cement i wodę potrzebowałeś do wytworzenia betonu......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

5000m3 żwiru, 2500m3 cementu i 2500m3 wody nie da Ci 10000m3 betonu :)

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7557

To jeszcze  poczekamy  na programy coś kombinuje minister Sawicki i reszta dworu euro poniżej 4 zł i do tego świnie zabezpieczyć   ogrodzeniem  zrobić najlepiej i fundamenty pod ogrodzeniem żeby były lepiej zabezpieczone. Ale to najlepiej żeby 3 szt wcale nie trzymać tylko jak sami zostaną co trzymają po 500 szt przynajmniej świń. To jest rozwój Polski i rolnictwa Polskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7557

Bardzo dobrze rozumiesz nie można przekroczyć 10 tyś euro na starcie ale to mały problem. Młodego rolnika też pozmieniali po nowemu ? świnie też płotami grodzić każą  by trzymać ciekawe co przygotowali w programie RM jakie wymogi . Na wytworzenie produktów we własnym gospodarstwie takich jak sery kiełbasy i typ . To mona zapomnieć nikt nie spełni wymogów  papierkowych bo za duży koszt . By spełnić takie samy normy jak  zakład przetwórczy. Na hodowle krów i opasów też nie widzę tu sensu by na 5 lat się wpakować w bagno . Zostaje tylko warzywnictwo i sprzedasz bezpośrednia co daje jakieś elastyczność w produkcji. Cofnąć się do bydła  jak ceny polecą w dół  i co przez 5 lat  zrobić zrezygnować się nie da bo być może będzie trzeba o dać premie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolkak    0

Nie wiem czy akurat na warzywnictwie i sprzedaży bezpośredniej, aż tak dobrze wyjdziesz. "Mam" taką gospodarkę i łatwo nie jest. Z tym,że nasz region jest wybitnie "warzywny" a nie zboża itp no i areał nie duży (9h z "ustnymi" dzierżawami)

 

P.S. Zgadzam się z przedmówcami, że tylko garstka osób ,naprawdę potrzebujących, z tego (i innych) programów skorzysta. 

Wiadomo, że kalkulator jest tylko poglądowy, ale daje mi mega SO Wielkość ekonomiczna (Standardowa Produkcja) gospodarstwa wynosi 13 764,45 euro

Uprawa

  •   Marchew jadalna - UPRAWA POLOWA ha 2,00
  • Ogrody przydomowe ha 0,50
  •  Ziemniaki jadalne ha 1,30

 

Edytowano przez lolkak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że to zamienia się jeszcze na euro, bo to masz w złotówkach te 13 tyś  wychodzi ci 5300 euro trochę mało. bo  będzie przeliczanie na punkty,  wielkości weg i coś tam będzie dodawane najlepsza wielkości SO to powinno być 9000 euro, bo trzeba przekroczyć 10000 euro, żeby niewracani jakiejś części dofinansowania albo obetną ci z dopłaty zato że nieprzekroczenie tych 10000 tyś euro

Edytowano przez piotrek111111111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolkak    0

Ja się i tak nie załapię, bo nie jestem ubezpieczona w KRUS. No chyba,że obecny pracodawca "zatrudni" mnie na czarno  ;) Na razie wszystko jest na tatę, ja się tylko zastanawiam w którą stronę pójść z rozwojem, jak już zostanie to przepisane na mnie. 

Edytowano przez lolkak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7557

Dopiero w Maju podadzą krajowe konsultacje do programu Restrukturyzacja Małych Gospodarstw  ciekawe jest czy trzeba będzie być 2 lata właścicielem i ubezpieczonym w Krusie ? . Tylko jest dużo wymogów do tego programu by spełnić coś koło 10  Nabór wniosków  to lipiec lub Sierpień . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7557

Nie wyczytasz nigdzie ja wydzwaniam na Warszawę prace były już na ukończeniu ale wyszła afera z sadami ekologicznymi i są poprawki teraz a po drugie Agencja kończy rozliczanie Młodego rolnika i trwa nabór na dopłaty na 2015 r i się przesuwa w czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Galan99 masz racje w RMG będzie takie coś jeden z wymogów, że trzeba będzie, że musisz mieć gospodarstwo co najmniej 3 lata przepisane na siebie a z krusem będzie tak, że musisz być ubezpieczony na dzień składania wniosku coś już zaczynają robić może w czerwcu wyjdą rozporządzenia a program może lipiec.

