Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share Adas164

Adas164

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 06 luty 2015 - 13:18

Trzeba czekać na przepisy żeby wiedzieć co będzie :)
ale jeszcze zostają inne formy uproszczonej rachunkowości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 14:40
  •  

#1162 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 06 luty 2015 - 13:25

Hm a sprzedaż przetwożonych produktów to już nie czasem działalność gospodarcza. Inne pytanie jak z tą rachunkowością od kiedy ma być prowadzona, bo krążą słuchy że na dwa lata wstecz, prawda to czy nie, czy dopiero od chwili działania znaczy podpisania umowy mógłby ktoś z użytkowników rozjaśnić :)

#1163 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:11

Jeśli w tym roku będzie nabór, to jak dosztukujesz księgowość na dwa lata wstecz??? :P

Rachunkowość będzie konieczna od momentu podpisania umowy o przyznanie pomocy do upływu 5 lat od zakończenia działań przewidzianych w biznesplanie (wyczytałem, że jednym ze zobowiązań jest właśnie ten dodatkowy 5-cio letni okres - forma zabezpieczenia przed powtórką z Niskotowarówki...).

A w sprzedaży produktów przetworzonych to chodzi o wspomniane wcześniej "produkty organiczne" - płody rolne wytwarzane i przetwarzane wstępnie w gospodarstwie, sprzedawane na lokalnym rynku. Niestety nie ma obecnie odpowiednich regulacji prawnych w tym kierunku (i nie spodziewam się ich prędko ujrzeć) przez co może być wymagana działalność. 

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1164 Share janusz84

janusz84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 07 luty 2015 - 09:15

No dobrze a jak ja sprzedaje rocznie 6 byków przychód 25 tys ?? to jak hurt detal kasa fiskalna vat musze ksiegowego zatrudnić na cały etat chyba kurw_____a !!

#1165 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 07 luty 2015 - 09:17

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Mi się wydaje, że to pójdzie w inną stronę.

#1166 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 07 luty 2015 - 09:19

w jaką stronę?

#1167 Share Piotr778

Piotr778

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 07 luty 2015 - 09:32

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] W tą ciemną..więcej pieprzenia niż tych pieniędzy.to już lepiej złożyć wniosek o 100 tys na firmę na wsi podobno popularne jest zakładanie firm pt.usługi dla rolnictwa kupują np nowy traktor firma nie musi przynosić żadnych dochodów podwójny krus podobno wystarczy słyszałem że parę wiosek dalej od nas bywa że są po dwie takie firmy w domu.

Edytowany przez Piotr778, 07 luty 2015 - 09:42.

#1168 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 07 luty 2015 - 10:37

Skończyły się dobre czasy na tego rodzaju dotacje. Ale zgodzę się z Tobą, że są takie sytuacje bo sam pisałem takie wnioski. Co do kwestii tajemniczego przymusu prowadzenia "uproszczonej księgowości" to nie wiadomo tak naprawdę co się pod tym kryje. W każdym razie jeśli faktycznie rolnik będzie musiał prowadzić coś na wzór KPiR tak jak ja to chyba będą musiały wiązać się z tym procesy legislacyjne.

#1169 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 07 luty 2015 - 11:39

Akurat mam mame księgowa to moge co nie co powiedziec uproszczona ksiegowość to nic innego jak spis przychodów i wydatków w gospodarstwie rolnym czy innym przedsiebiorstwie do prowadzenia tego nie potrzeba ksiegowego i spokojnie kazdy ogarniety człowiek to wypełni bez pomocy innych natomiast dla przykładu jeśli wyprodukujesz np 1 tone jeczmienia i dostaniesz za nia np 700zł to to nie jest dochód bo nalezy go pomniejszyc o nawozy opryski i inne rzeczy potrzebne do upawy i zsumowac i np to wszystko kosztuje 450zł to zysk masz 700-450= 250zł

A co do tego to jak mówili mi z agencjji bedzie tak jak z niskotowarówka na pocztku trzeba było kupować maszyny nowe potem do ilus tam lat a potem to byleś cokolwiek kupił i miał na to fakture umowe i podobno to tez tak sie skonczy bo ludzie beda kombinoac na 1000 sposobow by dostac kase a jak najmniej zrobic przykład goscia ze wsi co za niskotowarówke kupił kosiarke czeska i przetrzasarke i wymienił okna na całym domie wiec nie mówcie ze teraz bedzie inaczej

#1170 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:26

Mi to się wydaje ,że uproszczona księgowość będzie wprowadzeniem do podatku dochodowego bo swego czasu było o nim głośno,tylko na razie się o tym nie mówi bo rok wyborczy ,ale rząd nie popuści bo kasa potrzebna a nie ma co już sprzedawać.Możecie więcej coś napisać o tej firmie na wsi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 07 luty 2015 - 18:53

kolego a na przykładzie cebuli, ziemniaka, selera czy innych warzyw można wskazać jakiś dochód czy nie w tym  roku, cos mi się wydaje że nie bo tamten sezon poszedł na zmarnowania, o ile maja pewna kase z  gruntowego tak żeby tylko na dochodowym nie połamali sobie zębów tylko,

#1172 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 luty 2015 - 21:57

To teraz jak wykazać,zwyżkę tą 20%  wedle Kalkulatora to żaden byłby problem.ale jak wykazać na czysto to nie lada będzie wyczyn.Do czego zmierzam po odliczeniu kosztów produkcji takich jak ,nawozy, opryski, paliwo.A plony też zależności od roku  bywają różnej wielkości i cena raz lepsza raz sięga dna.Skoro rolnicy strajkują  że nie ma opłacalności w mleku w chowie świń  jak  tak dalej będzie to jak napisać zwyżkę że jest? OPŁACALNOŚĆ  jedno drugiemu zaprzeczy, tylko nasuwa się pytanie czy dopłaty mogą doliczyć do dochodu na czysto i  jeszcze jedna ważna sprawa kredyt czy nie będzie też dochodem? w danym roku bo różnie z tym może być.

#1173 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 07 luty 2015 - 23:07

No ale jak masz udowodnić wzrost faktycznego dochodu skoro przed przystąpieniem do RMG nie trzeba prowadzić księgowości? 

#1174 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 08 luty 2015 - 10:22

No właśnie. Skoro w momencie składania wniosku, nie interesuje ich faktyczna wielkość produkcji naszego gospodarstwa a jedynie wartość z kalkulatora to dlaczego niby nie mielibyśmy wykazać spełnienia warunków tj wzrostu i przekroczenia progu 10tys wg tych samych zasad, czyli z kalkulatora?

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#1175 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:09

To właśnie jest pytanie jak to będzie,ponieważ  jest biznes plan  i rozpisane będzie na jakie prace zostaną wykonane w gospodarstwie ,np  jeden na zakup zwierzą iny na magazyn na przechowanie płodów rolnych itp.Teraz nasuwa się pytanie jeden będzie startował z progu 6 tyś euro to musi zrobić zwyżkę  4 tyś ero by uzyskać 10 tyś. A jak drugi zrobi start z progu 9 tyś euro to mu trzeba tylko 1 tys euro do 10 tyś. Jeśli tego mało jak  będzie liczone od 10 tyś euro te 20 % zwyżki to  ci z 6 tyś jak będą startować to zostaje im podnieść wysoko porzeczkę. Co mi wiadomo to biznes plan ma być przekonywujący że działanie będzie sensowne i przyniesie oczekiwany sukces będzie można  przebierać we wnioskach.

#1176 Share Adas164

Adas164

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:26

Ja osobiście jak by coś bym startował z 3,2 tys SO ale będę czekać na przepisy krajowe i zobaczę czy warto mi ryzykować i próbować :)

#1177 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 08 luty 2015 - 14:13

Koledzy drodzy przepisy przepisami zobaczymy co gora wymyśli bo akurat to moze nas bardzo zaskoczyc.
A tak z innej beczki zapytam, jakie macie pomysły na to zeby za te 60 tys zł , gospodarstwo małe posiadajace ciagnik powiedzmy powyzej 20 lat który dla agencji sie nie liczy sie zrestruktutyzowało i doszło do dochodu 10 tys euro? Bo sprzetu do ciagnika starego nikt mu nie da a za 60 tys nowego nie kupi wiec na co ta kase wydac? Na areał tez nie wiele za to kupi, w budynkach to tylko lekkie remonty mozna zrobic, ewentualne kupic jakies zwierzeta jak sie bedzie dac.

Jakie wy macie plany na wydatkowanie tych 60 tys?

#1178 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 08 luty 2015 - 14:31

Ciężka sprawa będzie z tą premią .O ile się zdecyduję ,to kupię za tą kasę maszyny ,agregat uprawowo siewny ,opryskiwacz o ile wystarczy .Mnie cały czas zastanawia  ta cała księgowość .O ile będzie trzeba płacić podatek dochodowy to cienko to widzę z czego ?.Niech dopłaty doliczą do zysku ,a w razie czego jakiś kredyt to klapa będzie .

I love salsa

#1179 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 08 luty 2015 - 18:32

Biznes plan robiłem w 2001 roku na wykonanie modernizacji budynku inwentarskiego z do dostosowaniem do utrzymywania krów mlecznych, mam kopie tego biznes planu. 1 pozycji plan ma zawierać wykształcenie rolnika potwierdzone dokumentem. 2 pozycji Przedsięwzięcie inwestycyjne polega na urządzeniu gospodarstwa. 3. Nakłady finansowe czyli na jaką sumę to mowa o naszych 60 tyś   opis wykonania przedstawionego kosztorysu co zostanie wykonane i zakupione i koszty ile to ma co kosztować. 4 poz. całkowity koszt przedsięwzięcia na sumę tych naszych 60 tyś. 5 poz. okres wykonania zaplanowanych inwestycji.6 poz. opiniowanie imię i nazwisko rolnika ile posiada hektarów co posiada w danym gospodarstwie i co zostanie wykonane dokładnym opisem co będzie wykonane.7 poz.ocena wskazanych w planie przedsięwzięcia rynków zbytu produktów jakieś umowy na sprzedasz produktów i typ.8.poz. przedsięwzięcie spełnia warunki określone w rozporządzenia rady ministrów ( czyli nasze krajowe jak podadzą ).9 poz. że nie wydano opinię zgodną do posiadania w gospodarstwie i podpis kto robił i pieczęć.10 poz opis przedsięwzięcia dokładny co będzie robione.11 poz. liczba osób pracujących w gospodarstwie i ubezpieczonych,ile maja lat,jakie są maszyny ciągniki i budynki  dom garaże stodoła obora i powierzchnia  ich w metrach kwadratowych, powierzchnia pola ile ha.12 poz dokładny opis ile jakie uprawy ile krów cieląt opis ile jest na opłaty krus nawozy opryski  ile na kombajn ile za sprzedane płody dokładnie rozpisane na każdy rok działania czyli naszych 5 lat. Tak wygląda wstępnie biznes plan nie bardzo wciśnie lipę w  razie  kontroli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:07

O czym wy ludziska piszecie, ARIMR będzie pewnie miał własny formularz b.planu i to co w min będzie trzeba umieścić okaże się w tym samym czasie kiedy wyjaśnione zostaną pozostałe niewiadome, o których szeroko się tu dywaguje. A co to za biznesplan robiłeś w 2001 bo chyba nie z prow-u? SAPARD?

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.