Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#1221 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 12 luty 2015 - 21:13

Wszędzie czyli gdzie?

Akurat po RMG można będzie wziąć MGR, tylko że nie całe 100 tys a jedynie różnicę między tym co wzięliśmy z RMG a dotacją z MGR. Czyli jeśli RMG jest 60 tys a MGR 100 tys to max co można będzie wziąć to 40 tys.

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 05:58
  •  

#1222 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 12 luty 2015 - 21:13

To chyba normalne że jeśli wcześniej ktoś skorzystał z MGR i MR to już nie jest małym gospodarstwem i wyklucza go ze startu do RMG.

@RafalKdziela a skąd wziąłeś to, że po skorzystaniu z restrukturyzacji nie będzie można startować w innych działaniach PROW. Jak dla mnie to logicznym byłoby, że po przekroczeniu SO 10 tys. EUR gospodarstwo "rozwojowe" (jak to określono w projekcie PROW) rozwija się dalej i korzysta z MGR, obrotny to może nawet inwestycjęarrow-10x10.png na modernizację by współfinansował z części premii RMG, dzięki temu miałby szansę na lepszy (czyt. droższy) sprzęt.

Spodziewam się, że zaraz ktoś mnie sprowadzi na ziemię stwierdzeniem: "Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe"  B)

W województwach z największą średnią powierzchnią gospodarstw może być tak, że tylko RMG a potem nic, ze względu na brakujące hektary. Mam 10 własnych ha, SO ponad 9 a średnia w warm-maz chyba 24ha

#1223 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 12 luty 2015 - 21:28

Jakoś nie znalazłem informacji, że skorzystanie z RMG uniemożliwia ubieganie się o MGR (sprawdzałem też w projekcie PROW 2014-2020). Owszem, gospodarstwo które wcześniej skorzystało z MR lub MGR nie może startować po RMG, odnośnie podejścia w drugą stronę ograniczeń nigdzie nie znalazłem.

Hasło typu "możesz z jednego dofinansowania korzystać" też jest nie na miejscu... w projekcie PROW, tak jak zresztą w poprzednim programie, jest wzmianka o współfinansowaniu działań ze środków na MR i MGR. Ale dla scenariusza jaki sobie wydumałem podparcia nie znalazłem...  :mellow: 

@pablo21 Takie pomniejszenia mogą tyczyć się całkowitej puli dofinansowania na jaką może liczyć beneficjent w całym okresie PROW 2014-2020 (900 000 zł dla produkcji trzody, 500 000 zł dla pozostałych działów poza zwierzęcą - 200 000 zł)

@piotrp88 ale jeśli uda się wyskrobać parę ha i w biznesplanie wykażesz zapotrzebowanie na sprzęt to powinny być szanse  ;) 

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1224 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 12 luty 2015 - 21:30

Wszędzie czyli gdzie?
Akurat po RMG można będzie wziąć MGR, tylko że nie całe 100 tys a jedynie różnicę między tym co wzięliśmy z RMG a dotacją z MGR. Czyli jeśli RMG jest 60 tys a MGR 100 tys to max co można będzie wziąć to 40 tys.

Modernizacja to maksymalnie 200 tys zł na gospodarstwo jeśli nie ma się hodowli i nie bierze modernizacji na budowę wiec 200 minus 60 to 140 dofinansowania do wykorzystania później czyli przy zwrocie 50% mamy 280 tys. Tylko problem tkwi w tym że nie wiadomo ile będzie naborow na modernizację bo może być nawet jeden jak dużo ludzi złoży wnioski.

#1225 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 13 luty 2015 - 13:14

Wykonałem dziś kilkanaście telefonów po różnych instytucjach, doradczych dało się usłyszeć od niektórych, doradców. Programie MGR o dopuszczeniu zakupu używanych traktorów, jak to powiadają w każdej bajce jest troszeczkę  prawdy. Po drugie w programie RMG  jeśli przyjmowanie wniosków ruszy w 1 połowie roku to będzie brany rok 2014 do wyliczenia jak w drugiej połowie roku to 2015 rok. Też dało się usłyszeć od niektórych doradców nie wiadomo czy będą dopuszczone zakupy zwierzą  programie RMG. 

#1226 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 13 luty 2015 - 17:01

Kolego galan99 czyli jednak sa pogłoski ze w programie RMG bedzie mozna kupować uzywane maszyny tym samym ciagniki czy źle zrozumiałem Twoja wypowiedź ?

#1227 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 13 luty 2015 - 17:34

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Będą przepisy krajowe będą konkrety wtedy wszystko będziemy wiedzieć

#1228 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 13 luty 2015 - 17:39

We wtorek u mnie w okolicy ODR ma przeprowadzić szkolenie odnośnie PROW. Dziwne, że realizują takie szkolenia mimo braku ustawy, nie mówiąc już o rozporządzeniach regulujących program - czy może coś przespałem? Niemniej planuję zmolestować nieco prowadzącego pytaniami i zobaczę co uda się wycisnąć.

Kwestie odnośnie restrukturyzacji które planuję drążć (na chwilę obecną):

- zakup maszyn używanych

- współfinansowanie późniejszych operacji z MGR, oraz ewentualne ograniczenia z tytułu skorzystania z któregoś programu

- rok bazowy przy wyliczaniu SO (wersja przedstawiona przez kolegę @galan99 jakoś mnie nie przekonuje)

- finansowanie zakupu zwierząt hodowlanych

- okresy zobowiązań (realizacja biznesplanu, okres prowadzenia uproszczonej księgowości)

Jak macie jeszcze jakieś zagadnienia to wrzucajcie, może choć parę kwestii uda się wstępnie wyjaśnić.

Co do ustawy to wydaje mi się, że skoro jest napisana i krąży po parlamencie (senat już ją przyją) a w resorcie rolnictwa przygotowywane są już rozporządzenia (takie informacje były podawane w Agrobiznesie) to możliwym jest taki scenariusz, że zostanie ona przepchnięta na siłę aby mieć to z głowy. Może ODR-y mają dostęp do przepisów szczegółowych i w oparciu o nie będzie to szkolenie.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#1229 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 13 luty 2015 - 18:09

ODR-y mają dostęp do przepisów szczegółowych na pewno  ale nie wychylą się przed Ministra z informacjami.  Tylko nie liczne tam słówka coś szepną jak wcześniej napisałem.

#1230 Share kasiula8013

kasiula8013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 luty 2015 - 18:38

Byłam na takim szkoleniu jakiś tydzień temu, żadnych szczegółowych informacji nie podali, przekazywali tylko te, które są zawarte w Programie PROW 2014-2020

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1231 Share Lesssiu007

Lesssiu007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 13 luty 2015 - 19:16

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Na co to brać ? By później mówili że unia na dawała a strajkują bogacze. I tak za 60 tys nie kupi się traktora ja tam szerokim łukiem to omijam księgowa uproszczona rachunkowość i zwiększyć wydolność przy tych cenach ciężki temat. No i słuchanie miastowych co żebraków z rolników robią ile to z uni kasy nie mają :-/

#1232 Share piotrek111111111

piotrek111111111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja komputery sport

Napisany 13 luty 2015 - 19:50

Czy mi może koś wyjaśnić co znaczą małe gospodarstwa, bo tak się głowie ja mieszczę się w przepisach na MGR, ale no, jak taki co ma 20 h, chce dostać i kłamać przy wyliczeniu SO dla mnie małe gospodarstwa odpowiednie to takie od 2,5 h do max. 10 h, ale SO decyduje.

A takie pytanie na boku kupiliście już ropę, bo idzie już do góry, po ile kupiliście.

#1233 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 13 luty 2015 - 20:00

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] No a dziwisz sie ze robia z rolnikow zebrakow jak taki duren z miasta uslyszy ze dostaniesz 900 tys na tuczniki i 200 na modernizacje to juz mu ponad milion wychodzi a nikt nie wie o szczegolach kredytach itp a w telewizji tez ladnie mowia a jak co do czego to kicha
Co do ciagnika da sie kupic uzywany zachodni np case renault moze i stare ale lepsze niz ruski
Kolego rope placilem w czwartek 4.34 a dzis juz bylem i po 4.45 jak taniala to po 5 groszy a teraz do gory to o tyle
Niestety u nas juz nie ma gdzie kupowac na lewo

#1234 Share piotrek111111111

piotrek111111111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 13 luty 2015 - 20:13

U nas 4,24 zł za litr kupiłem 500 litr

PS może mi ktoś wytłumaczy pytanie które zadałem .

Edytowany przez piotrek111111111, 14 luty 2015 - 12:52.

#1235 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 14 luty 2015 - 15:58

Polsce nie ma określenia małe gospodarstwa żeby określało wielkość ha tylko opiera się na dawnym  esu i teraz SO   i to wszystko.Tylko istnieją średnia wielkość krajowa wojewódzka gospodarstw taki podział. Do programów postawili żeby wszyscy się nie pchali.

#1236 Share piotrek111111111

piotrek111111111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 16 luty 2015 - 17:02

Co tak temat ucichł pisać coś, bo każdy chce się coś nowego dowiedzieć.

#1237 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 16 luty 2015 - 17:25

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj miałem słoneczny dzień. Takie nowinki Ci pasują skoro na temat programów nic powiedzieć nie można bo nie ma ustaw do nich?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#1238 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 16 luty 2015 - 17:42

Program dla małych czyli 60 tyś, ma byc wykreślony z działań , kasa idzie na  dziki Ja sie ciesze bo u mnie dzików w brud  

#1239 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 16 luty 2015 - 17:49

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Co ty gadasz skąd takie info? Przecież to kasa unii a ona się nie zgodzi na takie przesunięcie pieniędzy i większość rolników też będzie niezadowolona bo to nie są pieniądze na problemy krajowe z sprawie dzików i szkód z nimi związanych.
Coś mi się wydaje że tylko zamęt siejesz na forum i tyle.

Edytowany przez pablo21, 16 luty 2015 - 17:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1240 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 16 luty 2015 - 18:04

A co dziki to nie unijne? Tylko te koło Białegostoku to nieunijne i dlatego minister te  wybije w pień ale unijne zostają