Mam pytanie, czy coś wiecie, jaki rok będzie rokiem bazującym, z którego będzie się wyliczało wielkości WEG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym programem RMG to trochę oszukują ludzi, bo mogliby powiedzieć, że taki 2 h siejący zboże nie ma szans dostać się do programu RMG mało kto nawet wie jak używać kalkulatora SO jak mi w doradztwie mówią, żeby dostać to dofinansowanie to wielkości weg powinna minimalnie wynosić 6500 EURO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Mysle ze piszesz bzdury o tych 3 latach posiadania gospodarstrwa na siebie juz predzej bym uwierzył jakby był 3 letni staz w krusie bo to by było chyba bardziej logiczne ?. Logicznie jak Młody rolnik dostaje 100tys zaraz po przepisaniu to niby czemu tu 3 lata masz miec gospodarke ??

Chłopie SO wystarczy ze sobie zarejestrujesz np 10 tuczników i odrazu o ile skacze ci wielkość ?Tak samo ci co policza i im przekroczy 10ty wystarczy ze nie zarejestrujesz np 10-15 tuczników i juz bedziesz ponizej 10tys euro no chyba ze ktos jest juz naprawde jakiś uczciwy i sie ze wszystkiego rozlicza.

A  jakby mieli dawać takim co maja 2Ha to by była totalna glupota przeciez oni nie maja szans dojąć do tych 10trys euro

Sorry za błedy ale pisałem na szybko z tel


i jeszcze taka informacja

8.2.6.3.4 Restrukturyzacja małych gospodarstw
Poddziałanie: 6.3 – Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw

Opis rodzaju operacji

Pomoc jest przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Przez restrukturyzację rozumie się zasadnicze zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej.

Rodzaj wsparcia

Pomoc ma formę premii. Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy.

Beneficjenci

Rolnik będący osobą fizyczną ubezpieczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, prowadzącą wyłącznie działalność rolniczą. Premia może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020 osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona z powodu np. rezygnacji. W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.

Koszty kwalifikowalne

Nie określa się.

Warunki kwalifikowalności

Pomoc może być przyznana wnioskodawcy, który:
– prowadzi na terytorium RP działalność rolniczą w celach zarobkowych,
– jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
– posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
– przedłoży biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa.
Biznesplan powinien przedstawiać koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa, w wyniku której nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa.
Założenia biznesplanu mogą dotyczyć przede wszystkim rozwoju produkcji produktów rolnych, żywnościowych jak i nieżywnościowych, a także przygotowania do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie.
Pomocy nie przyznaje się:
– na inwestycje dotyczące plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli kotów rasowych;
– osobie, która jest beneficjentem jednego z poniższych instrumentów wsparcia:
– „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007-2013,
– „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020.
Beneficjent zobowiązuje się do realizacji biznesplanu.
Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie najpóźniej w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia jej co najmniej do dnia upływu okresu związania celem.
W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej.

Zasady dotyczące ustalania kryteriów wyboru

Kryteria wyboru mogą w szczególności uwzględniać:
– rodzaj planowanej produkcji (np. produkcja ekologiczna),
– wielkość ekonomiczną gospodarstwa,
– wpływ na realizację celów przekrojowych,
– kompleksowość biznesplanu,
– przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
– udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
– kwalifikacje zawodowe rolnika.

Kwoty i stawki wsparcia (mające zastosowanie)

60 000 zł.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówię wam, że tak będzie, że trzeba będzie być co najmniej 3 lata właścicielem pola każdy doradca tak ci powie, bo może to być składanie sztucznych warunków do otrzymania premii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Doradcy nic nie wiedza tylko zyja na przepuszczeniach i nic wiecej. Jakich sztucznych warunków masz np przepisane gospodarstwo od rodziców masz bydło czy tuczniki robisz w ziemi i masz tylko niedostac kasy za to ze masz ziemie na siebie krócej niz 3 lata nonsens. Wyjda przepisy to sie przekonamy. A wogóle to juz rozne pogloski słyszałem od doradców czy ludzi z arim i czasami jedni przecza drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7557

W Nisko towarówce jak za czeli przyjmować wnioski też było że 1 rok wystarczył mieć na siebie gospodarstwo ale zmienili szybko na 2 lata i to podczas naboru. Ci co złożyli na sam pierw do poprawki było też wyleciało wielu tylko że były mizerne wymogi i był 2 razy nabór . Też nie wieże że wystarczy 1 rok posiadać gospodarstwo na siebie to za mało jest kasy by tak było  jest zaledwie na  50 tyś  gospodarstw co mogą  dostać . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj